Duma i uprzedzenie i zombi

Wydawnictwo: G+J
Pride and Prejudice and Zombies
978-83-62343-03-4
duma i uprzedzenie, zombie
horror
Leonor

Jest prawdą powszechnie znaną, że zombi, który posiadł jeden mózg, pragnie ich więcej! Siostry Bennet przeżywają perypetie miłosne, a w hrabstwie Hertfordshire zmarli powracają do życia. Zadziorna Elżbieta Bennet walczy z wygłodniałymi zombi. Jej uwagę odrywa jednak przyjazd przystojnego, ale wyniosłego i aroganckiego pana Darcy. Regiment brytyjskiej armii zamiast udać się na wojnę z...

Siostry Bennet przeżywają perypetie miłosne, a w hrabstwie Hertfordshire zmarli powracają do życia. Zadziorna Elżbieta Bennet walczy z wygłodniałymi zombi. Jej uwagę odrywa jednak przyjazd przystojnego, ale wyniosłego i aroganckiego pana Darcy. Regiment brytyjskiej armii zamiast udać się na wojnę z Napoleonem, przybywa na pomoc mieszkańcom hrabstwa.

książek: 2074
onika | 2014-07-29
Na półkach: Czytadła, Przeczytane, Zombi
Przeczytana: lipiec 2014

Na okładce książki „Duma i uprzedzenie i zombi” zamieszczony jest cytat z magazynu „Time”: „Czy kiedykolwiek istniało takie dzieło literackie, które nie zyskałoby na wprowadzeniu nowych bohaterów w postaci zombi?”. Ręce mi opadły po przeczytaniu tej myśli. Idąc tym tropem można dojść do wniosku, że wielkie dzieła malarskie zyskałyby, gdyby domalować po kilka postaci zombi gdzieś w tle, a wielkie utwory muzyczne należałoby wzbogacić odgłosami jakie zombi mogłyby wydawać. Swojego czasu mój siostrzeniec po przeczytaniu „Janka Muzykanta”, by sprawiedliwości stała się zadość, napisał całkiem ciekawy ciąg dalszy tej noweli z zombi w roli głównej. Sama nie tracę nadziei na powstanie filmu „Titanic 2: Jack is back”;). Ale w życiu nie podpisałabym się pod stwierdzeniem, że dodanie zombi do jakiegokolwiek utworu może go wzbogacić. A już na pewno nie wzbogaciły „Dumy i uprzedzeń”.

Początki czytania tej książki były bolesne. Miałam wrażenie, że Grahame-Smith sprofanował jedną z moich...

Elbereth | 2010-09-08
Przeczytana: 01 września 2010

Bardzo, bardzo, bardzo zła książka. Treściowo z grubsza zgodna z pierwowzorem, autor nie pokusił się o większe zmiany w fabule, poza kilkoma drugorzędnymi szczegółami i paroma na siłę doklejonymi walkami z zombi. Językowo fatalna, niezgrabne przejścia od stylu XIX-wiecznego do współczesnego, błędy, niekonsekwencje, etc. słowem wszystko, co może zepsuć lekturę. Swojemu rozczarowaniu szerzej dałam wyraz tutaj (uwaga spojlery, jeśli ktoś się jednak mimo wszystko nie zniechęcił) -> http://pierwsze-wrazenia.blogspot.com/2010/09/duma-i-uprzedzenie-i-zombi.html

SlumberGirl | 2010-10-05
Przeczytana: 05 października 2010

„Duma i uprzedzenie” to jedna z moich ulubionych książek, do których zawsze z wielką chęcią wracam. Dlatego też z wielką chęcią zabierałam się za „Dumę i uprzedzenie i zombi”. Co tu dużo mówić, czytając tą książkę miałam nieustannych uśmiech na ustach. Niedorzeczność niektórych sytuacji przyprawiała o niepohamowany wybuch śmiechu. Nie jest to jednak książka dla osób, które nie potrafią podejść z dystansem do tego, co ktoś zrobił z ich ulubioną książką, ale jeśli ktoś chce przeczytać tą samą historię tylko w wersji wręcz komediowej, to jak najbardziej książka dla takich osób.

Recepta na łatwe pieniądze i remedium na całkowity brak literackiego talentu i nadmiar ambicji w tym temacie: przepisanie większości dzieła innej osoby (sprawdzonego przez wieki, klasycznego i wciąż doskonale się sprzedającego), dodanie własnych - żenujących - pomysłów i gotowe.
"Autor" jest amerykańskim producentem telewizyjnym, co nie tylko wiele wyjaśnia, ale i powinno być koronnym dowodem w dyskusjach na temat wpływu telewizji na zubożenie wyobraźni. Wątki zombi żenujące w tym samym stopniu co lekko zawoalowana wulgarność rodem z gimnazjum.

Ileż drzew zmarnowano bezpowrotnie! Ile czasu ludzi! Ile komórek mózgowych (nie tylko "autora") umarło przy tej kupce makulatury podszywającej się pod książkę!

Żal!

PS Propozycje dla innych młodych "zdolnych" (do wszystkiego?!):
- Duma i uprzedzenie i inwazja z kosmosu,
- Duma i uprzedzenie i Putin,
- Duma i uprzedzenie i dżuma,
- Duma i uprzedzenie i wampiry,
- Duma i uprzedzenie i Frankenstein,
- Duma i uprzedzenie i Igrzyska Śmierci,
-...

Złapałam książkę wiedziona rekomendacją jednego z pism, które budowało sobie wizerunek czegoś alternatywnego dla masówki, być może wyższych lotów. Numer akurat traktował o zombie, pojawiła się wzmianka o jednej z moich ulubionych gier, później trochę o książkach - między innymi o tej.
Historia niezamężnych sióstr Bennet, klasyka gatunku, zmora dla nielubiących ckliwych romansów teraz "odświeżona", suto doprawiana mózgami i walką. Przyznaję, zaczęło się to czytać miło, z lekkim uśmiechem na ustach. Później zaczęły się schody, popadanie w schematy, nazywane przeze mnie "Syndromem Sailor-moona" [choć wspomnianą serię wspominam nieraz z rozrzewnieniem], ciągła walka o miłość i sprawiedliwość. Do tego jeszcze przesolona sztucznością i ciągnąca się jak spaghetti.
Potrawa niestrawna, drażniąca nozdrza odorem nieświeżych zwłok.

nauczka | 2011-02-23

Może jestem za głupia, ale chyba nie rozumiem sensu pisania takiej książki? Czy miałam się śmiać?

marlen | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Ocena 4, ale tylko dlatego, że uwielbiam oryginał.

aklerre | 2011-10-18

Jeśli ktoś lubi nieudolnie napisanie parodie parodii, to polecam. Czytałam książkę (ledwo) do końca. Co prawda nie uważam też oryginalne 'Dumy i uprzedzenia' Jane Austen za porywającą, wspaniałą historię, jednak dodając do akcji zombie... Nie, nie, to nie to. W pewnych momentach zasypiałam z książką na kolanach, gdyż akcja jedynie usypiała. Reasumując - utwór dobry jako środek nasenny. Tyle.

Anuszka | 2011-09-28

Nie doczytałam nawet do połowy.Beznadziejna. Nawet jak to miał być pastisz czy zabawa konwencją-to była to wyjątkowo kiepska próba

freesoul1705 | 2012-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Zarzekałam się, że tej książki nie tknę, po czym zobaczyłam ją na wyprzedaży w księgarni i postanowiłam poznać wroga swego. Nim otworzyłam pierwszą stronę upomniałam siebie, by podejść do całości z przymrużeniem oka i zaczęłam lekturę.
Po pierwszym rozdziale miałam nadzieję, że autor pomysłu połączenia mojej ukochanej powieści z motywem zombi podszedł do swojej idei rozważniej, niż tego oczekiwałam początkowo - niestety ostatecznie brnąc dalej w treść się zawiodłam. Książka ma kilka ciekawych fragmentów, ale ogólnie nie powala. Mash-up literacki daje wielkie możliwości i uważam, że w tym wypadku potencjał nie został w pełni wykorzystany. Zamysł był ciekawy, wykonanie już niekoniecznie. Kuło mnie w oczy dziwne zestawienie agresywności bohaterów z konwenansami wyciągniętymi z oryginału, które mało bawić, a raczej odrzuca. Poza tym wątki "erotyczne" pojawiające się to tu to tam, jak zające w sałacie, kłócą się w swoim wykonaniu z konwencją Jane Austen. Uważam, że książka mogła być o...

Ekranizacje

Od nowa

Ponowne produkcje filmów nie należą do rzadkości. Co jakiś czas w Hollywood pojawia się pomysł, aby wziąć na warsztat jakiś stary film i nakręcić go ponownie z nowymi aktorami, przy użyciu nowej technologii, z ciekawszymi rozwiązaniami. Teraz, dla przykładu, trwają prace nad nowym „Wywiadem z wampirem”. A jak jest w świecie książek?

Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

Koniec roku za pasem, wszędzie pełno rankingów i zestawień najbardziej spektakularnych, dochodowych czy polecanych książek i publikacji roku 2015. Postanowiliśmy dla odmiany zestawić najgłośniejsze ekranizacje powieści, których premiery zaplanowano na rok 2016. Wielbiciele literatury mogą już zacząć ostrzyc sobie zęby.