Człowiek, który umarł /Zbiegły kogut/

Okładka książki Człowiek, który umarł /Zbiegły kogut/ David Herbert Lawrence
Okładka książki Człowiek, który umarł /Zbiegły kogut/
David Herbert Lawrence Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda literatura piękna
The Escaped Cock (Paryż 1929) / The Man Who Died (Londyn 1931)
Vis-á-Vis/Etiuda
2019-10-11
2019-10-11
Stefan Baranowski
novella brytyjska--I poł. 20 w. fantasy mity

Mogę sobie wyobrazić jakie oburzenie wywołała publikacja tej książki na początku XX wieku wśród środowisk katolickich. Nawet taki skandalista jak D.H. Lawrence, który przyzwyczaił mu współczesnych do obrazoburczych dzieł, musiał mieć świadomość, że Człowiek, który umarł/Zbiegły kogut spotka się z oburzeniem, gdyż dotyka początków religii chrześcijańskich, traktując o zmartwychwstaniu Jezusa, a raczej jego braku, gdyż według angielskiego pisarza nie miało to nigdy miejsca. Chrystus przeżył, bo został zdjęty z krzyża jeszcze przed śmiercią. To mocno alternatywna wersja wierzeń/historii. Bardzo humanistyczna w swym wyrazie, bo traktująca Jezusa jako człowieka z krwi i kości, targanego ludzkimi namiętnościami, czego punktem kulminacyjnym jest zbawczy stosunek z kapłanką pogańskiej bogini Izis. Wyszła z tego przypowieść o sile życiowej, którą można znaleźć w każdym aspekcie świata natury. Przypowieść głęboka i piękna, choć bardzo krótka. Trzeba też zaznaczyć, że treść nie ma nic wspólnego z satyrą. Jest to spojrzenie na człowieka, jego naturę i pragnienia, w bardzo ludzki sposób. Na pewno zmusza on do myślenia, jeśli tylko my, czytelnicy siądziemy do niego z otwartą głową i luzem światopoglądowym. Jeśli tak się nie stanie, książka dalej będzie wzbudzać kontrowersje, co chyba świadczy o tym, że się nie zestarzała, co czyni ją dziełem uniwersalnym i ponadczasowym. I to tylko niektóre z powodów, by po nią sięgnąć. Polecam!!!
Za książkę dziękuję @takczytam.poznan

Ten brytyjski pisarz, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, to nieprzejednany wróg pruderii, za życia postrzegany był jako obrazoburczy skandalista. Zmagał się z potępieniem, krytyką, doświadczył cenzury i dobrowolnej banicji z kraju. Po wydaniu tego opowiadania został przez katolików okrzyknięty bluźniercą.
Utwór, pierwotnie miał ukazać się pod nazwą "Zbiegły kogut", ale wydawca, który zapewne miał świadomość, że opowiadanie wywoła skandal, nie chciał eskalować oburzenia odbiorców tak prowokacyjnym tytułem. Ostatecznie, aby opowiadanie zostało opublikowane, Lawrence musiał się ugiąć i przyjąć warunki wydawcy.

Chociaż literatura kreuje światy osadzone w fikcji stworzonej przez wyobraźnię autora, mogę sobie wyobrazić, jakie oburzenie wywołał ten utwór w brytyjskich kręgach ortodoksyjnych katolików.
Mogę sobie również wyobrazić, jak by został odebrany w naszym kraju (nawet obecnie),gdyby pisarz był Polakiem.

Bohaterem tej historii, jest Chrystus.
Pisarz ukazuje tę postać z innej, niż tradycyjnie przyjęta, perspektywy. Świadomie rezygnuje z religijnej symboliki. Próbuje odtworzyć tok myślenia Chrystusa- człowieka, który został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Wyrok wykonano, ale skazaniec przeżył, ponieważ został zdjęty z krzyża przez uczniów, gdy jeszcze żył. Ocalał, więc przez przypadek, w skutek niedopatrzenia, niefrasobliwości lub nieoczekiwanego zbiegu okoliczności.

W tym miejscu mistrz Gałczyński musiałby wypowiedzieć, jak w Teatrzyku Zielona Gęś, słowa: "I cała Biblia na nic!".

Ale utwór Lawrence'a nie ma nic wspólnego z satyrą. Według mnie jest on próbą spojrzenia na Chrystusa niekonwencjonalne, czyli tak, jak patrzymy na zwykłego człowieka. Pisarz zmierzył
się tu z próbą wyobrażenia sobie, co mógł myśleć i czuć, w tej niezwykłej sytuacji człowiek, który niespodziewanie wymknął się śmierci.

Jaką drogę wybierze ten ocalały Chrystus/ Syn Boży/człowiek?
Czy będzie chciał być Zbawicielem,?
A może postanowi pójść drogą zwyczajnej ludzkiej codzienności i zapragnie poznawać ludzkie życie z wszystkimi jego blaskami i cieniami?
Lawrence pozwala nam poznać myśli tego ocalałego człowieka i decyzje, jakie podejmie.
Nie będę spoilerować, uchylę tylko rąbka tajemnicy, że będzie się działo, gdy do tej historii dołączy egipska kapłanka Izis.

Sądzę, że opowiadanie jest bardzo interesujące, ponieważ może stanowić pretekst do wielu przemyśleń, pod warunkiem, że czytelnik zdobędzie się na chłodny umiar w kwestiach światopoglądowych.
Niektórzy przejdą nad tym problemem bez oporów. Będą jednak osoby, które go nie przeskoczą.
Zachęcam do poznania tego opowiadania, uważam, że warto.

Przeczytane w ramach Wyzwania LC na lipiec. Nazwisko autora zaczyna się literą L.

Utwór, pierwotnie miał ukazać się pod nazwą "Zbiegły kogut", ale...

Jest wielu przeciwników religii chrześcijańskiej. Jedni nie mają w tej kwestii nic do powiedzenia, drudzy mogą mówić wiele (np. pewna grupa ateistów bez ciągłej dyskusji o religii nie jest w stanie funkcjonować, są to religijni ateiści, bo ateizm na dobrą sprawę jest jakąś formą religii, podobnie jak marksizm). D. H. Lawrence chciał coś powiedzieć, ale odnoszę wrażenie, że nie wiedział w ogóle co powiedzieć. Uchodził za pisarza obrazoburczego, za skandalistę swojej epoki i raczej obrazoburczość i skandal były jego celami samymi w sobie.
Kupując tę książkę spodziewałem się zupełnie czegoś innego. Gdyby nie drobna kwota, za którą ją nabyłem, nie darowałbym sobie gdym miał zapłacić za nią 21 zł trzy lata temu, bo tyle kosztowała w 2019 roku.

Lekko kontrowersyjny obraz zmartwychwstania jezusa.
Wręcz obrazoburczy dla chrześcijan, ( dla mnie nie) mysle ze jest to napewno calkiem ciekawa pozycja.
szybko sie czyta bez zbednego rozwodzenia sie .
Polecam

Lekko kontrowersyjny obraz zmartwychwstania jezusa.
szybko sie czyta bez zbednego rozwodzenia sie .
Polecam

1958

Kontrowersyjny obraz zmartwychwstania Chrystusa.
Wręcz obrazoburczy dla chrześcijan, gdyż zaprzecza jego powstania z martwych i wniebowstąpienia. Ukazuje człowieka, który przebudził się, ponieważ za wcześnie zdjęto Go z krzyża. Poniekąd pokonuje śmierć, gdyż rany , które mu zadano są głębokie. Człowiek, który umarł wykonał swoją misję na ziemi i postanowił rozpocząć nowe życie, bez nauk i cudów. Obawiając się ponownego schwytania i ukrzyżowania, ukrywa się przemierzając samotnie drogę aż do Egiptu, gdzie poznaje kapłankę bogini Izis.
Autor bardzo sugestywnie opisał dramatyczne chwile przebudzenia Chrystusa. Utwór skondensowany ale przejmujący. Przy okazji zadaje pytanie, czy chcielibyśmy aby Chrystus nie umarł !? Ja tak !

Kontrowersyjny obraz zmartwychwstania Chrystusa.

7/10

7/10