Okładka książki Droga do szczęścia

wydawnictwo
Sonia Draga
typ
papier
6.69 (637 ocen i 70 opinii)

Opis książki

Poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu, utraconych szansach i niespełnionych marzeniach. Nominacja do prestiżowej National Book Award. Młode małżeństwo, Frank i April Wheeler, wraz z dwójką dzieci tworzy z pozoru szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak pod tym płaszczykiem skrywa się prawdziwe oblicze dwojga ludzi zmuszonych do prowadzenia życia, którego nienawidzą. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie mają nadzieję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną. Błyskotliwi, piękni i utalentowani, już wkrótce zmuszeni będą położyć na szali swoje nadzieje i ideały. Powieść dawno okrzyknięta w Stanach rodzajem kultowego wzorca, który reżyser Sam Mendes postanowił przenieść na duży ekran, obsadzając w rolach głównych Kate Winslet oraz Leonarda Di Caprio.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2009

Polecamy

Opinie czytelników
neta | 2014-01-06
Przeczytana: 25 kwietnia 2009

Prosta, nawet chłodna narracja, bez zbędnych ozdobników, bardzo sugestywna i poruszająca do głębi. Treść ze szczęściem jednak niewiele ma wspólnego, śmiem nawet przypuszczać, że absolutnie nikt z bohaterów powieści nie jest szczęśliwy. I to właśnie tak bardzo porusza, sprawia, że czytamy niecierpliwie, by jak najszybciej dowiedzieć się co czeka na nas za kolejnym zakrętem.

Jedyne nieporozumienie to tytuł... Zupełnie nie pojmuję intencji tłumacza, czy kogokolwiek kto maczał w tym palce!!
Poza tym książka niespodziewanie ŚWIETNA! Zostaje w pamięci!

Booka | 2011-12-06
Przeczytana: wrzesień 2009

Małżeństwo z dwójką dzieci. Dwoje ludzi, którzy niegdyś byli w sobie szaleńczo zakochani. Teraz popadli w tak znaną wszystkim parom z dłuższym stażem rutynę. Dla Franka każdy kolejny dzień spędzony w pracy (za którą nie przepada) jest takim samym dniem. Każdy powrót do domu jest taki sam.
Jego żona April jest niezadowolona i nerwowa - złości się o byle co . Oboje wpadli w marazm, ich własny dom - piękny, wymarzony dom już ich nie cieszy.
W końcu April wpada na pomysł aby wyrwać się z przedmieść i wyjechać do Europy. Wybierają Paryż. Ich życie od chwili powzięcia tego zamiaru nagle zaczyna biec szybciej. Mają wielkie plany. Czy uda im się je zrealizować do końca? Przed jakimi trudnymi wyborami staną nasi bohaterowie? Czy los będzie dla nich łaskawy?

Książka jak wielu twierdzi może nieraz wywołać u czytelnika przygnębienie - owszem. Jednak nie uważam jakoby był to minus. Wręcz przeciwnie. Przecież życie nie zawsze jest kolorowe, piękne i różowe.

miki24gr | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

Bardzo dobra książka, napisana pięknym, bogatym językiem (to w wielkiej mierze zasługa tłumacza). Trudno mi się było oderwać od niej, choć w miarę czytania narastał we mnie niepokój i przygnębienie. Bardzo wnikliwa, głęboka analiza bohaterów - ich charakterów i zachowań. A rozwijająca się akcja- uff- thriller psychologiczny. Bez happyendu...Każde małżeństwo może się jak w lustrze przejrzeć w takiej powieści. Polecam. Jednak nie dla ukojenia...:(

kooooooot | 2013-05-09

Bardzo mnie ta książka zaskoczyła.Nie spodziewałam się, że tyle emocji przywoła. Wnikliwa analiza charakterów, dawno nie czytałam książki, w której postaci były tak dobrze nakreślone,że aż realne.Rewelacyjny styl pisarza, to jedna z wisienek.Czytając czułam żal, żal nad bohaterami. Całość smutna, refleksyjna. W " Drodze do szczęścia" znalazłam swego rodzaju szczerość. Szczerość , która dla Franka i April była kłamstwem, udawaniem, tworzeniem złudzeń. Opowieść o utraconych marzeniach... dokładnie tak. Ze swojej strony gorąco polecam.

Evita | 2011-09-06

Droga do szczęścia, to wnikliwe i dosadne spojrzenie w istotę małżeństwa. Główni bohaterowie rozmawiają ze sobą właściwie cały czas (bo przecież najważniejsza jest rozmowa), non stop dyskutują, omawiają, debatują, a w sumie mało z tego wynika. Od tego ciągłego analizowania każdej, nawet błahej sprawy, April próbuje uciec już od jakiegoś czasu, daje do zrozumienia mężowi, że ma dość:

"A moglibyśmy o niczym nie rozmawiać?(...) No wiesz, czy nie moglibyśmy
przyjmować każdego dnia takim, jaki jest, robić, co do nas należy, i nie czuć
przy tym, że musimy ciągle o tym rozmawiać?"

Co na to Frank? Porozmawiajmy o tym.

Ktoś napisał, że April i Franka nie da się lubić. Ja nie żywię do nich negatywnych uczuć, jest mi ich autentycznie żal. Młodzi, piękni, kiedyś byli i co najważniejsze, czuli się wyjątkowi, ale czegoś zabrakło. Zagubili się, wrośli w społeczność małomiasteczkowego osiedla, i nie potrafili się uwolnić, zawalczyć o siebie. W końcu stali się dokładnie tak s...

margeryta | 2010-09-30
Przeczytana: 2009 rok

Proza z najwyższej półki, moim skromnym zdaniem, oczywiście. Autorowi udało się pokazać psychologię małżeństwa.

Paulina | 2014-04-28

Tytuł jest zwodniczy, ironiczny, książka mówi bowiem o wielkim rozczarowaniu, jakie niesie małżeńska stabilizacja, dzieci, praca, słowem o katastrofie i hipokryzji mieszczańskiego modelu. Bogaterowie,którzy kojarzą się Czytelnikowi z parą romantycznych kochanków są tu uosobieniem niespełnienia, frustracji oraz zamknięcia w nudnej codzienności.

Wszystkie relacje w tej książce są udawane albo niechciane. Wheelerowie to tak naprawdę obcy sobie ludzie, którzy okłamują się i zdradzają, choć noszą na twarzach wystudiowane uśmiechy. W tym związku nigdy nie było miłości i bliskości. Przyjaciele z sąsiedztwa to po prostu towarzystwo, które wypada mieć, ale którym w istocie się pogardza. Dzieci są złem koniecznym, budzącym zniecierpliwienie i przeszkadzającym w realizacji marzeń. Nikt tu nie dba o innych. Kiedy w końcu Frank zmusza żonę do zachowania ciąży, po chwili okazuje się, że tak naprawdę sam nie chce kolejnego dziecka. Małżeństwo Wheelerów to w gruncie rzeczy para niedojrzałych ludzi,...

marcin-em | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

"Droga do szczęścia" - nie wiedziałem o czym jest, myślałem pewnie taka sobie książeczka o tym jak było kiedyś źle, a jak teraz jest dobrze - taka amerykańska historyjka, a tu pełne zaskoczenie!
Nie ukrywam, że początkowo strasznie mnie męczyło czytanie tej książki, ale gdzieś tak po połowie nie mogłem już się z nią rozstać. Niezwykle wciągająca, mądra, poruszająca historia związku pewnej nie do końca szczęśliwej pary. Ja odnajduję siebie w tej historii, może nie dosłownie, ale jednak gdzieś pomiędzy wierszami czuję, że historia April i Franka jest mi bliska, bo opwiada o marzeniach - tych niespełnionych i szansach - tych które utraciliśmy ze strachu przed nieznanym.
Niezwykle mądrą, trafną myśl, którą odnoszę bezpośrednio do siebie, i która jest mi bliska wypowiada April: "Jeśli ktoś się martwi, że omija go życie, niemal na sto procent chodzi o jego własny Problem Emocjonalny."
Na koniec tylko mała pretensja do wydawcy i ostrzeżenie dla przyszlych czytelników. Nikt nie lubi wiedzieć...

Penelopa | 2010-10-01
Przeczytana: 19 sierpnia 2009

Tandetny tytuł przywodzić może na myśl książkę rodem z serii tanich romansów. Zdjęcie na okładce ukazujące parę słynnych kochanków w postaciach Leonarda Di Caprio i Kate Winslet, również nie wróży niczego dobrego, a już na pewno nie pomaga myśleć, że jest to książka godna zainteresowania. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. „Droga do szczęścia” to pozycja wartościowa i godna polecenia.
Tytuł przywodzi na myśl całą serię romansów z dolnej półki, w której to para głównych bohaterów na przekór wszystkim przeciwnościom losu kroczy własną ścieżką przez życie, by na ostatniej kartce książki odnaleźć pełnię spełnienia i zapozować do urokliwego zdjęcia.Szczęście kojarzy się nam właśnie z czymś górnolotnym, jakimś przebłyskiem, widowiskową chwilą, po której gasną światła jak po ostatniej scenie filmu i nikt nie ma wątpliwości co do tego, że „on i ona” są właśnie szczęśliwi. Stąd być może moje negatywne nastawienie do tytułu wspomnianej książki – nie chciałam czytać kolejnej przewidywalnej, m...

zuleyka | 2011-03-26

Genialnie ukazany rozpad małżeństwa, rozpaczliwe próby znalezienia jakiś wspólnych celów przez dwoje ludzi, którzy po latach zdali sobie sprawę, że nic ich już nie łączy. I zderzenie z rzeczywistością, że niczym nie różnią się od pogardzanych przez nich nudnych małżeństw z przedmieść.

Gorąco polecam film, chyba jeszcze lepszy niż książka.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto