Purpurowy zmierzch

Okładka książki Purpurowy zmierzch Jakub Pawełek
Okładka książki Purpurowy zmierzch
Jakub Pawełek Wydawnictwo: Warbook Cykl: Przymierze (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Przymierze (tom 6)
Warbook
2020-02-26
2020-02-26
wojna political fiction

W Europie dochodzi do serii zamachów, w których ginie większość przywódców państw Przymierza. Z racji tego, że jednym z nielicznych ocalałych jest prezydent Polski podejrzenia padają właśnie na ten kraj. Dodatkowo ciągle trwa walka między Rosją, kierowaną już przez Piotra Zorina i Stanami Zjednoczonymi o złoża na Arktyce.
Wobec tego wszystkiego niesubordynacja kapitana Jakuba Jastrzębskiego, członka elitarnego Radegastu, schodzi na dalszy plan i, choć ciągle „wisi” nad nim sąd wojskowy to jednak decyzją prezydenta zostaje włączony do działań mających na celu, między innymi, wyjaśnienie międzynarodowego konfliktu.
W ramach jednej z misji, zbiegiem okoliczności udaje się też wykryć kreta, który działał w strukturach Radegastu…
Jakby tego było mało wojska państw Przymierza, które jeszcze niedawno walczyły ramię w ramię stają naprzeciw siebie, a całej sytuacji dodatkowy chaos wprowadzają żołnierze pracujący dla chińskiej Harmonii. Nie można tu zapominać o tym, że w tych formacjach, niczym w Legii Cudzoziemskiej, może znaleźć schronienie każdy.
Na szczęście po stronie Nowego Przymierza, w skład którego wchodzą: Polska, Węgry i Litwa oraz będąca w powijakach Republika Rosyjska ze stolicą w Petersburgu (w odróżnieniu od mającej stolicę w Moskwie Federacji Rosyjskiej),może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych.
Co prawda jest to wsparcie udzielane niechętnie, nie zawsze oficjalnymi kanałami i na pewno nie za zwykłe „dziękuję”, ale zawsze to coś.
W jakich okolicznościach Nowe Przymierze będzie prosiło o pomoc Stany Zjednoczone?
Czy Jastrzębski uniknie sądu wojennego?
Kto był kretem?
Kto stoi za zamachami?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce.

Po totalnie zaskakującym zakończeniu piątej części z niecierpliwością wyczekiwałam wolnej chwili, by sięgnąć po (niestety) ostatni tom serii. I powiem Wam, że się nie zawiodłam.
Co prawda pozostał pewien niedosyt, co będzie dalej z Radegastem, zarówno na gruncie militarnym jak i w wątkach prywatnych, ale na osłodę dostałam to, za co polubiłam tę serię, czyli wartką akcję z Jakubem Jarzębskim i Andriejem Bołkońskim w rolach głównych.
Zabrakło mi pewnego detalu. Jednak, ze względu na to, że zdradziłabym za dużo, nie wspomnę o co mi chodzi, nie wpływa to bowiem na całokształt mojej oceny. Po prostu polubiłam ten wątek i w tej części mi go zabrakło.
Co do kwestii stricte militarnej, już tradycyjnie, się nie wypowiadam. Przyjmuję za pewnik, że autor wie o czym pisze… 😉
Jeżeli zatem tak jak ja lubisz czytać o historii w nieco innym wydaniu (wystarczy zrobić pewne założenie i pozwolić mu ewoluować) to jest to książka dla Ciebie.

Wobec tego wszystkiego niesubordynacja kapitana...

Ostatnia część serii "Przymierza" Pana Pawełka. Seria ta miała rewelacyjne wejście i dobre kontynuacje. Na zakończenie sagi zdecydowałem się pomimo słabych dwóch poprzednich części i nie żałuję. Wraca to co tak mi się podobało we "Wschodnim gromie" czyli wojna w odcieniach od strategicznych decyzji po indywidualne relacje z pól bitew poszczególnych oddziałów. Do tego bardzo pomysłowa gra sojuszy i partykularnych interesów poszczególnych państw.
Jeśli ktoś ma ochotę przeczytać o wizji wojny amerykańsko-rosyjskiej, ja to połączyć z wojną domową w Rosji i zastanawia się czy użycie w takim wypadku broni jądrowej jest możliwe, czy i kto mógłby planować atak na Kreml i czy może się powieść to wyobraźnia Pana Pawełka jest idealną do tego książką.

Umarł Putin, niech żyje Zorin. Tymi krótkimi słowami można nakreślić początek najnowszego technothrillera autorstwa Jakuba Pawełka, który miał premierę 26 lutego i został wydany nakładem wydawnictwa WarBook. Jest to ostatni, szósty tom serii Przymierze, opowiadającej o alternatywnym świecie w latach 2015-2025, w którym toczone są spektakularne konflikty zbrojne, następują rozłamy polityczne i zawierane są nowe, przedziwne sojusze. W ciągu tej zawiłej dekady Czytelnicy przemierzają tysiące kilometrów razem z międzynarodową jednostką specjalną Radegast, stawiając czoła nowoczesnej wojnie.

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/jakub-pawelek-purpurowy-zmierzch-recenzja/

2021

Władimir Putin nie żyje! Nie jest to żadna clickbaitowa informacja, rodem ze spisowych stron. Tak prezentuje się fabuła najnowszego technothrillera autorstwa Jakuba Pawełka. Szósty i zarazem ostatni tom popularnej serii, ukazującej się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Warbook, pokazuje obraz alternatywnej rzeczywistości, gdzie dotychczasowy sojusznik może stać się w mgnieniu oka niebezpiecznych wrogiem.
Amerykańsko-rosyjska wojna o bogate złoża naturalne Arktyki powoli przechodzi w bardziej decydującą fazę. Światem wstrząsa informacja o śmierci przywódców Rosji, Ukrainy i Kazachstanu, którzy giną w wyniku zamachów. Przymierze zaczyna coraz mocniej przypominać nadmiernie napompowany balon, który w każdym momencie może eksplodować. Sytuacji nie poprawia nowa władza w Moskwie, na której czele staje Piotr Zorin, jawnie oskarżający Polskę i inne kraje Europy Wschodniej o morderstwo Putina. Problematyczna również jest niestabilna sytuacja w Europie Zachodniej, która pogrąża się w coraz większym chaosie wywołanym falą zamachów. Świat staje na krawędzi zagłady i wystarczy jeden malutki krok, aby pochłonąć ludzkość w odmętach szaleńczej wojny. Jedyną nadzieją na ustabilizowanie napiętej sytuacji jest wspieranie opozycyjnych sił w Rosji, które mogą opanować całe to szaleństwo. W tle tych wydarzeń nieustannie działa chińska korporacja Harmonia, która ma o wiele więcej wspólnego z zaistniałym kryzysem, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Nie zabraknie tutaj również jednostki Radegast, której żołnierzy zrobią wszystko, aby wykonać zlecone im zadania.

Jakub Pawełek od początku swojego cyklu w bardzo umiejętny sposób łączył realizm świata z wymyślonymi przez siebie elementami. Dzięki czemu poszczególne części dość szybko znalazły się na liście ulubionych pozycji zarówno miłośników książek wojennych, jak i tych czytelników, którzy gustują w powieściach z elementami gatunku political-fiction. Purpurowy zmierzch to świetne zwieńczenie całej serii, zapewniając odbiorcy zarówno pokaźną dawkę widowiskowej walki zbrojnej, jak i mocniej skomplikowaną treść fabularną, w której meandry polityki odgrywają ważną rolę.

Solidne rzemiosło autora przejawia się również w bardzo ciekawym i dynamicznym wielowątkowym prezentowaniu całej historii, przy jednoczesnym zachowaniu logicznej całości. Przeskakuje on pomiędzy różnymi bohaterami, miejscami akcji i wydarzeniami, dzięki czemu każda z opisanych tutaj stron ma swoje przysłowiowe pięć minut, a czytelnik ma okazję zobaczyć całościowy obraz wykreowanego świata (z różnych perspektyw).

Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, dość istotnym elementem książki są widowiskowo zaprezentowane potyczki zbrojne. Spektakularne bitwy lądowe z użyciem sił pancernych; podniebne potyczki samolotów i śmigłowców, mających na celu osiągnięcie dominacji powietrznej i wsparcie sił lądowych; działania jednostek specjalnych, którzy potrafią wykonać każdą nawet najtrudniejszą misję. Jakby tego wszystkiego było mało, to nie braknie tutaj wykorzystania najnowocześniejszej techniki militarnej (od dronów zwiadowczych/bojowych po bardziej futurystyczną broń meteorologiczną).

W prawie 600 stronicowym dziele znalazła się również odpowiednia ilość miejsca, aby lepiej ukazać Polskę, jako gracza, który chce odgrywać znaczącą rolę na arenie międzynarodowej i potrafi wykorzystać pewne pojawiające się okazje. Na pewno spodoba się to czytelnikom, którzy lubią czytać, jak mógłby wyglądać nasz kraj w rękach kompetentnych polityków.

Cała recenzja na PopKulturowy Kociołek

Świetne zakończenie serii.
Czyta się szybko, akcja jest zwarta, cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Może niektóre wątki miałem nadzieję, że potoczą się inaczej, ale cóż, ja nie jestem autorem :)
Jestem z serią od samego początku, pierwszą część kupiłem niedługo po tym jak wyszła. To naprawdę niesamowite i wspaniałe uczucie być z autem od początku, widzieć jak się rozwija i uczy, szczególnie, że jesteśmy chyba w podobnej grupie wiekowej.
Jeśli ktoś lubi ten gatunek książkek to jest to z pewnością pozycja do zapoznania się :)

Świetne zakończenie serii.

Szósta część serii Przymierze, zabici zostali prezydenci Rosji, Ukrainy i Białorusi czyli połowa głów państw Przymierza zginęła. Do władzy w Rosji dochodzi Zorin, człowiek z kompleksem wielkości. W tym czasie nadal trwa wojna Rosji z USA o Arktykę a Harmonia znowu zaczyna knuć.
Harmonia świetnie wykorzystuje zamęt który sama wznieciła, dzięki czemu "podbija" Europę.
Przymierze się rozpada po tym jak Zorin oskarża Polskę o dokonanie zamachów na Putina i resztę.
Radegast zostaje podzielony a część oddziałów pozostaje odciętych na Krymie.
Tym razem autor idzie na całość dostajemy wojnę na kilku frontach, zamachy, spiski. W akcji po raz pierwszy będą siły zbrojne Harmonii, drony bojowe a nowy "prezydent" Rosji nie będzie się wahać przed użyciem wszystkich dostępnych środków aby utrzymać władzę.
Naprawdę świetne zakończenie serii.

Powieściowy cykl Jakuba Pawełka pt. "Przymierze", już dawno zyskał sobie status jednej z najbardziej popularnych, cenionych i kultowych odsłon "wojennej" oferty wydawnictwa Warbook. Zyskał w pełni zasłużenie, tak ze względu na intrygujący pomysł, jego znakomite przełożenie na karty literatury, jak i też liczebność kolejnych tomów, które na tę chwilę zamykają się liczbą sześciu. I właśnie ostatniemu z nich - powieści pt. "Purpurowy zmierzch", pragnę poświęcić słów kilka poniższej recenzji, do której to poznania gorąco was zachęcam.

Wydana przed nieco ponad tygodniem opowieść, kontynuuje swoją niezwykle odważną i spektakularną wizję losów świata w nieodległej przyszłości. Wizję, co najmniej niepokojącą, gdy oto po śmierci Vladimira Putina i części przywódców państw Przymierza, nastaje czas niekontrolowanego chaosu. Władzę w Rosji przejmuje nieprzewidywalny Piotr Zorin, na północy toczą się walki o Arktykę z siłami Stanów Zjednoczonych, a Europę zalewa kolejna fala zamachów... W tym samym czasie operatorzy Radegastu znajdują się w pułapce bez wyjścia, gdy oto dawni sojusznicy, stają się dziś ich wrogami..., a polski Prezydent staje się celem zamachu. To jednak tylko preludium do dramatycznych wydarzeń, które zmienią już na zawsze układ na światowej scenie...

Najnowsze dzieło Jakuba Pawełka daje nam sobą raz jeszcze porywającą relację o skomplikowanej polityce i wojnie, będącej jej przedłużeniem. Relację, którą charakteryzuje tyleż widowiskowość, co i realizm, do czego zdążyliśmy się już zresztą przyzwyczaić podczas spotkań z poprzednimi odsłonami tego cyklu. Walka na ziemi i w powietrzu, spektakularne misje oddziałów specjalnych, brudna polityka i szpiegowska gra wywiadów - to wszystkie wypełnia sobą blisko 600 stron tej książki, która w mej ocenie stanowi najlepszą część tej wojennej sagi. Najlepszą, gdyż oferującą nam wszystko to, za co uwielbiamy ten cykl, w co najmniej dwukrotnie większej dawce - od samej wojny począwszy, poprzez akcję i przygodę, a na emocjach, skończywszy!

Wielowątkowa i wieloplanowa relacja - w tym względzie nic się nie zmienia, gdy oto mamy przyjemność śledzić sceny z udziałem pierwszoplanowych bohaterów, które rozgrywają się niemalże na wszystkich kontynentach świata. Polityczne decyzje i działania prezydentów Polski, Rosji i Stanów Zjednoczonych, walka na terenie Arktyki, północnej Rosji, czy też w dalszej części opowieści, również na polskiej ziemi, skomplikowane operacje chińskiej organizacji "Harmonia", jak i wreszcie losy jednostek - na czele z doskonale znanymi nam operatorami Radegastu w osobach Jastrzębskiego, Bołkowskiego i Preissa - to tylko część z wielu wątków, jakie przychodzi nam tu poznawać i jakimi będziemy się pasjonować. A jest to zasługą nie tylko potęgowanego napięcia, logiki wydarzeń i dbałości o każde szczegół, ale też i wypracowywanego przez ostatnie lata charakterystycznego stylu pisania autora, który to dziś osiągnął w tym względzie absolutnie najwyższy poziom.

O bohaterach książki można by opowiadać bardzo długo, zachwycając się tymi postaciami, które z pewnością nie są jednowymiarowe. Wielu z nich doskonale znamy, by wspomnieć i wymienionych powyżej operatorach Radegastu, Andrzeju Wirskim, prezydencie Żuławskim, dowodzącym walką o Arktykę generale Waleriju Żyle..., czy też żołnierzach po obu, a właściwie trzech stronach tego konfliktu..., ale i też poznamy tu zupełnie nowe postacie, które zawsze cechuje realizm. To ludzie twardych zasad, wielkiej polityki, czasami chorych ambicji, jak i wreszcie prości żołnierze, którzy wykonują rozkazy, choć nie zawsze się z nimi zgadzają. Wielu z nich przypłaci to swoim życiem, ale i to też sprawia, że patrzymy na tych bohaterów i na tę opowieść, o wiele bardziej realistycznym okiem...

Wojna..., ta przedstawia się tutaj naprawdę imponująco, gdy oto mamy przyjemność uczestniczyć u boku bohaterów w walce na rozmaitych polach i przy użyciu już istniejącego, jak też zapewne wkrótce dostępnego, uzbrojenia. I tu raz jeszcze odwołam się do stwierdzenia, że powieść ta funduję nam podwójną dawkę kluczowych elementów literackiej relacji, w tym także i scen z pola walki, które to obejmują m.in. działania pancernych kompanii, supernowoczesnych myśliwców, czy też piechoty. I nie wiem, czy słowa te będą komplementem - podejrzewam, że jednak tak..., ale Jakub Pawełek potrafi opisywać wojnę w piekielnie realistyczny oraz fascynujący sposób, znając się przy tym na rzeczy...

Książka ta stanowi z pewnością ważną, jeśli nie najważniejszą odsłonę niniejszego cyklu. Ważną, gdyż opisane tu wydarzenia niosą wielkie zmiany, przeobrażenia tego literackiego świata i kluczowe ich efekty, które de facto zadecydują o kolejnych nastu, jeśli nie kilkudziesięciu, latach. I zasadnym wydaje się pytanie, czy to koniec, czy jedynie kolejny ważny i przełomowy, ale jednak "odcinek" tej naszej literackiej wyprawy...? Argumenty "za" lub "przeciw" wydają się równie solidne..., aczkolwiek moja czytelnicza intuicja podpowiada mi, że nie jest to jeszcze ostatnie słowa Pana Jakuba... Oby.

Powieść "Purpurowy zmierzch", to znakomita i porywająca odsłona współczesnej, wojennej literatury spod znaku political fiction, która z pewnością usatysfakcjonuje wszystkich miłośników tego literackiego gatunku. To barwna akcja, charakterni bohaterowie, wielka efektowność scen walki oraz nie mniejsze emocje, które udzielają się nam z naprawdę wielką mocą. To dobra, rzetelna i elektryzująca książka, którą wieńczy niezwykle wzruszający epilog, ale o tym przekonacie się już sami. Ze swej strony gorąco zachęcam i polecam sięgnięcie po najnowsze dzieło Jakuba Pawełka!

Rewelwcyjna jak cała seria, szkoda że to koniec :)

Rewelwcyjna jak cała seria, szkoda że to koniec :)

• Political fiction
  • Mam
  • Rok 2020
  • Elektroniczne

Dodaj cytat z książki Purpurowy zmierzch