Dyktator

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
THE ROMAN EMPIRE TRILOGY 3: DICTATOR
starożytny Rzym, Cyceron
historyczna
emindflow

Część trzecia trzytomowego cyklu powieści o starożytnym Rzymie. Powieść historyczna w barwny sposób przedstawiająca ostatni okres z życia Cycerona i upadek Republiki Rzymskiej. Książka, przy której nie sposób się powstrzymać przed porównaniami z późniejszymi wydarzeniami historycznymi, i również z tymi najnowszymi. Był czas, kiedy Cycero trzymał życie Juliusza Cezara w garści. Teraz jednak...

Część trzecia trzytomowego cyklu powieści o starożytnym Rzymie.

Był czas, kiedy Cycero trzymał życie Juliusza Cezara w garści. Teraz jednak role się odwróciły i karty rozdaje Cezar, który stał się dominującą postacią na arenie politycznej starożytnego Rzymu. Powrót Cycerona z wygnania będzie możliwy wyłącznie dzięki obietnicy wsparcia dawnego przeciwnika, a także dzięki przebiegłości, oratorskim zdolnościom i odwadze samego Cycerona. Czy lata świetności słynnego mówcy bezpowrotnie minęły, czy też zdoła ożywić republikę rzymską i stawić czoła dyktatowi Cezara? Kiedy w politycznej rozgrywce giną kolejni wielcy wodzowie, Cycero zaczyna pokładać swoje nadzieje w młodym Oktawianie. Staje się jasne, że żaden mąż stanu, nawet najbardziej przebiegły, nie będzie w stanie uchronić się przed chorobliwą żądzą władzy i korupcją ani intrygami snutymi przez swoich rywali. Jaka przyszłość czeka republikę rzymską?

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/dyktator/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/dyktator/

Tversky | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 marca 2017

Ostatni tom”Trylogii rzymskiej” trzyma wysoki poziom poprzednich dwóch części. Historia w nim opisana obejmuje ostatnie 15 lat życia Cycerona i obfituje w dramatyczne zwroty akcji. Całość emanuje melancholijną atmosferą schyłku, przemijalności i końca wszystkiego. Po kolei umierają członkowie triumwiratu, Krassus, Pompejusz, a następnie Cezar. Nowy Senat nie przypomina dawnego, gdyż znaczna część jego członków zginęła w wojnie między Pompejuszem a Cezarem. Cyceron, mimo iż w pewnym momencie sięga absolutnego szczytu władzy, jest starcem, który, jak sam to określa, „dobiegł do mety”. Ów kontekst emocjonalny decyduje moim zdaniem o specyfice „Dyktatora”. Jest to naprawdę dobre domknięcie całej historii, która skłania do refleksji nad przemijalnością ludzkich pragnień i namiętności, a jednocześnie pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak determinizm historyczny. Autorowi rewelacyjnie udało się wykazać, iż upadek republiki i powstanie Cesarstwa Rzymskiego nie były czymś nieuniknionym,...

Sebastian | 2016-12-28

Wyczekałem się na tą książkę straszliwie. Pisałem nawet do wydawnictwa zapytania kiedy się w końcu ukaże. Całą trylogię rzymską Harrisa czyta się świetnie, a historia Cycerona i jego czasów jest pasjonująca. Mam niewielkiego kaca tylko poprzez długi okres przerwy pomiędzy czytaniem drugiej części, a ostatniej. Może dlatego czułem jakiś niedosyt, zwłaszcza jakby nico zbyt pobieżne Autor potraktował ostatnie lata życia Cycero. Mimo to cały cykl polecam bez zastanawiania.
Na uwagę zasługuje też wspaniałe jednoksiązkowe wydanie całej trylogii, które mimo, iż mam pojedyncze części za każdym razem gdy je widzę strasznie mnie kusi.

To koniec. Koniec mojej trwającej 8 lat przygody ze Starożytnym Rzymem w wydaniu Roberta Harrisa. Odkąd w 2008 roku sięgnęłam po "Cycerona", na każdy kolejny tom czekałam ze zniecierpliwieniem, a gdy ostatni nie wychodził przez 5 lat od poprzedniego ("Spisku") straciłam wiarę w to, że Harris w ogóle dokończy swoją opowieść. Na całe szczęście tak się nie stało i po 5-letniej przerwie wyszedł "Dyktator". Warto było czekać.
Mogłoby się zdawać, że Harris chce nam opowiedzieć historię wybitnego prawnika i oratora, którym był Cyceron, ale z kart jego powieści płynie znacznie więcej. Oto kontynuujemy poznawanie historii wielkiego człowieka na tle burzliwych losów schyłku Republiki Rzymskiej i narodzin Cesarstwa. Wśród wielu znanych imion bohaterów tamtych czasów (Cezar, Pompejusz, Krassus, Antoniusz), autor zdecydował się przedstawić te pełne niepokojów i konfliktów lata oczami człowieka, który był politykiem, a nie żołnierzem. Muszę przyznać, że to ciekawa perspektywa, zupełnie inna od...

red | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Zakończyłem przygodę z trylogią rzymską, czas zatem, jak mawiali starożytni Rosjanie na małe resume. Po pierwsze całość sprawia wrażenie nieco nierównej. Nie ma to wpływu na odbiór treści, niemniej jednak jest zauważalne. Po drugie trochę szkoda, że autor raczej streścił niż zacytował najważniejsze wystąpienia Cycerona czyli katylinarki i filipiki. Rozumiem jednak, że było to niezbędne dla utrzymania konwencji powieści jako wspomnień Tirona. Po trzecie wreszcie nie jest to w żadnym stopniu dokument, z którego można się uczyć historii Rzymu, ponieważ 90% nauczycieli historii w naszym kraju ma zupełnie inne zdanie o Cezarze, Oktawianie, Pompejuszu etc. Może skończyć się podobnie jak ujawnienie wiedzy o życiu Mickiewicza czy Słowackiego (tej niepowszechnej wiedzy). Czas na konkluzję. Kawałek dobrej literatury, być może nie dla wszystkich ponieważ nie ma zauroczonej studentki i tajemniczego milionera. Jest za to mnóstwo intryg, spisków, układów, zdrad i moralnych dylematów. Jak...

RR1 | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Bardzo dobre zakończenie trylogii. Niestety smutne bo przez cały czas mamy poczucie że Cycero broni przegranej sprawy. Podoba mi się jak Harris redefiniuje "wielkość" niektórych postaci: Pomprejusza, Cezara, trochę też Oktawiana.
Chwilami trylogia była nierówna, czego pewnie nie da się ustrzec przy tak długiej opowieści, ale serdecznie polecam całą trylogię wszystkim zainteresowanym historią.

NullnFull | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Finał trylogii nie zawodzi. Równoległe śledzenie źródeł opracowanych przez prof. Kumanieckiego dały mi ogromną przyjemność. Wspaniale sportretowana epoka i bezlitosna natura polityki. Lektura obowiązkowa!

Crazy_Horse | 2017-11-05
Przeczytana: 2017 rok

Świetne zwieńczenie trylogii, choć odnoszę wrażenie, że ostatnie lata Cycerona zostały potraktowane troszkę po macoszemu, jak gdyby autor chciał jak najszybciej doprowadzić wszystko do końca na niecałych 500 stronach. Mimo wszystko cała "Trylogia rzymska" to pozycja obowiązkowa dla każdego nieco ambitniejszego czytelnika.

Laik76 | 2017-11-22
Zagłoba | 2017-11-20