Drakula. Wampir

Dracula. The Vampyre. A Tale
dracula, wampir
horror
Martix

Niniejsze wydanie zawiera skróconą wersję „Draculi” Brama Stokera oraz opowiadanie „Wampir” napisane w 1818 r. przez Johna Williama Polidoriego, której głównym bohaterem był lord Ruthven. • Dracula (wersja skrócona – oryginał 27 rozdziałów, tutaj 13) Jonathan Harker, młody, naiwny prawnik, wyrusza w podróż do Transylwanii na spotkanie z hrabią Draculą, który przymierza się do przyjazdu do...

• Dracula (wersja skrócona – oryginał 27 rozdziałów, tutaj 13)
Jonathan Harker, młody, naiwny prawnik, wyrusza w podróż do Transylwanii na spotkanie z hrabią Draculą, który przymierza się do przyjazdu do Anglii. Na miejscu wychodzi na jaw, że ekscentryczny arystokrata nie jest tym, kim się wydaje być, a jego plany mają krwawy, zbrodniczy wymiar.
W tym wydaniu nie pojawia się postać profesora Van Helsinga, słynnego pogromcy wampirów, który w powieści jest jedną z kluczowych postaci.

• Wampir
Opowiadanie Polidoriego „Wampir” skupia się na dwóch postaciach – lorda Ruthvena, który wśród arystokracji uchodzi za dziwacznego szlachcica oraz Aubreya, przystojnego młodzieńca, który wraca do Londynu z podróży.

Autor po sukcesie kilkunastostronicowego „Wampira” nie napisał już nic przełomowego. W dodatku cała sława za opowiadanie przypadła niesłusznie lordowi Byronowi. Polidori był lekarzem Byrona i postać lorda Ruthvena jest wzorowana właśnie na nim. Polidori, ogarnięty przeświadczeniem, że marnuje swój wybitny talent literacki, porzucił praktyki lekarskie i wybrał drogę pisarza, w wieku 26 lat popełnił samobójstwo spowodowane załamaniem nerwowym na skutek odrzucenia i bankructwa.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

mamaKa | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Lektura tej niewielkiej książeczki była dla mnie jak ugryzienie wampira. Jedyne. Nie dałam się uwieść kolejnym pokoleniom rodem ze "Zmierzchu".

PaniUpiorowa | 2015-10-05

Nie oceniam tej pozycji, bowiem NIE JEST to „Drakula” Brama Stokera :( Jest to kilka wyjątków z tej powieści, powybieranych przez wydawcę na chybił – trafił! W tej „wersji” książki nie pojawia się nawet postać Van Helsinga.

fluffybook | 2017-06-21
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Znów jest moda na wampiryzm. Obecnie rekordy popularności bije saga ''Zmierzch'' autorstwa Stephenie Meyer. Ale pierwszą powieścią, w której ukazał się wampir było dzieło autorstwa Brama Stokera, napisał on „Draculę” w XIX wieku.

Fabuła książki opiera się na tajemniczej postaci legendarnego krwiopijcy, hrabiego Draculi. Jego historia jest opisana w nietypowy sposób. Autor przekazał nam opowieść w postaci listu. Bohaterem, którego początkowo poznajemy w książce jest Jonathan Harker. Wyruszył on do pewnego zamku z zamiarem podpisania umowy, a wyszło jak wyszło. Wpadł w pułapkę Drakuli i musiał ''bawić się'' w Supermen'a bez, którego ludzie by zginęli. Czy mu się uda? Sprawdźcie sami!

Zresztą pewnie każdy z was dobrze zna tą książkę lub chociażby Drakulę. W tym poście skupimy się na tym co najistotniejsze, czyli na nauce języka.
Powieść Brama Stokera, w tym wydaniu, została przedstawiona po angielsku. Dzięki poznałam bardzo dużo nowych słówek i wyrażeń po angielsku. Jest to...

Rozmieniony | 2013-11-15

Krótkie opowiadanie Polidori'ego - poprzez zwięzłość i prostotę - jest znacznie lepsze, wyrazistsze od powieści Brama Stokera, przesiąkniętej nazbyt rozbuchanymi wątkami tkliwymi.

(Ocena nie uwzględnia pokiereszowanej i powalcowanej powieści Stokera)

| 2015-03-22

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał to niech żałuje. To najlepszy horror o wampirach, jaki napisano i po Stokerze nikt już nic dobrego w tej kwestii nie miał do powiedzenia. Nawet Anne Rice :-P Tym bardziej, że to historia protoplasty wszystkich wampirów, wliczając w to i Blade'a i inne mutanty. Ide napisać na murze STOKER RULEZ!

Demanroe | 2011-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2011

"Wampir" to krótka powieść,jednak zaskakuje swoją treścią.Zwłaszcza koniec jest niezwykle interesujący.Postać samego "Draculi",jak i "Wampira" są postaciami pełnymi tajemniczości,jak na prawdziwych wampirów przystało.

Duana | 2013-12-10

Świetna książka! Czytałam z dreszczykiem emocji!
Polecam! :)

Jagoda | 2010-10-25

Z wystawieniem oceny wolę się wstrzymać, bo co niby mam oceniać: powieść Stokera czy to, co z nią zrobił wydawca niniejszej książeczki? Powieść jest niezła, a wziąwszy pod uwagę, że Stoker stworzył pewien archetyp wampira, jest czymś, co każdy szanujący się wielbiciel grozy - nie tylko literatury, ale i filmu - powinien znać. Jednak powinien znać w całości a nie w wersji drastycznie skróconej, pozbawionej jednej z kluczowych postaci, jaką jest prof. van Helsing. Po niniejszą pozycję warto jednak sięgnąć przede wszystkim z uwagi na nowelę Polidoriego, dużo mniej znaną niż powieść Stokera a też zaliczaną do klasyki literatury grozy.

ewa_lalaaala | 2012-08-02
Przeczytana: 28 lipca 2012

Książka (a raczej książeczka) stanowi jedynie namiastkę całej powieści Stokera. Wiarygodniejsze jej odzwierciedlenie prędzej znajdziemy w filmie Francisa Forda Coppoli, który w większym stopniu ukazuje losy Draculi bez pominięcia tak ważnych postaci jak Renfield i Van Helsing. Aby dokładnie poznać losy księcia radzę przeczytać całą powieść (liczy ok 400 stron) albo obejrzeć powyżej wspomniany film. Albo jedno i drugie, jak kto woli. Po pozycję warto sięgnąć jedynie ze względu na opowiadanie Polidoriego "Wampir" (jak zdążyła zauważyć jedna z moich poprzedniczek).

Olek | 2012-09-18

Jak dla mnie świetna!

W starych książkach czuć klimat, który odbiega od dzisiejszych piór sławnych pisarzy. Prosta, trzymająca w napięciu z fajnym klimatem historia o guru wampirów!

Polecam!