Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Okładka książki Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
literatura piękna
Travesuras de la niña mala
Znak
2007-01-01
2007-01-01
Marzena Chrobak
miłość przeznaczenie Nobel 2010

Pewnego dnia na drodze Ricardo staje „niegrzeczna dziewczynka”. Choć chłopak nie wie o niej nic, od razu traci dla niej głowę. Od pierwszego spotkania ich drogi co chwila się schodzą i rozchodzą. Ricardo nie potrafi uwolnić się od kobiety, która co chwilę pojawia się w jego życiu i uwodzi go, po czym znika bez słowa wyjaśnienia. Choć „niegrzeczna dziewczynka” bawi się jego kosztem i cały czas go zwodzi, to Ricardo nie potrafi o niej zapomnieć i z każdą chwilą jest nią coraz bardziej zafascynowany.

Książka ta była moim drugim spotkaniem z twórczością Mario Vargasa Llosy. O ile przeczytany przeze mnie wcześniej „Raj tuż za rogiem” nie przypadł mi do gustu, to z kolei „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” już od pierwszych stron mnie zaciekawiły. Mamy tu historię mrocznej i toksycznej relacji damsko-męskiej, w której nic nie jest takie jakim się wydaje. "Niegrzeczna dziewczynka" jest osobą, która bawi się uczuciami mężczyzn i cały czas wpakowuje ich przy tym w kłopoty. Lubi mącić Ricardo w głowie i potrafi wzbudzić w nim niepokój. Bawi się jego kosztem, ale on tego nie dostrzega i próbuje niejako ją usprawiedliwiać. Nie potrafi o niej zapomnieć i za wszelką cenę ratuje ją z tarapatów, w jakie ona wpada.

Powieść ta przyciągnęła mnie nie tylko pomysłem na fabułę, lecz także sprawnie poprowadzoną narracją oraz bogatymi portretami psychologicznymi postaci. Czytało mi się ją z wypiekami na twarzy i byłem ciekaw, co dalej się wydarzy. Uważam, że jest to naprawdę dobra książka.

Pierwsza książka Llosy, którą przeczytałam i od której wszystko się zaczęło... Na półce mam cały zbiór jego rewelacyjnych, genialnych powieści. Serdecznie polecam miłośnikom lit. ambitnej, pięknej, wymagającej skupienia, ale jakże wartej uwagi.

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" to historia bardzo toksycznego związku. Główny bohater, Ricardo, jest beznadziejnie zakochany w tytułowej bohaterce. Fascynacja nią wydała mi się niezdrowa, wręcz obsesyjna i przede wszystkim bardzo głupia. Przez lwią część powieści było mi po prostu szkoda Ricarda.
Na szczęście oprócz głównego wątku z Niegrzeczną Dziewczynką mamy tu również ciekawe tło historyczne i socjologiczne, a także inne wątki obyczajowe, ukazujące życie codzienne naszego bohatera. Dzięki temu, mimo że jego wybór ukochanej wywołał u mnie frustrację, udało mi się nawet polubić Ricarda.
Bardzo spodobała mi się historia jego przyjaciela, Juana Barreto. Polubiłam tę postać, a także postać przyjaciółki Juana, Mrs. Stubard.
Jeśli chodzi o techniczną stronę książki, jestem całkiem zadowolona ze stylu pisania. Pan Llosa operuje ładnym językiem. Bardzo przeszkadzały mi jednak długie rozdziały.
Okładka w wydaniu, z którego korzystałam, również niezbyt mi się podobała.
Całość jednak odbieram pozytywnie. Nie zamierzam zaliczyć tej książki do moich ulubionych. Jednak nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

Na szczęście oprócz głównego wątku z Niegrzeczną Dziewczynką mamy tu...

Och ten tytuł tak strasznie pretensjonalny, te piersiątka wszędzie, cycuszki, usteczka... Nigdy jakoś nie chciałam tego czytać. Ale przyszło szefostwo, położyło mi przed nosem i kazało. Tak bywa... co poradzić. A tu zaskoczyło, nie tylko, że dałam radę, ale wręcz bardzo mi się podobało.
Ta historia ma ogromny potencjał, który można wykorzystać w dyskusji, widać to choćby po opiniach innych czytelników, bo z nie mniejszym zainteresowaniem niż tę powieść czytałam właśnie opinie – ile różnych spostrzeżeń i skrajnych ocen, od kurwy do nieszczęśliwej kobiety, od zakochanego nieszczęśnika do masochisty i idioty, od zachwytów do plucia, od upojenia do wyszydzania – ta historia wywołuje niezłe emocje. We mnie również, ale napiszę tylko o jednej rzeczy, o olbrzymim smutku, który mnie ogarnął jak myślałam o dwójce głównych bohaterów (niby głównych, ale ciekawe jest też to, jak bardzo postacie drugoplanowe włażą w kadr, w pamięci zostaną ze mną chyba wszyscy przyjaciele Rodriga). Ale wróćmy do chudopachołka i tej nooo, tej drugiej... ;) do tego, jak bardzo różniły się ich oczekiwania względem siebie. Bo chyba jednak ta miłość była, tylko każdy miał nadzieje na coś innego od życia, i to jest bardzo tragiczne u Llosy, dlaczego niektórzy wybierają tak bardzo źle, i potrafią brnąć w to przez całe życie. A dlaczego inni się temu dziwią, nie chcą wierzyć w miłość i w to, że można dla niej zrobić wszystko. Ludzie od zawsze zakochują się w niewłaściwych osobach... a czy jest to tylko pożądanie, zakochanie czy prawdziwa miłość... co z tego, i tak zawsze wygrywają uczucia, a jeżeli jednak wygrywa rozum, to często żałuje się tego przez całe życie ;).

Opowiedzieć historię miłości w ten sposób może niewielu. Llosa robi to w sposób nieobliczalny. Gdy już myślimy, że dochodzimy do ścinany okazuje się, że może być jeszcze... inaczej.
Mały Książę we współczesnym świecie.

Mały Książę we współczesnym świecie.

„Porozmawiamy, znowu ulegnę mocy, jaką zawsze miała nade mną, przeżyjemy krótką i sztuczną idyllę, nabiję sobie głowę złudzeniami, po czym w najmniej oczekiwanym momencie zniknie bez śladu, a ja zostanę, zmaltretowany i oszołomiony, liżac rany jak po Tokio. I do zobaczenia w następnym rozdziale.”

Powyższy cytat idealnie podsumowuje „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” Maria Vargasa Llosy. Poza tą powtarzającą się w kółko historią, podobno miłosną, czasem nie do końca wiedziałam, o czym ta książka ma być. O sadystce i masochiście, cytując znów autora. O nieszczęśliwym człowieku, bez marzeń, celu, który nie do końca wie, co począć ze swym życiem, a jednocześnie tkwiącym w swym marazmie. O tym, czego w życiu nie robić i jakim typem człowieka nie być.
Język jest niewątpliwie kwiecisty, a wzmianki kulturowo-historyczne ciekawe. Najciekawszym elementem powieści znajduję głównych bohaterów poszczególnych rozdziałów, czyli przyjaciół Ricardo. Podobała mi się ich barwność, ich styl, ich opisy, ich życia. Wątki z udziałem tytułowej niegrzecznej dziewczynki wydawały mi się nudne, głupie i infantylne. Główne postacie są jakby płaskie, prawie w ogóle nie dojrzewają.
Denerwowały mnie także sceny seksu. Po pierwsze, za każdym razem niemal identyczne, a po drugie, zawarte w nich zdrobnienia typu cycuszki, usteczka. No, ale może w tym wypadku to kwestia tłumaczenia, trudno powiedzieć.
Ogólnie rzecz biorąc, książka wciągnęła mnie na tyle, że ją dokończyłam, ale zniechęciła na tyle, że absolutnie nie rozumiem zachwytów nad nią i raczej nikomu jej nie polecę. Kojarzy mi się z telenowelą spisaną na papierze.

Powyższy cytat idealnie podsumowuje „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”...

Pierwsza moja książka tego autora, sposób pisania bardzo mi odpowiada. Czyta się lekko, wszystko płynie, akcja dzieje się w ciągu kilkudziesięciu lat, w tle znaczące wątki z historii, a dominuje przedziwny związek zakochanego mężczyzny i zwodzącej go, wykorzystującej, wyrachowanej kobiet. Widują się co kilka lat i są to spotkania burzliwe. Trochę męczące i nic nie wnoszące są wnikliwe opisy spotkań intymnych i tylko to mnie drażniło w powieści. Całość oceniam bardzo dobrze.

To historia miłości i namiętności z pokroju tych, których prawdopodbnie nigdy nie zrozumiem. To relacja egoistyczna i toksyczna, daleka od zdrowego i partnerskiego związku. Z jednej strony podziwiamy pewność siebie bohaterki, a z drugiej strony współczujemy uwikłanemu w tę miłość Ricardo. Przez ponad 30 lat ten facet kochał jedną kobietę nie będąc w stanie zbudować niczego poważniejszego z nikim innym. Przez ponad 30 lat kochał bez wzajemności i bez szans na związek, karmiąc się takimi krótkimi epizodami namiętności z ukochaną. Ta zaś raz po raz zostawiała go goniąc za władzą, wpływem i pieniędzmi.

Główny wątek to jest wątek miłosny, ale nie można pominąć tła. Peru i Paryż XX wieku stanowią barwne i fascynujące tło wydarzeń z życia bohaterów. Do tego dochodzi oczywiście przepiękny warsztat autora, czyta się to płynnie. Historia fantastycznie wciąga.

Po tym pierwszym spotkaniu z Llosą z pewnością mam apetyt na więcej.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oh jak ta książka była piękna.
Słownictwo cudowne, taka ta wyniosłość.
Do tego miłość, ale nie byle jaka, miłość na całe życie.
Postać szelmowskiej dziewczyny to ideał. Jej pewność siebie i budowanie świata jaki chce. Jej pewność w zmianie siebie na inną zupełnie osobę.
Do tego życie Ricardo, dość schematyczne, bez szaleństw ale takie normalne.
Jedyna wada tej książki to elementy polityczne, ale to może dla tego, że po prostu ja nie lubię polityki.
Po za tym książka nie chce mi wyjść z głowy.

Oh jak ta książka była piękna.
Słownictwo cudowne, taka ta wyniosłość.
Do tego miłość, ale nie byle jaka, miłość na całe życie.
Do tego życie Ricardo, dość schematyczne, bez szaleństw ale takie normalne.
Jedyna wada tej książki to...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przecież wszystkie wiemy, że mężczyźni lubią być kochani i dręczeni :)

Przecież wszystkie wiemy, że mężczyźni lubią być kochani i dręczeni :)