Oficer i szpieg

Robert Harris kryminał, sensacja, thriller 528 str.
An Officer and a Spy
Andrzej Niewiadomski
Albatros
kryminał, sensacja, thriller
agent antysemityzm literatura angielska manipulacja mistyfikacja oszustwo skandal szantaż szpieg śledztwo thriller prawniczy więzienie wyrok

An Officer and a Spy
Andrzej Niewiadomski
Albatros
kryminał, sensacja, thriller

Kup książkę

Świetnie opisana niesamowita, a przecież prawdziwa historia niewinnego człowieka rozjechanego przez machinę państwową oraz tego jak kilka osób może jednak taką machinę zatrzymać. Poza tym, że czyta się wyśmienicie, także dzisiaj daje do myślenia.

fascynujące, jak łajdactwo jest ponadczasowe i uniwersalne.

Chyba bym nie przeczytała gdyby nie film, a tak - przez dwa dni nie mogłam oderwać się od audiobooka. Jan Peszek świetnie czyta i bardzo starannie wymawia francuskie nazwiska i wtrącenia, to świetnie tworzy klimat.
Powieść mnie bardzo wciągnęła i wyzwoliła wiele emocji. To wielka pochwała przyzwoitości i pomimo że wiem, jak to się skończy, chłonę szczegóły.
Ciągle mam...

Czytałam kilka książek pana Harrisa i uważam je za całkiem dobrą literaturę, może nie najwyższych lotów ale na przyzwoitym, wyrównanym poziomie. Szczególnie lubię jego trylogię o życiu i karierze Cycerona (Imperium Rzymskie) i o ostatnich dniach Pompei, powieści bardzo dobrze podbudowane charakterologicznie i faktualnie. Archangielsk i Ghost Writer (po polsku Autor widmo)...

Mimo dłużyzn w środkowej części powieści, całościowo "Oficer i szpieg" to ciekawa, trzymająca w napięciu i skłaniająca do refleksji historia. Co niezwykłe - historię tę napisało samo życie.

Jest to opowieść o kłamstwie, strachu, państwowej machinie, która jest w stanie rozjechać niewinnych ludzi, głupocie tłumu, który pluje na ludzi honoru, a na piedestale stawia oszustów...

Przeczytanie tej powieści zbiegło się z czasem, gdy do kin trafił film Polańskiego oparty na prozie Harrisa.
Ciekawe przedstawienie historii jednego z największych fałszerstw przedwojennej Francji, gdzie wojsko skazało na okropne odosobnienie, maltretowanie i poniżanie oficera wojskowego Dreyfussa za kolaborowanie z Niemcami.
W obronie czci i pamięci staje młody oficer...

" W tym tkwiło sedno sprawy. Jeżeli nie Dreyfus był zdrajcą, to kto? Ty? Ja? Twój towarzysz broni? Mój? A tymczasem gdyby to był dreyfus, wtedy całe to podważające morale polowanie na wroga dobiegłoby końca. Nie wyrażając tego na głos ani nawet o tym nie myśląc, pragnęliśmy jak jeden mąż, żeby to okazało się prawdą."

Zylion razy lepsza niz film

Książka średnia ale historia wstrząsająca. Tym bardziej, że prawdziwa. A jeszcze bardziej ponure jest to, że takie historie dzieją się nieustannie i wszędzie na świecie. Tylko na mniejszą skalę . I nikt o nich nie wie.

Na półkach: , , , , , , ,

"...Zauważcie majorze Picquart: Rzymianie rzucali lwom na pożarcie chrześcijan, my im rzucamy Żydów. To chyba postęp, co?

"...Paryż, rok 1894. Oficer pochodzenia żydowskiego, Alfred Dreyfus, zostaje oskarżony o zdradę i szpiegostwo na rzecz Niemiec, zdegradowany i zesłany na Diabelską Wyspę u wybrzeży Gujany Francuskiej.
Sprawa wydaje się zamknięta. Powraca, kiedy nowym...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje