Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Okładka książki Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Mario Vargas Llosa
Okładka książki Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Travesuras de la niña mala
Znak
2007-01-01
2007-01-01
Marzena Chrobak
miłość przeznaczenie Nobel 2010

Była to pierwsza książka LLosy, pochłoneła mnie bez reszty.

Była to pierwsza książka LLosy, pochłoneła mnie bez reszty.

Pozycja inna od pozostałych książek autora. Definicja milosci powszechnie znaną i akceptowana tu się poszerza, a może zawęża. Nie wiem, co myśleć o Ricardo, ale kobiet typu niegrzecznej dziewczynki jest we współczesnym świecie sporo. Akcja przewidywalna, miejscami zbyt uproszczona, skrócona tak, jakby autor od razu chciał przejść do kolejnego zaplanowanego w fabule szelmostwa oszczędzając czytelnikowi czasu oczekiwania kosztem tła historycznego, obyczajowego, w którym przecież ten pisarz jest mistrzem. Polecam książkę wszystkim idealistom życiowym.

Największą zaletą książki są zdecydowanie liczne i skomplikowane postacie. Klimat całości jest niesamowity, a fabuła wciąga już od pierwszych stron. Niestety największą wadą jest język - nazwanie wielu opisów i przemyśleń bohatera "niesmacznymi" byłoby ogromnym niedopowiedzeniem. Głównie przez to i zakończenie, które sprawia wrażenie niepotrzebnie przyśpieszonego, nie jestem w stanie dać wyższej oceny.

Dziwna lektura. Wywołuje skrajne uczucie rozdarcia między docenieniem dobrej prozy, a całkowicie antypatycznymi bohaterami. Raz mi się podobała, raz nie. Na pewno dużo emocji czeka Was podczas jej czytania :)

Chociaż początek tego nie zapowiada to jest to powieść zaskakująca, pełna uczuć oraz zapadająca w pamięć. To, jak toczą się losy głównych bohaterów i jak z tym ściśle związane są wydarzenia historyczne, fascynuje. Z drugiej strony, to istotność tła historycznego sprawa, że nie w każdym momencie będzie to tak intrygować.
Kreacja postawi bardzo dobra, a sposób prowadzenia narracji podsyca wyczekiwanie. Język zaś podbija walor literacki.
Polecam, bo warto, tylko trzeba lubić ten typ historii i takie jej opowiadanie.

Kreacja postawi bardzo dobra, a sposób prowadzenia...

"Powiedz, że mnie kochasz grzeczny chlopczyku". Z obu stron miłość, szalona, niezrozumiała. Czy oboje bali się tego uczucia? Trudno odpowiedzieć. Dobrze mieć ostoję w swoim życiu, jaką miała niegrzeczna dziewczynka.
Pierwsza przeczytana książka M.Llosa, napewno nie ostatnia. Napisana z kunsztem i wyczuciem. Historia, którą zapamiętam na długo.

Książkę przeczytałam. Ogólnie nie wywarła na mnie dobrego wrażenia.

Książkę przeczytałam. Ogólnie nie wywarła na mnie dobrego wrażenia.

Najcudowniejsza książka jaką czytałam. Nic więcej nie mam do powiedzenia, mogłabym tu wypisać synonimy "piękne, wspaniałe, czarujące", ale niech wystarczy to jedno zdanie.

Ojjj, zawiódł mnie Llosa, i to solidnie, bo jest to tragicznie słaba książka. Na dodatek przy tym dziwaczna, ale w taki niefajny, drażniący sposób.

W teorii jest to historia skomplikowanej, toksycznej, lecz (of kors) namiętnej miłości. W dzieciństwie Ricardo poznaje emigratnkę z Chile, dla której traci głowę. Szybko okazuje się jednak, że dziewczyna wcale nie pochodzi z Chile, a cała jej tożsamość jest zwykłym kłamstwem, którego odkrycie sprawia, że znika ona z jego życia tak szybko, jak się w nim pojawiła. Ricardo spotyka ją następnie w różnych etapach swojego życia, kiedy za każdym razem podaje się za kogoś innego i ostatecznie oszukuje go i łamie mu serce. Ricardo za każdym razem powtarza sobie, że to był ostatni raz, ale zawsze wraca po więcej.

W praktyce jest to jednak dziwaczna po stokroć fantazja erotyczna mężczyzny w średnim wieku. Zwyczajny harlequin, który udaje, że jest poważną literaturą. Żałosna wariacja na temat femme fatale, klasyczne men writing women, ale zresztą z podobnej jakości postacią męską. Nudne do bólu, zapętlone wydarzenia fabularne. Błazeńskie frazesy o wielkiej miłości, które tak naprawdę sprowadzają się w tej książce do niezręcznych opisów stosunków seksualnych i zdecydowanie zbyt częstego użycia słowa "c*peczka".

Serio, straszne gówno.

Przyzwoita. Książka, nie tytułowa bohaterka, choć paradoksalnie, naprawdę wkurzający jest Ricardito.
I bardzo mnie uwierał ten przydomek "niegrzeczna dziewczynka". Czy tylko po polsku to brzmi tak głupio?

• Nobliści
  • 2011