Patronaty tygodnia (13-19.01.2020)

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.01.2020

Nowy rok, nowe książki! W tym tygodniu na rynek trafi kontynuacja bestselleru „Tatuażysta z Auschwitz”. Czytelników, którzy lubią chodzić do kin, zainteresują również dwie powieści, których ekranizacje to spore wydarzenia w świecie filmowym. Znajdzie sie też coś dla fanów powieści obyczajowych i literatury pięknej. 

Patronaty tygodnia (13-19.01.2020)

„Podróż Cilki” Heather Morris, tłumaczenie: Kaja Gucio (wyd. Marginesy)

Kontynuacja międzynarodowego bestselleru „Tatuażysta z Auschwitz”.

Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał.

Uroda ją uratowała – i skazała na piekło. Cilka ma zaledwie szesnaście lat, kiedy trafia do Auschwitz. Tam szybko się uczy, że uroda daje siłę, a ta oznacza przetrwanie. Kiedy po trzech latach Armia Czerwona wyzwala obóz, dziewczyna nie odzyskuje wolności: zostaje oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację i skazana na piętnaście lat łagru w Workucie.

Tak zaczyna się długa i bolesna podróż Cilki. Na Syberii staje przed wyzwaniami zarówno nowymi, jak i boleśnie znanymi, w tym niechcianą uwagą strażników. Młoda kobieta, która podczas Zagłady straciła całą rodzinę, musi się zmierzyć nie tylko z trudnymi warunkami życia na nieludzkiej ziemi i pracą ponad siły, ale i ciążącym nad nią poczuciem winy.

W sowieckim łagrze spotyka ludzi dobrych i okrutnych, mądrych i zaślepionych, codziennie zmaga się ze śmiercią i terrorem. Ale odkrywa w sobie siłę, o którą się nigdy nie podejrzewała, i widzi, że ​​pomimo wszystkiego, co jej się przydarzyło, w jej sercu jest miejsce na miłość – miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości.

To opowieść o cierpieniu, ale także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa. Opowieść o sile, niezłomności, człowieczeństwie i – przede wszystkim – nadziei, nawet w najgłębszych ciemnościach.

„Oficer i szpieg” Robert Harris, tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski (wyd. Albatros)

Oni kłamią, by chronić swój kraj. On mówi prawdę, by ten kraj ocalić.

Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku.

Młody francuski oficer odkrywa, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę – Georges Picquart podejmuje jednak walkę o ujawnienie prawdy.

W trudnych czasach jeden człowiek może zmienić bieg historii. „Oficer i szpieg” to jednocześnie trzymający w napięciu thriller polityczno-szpiegowski i uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i uprawiają własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki.

Powieść zekranizowana przez Romana Polańskiego i uznawana za jego najlepszy film od czasów „Pianisty”!

„Ostatni” Hanna Jameson, tłumaczenie: Paulina Broma (wyd. Czarna Owca)

Barbarzyńskie morderstwo, jeden hotel i dwudziestu ocalałych. Jak można czuć się bezpiecznie, gdy morderca jest wśród nas?

Amerykański historyk – Jon Keller – jedzie na konferencję naukową do Szwajcarii. W trakcie dowiaduje się, że świat się kończy. W Waszyngtonie i kilku światowych stolicach doszło do ataku nuklearnego. Podczas gdy gasną światła cywilizacji, mężczyzna zastanawia się, czy jego żona Nadia i ich dwie córki wciąż żyją. Jon żałuje też, że zignorował ostatnią wiadomość od Nadii.

Oprócz Jona w hotelu znajduje się dwudziestu ocalałych. Z dala od najbliższego miasta walczą o przetrwanie. Pewnego dnia w zbiorniku na wodę pitną znajdują ciało dziewczynki. Oczywiste jest, że została zamordowana. Ktoś z mieszkańców hotelu jest zabójcą.

Jon zaczyna popadać w paranoję. Na własną rękę stara się prowadzić dochodzenie, aby odnaleźć mordercę. Seria dziwnych samobójstw, tajemnicze zaginięcia i nadprzyrodzone zjawiska nie są sprzyjającymi okolicznościami. Czy powinien zaryzykować wydostanie się z hotelu? Można tylko mieć nadzieję, że apokalipsa będzie mniej przerażająca…

„Ostatni” to zapierający dech w piersi dystopijny thriller – mrożący krew w żyłach swoją wiarygodnością. Przeszywający do szpiku kości nastrój zagrożenia w połączeniu z przemyślaną fabułą sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

„Arktyczne marzenia” Barry Lopez (wyd. Marginesy)

Najważniejsza książka Barry'ego Lopeza, nagrodzonego m.in. National Book Award.

Niepowtarzalna opowieść o dalekiej północy i jej cudach: skarłowaciałych lasach, zorzach polarnych i skutych lodem morzach, o wołach piżmowych, niedźwiedziach polarnych i narwalach. Lopez przybliża historię rdzennych Innuitów i – często zakończonych tragicznie – wypraw śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży.

To opowieść o zapadającej w pamięć czystości wyrazu, przypominająca pod tym względem krainę, którą Lopez opisuje. „Arktyczne marzenie” to niezaprzeczalne arcydzieło.

„Małe kobietki” Louisa May Alcott, tłumaczenie: Paulina Breiter (wyd. Poradnia K)

„Małe kobietki”. Siła kobiet na kartach powieści i wielkim ekranie.

Wspaniale wydana, bogato ilustrowana kadrami z filmu klasyka literatury, niezwykły album i superprodukcja w gwiazdorskiej obsadzie!

„Małe kobietki” i „Dobre żony” – jedyne dostępne wydanie zawierające dwa tomy autorstwa Louisy May Alcott, należące do światowego kanonu literatury ‒ w specjalnej edycji z fotosami z planu ukaże się nakładem wydawnictwa Poradnia K już 15 stycznia. Dwa tygodnie później premierę będzie miała ekranizacja książki z gwiazdorską obsadą w reżyserii nominowanej do Oscara Grety Gerwig.

Czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec XIX wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak Marmee March uczy tej postawy swoje córki. Meg, Jo, Beth i Amy – cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności, dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.

„Saturn” Agnieszka Lingas-Łoniewska (wyd. Burda)

Są rany, które nigdy się nie zagoją.
I są takie blizny, które uleczyć może tylko miłość…

Na ringu jest Saturnem – diabelnie szybkim, bezlitosnym i niepokonanym. Świetnie zbudowany i przystojny, Konrad nigdy nie miał sercowych problemów. Przynajmniej jeśli chodzi o panienki na jedną noc.
Dopóki w fundacji, a tym samym w jego życiu nie pojawiła się ona. Krasnal. Słodka landrynka. Makowa panienka. Czyli po prostu śliczna Inez, która skutecznie spędza mu sen z powiek.
Dziewczyna jest podopieczną fundacji dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Dopiero co zaczęła dźwigać się z traumatycznych przejść. Anita i Martyna, jej przyjaciółki, nie są przekonane, czy związek z Saturnem to najlepszy pomysł. Wątpliwości mają nawet Kastor i Polluks, najlepsi kumple Konrada.
Inez swoje blizny nosi nie tylko na przedramionach. Jej serce też jest ich pełne. Tylko… Czy jest ktoś, kto może zrozumieć ją lepiej niż Saturn, który sam przeszedł przez piekło?
Czy pozwolą sobie na tę miłość? I czy będą w stanie uporać się z cieniami przeszłości, które zaatakują w najmniej spodziewanym momencie?

„Drobne grzeszki” Izabela Pietrzyk (wyd. Prószyński i S-ka)

Ciężarna Basia ponad trzy dekady temu po latach tułaczki znalazła upragniony dom, w którym otoczono ją miłością. Los łaskawie postawił na jej drodze Ankę, równie samotną kobietę noszącą w sercu bolesny sekret. Jak dwa minusy dają plus, tak dwa smutki dały radość.

Ale kiedy to było? Według Sandry – dawno temu, za górami, za lasami…
Sandra powoli startuje w dorosłość pod opiekuńczymi skrzydłami Basi. Już wie, że dzisiaj nikt nie liczy na uśmiech losu. Sorry, taki mamy klimat – samemu trzeba sięgnąć po sukces. Dziewczyna bierze się z życiem za bary, nie podejrzewając, że czeka ją ostre sumo. Musi pokonać najeżony minami rynek pracy, fałszywe koleżanki udające przyjaciółki, szefa podrywacza, udawane uczucia i bronić prawdziwej miłości przed złymi językami. Git! Co jej nie zabije, to ją wzmocni. Tym bardziej że Matka Dobra Rada jest nader skuteczną trenerką młodej wojowniczki.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gekon 13.01.2020 14:21
Czytelnik

Czekam na Ostatni i Arktyczne marzenia. Ten drugi tytuł trochę mnie intryguje może okazać się bardzo ciekawą książką Romansów nie czytam wcale, tak jak mam obecnie przesyt literaturą obozową.
I jeszcze pytanie do Was czytelnicy jakieś inne książki warte przeczytania, w te rejony o których...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ambrose 13.01.2020 15:49
Bibliotekarz

Jeśli chciałbym poczytać np. o Ziemi Ognistej, dość surowym, ale urokliwym miejscu do życia, to mogę polecić zbiór opowiadań chilijskiego pisarza Francisco Coloane:

Opowieści z dalekiego południa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Opowieści z dalekiego południa
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ogarbejbe 13.01.2020 10:17
Czytelniczka

Czy mi się wydaje, czy opis "Małych kobietek" jest z innej książki?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Strzelba 13.01.2020 10:16
Bibliotekarka

Czekam na Ostatni, na pewno przeczytam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ostatni
LubimyCzytać 10.01.2020 14:25
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post