Ciotka Julia i skryba

Tłumaczenie: Danuta Rycerz
Wydawnictwo: Znak
La tía Julia y el escribidor
Ewa

O takim skandalu nikt jeszcze w rodzinie Maria nie słyszał. Młody, niedoświadczony student prawa zakochuje się nie dość, że we własnej ciotce, to jeszcze starszej o kilka lat rozwódce. Julia jest piękna, dojrzała i choć szuka dla siebie bardziej odpowiedniego kandydata na męża, traci głowę dla młodziutkiego chłopca. Kolejne odsłony zakazanego romansu przeplatane są odcinkami opowieści radiowych, które zawsze kończą się w najciekawszym momencie. Ciotka Julia i skryba to majstersztyk nurtu "lekkiego", wirtuozerski popis autoironii, a zarazem perfekcyjny komentarz do popkultury i jej recepcji. Kiedy powieść ukazała się po raz pierwszy, wzbudziła sporo kontrowersji, do czego niewątpliwie przyczyniły się wyraźne aluzje autobiograficzne Vargasa Llosy. Kilka lat później uwieczniona na jej kartach pierwsza żona autora, udręczona prasową nagonką, wydała tekst Czego Varguitas nie powiedział, w którym przedstawiła własną wizję wydarzeń.

allison | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Uczta duchowa na najwyższym poziomie!
Przymierzałam się do tej powieści od dawna i trochę żałuję, że tyle czasu zwlekałam, bo "Ciotka Julia i skryba" pochłonęła mnie na dobre i zauroczyła zarówno treścią, jak i językiem. Jedno i drugie jest niezwykle barwne, oryginalne, porywające...
Interesująca jest historia młodego narratora i jego ukochanej, bliskich oraz kolegów z radia, jednak najbardziej zauroczyły mnie pełne ekspresji i niesamowitości historie, które występują po każdym rozdziale. W pewnym momencie zaczynają one wymykać się spod kontroli ich autora, czyli szalonego, nieobliczalnego pisarza tworzącego przebojowe słuchowiska radiowe.
Efekt okazuje się zaskakujący, stając się wyrafinowaną fabularnie grą, jaką autor prowadzi z czytelnikiem.

Czytanie tej powieści dostarczyło mi wielu, wielu wrażeń - to jedna z książek, o których się nie zapomina. Polecam z czystym sumieniem.

Elżbieta | 2017-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Romantyczna fabuła i peruwiańska rzeczywistość przestawiona w przepięknych radiowych telenowelach.

To powieść o pisaniu, w której zderzają się dwa modele twórców. Jeden to opętany szałem tworzenia genialny PEDRO CAMACHO, grający w najprostszy sposób na ludzkich uczuciach. Drugi to młody pełen zapału VARGUITAS mający wiele znakomitych pomysłów, ale to jeszcze zbyt niecierpliwy, niedoświadczony i nieopierzony literat.

W sposób subtelny i delikatny książka porusza temat miłości młodego mężczyzny do dojrzałej kobiety. Temat trudny i niełatwy.Związek ze starszą kobietą wywołuje wiele kontrowersji i nie budzi społecznej aprobaty. Nie daje się takim związkom dużo szans. Uważa się takie sytuacje za coś nienaturalnego.
Ale, ale taki związek może mieć wiele zalet i korzyści.Obie strony czerpią z takiej relacji dużo energii.Kobiety, które żyją w związku z młodszym mężczyzną bardzo często twierdzą, że ich młodszy partner wykazuje niekiedy większą dojrzałość niż jego starszy poprzednik....

Bed | 2011-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2011

W przypadku tego tytułu pierwsza była adaptacja filmowa. Oglądało mi się ją nieźle a szczególnie dobrze zapamiętałam niezwykłą postać Pedra Carmichael'a. W filmie jeszcze bardziej było wszystko komediowo przerysowane i działo się oczywiście w USA :), ale wiedziałam, że scenariusz był napisany na podstawie utworu Llosy więc postanowiłam go kiedyś przeczytać. Konfrontacja wypadła na korzyść książki, choć film ma też swoje plusy np aktorstwo Petera Falka. Za to w książce jest coś między wierszami.. Najpierw poznajemy Marita, który chociaż młody wie już co chce robić w życiu. Pragnie pisać. Obserwuje często przy pracy Pedra, scenarzystę radiowego i chociaż zdaje sobie sprawę, że nie jest to ten rodzaj twórczości, o którym on sam marzy, to podziwia pracowitość radiowca, prawdziwie tytaniczną. W pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że chcąc być naprawdę dobrym pisarzem musi poświęcić temu całe życie, wszystkie siły, skoro Pedro pracuje 20 godzin dziennie. Po prostu sztuka tego wymaga....

Elżbieta | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nobliści
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Oj,mocno znużyła mnie ta powieść Llosy.A wybrałam ją,do czytania na ten wiosenny czas, po to by była odskocznią od przedświątecznej krzątaniny. Kombinowałam,że Llosa pozwoli mi przebrnąć bezboleśnie przez czas usuwania zimowego kurzu z setek książek i innych miejsc podatnych na jego gromadzenie. Nic z tego. Ta książka Llosy zupełnie mnie nie wciągnęła. Co zabierałam się za czytanie,to natychmiast nachodził mnie sen,lub myśli uciekały w stronę logistyki przygotowań świątecznych. A ponieważ to jednak Llosa, z jego czarownym,niepowtarzalnym stylem,nie poddawałam się i dobrnęłam do końca w świąteczny,poniedziałkowy poranek.
Tak,jak to jest w tytule, powieść ma dwa wiodące wątki. Zacznę od drugiego,wątku skryby,czyli autora radiowych seriali słuchanych przez miliony słuchaczy. Fakt,w czasie pisania książki pewnie był nawet świeży i odkrywczy,teraz jest banalny i nie robi już żadnego wrażenia. Wszechobecne są wszak w tv tasiemcowe seriale,ogłupiacze milionów uzależnionych od nich ludzi....

WMagdalena | 2014-12-01

Doskonała literacka uczta duchowa! Autor odsłania rąbek swojej przeszłości, opisuje swój skandaliczny jak na owe czasy romans oraz małżeństwo z dużo starszą krewną. Przedstawia czytelnikowi dwie postacie, którymi jako osiemnastolatek był zafascynowany: ponętna ciotka Julia i niezwykle płodny literacko skryba. Opisuje z sposób niezwykle krytyczny swoje pisarskie początki, pokazując że nawet najlepsi maja ciężkie początki.
Powieść rozgrywa się dwupłaszczyznowo, jedna to wątek autobiograficzny a druga to niedokończone fragmenty powieści radiowych. Obydwie są zwariowane i niekiedy nierealne, zadziwiają pomysłowością.

Jestem po prostu zachwycona tą powieścią zaskoczyła mnie niezwykłą, piękną historią...fabuła bardzo dobra...akcja trzyma w głębokim napięciu, bohaterowie są świetni umiliła mi chwile powieść.
Czytało się mi przyjemnie poprawiła moje samopoczucie zarwałam nockę przy tej książce a nie żałuje intrygowała mnie, zaciekawiła generalnie to sympatyczna, świetna książka warto było przeczytać!!!

Luiza | 2014-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Sama nie wiem po co sięgnęłam po kolejną książkę Llosy, skoro poprzednimi jakoś specjalnie nie byłam zachwycona. Tę męczyłam ponad miesiąc. Była moją książką na zabicie czasu, kiedy przemieszczałam się komunikacją miejską.
Powolna akcja, dziwne pomysły skryby na słuchowiska, gdzie przeszedł sam siebie, a potem nie dziwne, że zwariował ;) Do tego wielka miłość? Takie połączenie nie dla mnie.

violabu Toczytam | 2013-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 maja 2013

"Ciotka Julia i skryba" to powieść w dużej mierze autobiograficzna Maria Vargasa Llosy.
W książce opisuje on między innymi swój związek z piękną Julią, starszą od niego o 13 lat. Czyżby dlatego na tylnej okładce widnieje opis książki: "Powieść pełna rozpusty"? Tej rozpusty trudno się doszukać. "Ciotka" którą celowo ujmuję w cudzysłów, nie jest spokrewniona z bohaterem-autorem. Jest siostrą żony jego wuja. Jednak w kraju, w którym utrzymywane są bliskie relacje w całej rodzinie, bliskiej, dalszej, z rodziną rodziny, wszystkie kobiety z nią związane tytułuje się per "ciotka". Julia jest w dodatku rozwódką. To dodaje pikanterii i pewności negatywnego odbioru tego związku przez tak szeroko rozumianą rodzinę. W społeczeństwie pruderyjnym romans 18-latka z dojrzałą kobietą będącą po rozwodzie i należącą do rodzinnego klanu jest niewątpliwie skandalem. Wariactwo czynione w imię miłości! Uwielbiam takie romantyczne historie. Relacje te nie były w żaden sposób naznaczone rozpustą, a...

anika | 2014-10-15

Niby banalna historia – romans 18-letniego dziennikarza Mario i jego 32-letniej ciotki Julii. Ale za to jak napisana historia! Autoironia, komizm, satyra i mistrzowskie wstawki w postaci opowieści radiowych tytułowego skryby sprawiają, że dostarcza ona czystej przyjemności obcowania z książką.

Jagoda | 2017-03-25

Powieść z wątkiem biograficznym Ilosy. Noblista opisuje w niej swój kontrowersyjny związek z krewną. To główny wątek. Dobrze mi się czytało dopiero od momentu, gdy weszłam w historię. Musiałam się przestawić na tory literatury ibero, albo po prostu historia nie od początku mnie porwała- nie wiem? W każdym razie książka godna polecenia.