Opowieść o złodzieju ciał

Cykl: Kroniki wampirów (tom 4)
Wydawnictwo: Rebis

Czy nieśmiertelność może być przekleństwem? Czy trwające setki lat życie może się znudzić i stać męczarnią? Wampir Lestat, potężny, nie lękający się niczego ani nikogo, ma jak najbardziej ludzkie pragnienia. Zaznał już chwały i upokorzenia, mieszkał w pięknych pałacach i śmierdzących norach, doświadczył oszałamiających przygód. A jenak w niczym nie znajduje zaspokojenia. Niespodziewanie pojawia się ktoś, kto proponuje, by spróbował przez kilka dni znów pożyć jak zwykły śmiertelnik. Czy Lestat zdoła się oprzeć takiej pokusie? Opowieść o Złodzieju Ciał, pełna zaskakujących zwrotów akcji i niezwykle emocjonująca, jest czwartym tomem bestsellerowego cyklu ?Kronik wampirów? Anne Rice..

Andi | 2017-10-24

Anne Rice nie przestaje zadziwiać, kusić i mamić. I robi to razem z nią wampir doskonały, Lestat de Lioncourt, które w zadziwiający sposób traci swoje nieśmiertelne ciało, odkrywa na nowo uroki - bądź przekleństwo - żywota człowieczego, by potem powrócić do wampirzej skorupy, by odkryć, że jego życie może być jeszcze pełniejsze, piękniejsze i bogatsze.

Książka ma wiele smaczków, jak na przykład pewien pokaz diabelskiej woli i okrucieństwa pod koniec książki, cały wątek Davida, czy duch Claudii, ukazujący się Lestatowi. Opowieść o Złodzieju Ciał odpowiada na wiele pytań Lestata, ukazuje go w bardziej ludzkim świetle, by potem znów pokazać, że nie zmienił się ani odrobinę i nadal jest tym uroczym czartem, jakiego poznaliśmy w Wywiadzie z Wampirem.

W prozie Anne Rice - nie wyłączając tej książki - jest jakaś magia. Jej opisy, które u innego pisarza doprowadziłyby mnie do łez, u niej przykuwają mnie do lektury i sprawiają, że czytanie jest jakby podróżą do innego wymiaru, gdzie...

MountainTobacco | 2014-04-04

Opowieść o Złodzieju Ciał to kolejna historia wampira Lestata. Jedna z moich bardziej ulubionych z resztą. Chyba nie ma na całym świecie kogoś, kto z jednej strony tak bardzo kocha ludzkie życie, a z drugiej jest na tyle próżny, że potrafi postawić na swoim nawet za cenę utraty swojego "nieśmiertelnego" ciała, jak Lestat. Poznamy również tajemniczą postać Złodzieja Ciał... Czego tym razem zapragnie najsłynniejszy z wampirów i jakie będą tego konsekwencje dowiecie się z tej właśnie powieści. Dodam jeszcze, że niezmiennie zachwyca mnie styl pisania i znajomość historii, jaką posiada Anna Rice. Polecam tę książkę, ale raczej osobom już zapoznanym z postacią Lestata.

charu | 2015-01-03

Po rewelacyjnym "Wywiadzie z wampirem" żadna kolejna książka z cyklu "Kronik wampirów" nie zainteresowała mnie na tyle jak ta o Złodzieju Ciał. Styl Anne Rice nie zawsze mi odpowiada (zbyt długie i rozwleczone opisy miejsc czy przedmiotów), ale trzeba przyznać, że potrafi ona stworzyć jedyny w swoim rodzaju klimat. Mroczny, gotycki, zupełnie inny od pełnej jasności egzystencji ludzi. Lestat, który do tej pory nie wzbudzał mojej wielkiej sympatii, tutaj okazał się istotą tęskniącą za możliwością chociażby chwilowego powrotu do ciała ludzkiego. Jednak chwilowe współczucie do niego zostało zburzone egoistyczną decyzją jaką podjął w stosunku do jedynego, prawdziwego przyjaciela. Uważam, że pomysł autorki z zamianą ciał okazał się strzałem w dziesiątkę.

Renata | 2018-03-22
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 22 marca 2018

Nie mogę zrozumieć jak Anne Rice to robi, że za każdym razem pochłania mnie magia Jej książek. Nie miałam pojęcia czego spodziewać się po tej części, ale zostałam zaskoczona i zachwycona. Mam ogromną słabość do Lestata, dlatego też czytałam tę powieść pełna pasji, ciekawości i emocji. Opowieść Lestata o Złodzieju Ciał napawała mnie melancholią, ponieważ - jak w poprzednich częściach - dotykała aspektów życia, istnienia, człowieczeństwa, i chyba to najbardziej mnie urzeka w powieściach Pani Rice. Jestem ogromnie szczęśliwa, że mogłam przeczytać kolejną Jej książkę.

Roland | 2013-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Dokończenie rozpoczętej w pierwszym tomie niezwykłej opowieści o wampirze Lestacie. Jak zawsze Anne Rice w bardzo plastyczny sposób przedstawiła świat pełen magii i tajemnic. Opis miejsc oraz wyrazistość postaci pozwalają porwać czytelnika w wir przygody, która kończy się w zaskakujący sposób.
Wampir Lestat po doświadczeniu śmiertelnego życia próbuje odzyskać swoją dawną powłokę. Wraz ze swym przyjacielem Davidem Talbotem próbuje odnaleźć Raglana Jamesa, złodzieja ciał, który ukradł ciało Lestata. Tym razem Lestat będący w śmiertelnym ciele, wie , że jego nowe ciało jest pełne ograniczeń. Czy uda mu się odzyskać swoje prawowite ciało? Dlaczego postąpił w taki, a nie inny sposób względem swego przyjaciela?
Jeżeli w tomie pierwszym mieliśmy do czynienia bardziej z rozważaniami natury filozoficzno-teologicznej, to w przypadku tego tomu w widoczny sposób przeważa sama fabuła, czy też akcja. Wydaje się to zrozumiałe, jeśli w poprzednim tomie doszło do zawiązania akcji. Oczywiście...

Świetna książka, moim zdaniem jedna z najlepszych tej autorki, w której porusza tematykę podróży astralnych bytów, gdy Lestat postanawia być śmiertelnikiem i zamienia się z śmiertelnikiem(złodziejem ciał, który umie opuszczać ciało jakie zajmuje jego dusza) na swoje nieśmiertelne, nadprzyrodzone ciało, gdy dusza opuszcza ciało i przemieszcza się po całym świecie. Bardzo dobrze się to czyta i cieszę się, ze autorka opisuje wydarzenia (jak związane z podróżami poza ciało), które są możliwe.

Roland | 2013-12-09
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Kolejna powieść potwierdzająca niezwykły talent autorki. Anne Rice stworzyła jedną z niezapomnianych postaci w świecie literackim. To właśnie dzięki niej wampiry odzyskały swoją szlachetną naturę, przestały być tylko krwiożerczymi monstrami z dawnych legend. Historia z ich perspektywy oraz rozterki trapiące nieśmiertelnych stanowią ciekawe wyzwanie dla rozważań na temat wiecznego życia.
Wampir Lestat jeden z bardziej poważanych wampirów w świecie nieśmiertelnych, wiedzie dosyć (przynajmniej z jego perspektywy) nudną egzystencję. Targany wewnętrznymi przemyśleniami stara się udowodnić sens swego istnienia oraz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Czyżby po ponad dwustuletniej egzystencji stracił chęć dalszego istnienia? Niespodziewanie na drodze Lestata staje Raglan James. Człowiek, który twierdzi, że jest w stanie zamienić się ciałami i dać coś czego wampir pragnie – śmiertelne życie. Początkowo nie ufny wampir Lestat, pomimo przestróg przyjaciół, podejmuje ten ryzykowny...

Dusia | 2010-09-10
Na półkach: Przeczytane, Zakupione, 2010
Przeczytana: 09 września 2010

"Opowieś o złodzieju ciał" to czwarta częśc "Kronik wampirów" autorstwa Anne Rice. Głównym bohaterem jest Lestat, wampir, którego poznaliśmy w "Wywadzie z wampirem" i którego perypetie śledziliśmy w "Wampirze Lestacie" i "Królowej potępionych".
Tym razem nasz bohacter staje przed propozycją zamiany ciał. Otrzymuje możliwośc staia się na powrót człowiekiem. Kiedy transakcja (warunki są dośc twarde, ale czego nie robi się dla własnego zadowolenia...) dochodzi do skutku, Lestat staje się przystojnym, dwudziestosześcioletnim mężczyzną. Czy odnajdzie się w nowym ciele? Jak spodoba mu się żywot śmiertlenika?
W czasie lektury niejednokrotnie uśmiechałam się. Powód? Lestat popełniał wiele naprawdę prozaicznych błędów. Odzwyczajony od potrzeb fizjologicznych, głodu, odczuwania ciepła/zimna... Do tego pałający niepochamowaną żądzą (wampiry odczuwają przyjemnośc tylko w czasie ssania krwi).

Książka wciąga. Dla niektórych irytującym może wydac się zbytnie skupianie na emocjach, wewnętrznych...

Alice | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Po raz kolejny Lestat zaskoczył wszystkich. Tak bardzo pragnął znów być człowiekiem, że dokonał zamiany ze złodziejem ciał. Skutki jego czynu dotknęły także innych. Wampiryczna dusza w ludzkim ciele nie mogła już funkcjonować, rwała się do ukochanej nocy. Rozczarowany tą zwykłością, niechęcią innych, trudem losu człowieka wybiera osobiście powrót do świata wiecznie samotnych nadnaturalnych istot. Nie może już powiedzieć, że został zmuszony do tej decyzji. Lawiruje między dobrem, a złem. Na końcu książki Lestat znowu zaskakuje. W tym Dzikim Ogrodzie dobrze mieć przy sobie pokrewne dusze.
Klimat książki jest świetny. Opisy przyrody, wampirzych emocji, powroty Klaudii w snach, gorączce; relacja z Louisem, Davidem; nowe postacie, rozważania na temat Boga, dobra, zła. Dużo zwrotów akcji. Ta część "Kronik Wampirów" załuguje na zaznajomienie się z jej treścią, choć nie czyta jej się szybko. Bardzo udana pozycja.

Katarzyna Kocurzyca | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Anne Rice w ogóle jest wspaniałą pisarką, ale Opowieść o Złodzieju Ciał jak dla mnie jest jedną z jej najlepszych książek w tym jedną z najlepszych części Kronik Wampirów.
Niesamowita tęsknota Lestata za tym co ludzkie, a może raczej jego szaleństwo doprowadzają go do zawarcia niezwykłej umowy z niezwykłą osobą. I jak można się domyślić Lestat zostaje oszukany.
Książka napisana z typową dla Rice namiętnością, która sprawia, że trudno się od niej oderwać. Fabuła jak zwykle rzuca nami po całym świecie w ślad za śmiertelnym tym razem Lestatem.
Odnoszę wrażenie, że pomimo tych "zwykłości" i "typowości" ta część jest jednak zupełnie inna od poprzednich. Może dlatego, że wspaniały Lestat został wystawiony na najcięższą jak dotychczas próbę.