Oficer i szpieg

Wydawnictwo: Albatros
An Officer and a Spy
978837885X
Alf

Sprawa Alfreda Dreyfusa podzieliła na przełomie XIX i XX wieku nie tylko Francję, ale też całą Europę. Oficer żydowskiego pochodzenia oskarżony został o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Nagonka na niego zjednoczyła narodowców i prawicę. Powieść Harrisa koncentruje się na postaci, która dotąd pozostawała w cieniu sprawy. Georges Picquart, młody francuski oficer i antysemita, odkrywa, że oskarżenie Dreyfusa o szpiegostwo było fałszywe, i podejmuje walkę o ujawnienie prawdy.

Harris przewertował ogromną ilość materiałów poświęconych sprawie Dreyfusa, a dzięki swoim wybitnym zdolnościom literackim stworzył powieść emocjonującą i głęboką
The Washi ngton Post

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1467/2590.jpg

Artur Schodziński | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 października 2014

Zwróciłem uwagę na tę książkę (audiobooka) ze względu na Jana Peszka, którego głos uwielbiam.
Poszperałem w internecie, zapoznałem się dość dokładnie z aferą Dreyfusa i zacząłem słuchać. Autor na początku zastrzega, że nie wszystko jest prawdą - to cenne stwierdzenie. Genialnie poprowadzona akcja, która nie pozwala się nudzić, pomimo tego, że znałem całą historię. Książka jest świadectwem, że najlepsze historie pisze życie. Jak dla mnie REWELACJA! Ostrzegam, że książka Cię wciągnie - ja mocno zarwałem dwie noce. POLECAM!

almos | 2015-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2015

Historia sprawy Dreyfusa przedstawiona jako thriller stanowi kolejne potwierdzenie obiegowej prawdy, że dramatyzm życia przerasta fikcję. W książce w całej pełni ujawnia się narracyjny talent Harrisa sprawiający, że opowieść historyczna staje się tak interesująca, iż trudno oderwać się od książki czy audiobooka. Słuchałem audiobooka w znakomitym wykonaniu Jana Peszka.

Sprawa Dreyfusa jest znana (dla tych, którzy chcą ją znać), zatem element tajemnicy czy niepewności w narracji Harrisa odpada. Niemniej kunszt autora sprawia, że nadal czytamy/słuchamy w napięciu i zarywamy noc aby dociągnąć do końca. To cecha naprawdę dobrej literatury sensacyjnej: mimo iż wiemy kto zabił, nadal nie możemy oderwać się od lektury. No ale Robert Harris to prawdziwy arcymistrz literatury popularnej; w tej książce trzyma swój wysoki poziom

Przyjemność słuchania zwiększa jeszcze interpretacja Jana Peszka, który wydaje się idealnie wybrany do interpretacji narracji pułkownika Picquarta, ...

Annika | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

"Oficer i szpieg" to oparta na faktach powieść sensacyjna, opowiadająca o aferze Dreyfusa - pod koniec XIX wieku francuski żołnierz pochodzenia żydowskiego, Alfred Dreyfus, zostaje oskarżony o zdradę kraju i skazany na ciężkie więzienie. Dowódca wojskowego wywiadu, pułkownik Picquart, przypadkiem odkrywa iż Dreyfus jest niewinny, a wiele dowodów przeciwko niemu spreparowano. Kiedy udaje się z tą wiedzą do swoich przełożonych, zostaje odsunięty, a następnie prześladowany i uwięziony. Akcja z początku toczy się leniwie, lecz historia wciąga, by pod koniec trzymać w największym napięciu. Sprawa Dreyfusa głęboko podzieliła francuskie społeczeństwo i przyczyniła się do zmian politycznych i społecznych. Książka pokazuje jak łatwo manipulować opinią społeczną i do jak ohydnych czynów ludzie są gotowi posunąć, byle tylko zachować władzę. Na szczęście prawda, prędzej czy później, zawsze zwycięża :)

Sebastian Woźniak | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Bardzo dobrze opowiedziana historia sprawy Dreyfussa. Jedyny minusik za dłużyzny w połowie książki. Harris jak zwykle nie zawodzi. Polecam szczególnie fanom thrillerów historycznych.

Sanderka1985 | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Fantastyczna powieść o XIX-wiecznej Francji. Losy dwóch ludzi honoru, którzy splątali swoje historie w świetnie opowiedzianej opowieści. Polecam wszystkim. Mnie porwała.

adb | 2015-07-19
Przeczytana: 05 marca 2015

Opinia z mojego bloga: http://slowooslowach.blox.pl/2015/07/Oficer-i-szpieg-Robert-Harris.html

Historię Dreyfusa znają wszyscy i chociaż wersja opowiedziana przez Harrisa nie odbiega od jej prawdziwego przebiegu, nie sposób oderwać się od czytania. Książka Harrisa to arcydzieło literatury popularnej, utkane z konwencji thrillera szpiegowskiego i sądowego, i równocześnie świetny dowód, że najbardziej dramatyczne historie pisze samo życie.

Obok warstwy sensacyjnej jest tu i spora dawka wiedzy historycznej, podanej w najbardziej przystępny sposób i kawał pierwszorzędnej psychologii postaci, począwszy od bohatera - narratora, a skończywszy na postaciach drugoplanowych. W tle działania wywiadu i kontrwywiadu, wielka polityka i obyczajowość Francji końca XIX wieku.

Pierwszoosobowa narracja jest prowadzona z punktu widzenia wojskowego, George'a Picquarta, który przypadkowo odkrywa nieprawidłowości dochodzenia i procesu Dreyfusa i już nie potrafi o sprawie zapomnieć. Dzięki temu...

The_5nake | 2017-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Sprawa Dreyfusa obiła mi się o uszy, ale jakoś niespecjalnie zgłębiałem o co chodziło, zanim jednak sięgnąłem po 'Oficera i szpiega' trochę o tym poczytałem i z wielkim zaciekawieniem zabrałem się do lektury.
Jako że jest to powieść historyczna (chcoiaż sam autor zaraz na wstępie zaznacza, że nie wszystko w książce jest prawdziwe) to element tajemnicy nie istnieje. Jednak Harris w fenomenalny sposób nakreśla nam obraz Francji końca XIX wieku,obraz wojska i polityki francuskiej z tamtego okresu.
Alfred Dreyfus, francuski żołnierz żydowskiego pochodzenia zostaje oskarżony o zdradę i szpiegostwo na rzecz Niemców i wtrącony do więzienia na wyspie. Georges Piquart, młody żołnierz francuski obejmuje dowództwo w sekcji szpiegowskiej francuskiego wywiadu wojskowego i przypadkiem odkruwa, że Dreyfus jest niewinny, a dowody przeciw niemu zostały sfabrykowane.
Od tego momentu autor pokazuje nam to co istnieje również dzisiaj, choć nie na tak wielką skalę -polowanie na czarownice, mające na...

jatuczytam | 2014-11-28
Przeczytana: 24 listopada 2014

Opinia pochodzi z mojego bloga:

Sprawa Alfreda Dreyfusa tocząca się na przełomie XIX i XX wieku to niechlubny zapis w historii Francji. Dreyfus był francuskim oficerem żydowskiego pochodzenia, którego niesłusznie posądzono o zdradę państwa i skazano za ten czyn na dożywocie w obozie karnym na Diabelskiej Wyspie w Gujanie w Ameryce Południowej. Osadzony spędził tam prawie pięć lat w potwornych warunkach, pozbawiony całkowicie kontaktu ze światem zewnętrznym, a jego egzystencja gorsza była od śmierci. Obrony Dreyfusa podjęło się wielu wybitnych myślicieli, m.in. Emile Zola publikując artykuł zatytułowany "Oskarżam!", czy też Marcel Proust oraz Vilfredo Pareto. Właśnie tragiczny przypadek Alfreda Dreyfusa zainspirował Roberta Harrisa do napisania powieści "Oficer i szpieg".

Paryż, 1894 rok. Czterdziestodwuletni Georges Picquart zostaje awansowany na pułkownika i mianowany jednocześnie na szefa sekcji statystycznej,...

Marta | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: listopad 2014

Mówi się, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Po przeczytaniu „Oficera i szpiega” Roberta Harrisa, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Rzecz dotyczy słynnej afery z końca XIX wieku, wokół której nie sposób było przejść obojętnie – tzw. afera Dreyfusa, rzekomego zdrajcy narodu francuskiego. Na nic były jego zapewnienia o niewinności. „Dowody” były zbyt oczywiste, zbyt obciążające – a przynajmniej tak twierdzili najwyżsi rangą dowódcy wojskowi, w tym sam minister wojny… Kiedy więc nowy szef tajnej sekcji wywiadu, Georges Picquart, odkrywa po pewnym czasie pewne „nieścisłości” związane z tą przykrą sprawą, okazuje się, że, mimo dobrych intencji, wcale nie przysłużył się tym swoim przełożonym. Co więcej – jego wiedza staje się dla nich swoistym zagrożeniem.

Niesamowite jest to, w jaki sposób udało się autorowi przedstawić te 12 lat (1894-1906) stale rozrastającego się skandalu, tak okrutnie świadczącego o ówczesnej władzy wojskowej. Uczciwość, honor, obowiązek wobec...

anetapzn | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Robert Harris w swojej najnowszej książce opowiada nam ciekawą historię historię oparta na sprawie Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia, bohatera najgłośniejszej afery szpiegowskiej końca XIX wieku. Został on skazany za domniemaną zdradę francuskich tajemnic wojskowych na rzecz Cesarstwa Niemieckiego. Koronnym dowodem w procesie był rękopis pisma do ambasady niemieckiej, przypisywany Dreyfusowi i przysięga jednego świadka oskarżenia. Wyrokiem sądu wojskowego Dreyfus skazany został na dożywotni karny obóz na Wyspie Diabelskiej w Gujanie w Ameryce Południowej. Gdy po kilku latach ujawnił się faktyczny autor listu szpiegowskiego i fakt krzywoprzysięstwa, pisarz Emil Zola opublikował artykuł z apelem o uniewinnienie Dreyfusa. W obronę oficera zaangażowało się wielu ówczesnych uczonych i pisarzy. Rozgorzał wielki spór, który podzielił społeczeństwo francuskie. Okazało się, że skazaniem Dreyfusa zainteresowane były: armia, konserwatywna prawica, partie...