Oficer i szpieg

Albatros
2014-09-24
2014-09-24
Andrzej Niewiadomski
agent antysemityzm literatura angielska manipulacja mistyfikacja oszustwo skandal szantaż szpieg śledztwo thriller prawniczy więzienie wyrok

Moje drugie zetknięcie z twórczością Roberta Harrisa - i drugie udane. Nie pokochałam co prawda "Oficera i szpiega" tak jak "Trylogii Rzymskiej", niemniej nie mogę powiedzieć, żebym była niezadowolona z lektury. Książkę czyta się płynnie, fabuła nie nudzi nawet przez moment. Jedyne czego mi brakowało, to wyjaśnienia dwóch francuskich słów - "bordereau" i "petit bleu". Rozumiem, że to są określenia dokumentów, ale jakich - to wciąż pozostaje dla mnie, osoby nieznającej francuskiego, zagadką.

Rewelacyjna powieść łącząca tajemniczą historię ze świetnie poprowadzoną akcją fabularną. Czyta się z zapartym tchem. Tak powinno się inspirować młodzież (i nie tylko) do odkrywania przeszłości świata.

Ze spraw technicznych: dobrze, że na początku autor przedstawił spis wszystkich kluczowych postaci (a jest ich sporo) wraz z ich rolami. Źle, że we wstępie zdradza zbyt dużo faktów dotyczących intrygi. Ten fragment powinien być raczej posłowiem. Plusem niewątpliwie jest posługiwanie się w powieści dwoma czasami do przedstawiania sytuacji. Mianowicie akcja obecna jest w czasie teraźniejszym, a wszystkie retrospekcje i wspomnienia bohatera prowadzone są w czasie przeszłym. Ten zabieg porządkuje lekturę.

Polecam i fanom dobrego thrillera, i fanom kryminałów, a także tym zainteresowanym szczegółami historycznymi.

"Oficer i szpieg" to taki trochę misz-masz gatunków, co w tym przypadku działa to na korzyść książce. Nie jest ani thrillerem, ani na szczęście kryminałem. Ni to akcja, bo akcji tam nie wiele, ani non-fiction, bo jak sam autor zaznacza, wykonał kilka "myków" by nadać historii dramatyzmu.
Mamy bohatera, który ze świadka pewnych wydarzeń, staje się nagle prowokatorem tychrze wydarzeń kontynuacji. Niespodziewanie los zrzucił na niego wielką odpowiedzialność, a on - mowa tu o Picuard'zie - niczym bohater romantyczny postanawia zmienić wszystko i stanąć do walki ze złem.
Książkę czyta się dobrze, wciąga. Robert Harris maluje obraz realistyczny jednocześnie bawiąc się nieco barwą i kształtem. Jak i w "Trylogii rzymskiej" zestawia ze sobą postaci z krwi i kości jakże różnych od siebie, pozwala im stanąć twarzą w twarz, doprowadza do ich konfrontacji. Narracja pierwszo-osobowa jest wyważona, pewność siebie głównego bohatera zdrowo zbalansowana, a przynajmniej na tyle, by cała historia kręciła się wokół niego, a jednocześnie sam szybko zaczynasz z nim sympatyzować, dopingować mu. A kiedy już staje się gwiazdą, nieoderwalną częścią historii, okazuje skruchę; mówi do Dreyfussa: - Widzi pan, to dziwne, ale prawdziwe, że nigdy bym tego nie osiągnął bez pana; i ciągle powtarza, że tylko wykonuje swoje obowiązki.
Ja wykonuję swój i polecam książkę tak serdecznie, jak to zrobiłem przy każdej części trylogii Rzymskiej.

Oficer i szpieg - tytuł kojarzyłam z filmu Romana Polańskiego, filmu dobrego i pokazującego tak nieprawdopodobną historię, że aż mnie korciło aby dotrzeć do książki.

Bardzo dobra a film R.Polańskiego prawie identyczny z książką. W czasie czytania tej książki przypomniała mi się jedna osoba. Jako że jestem świadomy istnienia takiego medium jak You Tube od czasu do czasu oglądam filmiki, przeważnie o książkach :) Jest taki kanał (polityczny) na którym dość często udziela się czołowa antysemitka RP E.Kurek. Miałem dziwne skojarzenie że to osoba wspaniale by się czuła w XIX wiecznej armii francuskiej.

Czytadło historyczne, mocno rozwlekłe, co mi sie podobało to ze jako powieść daje cos wiecej niz rys historyczny epoki choc nie ma tego za duzo.
Głownie jest tu o procesach o te same sprawy, co robi sie tak nudne ze nawet autor dał sobie siana pod koniec opisujac je w kilku zdaniach oraz o chodzeniu głownego bohatera po gabinetach generałów, dosłownie w srodku ksiazki przez 100 stron chodzi od jednego do drugiegi i kazdy mu mowi to samo " Daj sobie spokój" :)

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

doskonała powieść
wstrząsająca historia człowiek niesprawiedliwie oskarżonego o zdradę
tym bardziej warta uwagi, że oparta na faktach

doskonała powieść
wstrząsająca historia człowiek niesprawiedliwie oskarżonego o zdradę
tym bardziej warta uwagi, że oparta na faktach

Znakomita. Dawno nie miałem takich problemów, aby oderwać się od książki. Wciągająca, trzymająca w napięciu do końca opowieść o beznadziejnej, nierownej walce o sprawiedliwość ze zgniłym aparatem władzy. Ta książka przedstawia autentyczną historię, co tylko dodaje jej mocy i potęguje towarzyszące nam emocje. I mimo że akcja dzieje się pod koniec XIXw. to przedstawiony problem antysemityzmu oraz mechanizmy działania rządzących: kolesiostwo, korupcja i nepotyzm dają głęboko do myślenia.

Powieść napisana przez Roberta Harrisa przenosi nas do Francji i Tunezji przełomu XIX i XX wieku. Książka opisuje powszechnie znaną sprawę Dreyfusa - żołnierza armii francuskiej, którego posądzono i skazano za zdradę państwa i powierzenie tajemnic wojskowych Niemcom. Całą aferę, która podzieliła społeczeństwo francuskie oraz przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian (m.in. oddzielenia religii od państwa) przeżywamy z perspektywy Georgesa Picquarta - oficera armii francuskiej, który odowodnił, że Dreyfus jest niewinny.
Autorem powieści jest znany autor książek sensacyjncych Robert Harris. Jego książki są znane na całym świecie i tłumaczone były na wiele języków. Pisze on książki, ciekawie, dokładnie opisując emocje bohaterów, co prowadzi do tego, że możemy się z nimi utożsamiać i wczuć się w ich role, co jest niewątpliwie zaletą jego warsztatu pisania.
Sama powieść dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich opisuje degradację Dreyfusa i dochodzenie Picquarta, które doprowadza do wniosku o niewinności Dreyfusa. W opisywanej części zobaczyć możemy przede wszystkim zatwardziałość przełożonych Picquarta, którzy po tym jak dowiedzieli się o efekcie dochodzenia Picquarta, chcą całą sprawę zatuszować aby nie wywoływać skandalu. Za wygraną nie daje jednak Picquart, co kończy się dla niego boleśnie. Zostaje on de facto odsunięty od sprawy i usunięty ze stanowiska. Przeżywa dramat podobny do tego Dreyfusa, kiedy domyśla się co go czeka. Władza chce zamknąć mu buzię, usunąć go z wojska, ale pułkownik działa zgodnie ze swoim sumieniem i honorem, co doprowadza do ponownego osądzenia sprawy Dreyfusa.
W mojej opinii książka jest na pewno wciągająca. Mimo że znam historię afery Dreyfusa to książkę tę czytało mi się przyjemnie, zacząłem dokładnie odczuwać to co główny bohater, utożsamiałem się z nim i jego decyzjami. Samo przygotowanie do napisania powieści zajęło mu z pewnością dużo czasu, ale przyznać trzeba że efekt końcowy godny jest uwagi każdego czytelnika, co udowadnia również ekranizacji powieści w reżyserii Romana Polańskiego.

To nie jest książka , którą postawiłbym na półce "Kryminał, sensacja, thriller" , bo bliżej jej do powieści historycznej lub obyczajowej . Fabuła oparta jest na autentycznych wydarzeniach z końca XIX w. i dotyczy sprawy Dreyfusa . Przyznam , że jak wszyscy słyszałem o niej , wiedziałem kiedy miała miejsce , wiedziałem , że dotyczy wojska oraz uwięzienia i skazania niewinnego żołnierza , ale na tym moja wiedza się kończyła . Sam oskarżony nie jest tu głównym bohaterem , a tamte wydarzenia autor opisuje z punktu widzenia majora (później pułkownika) Picquarta , który postanowił uwolnić i oczyścić z zarzutów posądzonego o szpiegostwo Dreyfusa .
To powieść o arogancji władzy , sądach które jej ulegają , prasie która publikuje wszystko co sensacyjne , ale rzadko prawdę i społeczeństwu które łatwo daje sobą manipulować . To również powieść o kawalerskim życiu głównego bohatera , jego przebiegu służby , miłosnych podbojach i oczywiście walce o sprawiedliwość dla niesłusznie skazanego .
Książka nie wyzwala większych emocji , ale jest dobrze napisana , oddaje klimat Francji z przełomu XIX i XX wieku i przedstawia nam obraz ówczesnej polityki . Polecam ją również jako audiobooka w znakomitej interpretacji Jana Peszka .

P.S.
Czytając "Oficera i szpiega" nasuwa się pewna refleksja : Powinniśmy sobie uświadomić , że antysemityzm to nie jest "wynalazek" Hitlera , a pogromy Żydów zdarzały się w całej nowożytnej Europie od Hiszpanii po Rosję i my Polacy wcale na tym tle nie wypadamy najgorzej .