Droga do szczęścia

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Sonia Draga
Revolutionary Road

Poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu, utraconych szansach i niespełnionych marzeniach. Nominacja do prestiżowej National Book Award. Młode małżeństwo, Frank i April Wheeler, wraz z dwójką dzieci tworzy z pozoru szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak pod tym płaszczykiem skrywa się prawdziwe oblicze dwojga ludzi zmuszonych do prowadzenia życia, którego nienawidzą. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie mają nadzieję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną. Błyskotliwi, piękni i utalentowani, już wkrótce zmuszeni będą położyć na szali swoje nadzieje i ideały. Powieść dawno okrzyknięta w Stanach rodzajem kultowego wzorca, który reżyser Sam Mendes postanowił przenieść na duży ekran, obsadzając w rolach głównych Kate Winslet oraz Leonarda Di Caprio.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2009

źródło okładki: nowa.soniadraga.pl

Historia opowiadająca o młodym małżeństwie wychowującym dwójkę dzieci. On zajmuje się domem, a ona pracuje w najnudniejszej pracy na przedmieściach...co jakiś czas się obydwoje spotykają, zostają przyjaciółmi i wyjeżdżają razem za miasto na lato.
Historia urzekająca,zachwyciła mnie łapie po prostu za serce. Bardzo dobra lektura, wciągająca zaskoczyła mnie niezwykle.Porywająca,świetna książka przypadła mi do gustu czytało się super zdecydowanie pochłonęłam całą książkę idealny relaks miałam przy tej książce bardzo zainteresowała mnie.
"Droga do szczęścia" to ciepła,urocza i fajna lektura.

Żona_Pigmaliona | 2017-09-17

'' Kocham Cię kiedy jesteś miły ''

Książka ta niemal powaliła mnie na łopatki . Już od samego początku częstowani jesteśmy klapą przedstawienia amatorskiego teatru , w którym jedną z ról gra April Wheeler . Wiadomo że w takiej sytuacji człowiek nie ma humoru i nastroju na spotkania z przyjaciółmi . April chce wracać do domu , Frank , jej mąż usiłuje ją przekonać do wcześniej umówionego spotkania z Campbellami , parą ich przyjaciół i sąsiadów . I już przysłuchujemy się pierwszej małżeńskiej awanturze . Kłócą się w samochodzie , kłócą na autostradzie , gdzie adrenalina wywabiła ich z samochodu wprost na ulice . A ja odnoszę jakieś dziwne wrażenie , że wcale nie wyszłam z teatru i kiepska sztuka nadal trwa i robi się coraz gorzej i gorzej i nie wiadomo czy cokolwiek jeszcze z tej '' sztuki '' można uratować . Przyjrzyjmy się więc głównym aktorom i ich rolom w sztuce banalnie zwanej , życiem . Ona , April Wheeler , młoda , bo tuż przed trzydziestką kobieta , matka dwójki dzieci i...

Yates napisał o rodzinie z Ameryki lat 50., ale równie dobrze można odebrać 'Drogę do szczęścia' jako powieść bardzo, ale to bardzo współczesną, bliską XXI wiekowi.
Książkę czytałam bardzo długo, robiłam sobie przerwy na inne, lżejsze pozycje, aby potem znowu sięgnąć po historię April i Franka. Powiem tyle - to jest naprawdę bardzo dobre. Bardzo dobra opowieść o poszukiwaniu czegoś, co zapełni beznadziejną pustkę w życiu, jaką odczuwa każdy bohater stworzony przez Yatesa. Głowni bohaterowie, czyli Wheelerowie, nie wzbudzali u mnie irytacji czy coś w tym rodzaju. Ja tylko kiwałam głową i starałam się zrozumieć ich decyzje oraz zachowania. Wiecie, niby młodzi, piękni, ze zdrowymi dziećmi, własnym domem i posiadający płynność finansową - marzenie wielu osób, nawet tych obecnie. Więc co jest nie tak? Nawet sporo. I przez to chce się czytać 'Drogę do szczęścia', nawet z przerwami.
Fabuła wiele razy mnie zaskoczyła, bohaterowie mnie urzekli swoją autentycznością, a zakończenie wręcz...

neta | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2009
Przeczytana: 25 kwietnia 2009

Prosta, nawet chłodna narracja, bez zbędnych ozdobników, bardzo sugestywna i poruszająca do głębi. Treść ze szczęściem jednak niewiele ma wspólnego, śmiem nawet przypuszczać, że absolutnie nikt z bohaterów powieści nie jest szczęśliwy. I to właśnie tak bardzo porusza, sprawia, że czytamy niecierpliwie, by jak najszybciej dowiedzieć się co czeka na nas za kolejnym zakrętem.

Jedyne nieporozumienie to tytuł... Zupełnie nie pojmuję intencji tłumacza, czy kogokolwiek kto maczał w tym palce!!
Poza tym książka niespodziewanie ŚWIETNA! Zostaje w pamięci!

Małżeństwo z dwójką dzieci. Dwoje ludzi, którzy niegdyś byli w sobie szaleńczo zakochani. Teraz popadli w tak znaną wszystkim parom z dłuższym stażem rutynę. Dla Franka każdy kolejny dzień spędzony w pracy (za którą nie przepada) jest takim samym dniem. Każdy powrót do domu jest też taki sam.
Jego żona April jest niezadowolona i nerwowa - złości się o byle co . Oboje wpadli w marazm, ich własny dom - piękny, wymarzony dom już ich nie cieszy.
W końcu April wpada na pomysł aby wyrwać się z przedmieść i wyjechać do Europy. Wybierają Paryż. Ich życie od chwili powzięcia tego zamiaru nagle zaczyna biec szybciej. Mają wielkie plany. Czy uda im się je zrealizować do końca? Przed jakimi trudnymi wyborami staną nasi bohaterowie? Czy los będzie dla nich łaskawy?

Autor bardzo dobrze ukazał tu odczucia April i Franka. U naszych bohaterów jak na dłoni widać tą pogłębiającą się rutynę i brak pomysłu na siebie, nudną pracę Franka oraz zmienne stany emocjonalne znudzonej April.

Książka jak...

miki24gr | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

Bardzo dobra książka, napisana pięknym, bogatym językiem (to w wielkiej mierze zasługa tłumacza). Trudno mi się było oderwać od niej, choć w miarę czytania narastał we mnie niepokój i przygnębienie. Bardzo wnikliwa, głęboka analiza bohaterów - ich charakterów i zachowań. A rozwijająca się akcja- uff- thriller psychologiczny. Bez happyendu...Każde małżeństwo może się jak w lustrze przejrzeć w takiej powieści. Polecam. Jednak nie dla ukojenia...:(

Evita | 2011-09-06

Droga do szczęścia, to wnikliwe i dosadne spojrzenie w istotę małżeństwa. Główni bohaterowie rozmawiają ze sobą właściwie cały czas (bo przecież najważniejsza jest rozmowa), non stop dyskutują, omawiają, debatują, a w sumie mało z tego wynika. Od tego ciągłego analizowania każdej, nawet błahej sprawy, April próbuje uciec już od jakiegoś czasu, daje do zrozumienia mężowi, że ma dość:

"A moglibyśmy o niczym nie rozmawiać?(...) No wiesz, czy nie moglibyśmy
przyjmować każdego dnia takim, jaki jest, robić, co do nas należy, i nie czuć
przy tym, że musimy ciągle o tym rozmawiać?"

Co na to Frank? Porozmawiajmy o tym.

Ktoś napisał, że April i Franka nie da się lubić. Ja nie żywię do nich negatywnych uczuć, jest mi ich autentycznie żal. Młodzi, piękni, kiedyś byli i co najważniejsze, czuli się wyjątkowi, ale czegoś zabrakło. Zagubili się, wrośli w społeczność małomiasteczkowego osiedla, i nie potrafili się uwolnić, zawalczyć o siebie. W końcu stali się dokładnie...

kooooooot | 2013-05-09

Bardzo mnie ta książka zaskoczyła.Nie spodziewałam się, że tyle emocji przywoła. Wnikliwa analiza charakterów, dawno nie czytałam książki, w której postaci były tak dobrze nakreślone,że aż realne.Rewelacyjny styl pisarza, to jedna z wisienek.Czytając czułam żal, żal nad bohaterami. Całość smutna, refleksyjna. W " Drodze do szczęścia" znalazłam swego rodzaju szczerość. Szczerość , która dla Franka i April była kłamstwem, udawaniem, tworzeniem złudzeń. Opowieść o utraconych marzeniach... dokładnie tak. Ze swojej strony gorąco polecam.

Paulina | 2014-04-28

Tytuł jest zwodniczy, ironiczny, książka mówi bowiem o wielkim rozczarowaniu, jakie niesie małżeńska stabilizacja, dzieci, praca, słowem o katastrofie i hipokryzji mieszczańskiego modelu. Bogaterowie,którzy kojarzą się Czytelnikowi z parą romantycznych kochanków są tu uosobieniem niespełnienia, frustracji oraz zamknięcia w nudnej codzienności.

Wszystkie relacje w tej książce są udawane albo niechciane. Wheelerowie to tak naprawdę obcy sobie ludzie, którzy okłamują się i zdradzają, choć noszą na twarzach wystudiowane uśmiechy. W tym związku nigdy nie było miłości i bliskości. Przyjaciele z sąsiedztwa to po prostu towarzystwo, które wypada mieć, ale którym w istocie się pogardza. Dzieci są złem koniecznym, budzącym zniecierpliwienie i przeszkadzającym w realizacji marzeń. Nikt tu nie dba o innych. Kiedy w końcu Frank zmusza żonę do zachowania ciąży, po chwili okazuje się, że tak naprawdę sam nie chce kolejnego dziecka. Małżeństwo Wheelerów to w gruncie rzeczy para niedojrzałych...

atram_78 | 2010-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2010

Bardzo dobra książka. Doskonała psychologiczna analiza małżeństwa.
Minus dla wydawnictwa za umieszczenie wykładu R. Forda na początku książki! Jeśli macie zamiar po nią sięgnąć, to radzę ominąć "wstęp" i przeczytać go po lekturze powieści.

Moja ocena : 6/6

Najgorsze małżeństwa w literaturze

Weekend to czas, kiedy wreszcie możemy spędzić więcej czasu z najbliższymi. To czas, na który się czeka, ale to również czas, kiedy na powierzchni możemy dostrzec rysy, które udaje się nam ignorować w ciągu tygodnia. W dzisiejszym zestawieniu przewrotnie przedstawiamy książki, w których pary nie musiały czekać na weekend, by zobaczyć, że nie układa się między nimi zbyt dobrze.

Najgorzej dobrane pary w literaturze

Kilka dni temu J. K. Rowling oświadczyła, że żałuje, że Ron i Hermiona zostali parą, a później małżeństwem. Stwierdziła, że Hermiona i Harry tworzyliby bardziej dobraną parę. Zastanówmy się więc, jakie inne literackie pary nie powinny właściwie być ze sobą.