Ziemia obiecana

Wydawnictwo: Literatura
Darmowe dodatki Edytuj książkę
klasyka

Ekskluzywne wydanie jednej z najwybitniejszych powieści Władysława Reymonta, pisarza nagrodzonego Literacką Nagrodą Nobla w 1924 roku. Wydanie jest bogato ilustrowane rycinami i fotografiami z XIX wieku, opatrzone wstępem Ryszarda Bonisławskiego.

Prez | 2019-05-30
Przeczytana: 2002 rok

Bohaterem jest tu przede wszystkim miasto, jako potwór żywiący i zżerający mieszkańców. Czasem przez to spójność fabuły się odrobinę sypie. Ale generalnie dla lepszego zrozumienia świata lektura obowiązkowa.

Bitel | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Ciężko oddać słowami ogromny zachwyt jaki odczuwam po przeczytaniu tej książki.Wypożyczyłem z biblioteki to piękne i ekskluzywne wydanie,które dodało klimatu i sprawiło,że jeszcze lepiej się czytało i można było się wczuć w klimat.Reymont stworzył dzieło wielkie i wybitne.To powieść o prężnie rozwijającej się Łodzi,tytułowej ziemi obiecanej,która przyciągała rzesze ludzi omamionych rządzą pieniądza i interesów.Wielkie fabryki,wielkie interesy,ale też mnóstwo robotników i parobków i rasa wielkich panów,właścicieli przedsiębiorstw,którzy zaprzedali duszę dla zysku.Reymont doskonale i ponadczasowo opisał różnice kulturowe między Polakami,a żydami czy Niemcami.Doskonale przedstawił swoich bohaterów,w tym głównego Karola Borowieckiego,który był pełnokrwistym bohaterem pełnym pasji i chęci wzbogacenia,ale również niepozbawionego moralności i refleksji.Borowiecki chciał przejść na swoje,szedł po trupach,nie zważając na kochającą narzeczoną,którą zdradzał i porzucił dla bogatego małżeństwa...

zijuantanejo | 2019-04-10
Przeczytana: 15 marca 2019

Nie będę robił tutaj analizy tekstu i warsztatu Reymonta, nie ma sensu powtarzać zachwytów. "Ziemia obiecana" broni się sama, skutecznie, nawet teraz po przeszło 100 latach.
Nie będę też szukał "dziury w całym", nie zamierzam doszukiwać się minusów w archaicznej stylizacji (wcale nie przeszkadza), w moralizowaniu na koniec, w wątku romansowo-obyczajowym (jest kilka innych do wyboru)

Napiszę za to kilka zdań na temat wersji audio z jakiej poznałem powieść. Czytał Marek Walczak, człowiek 20 głosów. Określić mianem porywającej jego interpretację to wciąż troszkę mało. Panu Markowi udało się coś osobnego. Ożenił ekranizację ze swoim lektoratem. I mówi głosem Olbrychskiego, Jędrusik, Fronczewskiego, pobrzmiewają echa Pszoniaka, Seweryna. Niemcy gardłowo szczekają słowa, Żydzi zaciągają.
Czy można mówić oślizgłym głosem? Posłuchajcie w powieści Wilczka!

To była wielka przyjemność słuchać i być tak głęboko zanurzonym w akcję. Jakbym stał na scenie razem z aktorami, samemu pozostając...

PosthumousPlay | 2019-03-25

Ach! To jest hit nad hity. Niestety tak mało osób ją przeczytało, powinna okrążyć cały świat. Pozwala nam spojrzeć z dystansem na niektóre sprawy. Reymont był wspaniałym człowiekiem.

Szablozębny kapitalizm sprzed wieku.

A jakież to aktualne! Stołeczny Mordor sprzed stu lat? Voilà:
„ - W fabryce jesteś pan jednym z miliona kółek!
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem.
- W domu. W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na humanitarniść, w fabryce porzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu.”

Postępująca automatyzacja? W 1898 też była wyzwaniem:
„Ustawi się nowe maszyny, które tylu ludzi nie potrzebują do obsługi, co stare.
- A co my będziemy robili?
- A cóż ja wam poradzę, kiedy maszyna was nie potrzebuje, bo zrobi sama.”

I perełka na deser:
„Dla mądrych jest zawsze dobry czas.
A kiedyż będzie dla uczciwych?
Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy.”

Podobnych rarytasów jest więcej i nic nie zwietrzało.
Nawet smog unoszący się nad Łodzią Fabryczną.

Filip Witecki | 2019-03-07
Przeczytana: 01 marca 2019

Książka w mojej opinii dużo lepsza od filmu. O wiele dokładniej przybliża strukturę społeczną tamtych czasów

| 2019-02-24

Wspaniała książka powinna być obowiązkową lekturą w szkołach, aby dzieci przestały popierać Takich jak JKM! Jedna z niewielu książek co mówi prawdę i nie śmierdzi elitarystyczną propagandą w tym serwisie. Tylko czego taką niską ocenę ma ta książka 7,8/10, gdzie głupoty mają 9/10.

wintermute | 2019-02-17

Warto przeczytać choćby z jednego powodu. Aby przekonać się iż to powieść o "delikatnie" innej wymowie niż film. Niby to samo ale w sumie zupełnie co innego. Wajda przestrzegał do reguł politycznej poprawności zanim to było modne :)

Michał | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Tę wspaniałą powieść Reymonta przeczytałem trzeci raz. Genialnie pokazane miasto Łódź. Bogactwo, bieda, zero zasad, mamona. Wszystko tu jest. Wszystko tak wyglądało. Łódź darzę ogromnym sentymentem. Czytam w zasadzie wszystko, co mi wpadnie w ręcę nt. tego wspaniałego, choć nie do końca rozumianego i czasami źle odbieranego w dzisiejszych dniach miasta.

jolasia | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

Ależ miałam frajdę słuchając „Ziemię Obiecaną“ w interpretacji Marka Walczaka!
Powieść jest wciąż żywa, z rozmachem, z pazurem, z humorem, znakomicie zbalansowana dramaturgicznie, z wyśmienicie nakreślonymi postaciami wszelkiej maści, od trójki głównych bohaterów: Karola Borowieckiego, Moryca Welta i Maksa Bauma, czyli Polaka, Żyda i Niemca, po postacie drugiego i trzeciego planu. Z jaką przyjemnością, ja łodzianka z dziada i baby, dawałam się Władysławowi Reymontowi prowadzić po nieistniejących już ulicach i placach, czy np. po parku Helenów, który obecnie po latach znów ma przywrócony dawny urok (no prawie). Dylemat, jaki postawił Reymont swoim czytelnikom w czasach rodzenia się agresywnego kapitalizmu jest stary jak świat: ile jest wart w naszym życiu pieniądz? Ile warto (i czy w ogóle warto cokolwiek) dla niego poświęcić? Czy dać może szczęście? Jak zmienia człowieka? Reymont fenomenalnie utrafił w moment radykalnej zmiany społeczeństwa, pokazał exodus Polaków ze wsi do...