W ogrodzie bestii

2012-05-16
2012-05-01
Przemysław Hejmej
Berlin Niemcy Hitler

Początkowo książka nieco mnie rozczarowała, chyba spodziewałam się czegoś głębszego, bardziej dogłębnej analizy stanu przedwojennych Niemiec, jednakże z czasem przywykłam do jej stylu. Ciekawe było zobaczyć jak wyglądała perspektywa tego co się działo w Niemczech ze strony amerykańskiego ambasadora i jego córki, w szczególności ich przemiany z delikatnych antysemitów popierających politykę Hitlera do równie delikatnych prób wyrażenia swojego sprzeciwu. Żałuję, że autor w miejsce perypetii miłosnych Marty nie skupił się więcej na tym co działo się w Niemczech, mimo tego nie żałuję czasu spędzonego na lekturze.

Dla mnie fascynująca książka. Wiele informacji o Niemczech przedwojennych, o intrygach dyplomatycznych, o tym, jak USA nie potrafiły zrozumieć co tam się tak naprawdę dzieje. A działo się dużo i mocno. I oby się nigdy nie powtórzyło. Dążenie do władzy za wszelką cenę, podporządkowanie prasy rządowi, eliminowanie przeciwników politycznych heh i nie tylko, sytuacja sprzyjała zemstom osobistym... Pocieszcie mnie i powiedzcie, że teraz tak już nie ma, że takie idee i myśli nie drążą umysłów rzekomo światłych ludzi.
Wiem, nikt nie może mi tego obiecać. Oglądając współczesny świat widzimy wiele paraleli. Tylko czy jesteśmy w stanie to powstrzymać?
Nie wiem...

„można bez obawy popełnienia błędu stwierdzić, że nie byłoby rzeczą naganną, gdyby politycy brali przykłady z historii, która uczy, iż żaden system kontrolowania społeczeństwa przez grupkę uprzywilejowanych nie zakończył żywota inaczej, jak tylko wielkim upadkiem”.

Tytuł, który jest w moim top10. Książka opowiada o ambasadorze amerykańskim w Niemczech za czasów,
kiedy naziści doszli do władzy. Tekst historyczny, ale dzięki stylowi autora czyta się jak fabułę. Ogromna liczba ciekawostek, przy
czytaniu których oczy rozszerzają się z wrażenia. Sylwetka i tragizm ambasadora zostawiły we mnie trwały ślad.

Amerykański ambasador w Berlinie lat 30tych. Opowieść o zmianach i rozprzestrzenianiu się zła. Świetnie napisana. Z dużą ilością smaczków. Jedyny dla mnie minus to ciut za dużo o romansach pewnej damy.

Biografia amerykańskiego ambasadora i jego rodziny, który na początku lat 30tych przyjeżdża na placówkę do Berlina, zafascynowany Niemcami, które pamięta z lat młodości. I stopniowo odkrywa, że Niemcy pod wodzą Hitlera zmierzają ku wojnie, a świat ku katastrofie.

Nikt nie chce mu jednak wierzyć. W Waszyngtonie traktowany jest jako przewrażliwiony intelektualista. Świat widzi tylko to, co chce widzieć, myśląc tylko o interesach i świętym spokoju. Efekt takiego myślenia wszyscy znamy.

A oglądając wiadomości ze świata w ostatnich miesiącach mam wrażenie, że nikt nie wyciągnął wniosków z tej historii. A historia lubi się niestety powtarzać.

1958

Jestem zaskoczona tym, jak bardo wciągająca to książka. Słyszałam, że jest warta przeczytania, ale uważałam, że raczej mnie nie zainteresuje. I ta objętość! Trafiłam jednak na audiobooka i stwierdziłam, że co mi szkodzi posłuchać. I przepadłam. Świetnie opisana historia początków hitlerowskich Niemiec, widziana oczami amerykańskiego dyplomaty i jego rodziny. Plus dla znakomitego lektora.

Rewelacyjna książka pokazująca kulisy życia w Berlinie przed wojną i rozgrywki polityczne na płaszczyźnie Niemcy - USA. Dużo smaczków.

Warto przeczytać chociażby po to żeby porównać to z tym co się teraz dzieje na świecie.

No i wiadomo, jak Hitler zdobył władzę. Podobne mechanizmy wykorzystują obecni politycy :(

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki W ogrodzie bestii