Drakula. Wampir

Dracula. The Vampyre. A Tale
wampir
horror
Martix

Niniejsze wydanie zawiera skróconą wersję "Draculi" Brama Stokera (oryginał 27 rozdziałów, tutaj 11) oraz opowiadanie "Wampir" napisane w 1818 r. przez Johna Williama Polidoriego, której głównym bohaterem był lord Ruthven. Sam Polidori był kompanem lorda Byrona i postać lorda Ruthvena jest wzorowana na samym Byronie, który uwielbiał bywanie na salonach niemal tak samo, jak kobiety. Polidori...

Sam Polidori był kompanem lorda Byrona i postać lorda Ruthvena jest wzorowana na samym Byronie, który uwielbiał bywanie na salonach niemal tak samo, jak kobiety. Polidori nie był jednak dobrym literatem, i choć opowiadanie to było kiedyś uważane za wybitne dzieło w środowisku koneserów sztuki pisarskiej, Polidori po sukcesie "Wampira" nie napisał już nic przełomowego. W dodatku cała sława za "Wampira" przypadła niesłusznie Byronowi - przyjaciele się pokłócili; doktor, który ogarnięty przeświadczeniem, że marnuje swój wybitny talent literacki, porzucił praktyki lekarskie i wybrał drogę pisarza, popełnia w końcu samobójstwo spowodowane załamaniem nerwowym na skutek odrzucenia i bankructwa.

źródło okładki: antykwariatnws.pl

mamaKa | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Lektura tej niewielkiej książeczki była dla mnie jak ugryzienie wampira. Jedyne. Nie dałam się uwieść kolejnym pokoleniom rodem ze "Zmierzchu".

Rozmieniony | 2013-11-15

Krótkie opowiadanie Polidori'ego - poprzez zwięzłość i prostotę - jest znacznie lepsze, wyrazistsze od powieści Brama Stokera, przesiąkniętej nazbyt rozbuchanymi wątkami tkliwymi.

(Ocena nie uwzględnia pokiereszowanej i powalcowanej powieści Stokera)

PaniUpiorowa | 2015-10-05

Nie oceniam tej pozycji, bowiem NIE JEST to „Drakula” Brama Stokera :( Jest to kilka wyjątków z tej powieści, powybieranych przez wydawcę na chybił – trafił! W tej „wersji” książki nie pojawia się nawet postać Van Helsinga.

| 2015-03-22

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał to niech żałuje. To najlepszy horror o wampirach, jaki napisano i po Stokerze nikt już nic dobrego w tej kwestii nie miał do powiedzenia. Nawet Anne Rice :-P Tym bardziej, że to historia protoplasty wszystkich wampirów, wliczając w to i Blade'a i inne mutanty. Ide napisać na murze STOKER RULEZ!

Demanroe | 2011-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2011

"Wampir" to krótka powieść,jednak zaskakuje swoją treścią.Zwłaszcza koniec jest niezwykle interesujący.Postać samego "Draculi",jak i "Wampira" są postaciami pełnymi tajemniczości,jak na prawdziwych wampirów przystało.

ewa_lalaaala | 2012-08-02
Przeczytana: 28 lipca 2012

Książka (a raczej książeczka) stanowi jedynie namiastkę całej powieści Stokera. Wiarygodniejsze jej odzwierciedlenie prędzej znajdziemy w filmie Francisa Forda Coppoli, który w większym stopniu ukazuje losy Draculi bez pominięcia tak ważnych postaci jak Renfield i Van Helsing. Aby dokładnie poznać losy księcia radzę przeczytać całą powieść (liczy ok 400 stron) albo obejrzeć powyżej wspomniany film. Albo jedno i drugie, jak kto woli. Po pozycję warto sięgnąć jedynie ze względu na opowiadanie Polidoriego "Wampir" (jak zdążyła zauważyć jedna z moich poprzedniczek).

Olek | 2012-09-18

Jak dla mnie świetna!

W starych książkach czuć klimat, który odbiega od dzisiejszych piór sławnych pisarzy. Prosta, trzymająca w napięciu z fajnym klimatem historia o guru wampirów!

Polecam!

Duana | 2013-12-10

Świetna książka! Czytałam z dreszczykiem emocji!
Polecam! :)

Jagoda | 2010-10-25

Z wystawieniem oceny wolę się wstrzymać, bo co niby mam oceniać: powieść Stokera czy to, co z nią zrobił wydawca niniejszej książeczki? Powieść jest niezła, a wziąwszy pod uwagę, że Stoker stworzył pewien archetyp wampira, jest czymś, co każdy szanujący się wielbiciel grozy - nie tylko literatury, ale i filmu - powinien znać. Jednak powinien znać w całości a nie w wersji drastycznie skróconej, pozbawionej jednej z kluczowych postaci, jaką jest prof. van Helsing. Po niniejszą pozycję warto jednak sięgnąć przede wszystkim z uwagi na nowelę Polidoriego, dużo mniej znaną niż powieść Stokera a też zaliczaną do klasyki literatury grozy.

MustacheCat | 2014-12-07

Bardzo mnie rozczarowała, opowiadanie Polidoriego było bardziej ciekawe.

Słynne literackie domostwa

Choć największą uwagę poświęcamy postaciom, scenerie, w których się one poruszają, odgrywają nieraz nie mniej ważną rolę w książkach. Wielkie posiadłości, zrujnowane zamki, niepokojące chatki pod lasem – dziś odwiedzamy te najbardziej znane z literackich domów.