Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Travesuras de la niña mala
literatura piękna
Marzena Chrobak
miłość przeznaczenie Nobel 2010

W niezwykły sposób o zawiłościach ludzkich uczuć. Momentami zniewala, a na pewno oczarowuje. Wielka proza. Tak może pisać tylko On.

Obrzydliwa historia. Pozostawiła ogromny niesmak. Gdyby była to historia prawdziwa, uznałabym głównego bohatera za nieudacznika życiowego.
Jeśli ktoś uważa, że to historia 'milosna', to ja szczerze współczuję jak coś takiego w czyjejkolwiek głowie może być zdefiniowane jako miłość.
Z drugiej strony rozumiem, że 'wielka literatura' powinna pozostawiać ślad w czytelniku (i tu...

Zasługuje na miano romansu wszechczasów. Dojrzałe, życiowe. Prawdziwe. (Nie to, co "Miłość w czasach zarazy")

Napisana pięknym językiem opowieść o marzeniach. O tym, że marzenia się spełniają, choć niekiedy trzeba ponieść za to ogromną cenę.
Od pierwszego zdania autor umiejętnie prowadzi nas przez stworzony przez siebie świat, historia jest spójna i bardzo wciągająca. Łatwo dać się ponieść tej narracji i kibicować głównemu bohaterowi. Ricardo, z pochodzenia Peruwiańczyk, ma w...

Opinia dodana w serwisie 18.07.2019r.

Myślałam, że wiem, co chcę napisać na temat tej książki. Tak było do... mniej więcej do końca czwartego rozdziału.
Po doczytaniu jednak do końca brak mi słów. I nawet nie wiem, czy w pozytywnym sensie.
Nie. Po prostu nie mogę.
Nie czuję się kompetentna, by ubierać w słowa twórczość Llosy. Ale spróbuję...

Mario Vargas Llosa dostarczył...

Historia jednocześnie irytująca i intrygująca. Nieograniczone możliwości wybaczania Ricarda są dla mnie nadal nie do przyjęcia, a opisana relacja zdecydowanie toksyczna, uzależniająca zarówno dla bohatera, jak i czytelnika.
Książka jednak zwraca uwagę na to, jak wybór priorytetów oraz przeszłość potrafi wpłynąć na nasze życie, uczy że czasem to jednak mniej znaczy więcej.

Dobra. Denerwował mnie Ricardo, że tyle razy wybaczał, chyba mało kto wytrzymał by takie zachowania swego obiektu uwielbienia... Miłość szalona, okrutna, bezwzględna, jednostronna(?). Początkowo za dużo polityki z Peru ale później się tak rozkręciło, warto było przebrnąć przez początek. Polecam.

Ależ ten gościu pisze! Nic dziwnego, że dostał Nobla, od jego książek nie można się oderwać. I zawsze na końcu pozostaje niedosyt, bo poczytałoby się jeszcze trochę....Zdecydowanie polecam.

Niesamowita książka odsłaniająca złożone mechanizmy i sposoby uzależnienia od miłości i drugiego człowieka. Doskonała warstwa psychologiczna. Chociaż główni bohaterowie są ogromnie irytujący, sposób ich wykreowania jest godny podziwu. Styl i język idealnie dopasowane do fabuły, opisy plastyczne a dialogi realistyczne. Również na uwagę zasługuje tło społeczne. Ogólnie...

Cudowna opowiesc o uzależniającej miłości -najgorszym z nałogów :-)

Dyskusje

8 074