Drakula. Wampir

Okładka książki Drakula. Wampir John William Polidori, Bram Stoker
Okładka książki Drakula. Wampir
John William PolidoriBram Stoker Wydawnictwo: Civis-Press Seria: Z wampirem horror
horror
Z wampirem
Dracula. The Vampyre. A Tale
Civis-Press
1990-01-01
1990-01-01
Dariusz Ściepuro, Monika Pawlina
dracula wampir

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Drakula Russell Punter, Bram Stoker
Drakula Russell Punter, Bra...

Drakula bardzo mi się podobał, nawet pomimo tego, że jest to wersja skrócona - jak dowiedziałam się z opinii innych użytkowników. Teraz muszę tylko przeczytać Drakulę w pełnej wersji by móc wyrobić sobie na jej temat opinię. Natomiast drugie opowiadanie było bardzo wciągające - przeczytałam je za jednym razem.

Jestem oburzony, gdyż zostałem oszukany! To nie jest Drakula Brama Stokera. To jakaś okropna okrojona przeróbka. Historia została skrócona, kluczowi bohaterowie usunięci, a całe wątki pominięte. Dopadłem wydanie z 1990, bo zawsze uważałem starsze wydania za lepsze. Cóż, znalazłem wyjątek. Znam przysłowie "nie oceniaj książki po okładce", ale to już przesada! W sumie to nawet okładka jest zła. Co to ma być? Czaszka królika szablozębnego?
Najgorsze jest to, że z samej książki nie dowiemy się, że to wersja okrojona. Przeciwnie, w przedmowie tłumacz wyraża dumę, że ten literacki klasyk w końcu doczekał się polskiego wydania. Tak więc, gdyby nie moja podejrzliwość i dociekliwość, nigdy bym się nie zorientował, że czytam niewłaściwą książkę. W Internecie też trudno znaleźć informację o tym, że pierwsze polskie wydania Drakuli uległy okaleczeniu, więc kto wie jak wiele osób się nacięło? Niech ktoś zamieści przynajmniej jakąś informację o tym na Wikipedii ku przestrodze potomnym.
W związku z tym nawet nie wiem jaka jest historia tego tworu - czy Bram Stoker napisał wersję skróconą swojej powieści, czy ktoś inny zrobił to za niego, czy to tylko polski wydawca kompletnie odjechał, co nie zdziwiłoby mnie, zważywszy, że redaktor kilka razy nie potrafił nawet poprawnie zrobić akapitu! Żeby książka nie wydawała się podejrzanie cienka, nawet zapchali ją dodatkowym opowiadaniem „Wampir” Polidoriego, o które nikt sięgający po książkę z taką okładką nie oczekuje. Żeby było śmieszniej oryginalny tytuł tego opowiadania został napisany z błędem.
Chciałem zapoznać się z literackim klasykiem, który zmrozi mi krew w żyłach, a zamiast tego krew mi się w żyłach gotuje. Ale trudno, nie chcę, żeby czas zmarnowany na to coś poszedł na marne, więc dokończyłem tę książkę i niech przynajmniej figuruje na mojej liście jako pozycja przeczytana w tym roku. Prawdziwą wersję muszę jeszcze nadrobić.

Eh. Do bólu przewidywalna, pewnie wątki są nie wytłumaczone, ale jest ciekawie przedstawiona i dosyć intrygująca. Na początku troszkę się dłuży, ale potem powoli rozkręca. Mnie jakoś w sobie nie rozkochała

Nie oceniam Draculi bo wolę sięgnąć po pełną treść książki a nie powybierane jej części.

Natomiast opowiadanie Polidoriego dość krótkie ale i treściwe. Klimat czuć już od pierwszych zdań , wizerunek wampira jest przedstawiony w sposób enigmatyczny i niedopowiedziany. Nie jest to może pozycja wybitna ale warto sięgnąć i zobaczyć pierwsze przestawienie krwiopijćow w literaturze. Które odbiega od dzisiejszych współczesnych wersji.

Klasyk, czyta sie wyśmienicie, trzymająca w napięciu.

Klasyk, czyta sie wyśmienicie, trzymająca w napięciu.

Nie mogę ocenić wersji tak uszczuplonej, że nic z niczego nie wynika. Nie wiem jaki był sens wyrzucania rozdziałów. Opowiadanie "Wampir" nie jest złe.

Ocena obejmuje tylko opowiadanie Polidoriego. "Draculę" czytałem osobno, w wydaniu Vespera.

Historia ciekawa i bardzo dobrze według mnie skomponowana, ale męczył mnie styl autora. Jeden plus dodaję za to, że lubię podobne opowieści.

Przeczytana, na półce:)

Przeczytana, na półce:)

Ten przekład jest okrojony z wielu istotnych wątków...

Ten przekład jest okrojony z wielu istotnych wątków...

• Horror
  • Wampiry