Dawaj i bierz

Okładka książki Dawaj i bierz Adam Grant
Okładka książki Dawaj i bierz
Adam Grant Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Muza
2014-03-19
2014-03-19
sukces coaching rozwój osobisty

Książka całkiem dobra, idea i przekaz potrafiący zmienić perspektywę i pokazać, że nie trzeba być samolubnym i krwiożerczym żeby odnieść sukces w biznesie. Niemniej jednak, książka mogłaby być znacznie krótsza. Tyle rozwleczonych przykładów, że pod koniec już byłem nią zmęczony.

Koncepcja "dawców" i "biorców" ciekawa, jednak autor posiłkuje głównie danymi anegdotycznymi (a jakie to są anegdoty! Czasami szczegółowe wprowadzenie w sytuację i nakreślenie historii zajmuje autorowi kilka stron!) i marnej jakości badaniami psychologicznymi, w których wnioski wyciąga "pod tezę". Kilka podobnych sytuacji może być ilustracją zupełnie przeciwnych koncepcji, jeżeli akurat tak pasuje do narracji. Do przeczytania zachęcił mnie TEDtalk tego pana, jednak na tym mogłam spokojnie skończyć, po informacje zawarte w tej książce wnoszą niewiele więcej.
Zaleta jest taka, że czyta się szybko.

Super książka. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału, można się zastanawiać, co jeszcze można napisać na ten temat. Ale książka jest bardzo ciekawa i każdy rozdział dodaje coś nowego. Fajnie napisana, jest masę historii żywych osób oraz badań naukowych potwierdzające główną tezę książki. Polecam każdemu.

kilka cennych uwag i wyników badań (np. O tym jak podejście nauczycieli tworzy uczniów z lepszymi wynikami a nie ich wrodzone zdolności). Autora bym uplasował między Robertem Cialdinim a Kevinem Hoganem, gdzie wiele jednak wniosków i przytoczonych eksperymentów się powtarza (po raz kolejny czytałem o tym, że osoby o imieniu Denis częściej zostają dentystami...). Dodatkowo w połowie już nieco się zmęczyłem tendencją amerykańskich autorów do powtarzania kilku rzeczy ubierając to w nowe opisy i historie. Nie mniej warto poznać książkę i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaca się być (w Polsce) dawcą?

Fajnie napisana, lekko i sensownie. W gruncie mogę ją polecić komuś kto zastanawia się jaką strategię wzajemności obrać głównie w pracy ale również z innymi ludźmi na co dzień i z czym się ona wiążę. Autor zawarł całkiem sporo ciekawych przemyśleń, które poparł naukowymi badaniami. Dowiedziałem się też całkiem sporo o strategii dawcy, lecz dwuinteresownego, czyli o czymś o czym wcześniej nie miałem pojęcia a jest to ciekawy koncept.

Ogólnie mogę polecić jako uzupełnienie lub wskazówkę w aspekcie budowania relacji z innymi. Czytanie tej książki to nie była strata czasu, więc polecam.

przeciętna.

przeciętna.

Na pewno powinni po nią sięgnąć tzw. dawcy, czyli osoby, które nierzadko przedkładają dobro innych nad swoje. Nawet jeśli nie interesują się biznesem. Wyczytałam wiele ciekawych rzeczy, więc polecam.

• Rozwojowe
  • Rozwój osobisty
  • Biznes
  • Rozwój
  • Polecane przez bloggerów