Sekret Wesaliusza

2016-04-13
2016-04-13
Patrycja Zarawska
hiszpania barcelona XIX wiek thriller

Głównym bohaterem jest Daniel Amat, młody naukowiec przebywający w Oxfordzie. Dostaje wiadomość, która zmusza go do powrotu do Barcelony, co nie będzie dla niego przyjemne. Na miejscu będzie musiał zmierzyć się nie tylko z własną dramatyczną przeszłością, ale także wplącze się w poszukiwania seryjnego mordercy. Towarzyszy mu w tym dziennikarz Bernat Fleixa i student medycyny Pau Gilbert. Poszukują oni także manuskryptu Andreasa Wesaliusza (twórcy nowożytnej anatomii) zawierająca wiedzę, która może wstrząsnąć światem. Tego manuskryptu poszukuje również morderca, więc czeka ich wyścig z czasem. Jakie mam odczucia po lekturze? Jest to na pewno historia ciekawa, a dużym plusem jest tempo całej historii. Zagadka, z którą mamy tu do czynienia jest interesująca, a jej rozwiązanie nie tak oczywiste, jak można by się spodziewać. Nie od razu dowiadujemy się wszystkiego o Danielu i jest to zdecydowanie dobre posunięcie autora. Podoba mi się również, jak skonstruowana została reszta postaci i przedstawione ich motywacje. Trochę obawiałem się zakończenia, bo dość łatwo autor mógł je zepsuć, ale myślę, że wybrnął obronną ręką. Jest to pozycja naprawdę przyzwoicie napisana, angażująca czytelnika właściwie od początku i utrzymująca uwagę do końca. Zachęcam do przeczytania, bo myślę, że jest ciekawie.

Kawał niezłej rozrywkowej prozy, doprawionej szczyptą grozy, historii Barcelony, jak i całkiem wartką akcją. Powieść grozy nawiązująca do stylistyki znanej z Zafona oraz tempa znanego ze współczesnych thillerów

Za mało Barcelony, a za dużo nieprawdopodobnych historii.

Za mało Barcelony, a za dużo nieprawdopodobnych historii.

Bardzo przyjemna klimatem i zbliżona do książek autorstwa Zafona. Szkoda że dosyć długo leżała na półce zanim po nią sięgnąłem. Książka naprawdę warta przeczytania. Stara Barcelona urzekła mnie po raz kolejny.

Początkowo książka niezbyt mnie zainteresowała. Sięgnęłam po nią dla zabicia czasu. Jednak z czasem stwierdziłam, że klimatyczna XIX-wieczna Barcelona zaczyna mnie wciągać.

Głównym bohaterem jest Daniel Amant, profesor na Uniwersytecie Oxfordzkim. Przyjeżdża do Barcelony na pogrzeb swego ojca. Z czasem daje się przekonać, że jego śmierć nie była wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Daniel daje się wciągnąć w niezłą kabałę.

Postacie są zdecydowanie nietuzinkowi. Nic tu nie jest tylko czarne i białe. Każdy ma swoje grzechy i grzeszki. Intryga jest dość zawiła, czarnych charakterów jest bez liku. Do końca ciężko domyślić się, kto jest mordercą. Mi się podobało.

Porównanie klimatu tej książki do klimatu stworzonego przez Zafona nie było dobrym zabiegiem, bo nastawiłam się na coś dużo lepszego, a dostałam książkę raczej średniej jakości. Nie spodziewałam się kryminału z tyloma wątkami anatomicznymi. Nie lubię tego i wielokrotnie czytając tę książkę po prostu się krzywiłam, bo wiele scen było niesmacznych. Szkoda, że wątek mordercy, jego motywacje nie zostały bardziej rozwinięte. Zakończenie mnie zaskoczyło i pozostawiło też wiele pytań, co bardzo lubię w tego typu książkach, jednak uważam, że niektóre elementy zakończenia były naciągane i nie do końca przemyślane. Poza tym nie spodobało mi się, że początkowy wątek życia naszego bohatera w Wielkiej Brytanii, tak nagle został urwany i niedokończony, tak jakby tamto życie nagle zniknęło. Jeden list w połowie książki nie był odpowiednim zakończeniem tamtego etapu życia naszego bohatera, tym bardziej, że list ten nie wszystko wyjaśniał. Ogólnie, zawiodłam się tą książką.

Lubię takie klimaty: Hiszpania i XIX wiek, trochę jak taki "Frankenstein".

Lubię takie klimaty: Hiszpania i XIX wiek, trochę jak taki "Frankenstein".

Opis wydawcy dobrze streszcza treść książki. Jest w niej tajemnica, zbrodnia, odrobina spirytyzmu. Są również postacie czarne i białe, chociaż... Tak, na pewno jest kilka postaci w różnych odcieniach szarości. Czyta się bardzo dobrze a rozwiązanie zagadki nie jest oczywiste (autor podrzuca mylne tropy).

W niektórych recenzjach pojawia się zarzut, że za mało XIX-wiecznej Barcelony, że akcja powieści mogłaby dziać się gdziekolwiek. Nieprawda! W książce niebagatelną rolę odgrywają stare podziemne korytarze, przemieszane z siecią kanałów ściekowych (a więc nie mogłaby dziać się w Warszawie - brak rozbudowanych starych podziemi, za to w Paryżu - owszem). Istotną rolę odgrywa również port morski (a więc Paryż jednak nie). Ramy czasowe określa Wystawa Światowa (liczba możliwych miejsc akcji kurczy się znacznie). I tak dalej, i tak dalej... Mam zwyczaj, jeżeli to możliwe, śledzić akcję książki z mapą lub planem miasta. W przypadku "Sekretu Wesaliusza" nie mogłem znaleźć wielu miejsc, choć inne znajdowałem bez trudu w pobliżu. Dlaczego? Ano dlatego, że akcja dzieje się w XIX-wiecznej Barcelonie, której JUŻ NIE MA. Opisywana w jednym z rozdziałów wycieczka za miasto (do nieistniejącego obecnie szpitala psychiatrycznego) to dzisiaj krótki spacer z jednej dzielnicy do drugiej. Proponuję nie szukać dziury w całym tylko delektować się lekturą.

W niektórych recenzjach pojawia się zarzut, że za mało XIX-wiecznej...

Dałam 5 ale w sumie nie wiem… pierwsza książka, w której po przeczytaniu 70 stron znam rozwiazanie…. A już porównywanie do klimatu który stworzył Zafon… abosmerfnie nie

Bardzo ciekawa i zaskakująca książka.

Bardzo ciekawa i zaskakująca książka.

• Audiobooki
  • Kryminał