Boski Juliusz. Trylogia rzymska. Tom 1

Wydawnictwo: Świat Książki

Inne wydania

zbeletryzowany portret rzymskiego cesarza jedna z najlepszych książek w dorobku autora powstał w 1961 roku, a więc w czasach, gdy o kulcie jednostki można było pisać jedynie w zawoalowany sposób. Paradoksalnie, powieści wyszło to na dobre. z jednej strony jest bowiem arcyciekawą, opartą na dokumentach z epoki biografią słynnego wodza. z drugiej znakomitym, finezyjnym esejem o degeneracji władzy i sterroryzowanym przez nią społeczeństwie. Powieść była szeroko komentowana, a blisko pół wieku od jej powstania w żaden sposób nie osłabiło jej siły ani mądrości rozważań. Przeciwnie...

Sylwia Podgórska | 2010-07-20

Czytałam tę książkę w wieku 11 lat i mam do niej pewien sentyment. Powiedzmy sobie szczerze, będąc dzieckiem, nieszczególnie przemawiały do mnie suche historyczne fakty, jakie serwują nam często autorzy książek o tejże tematyce. Bocheński natomiast swoim przyjemnym stylem pisania sprawił, że polubiłam czasy Cezara, a także przekonałam się do książek historycznych :)

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2010

Doskonała książka! Mówi się czasem, że starożytność jest martwa, nieaktualna i odległa, a tymczasem ta sama starożytność w książeczce Bocheńskiego to dramat prawdziwych ludzi, ludzi z krwi i kości, z przywarami i namiętnościami, z niepewnością i ambicją, to dramat ludzi bliskich i prawdziwych. Do tego napisany żywo, barwnie, porywająco.

Shanon | 2015-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2015

Od tej książki należy zaczynać przygodę ze starożytnością. Opisuje nie tylko historię, ale też rysuje psychologiczne portrety bohaterów Starożytnego Rzymu. Mimo że książka jest o Boskim Cezarze, najbardziej podobały mi się fragmenty dotyczące Cycerona i Katona, świetnie kontrastowały z Gajuszem Juliuszem i dodawały zawsze ponętnego smaczku rywalizacji między wybitnymi jednostkami.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2008 rok

Ironiczny portret boskiego cesarza podzielony na 4 części: Okrucieństwo, Łaska, Miłość i Nienawiść.

Mosiek | 2016-07-26
konradlegowik | 2016-01-06