Kochanek

Wydawnictwo: Znak
L'Amant
978-83-240-0880-3

Inne wydania

Sajgon, lata trzydzieste. Pochodząca z ubogiej rodziny piętnastoletnia Francuzka nawiązuje perwersyjny romans z dużo starszym od siebie, bogatym Chińczykiem. Względy finansowe sprawiają, że wszystko odbywa się za cichym przyzwoleniem matki dziewczyny. Oparta na wątkach autobiograficznych książka jest nie tylko studium ludzkiej namiętności, ale też bezlitosną wiwisekcją relacji panujących w...

Oparta na wątkach autobiograficznych książka jest nie tylko studium ludzkiej namiętności, ale też bezlitosną wiwisekcją relacji panujących w rodzinie. Miłość i zatrata, rozkosz i pohańbienie, niewinność i perwersja splatają się tu w nierozerwalny węzeł.
Czysty, napięty jak cięciwa styl powieści pulsuje erotyzmem i dochodzi do granicy tego, co wypowiadalne.
Kochanek najsłynniejsza powieść Marguerite Duras, została wyróżniona Nagrodą Goncourtów. W 1992 roku książka została przeniesiona na ekran przez Jeana-Jacques’a Annaud.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2007

Ola | 2015-05-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2015

Przeczytałam i nie wiem co napisać. Ta książka była tak przeciętna i nieciekawa, że nawet trudno mi coś o niej powiedzieć. W opisie widnieje, że to opowieść o perwersyjnym romansie nastolatki z dużo starszym mężczyzną. Hm... czyżbym była aż tak zepsuta, że nie zauważyłam perwersji? Temat w sumie wydaje się być ciekawy, a tu wiało nudą aż do bólu. Tak, jedyne co mi przychodzi do powiedzenia na temat tej książki można ująć jednym słowem: nudna.

Agnieszka | 2012-11-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 27 listopada 2012

Książkę przeczytałam w godzinę lecz niestety tylko i wyłącznie ze względu na małą liczbę stron,a nie na zajmującą treść. Książka mnie nie urzekła.Pomysł na fabułę ciekawy lecz historia napisana w sposób przytłaczający. Być może jest to wina tłumaczenia jak twierdzą pozostali czytelnicy utworu ale dla mnie była to męcząca lektura.

Dlatego tym razem moja ocena to tylko 3/10
Pozdrawiam,
Agnieszka Kaniuk.

książek: 1991

'Kochanek' to dziwna książka, ponieważ nie mogłam pozbyć się wrażenia, że autorka dostała nagrodę za zrzucenie ze swoich barków ciężaru przeszłości.
Prawdą jest to, że chaotyczność tej opowieści utrudnia czytanie. I między innymi przez to cała ta historia skandalicznego romansu wydaje się być przy rodzinnym życiu pani Duras czymś lekkim, łatwym i przyjemnym.
Plus za opis życia na terenach dla Europejczyka orientalnych. Reszta, niestety, na minus.

Grażyna | 2013-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 marca 2013

Podobała mi się sama historia, ale gorzej z wykonaniem, coś nie gra. Wiele osób twierdzi, że szwankuje tłumaczenie i może rzeczywiście w tym tkwi problem.

Aga | 2013-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Piękny sposób narracji, opis obrazu, pełny całokształy widzimy po przeczytaniu lektury, postać wyłania się stopniowo niczym z mgły póki jesteśmy w stanie poznać bohaterkę dogłębnie.

alegria Ola_Nowosadko | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Jestem bardzo zaskoczona taką ilością negatywnych opinii! Książka, mimo iż niewielka objętością, zawiera piękne wspomnienia trudnej i bardzo pogmatwanej historii. To, na co zwróciłam szczególną uwagę, to niesamowity styl - subtelny, delikatny, nie do opisania, nie do podrobienia. To trzeba przeczytać. Czytając, rozkoszowałam się wszystkimi porównaniami i całą tą plastycznością scen, z niesamowitą łatwością działała moja wyobraźnia - myślę, że olbrzymia w tym zasługa siły słów. Przemiła w odbiorze książka! Do zapamiętania, do pokochania. Na pewno będę do niej wracać.

Abee | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Ach, co to był za film.... A książka dość skromna, choć wyrazista. Zdecydowanie książkę tę warto przeczytać PRZED obejrzeniem filmu. Ale coż... nie miałam takiej szansy. I żałuję. Bo po filmie książka wydawała mi się zbyt płaska. A szkoda.

girlonthebridge | 2013-01-05

Opowieść dla miłośniczek książki "Lolita". Opowieść równie smutna i równie ekscytująca. Młoda dziewczyna poznaje starszego od siebie mężczyznę, czytelnik nie wie do końca czy dziewczyna go kocha czy bardziej ceni wygodę, którą on jej zapewnia. Jednak końcówka sugerująca jak jest naprawdę jest bardzo smutna i budząca masę refleksji. Dla mnie lepsza historia niż Lolita, jednak obie książki bardzo lubię.

Marzena | 2011-10-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Poruszająca opowieść o miłości i o trudnościach społecznych jakie napotyka. Czytałam tylko w oryginale więc nie wiem jak tłumaczenie, ale od oryginału nie mogłam się oderwać.

Marija | 2013-08-03
Przeczytana: 17 lutego 2013

Czegoś tej książce zabrakło. Być może to faktycznie nie najlepszy przekład, szkoda.

Czy „autofikcja” to nowy gatunek?

Od paru lat w księgarniach na całym świecie rozchwytywany jest autobiograficzny cykl powieści Karla Ove Knausgårda „Moja walka” (w Polsce ukazały się jak dotąd trzy tomy). Jego książki są tak popularne i chwalone za innowacyjność, że mogłoby się wydawać, że nikt wcześniej nie pisał w ten sposób. A przecież powieści opierające się na opisie przeżyć autorów istnieją niemal tak długo jak sama powieść jako gatunek.

Powieść na jedno popołudnie

Oto krótki przegląd książek liczących około 200 stron. W sam raz na jeden raz. No, może na dwa razy. Idealne, gdy nie chcemy angażować się w wielostronicowe fabuły, bo nie mamy na nie czasu  lub ochoty. Lub gdy chcemy poprawić swoje czytelnicze statystyki.