Okładka książki Opcja B. Jak radzić sobie z traumą po stracie, stawić czoła trudnościom i odzyskać radość życia Adam Grant, Sheryl Sandberg
Adam GrantSheryl Sandberg Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
Option B: Facing Adversity, Building Resilience, and Finding Joy
Agora
2018-02-15
2018-02-15
Zbigniew Kościuk
śmierć partnerstwo tęsknota trauma samotność związki relacje sierota

Sheryl Sandberg napisała tę książkę po nagłej śmierci swojego męża. Trochę jako wspomnienie własnej żałoby,a trochę jako analiza psychologiczna tego stanu: co się dzieje z człowiekiem wtedy, co myśli, jak się zachowuje, czy jest wystarczająco elastyczny i jak może taki być. Książkę przeczytałam sama będąc w żałobie po stracie ojca, a poleciła mi ją koleżanka, która sięnęła po nią w tych samych okolicznościach. Nie umiem powiedzieć jak ta pozycja zadziała na osobę, która nie ma takiego bagażu emocjonalnego. Na mnie zadziałała terapeutycznie, choć nie jest napisania jak zwykły poradnik. Nie ma tak złotych środków podanych na tacy. Jest raczej rzetelny komentarz naukowy z dziedziny psychologii (ale pozostający raczej na poziomie popularnonaukowym) okraszony bardzo osobistymi wspomnieniami samej Sheryl. Jednak jej historia, choć główna, nie jest jedyna. Poznajemy różne osoby muszące sprawdzić swoją psychiczną elastyczność i zdolność adaptacji. Niekoniecznie te cierpiące po stracie bliskiej osoby.

Cieszę się, że sięgnęłam po tą pozycję, dała mi sporo do przemyślenia, szczególnie w kontekście moich własnych przeżyć. W poważniejszych przypadkach książka na pewno nie zastąpi pomocy profesjonalisty, ale na pewno nie zaszkodzi.
Sheryl na własnym przykładzie pokazała, jak trudno było zmierzyć się jej z niespodziewaną śmiercią męża i jak usiłowała poradzić sobie z traumą, którą przeżywała. Nie jestem pewna czy w naszej polskiej rzeczywistości jesteśmy w stanie wprowadzić w czyn wszystkie wskazówki, jakimi się dzieli, ale wieloma - na pewno. Ogromny plus za to, że jeden rozdział poświęciła także dzieciom i tym, jak pomóc przeżywać żałobę najmłodszym.
Książka, chociaż smutna, daje nadzieję. A to już wiele.

[...]
Kilka dni temu trafiłem na tekst, w którym Annie Jean-Baptiste z Google wspomina książkę, która okazała się najbardziej inspirująca w jej karierze. Książka ukazała się w języku polskim, pod tytułem Buntownicy. Biznesowi innowatorzy zmieniają świat. Nie przepadam, za tego typu literaturą (po tytule),ale wtedy zacząłem szukać, co to może być i kim jest autor – Adam Grant.

Niemal natychmiast wyświetliła mi się wcześniejsza jego książka Opcja B. Jak radzić sobie z traumą po stracie, stawić czoła trudnościom i odzyskać radość życia, którą napisał wspólnie z Sheryl Sandberg (Facebook) i informacja “Po nagłej śmierci męża Sheryl Sandberg przygotowywała się do przejęcia roli ojca dla swoich dzieci. Czuła, że okaleczona rodzina już nigdy nie będzie umiała cieszyć się życiem. Wtedy Adam Grant, psycholog traumatolog oraz przyjaciel Sheryl opowiedział jej o pewnych konkretnych działaniach, które ludzie mogą podjąć, by wydobyć się z dna rozpaczy i wyzdrowieć.”

Czy mogłem przejść obojętnie?
całość:

[...]

„Opcja B stanowi próbę (podjętą przeze mnie i Adama) podzielenia się wiedzą na temat tego, czego nauczyliśmy się o odporności psychicznej.” – napisali autorzy we wstępie.
Z całą pewnością wiedzieli, co pisali. Sheryl Sandberg przeszła przez traumę śmierci męża, a Adam Grant, przyjaciel i jednocześnie psycholog, pomógł jej przez tę żałobę przejść. Można pokusić się o posądzenie autorki , kobiety biznesu, o interesowność w wykorzystaniu kolejnej okazji do pomnożenia majątku. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę jej długoletnią działalność charytatywną, o której wspomina, potrzebę pomagania innym, osobowość wojowniczki na stanowisku dyrektora operacyjnego Facebooka oraz jej deklarację, że zyski ze sprzedaży książki przekazuje na potrzeby fundacji pomagającej innym w potrzebie, to nabiera się przekonania, że to po prostu dobry człowiek. Kobieta taka, jakich wiele, ale z możliwościami, jakie posiada niewiele z nich (medialne nazwisko jej i męża, wysoka pozycja społeczna oraz kontakty ze znanymi ludźmi),która chce po prostu pomóc innym osobom znajdującym się w podobnej sytuacji. Niemającym wsparcia tak, jak ona w rodzinie i wśród przyjaciół. Niekoniecznie w żałobie po stracie męża, ale po każdej stracie, w kryzysie życiowym lub w traumie wywołanej rozwodem, trudnościami finansowymi, utratą pracy, gwałtem, uzależnieniem, przemocą, chorobą czy uwięzieniem. Poprzez opowieść o własnej tragedii, o sposobach i metodach radzenia sobie z negatywnymi, niszczącymi psychikę emocjami, pokazuje, jak krok po koku radziła sobie z bólem, żalem, gniewem i poczuciem bezsensu. Towarzyszył jej w tej drodze, wspierając merytoryczną wiedzą, psycholog. To on jej przeżycia, myślenie, zachowania, postępowanie i mechanizmy psychologiczne kierujące człowiekiem w sytuacjach skrajnych, wyjaśniał, analizował, opisywał i tłumaczył.
Nie proponowali jednak prostych i cudownych rozwiązań.
Wręcz przeciwnie. Od początku podkreślali, że „nie istnieje prawidłowy ani właściwy sposób opłakiwania lub stawiania czoła wyzwaniom, więc nie dostarczymy doskonałych odpowiedzi. Doskonałe odpowiedzi nie istnieją.” Byli przekonani, że radzenie sobie z traumą to przede wszystkim praca nad sobą w myśl zasady Victora Frankla, psychiatry i więźnia obozu koncentracyjnego, który swoje doświadczenia opisał w „Poszukiwaniu sensu życia” – „Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić swojej sytuacji, stajemy przed wyzwaniem, aby zmienić siebie”. Autorzy, powołując się na podobne autorytety, własne doświadczenia i wiedzę naukową, przełamywali schematy myślenia dotyczące tez, które powszechnie kojarzą się ze sloganami i truizmami typu – „W pewnym sensie cierpienie przestaje nim być, gdy zyskuje sens”. Nadawali im nowy, pełniejszy wymiar, awansując do niepodważalnego faktu, że każdy może zbudować własną odporność psychiczną. Powoływali się przy tym również na historie osób ze swojego otoczenia lub praktyki zawodowej, „które zbudowały swoją odporność psychiczną na przekór stracie, chorobie, wykorzystywaniu i innym przeciwnościom losu”. Można je poznać na internetowej stronie optionb.org, powstałej z myślą o stworzeniu grupy wsparcia dla ludzi szukających pomocy.
Ale nie tylko!
W pewnym sensie to również pozycja oddziaływająca profilaktycznie. Namawiająca do budowania odporności psychicznej zanim spotka nas tragedia. Autorka już we wstępie napisała – „Wierzę również, że można się rozwijać w okresie poprzedzającym traumę, by wzmocnić odporność psychiczną i przygotować się na to, co przed nami”. Życie nie ma tylko opcji A. Ma wiele opcji. Dobrze mieć przynajmniej opcję B.
Ta na poły osobista i intymna opowieść, na poły poradnik zawierający dużą dawkę wiedzy psychologicznej pozwala spojrzeć na osobistą sytuację z dystansu. Podpowiada, jakie kroki należy podjąć, by z niej wyjść, jak o niej rozmawiać, jak wychowywać odporne psychicznie dzieci, jak zacząć ponownie odkrywać radość życia i pokochać siebie oraz innych.
Może nawet zakochać się ponownie tak, jak autorka.

Lubie w pisaniu Sheryl Sandberg jej dostepnosc - jes czlonkinia swiatowej elity, wspolzarzadza jedna z najpotezniejszych firm na swiecie, a jednak potrafi dac wrazenie ze jest zwyczajna, ze ma takie same problemy jak my wszyscy i nie boi sie o nich opowiadac, czy nawet zwierzyc sie z nich czytelnikom. Nie lubie Sheryl Sandberg za to, ze w jej ksiazkach wystarczy "zajac swoje miejsce na zebraniu" by zniwelowac dyskryminacje w miejscu pracy albo podjac serie aktywnosci typu pisanie pamietnika, zeby wygrzebac sie z zaloby. Wszystko w naszych rekach? Ano wlasnie nie wszystko.

Czytelna książka, ale jak dla mnie mało interesująca.

Czytelna książka, ale jak dla mnie mało interesująca.

To książka o sposobach poszukiwania i budowania odporności psychicznej.

To książka o sposobach poszukiwania i budowania odporności psychicznej.

Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.