Synowie i kochankowie

Sons and lovers
83-07-01518-9
literatura piękna
Ewa

Powieść głęboko psychologiczna,oparta na wątkach autobiograficznych.Opowiada o rodzinie górniczej na początku XX wieku,w Anglii,a głównie o życiu matki i jednego z synów.Faworyzowany przez matkę,ignorowany przez ojca,wyrasta na nadwrażliwego młodzieńca ale świadomego własnej wartości.Chłopak chcąc wyzwolić się spod silnego wpływu matki,nawiązuje romanse,które są jednak nieudane.Po śmierci matki,pojmuje jednak,że to ona była osią jego życia.To doprowadza go do chęci popełnienia samobójstwa,ostatecznie jednak postanawia walczyć o swoją przyszłość.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: wikipedia

Katarzyna | 2018-08-04
Przeczytana: 23 lipca 2018

Doskonałe studium relacji między matką i synem od czasu oczekiwania na narodziny dziecka do śmierci rodzicielki. Jest to relacja niezdrowa i wykolejona z powodu nieudanego małżeństwa pani Morel. Konsekwencje traktowania syna jak partnera możemy obserwować mniej więcej do 25 roku życia głównego bohatera.
Jakie będą dalsze losy Pawła - możemy się jedynie domyślać.

| 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

O Boże, ale to było złe. Jeśli jesteś mamisynkiem lub masz kompleks Edypa to wtedy książka może być całkiem spoko, ale jeśli jesteś normalnym facetem, który nie jest uwiązany do spódnicy swojej rodzicielki to wtedy książka ta Cię znuży. "Pawelek" (jak go z uporem maniaka nazywał autor) to strasznie antypatyczna postać, wymęczył mnie. Nie polecam.

twiggy_55 | 2015-12-10
Przeczytana: grudzień 2015

Nie znam drugiego autora, który tak głęboko wnika w psychikę swoich bohaterów, czyniąc to jednocześnie z niebywałą prostotą. U Lawrence'a nie znajdziemy również przekłamań, tuszowania i wybielania postaci, przez co czasem mogą wydawać się okrutne. Tak też i sytuacja przedstawia się w "Synach...". Postaci są zniewolone przez swoje odczucia i emocje, są ludzcy, naturalni, egoistyczni. Jedną z niezwykle często pojawiających się fraz jest: "Nienawidził/a go/jej w tej chwili", bowiem kołowrotek uczuć kręci się szybko, często zmienia też kierunek.
Pani Morel i jej mąż są moim zdaniem nakreśleni bezbłędnie, w tych postaciach widać całe mistrzostwo Lawrence'a. Jednak jest to książka przede wszystkim o zależności mężczyzn od silnych kobiet, przede wszystkim rozpatruje się tu relację matka - syn: piękną, wyjątkowo silną, zdawałoby się nierozerwalną, a przy tym w pewien sposób niszczycielską i zniewalającą.
Fani powieści psychologicznych powinni być usatysfakcjonowani.

Grot | 2015-11-09

Bezsprzecznie klasyka gatunku. Bardzo interesujące z psychologicznego punktu widzenia było śledzenie wpływu matki na sprawy sercowe synów. Również ciekawie ukazany był ojciec, choć to nie pierwszoplanowa postać tej powieści, ale kluczowa.

adela | 2015-08-15
Przeczytana: 2015 rok

Lojalnie uprzedzam, że w tej książce nie ma akcji, są tylko porywy serc.
Może czasem ktoś złamie nogę.

marta | 2014-03-29

Czytałam z nadzieją na jakieś emocje , liczyłam do końca na odrobinę fantazji - nie doczekałam się . jednym słowem rozczarowanie . Książka dla tych, którzy lubią dużo liter i stron .

Lenkaite | 2013-02-15
Przeczytana: kwiecień 2010

Zabierałam się do tej książki dwa razy i nie przebrnęłam, trzeci raz już nie zamierzam:P zupełnie mnie nie zaciekawiła, czytałam na siłę z nadzieją na lepsze rozdziały:], ale nic z tego. Moim zdaniem jest po prostu przegadana - i nie chodzi mi oczywiście o brak akcji jak w westernie:] ale o opis relacji bohaterów.

ArtP | 2012-12-21
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Książka raczej przeciętna niż dobra. Trochę niespójna historia, na początku książki wydaje się że wszystko kręcić się będzie wokół historii pani i pana Morel, a potem autor jakby o nich zapomniał bo dalej wszystko toczy się wokół ich syna. Mało konsekwetnie napisana książka, z dużym potencjałem ale nie wykorzystana dość ciekawa opowieść. Ocena mogłaby być wyższa

Kasia | 2012-09-24
Przeczytana: 23 września 2012

Bardzo dobrze mi się tę książkę czytało. Nie mówię, że to jakieś arcydzieło, ale niczego sobie lektura.

skrytka_kulturalna | 2012-09-07
Przeczytana: 05 września 2012

Powieść nie wzbudziła we mnie intensywnych emocji. Z przyjemnością przeczytałam, spodobało mi się - i tyle. Żaden z bohaterów mnie nie ujął, żaden wątek nie ekscytował. Warstwa psychologiczna książki nie do końca do mnie trafiła - zwłaszcza relacja Pawła i Miriam nie była dla mnie całkowicie zrozumiała. Najmniej interesujący (bo też w mojej ocenie najmniej aktualny) był aspekt socjologiczny powieści. Mój entuzjazm wzbudziły natomiast przepiękne, malownicze opisy przyrody i doskonały język, którym posługuje się Lawrence'a.
Pełna recenzja na stronie: http://skrytkaliteracka.blogspot.com/2012/09/david-herbert-lawrence-synowie-i.html