Gothique

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Spójrz na ciemną stronę księżyca... Przyłącz się do dzieci ciemności, które żywiąc rozpaczliwą nadzieję, marzą o tym, by wszystko, co dla nich cenne: ich piosenki, książki, filmy, gry RPG i pretensjonalne romansiki o nieziemskich istotach i mrocznej atmosferze, opowiadały o rzeczywistych wydarzeniach. Życzenie zostanie spełnione... Gothique Miasto z niecierpliwością wygląda wielkiego...

Spójrz na ciemną stronę księżyca...

Gothique

Miasto z niecierpliwością wygląda wielkiego otwarcia Gothique. To niezwykły klub, mekka zbuntowanych gotyckich nastolatków i dekadenckich klubowych bywalców. Ale za drzwiami Gothique czai się mroczny sekret. Tutaj zło przybiera aż nazbyt prawdziwe kształty. Nagle rozpętuje się koszmar, w którym krew leje się strumieniami, a śmierć przeraża mniej niż prawda, zaś bezradne krzyki rozpaczy giną, stłumione niespokojnym i nieprzerwanym rytmem tanecznej muzyki.

Książka niby o wampirach, ale niestety tego "wampirzego wątku" było niewiele (prawie w ogóle). Tylko czasami, między nudnymi dialogami i opisami różnych niepowalających historii, pojawia się mroczna strona książki - wampiry. Towarzyszy im grupa naiwnych "mrocznych" ludzi, które uwielbiają takie złe istoty, i chcą takie być. Ataki wampirów przesycone są ogromną brutalnością i seksem (ja wiem, że to jest mniej więcej prawdziwy obraz tych istot, a nie ubarwiony na kolorowo jak na przykład w "Zmierzchu", ale bez przesady!).

Książka bardzo zniechęca do dalszego czytania - niedość że jest gruba (460stron większych niż A5), to jeszcze momentami nudna, więc ta perspektywa kolejnych "sennych" stron zniechęca czytelnika :(

Książka niby o wampirach, ale czytając, miałam wrażenie, że to jest raczej o gotach, emo oraz o związkach homoseksualnych :(
Nie polecam tym, którzy chcą przeczytać coś ciekawego o wampirach, bo tytuł "Gothique - opowieść o WAMPIRACH" nie jest prawdziwy i można się...

Wojciech Detko | 2018-10-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wampiryzm
Przeczytana: 29 października 2018

Obecnie recenzowana książka jest dla mnie lekko problematyczna, ponieważ budzi we mnie odczucia bardzo ambiwalentne. Pałam niejako sympatią do tej książki, uważam, że ma satysfakcjonujące zakończenie, postać staruszka weterana jest sympatyczna, polubiłem Jeffa, jego córkę, nawet przez moment zależało mi na Rachel.

Pomimo moich sympatii nie mogę jednak zapomnieć o wadach tej książki, a jest ich kilka. Przede wszystkim główną wadą tej książki jest, że należy do TEGO szczególnego typu książek, których świat wręcz rozpada się na naszych oczach w momencie gdy tylko zaczynamy logicznie myśleć (dla niewtajemniczonych – bardzo przydatna umiejętność, która pomoże ulepszyć wasze życia).

Rzućmy tylko na to okiem: wampiry budują klub, z którego zamierzają się wyżywić, ludzie zaczynają ginąć, nawet bardzo dużo ludzi ponieważ zaczynają się robić tuziny tych wampirów. Moje pytanie – czemu nikt nie zwrócił na to uwagi? Szczególnie, że wampiry zżarły inspektora, który specjalnie przyszedł ocenić...

Meszuge | 2014-02-05
Przeczytana: 03 maja 2008

Mniej więcej koniec XX wieku. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Chicago. Czemu akurat Chicago? Pewnie dlatego, że „c” to ulubiona litera autorki. Wprawdzie w związku z jej preferencjami Calvin mylił mi się z Cassem, ten z kolei z Cas, Collen plątała mi się z Chelsea, a ta z kolei z Charade, ale kto by się takimi głupstwami przejmował?

W Chicago ktoś przejmuje stare, od lat nieczynne, wielkie kino „Palace” i przerabia na klub fanów stylu gotyckiego o wdzięcznej nazwie „Gothique”.
Może warto tu dodać, że subkultura gotycka (angielscy socjologowie powiedzieliby pewnie, że to jedno z plemion ulicznych) narodziła się około 30 lat temu jako przekształcenie ruchu post-punk. Goci noszą czarne ciuchy czasem stylizowane na stroje arystokracji z XIX wieku, lub po prostu długie czarne płaszcze i ciemne okulary. Cechuje ich namiętne, lecz zwykle jedynie werbalne zainteresowanie, może nawet fascynacja, śmiercią, specyficzna muzyka.

W książce fanami stylu gotyckiego stają się prawie...

cykuta | 2010-10-30
Przeczytana: 21 sierpnia 2007

Budzą się wraz z nastaniem mroku. Gdy krwistoczerwone słońce dogorywa za fortecami ze szkła i stali pokazują światu inne oblicze. Przywdziewają zwiewne koronki, śliskie jedwabie, skórzane spodnie i kamizelki; postrzępione spódnice wtórują podartym pończochom, które to z kolei świetnie [w ich oczach] komponują się z masywnymi martensami. Oblekają się czernią; przy akompaniamencie dołującej muzyki wykonują obowiązkowy, kontrastowy makijaż, co odważniejsi przyklejają sobie nawet sztuczne kły, by po mozolnych przygotowaniach wyjść na ulicę w poszukiwaniu podobnych sobie… czyli takich, których łączy jedno pragnienie; by tej nocy wszystko stało się prawdziwe.

Uważaj, czego sobie życzysz, bo możesz to dostać – mogę chyba orzec, iż tak brzmi motto powieści Kyle Marffin „Gothique”, choć początkowo nic na to nie wskazuje. Akcja, która następuje po jakże nastrojowym wstępie sprawia wrażenie żywcem wyjętej z jednej z przygód agenta 007. Tajemnicze dokumenty, informacje tak istotne, że umiera...

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Vampiryzm
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Książka wciągająca,autorka w barwny sposób opisuje całą historie...Faktem jest że może zirytować "zatwardziałych" fanów gotyku mniej jednak uważam iż trzeba podejść do książki z przymrużeniem oka ;)
a jeśli ktoś poczuje się urażony radzę poćwiczyć umiejętności zdystansowania się do siebie oraz reszty świata włączając w to powieści fikcyjne takie jak Gothique :) Moim zdaniem powieść barwna ciekawa i szalenie wciągająca polecam! :)

Izzy | 2013-07-07
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, Wampiry
Przeczytana: 2011 rok

Nie dość że długa to jeszcze nudna.
Fabuła ciągnie się jak flaki z olejem jakieś ciekawsze fragmenty pojawiają się między jednym a drugim bezsensownym dialogiem
Ilość bohaterów zbliżona do książki telefonicznej chaotycznie napisana łatwo się pogubić bo autorka "przeskakuje" z jednego wątku do drugiego zupełnie bez sensu.

ukyo | 2010-09-27
Przeczytana: wrzesień 2008

Bardzo łatwo popełnić nudną, tandetną i przesadzoną opowiastkę o "kłach". W tym przypadku znakomicie się to udało. Ponad 400 stron potrafi wyssać życie, wampir jest zbędny. Z racji charakteru można polecić tylko ortodoksyjnym fanom gatunku i gotom.

borowapokoju | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Niby zapowiadało się fajnie i ciekawie, ale tylko zapowiadało. Jak ktoś już napisał, ilość bohaterów przypomina spis w książce telefonicznej, można się pogubić kto jest kim. Książka niepotrzebnie wulgarna i pełna obrzydliwych scen. Poza tym objętość i styl pisania świetnie pokazują grafomańskie zapędy autorki.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

„Gothique” Kyle Marffin to po prostu dobre czytadło, nic więcej- no chyba, że weźmiemy pod uwagę ciętą złośliwość, z jaką autorka między wierszami podsumowuje subkulturę wszystkich gotów, fanów wampirów i innych mrocznych dzieciaków.

embambino | 2011-11-08
Przeczytana: lipiec 2011