Gothique

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Spójrz na ciemną stronę księżyca... Przyłącz się do dzieci ciemności, które żywiąc rozpaczliwą nadzieję, marzą o tym, by wszystko, co dla nich cenne: ich piosenki, książki, filmy, gry RPG i pretensjonalne romansiki o nieziemskich istotach i mrocznej atmosferze, opowiadały o rzeczywistych wydarzeniach. Życzenie zostanie spełnione... Gothique Miasto z niecierpliwością wygląda wielkiego...

Spójrz na ciemną stronę księżyca...

Gothique

Miasto z niecierpliwością wygląda wielkiego otwarcia Gothique. To niezwykły klub, mekka zbuntowanych gotyckich nastolatków i dekadenckich klubowych bywalców. Ale za drzwiami Gothique czai się mroczny sekret. Tutaj zło przybiera aż nazbyt prawdziwe kształty. Nagle rozpętuje się koszmar, w którym krew leje się strumieniami, a śmierć przeraża mniej niż prawda, zaś bezradne krzyki rozpaczy giną, stłumione niespokojnym i nieprzerwanym rytmem tanecznej muzyki.

Książka niby o wampirach, ale niestety tego "wampirzego wątku" było niewiele (prawie w ogóle). Tylko czasami, między nudnymi dialogami i opisami różnych niepowalających historii, pojawia się mroczna strona książki - wampiry. Towarzyszy im grupa naiwnych "mrocznych" ludzi, które uwielbiają takie złe istoty, i chcą takie być. Ataki wampirów przesycone są ogromną brutalnością i seksem (ja wiem, że to jest mniej więcej prawdziwy obraz tych istot, a nie ubarwiony na kolorowo jak na przykład w "Zmierzchu", ale bez przesady!).

Książka bardzo zniechęca do dalszego czytania - niedość że jest gruba (460stron większych niż A5), to jeszcze momentami nudna, więc ta perspektywa kolejnych "sennych" stron zniechęca czytelnika :(

Książka niby o wampirach, ale czytając, miałam wrażenie, że to jest raczej o gotach, emo oraz o związkach homoseksualnych :(
Nie polecam tym, którzy chcą przeczytać coś ciekawego o wampirach, bo tytuł "Gothique - opowieść o WAMPIRACH" nie jest prawdziwy i można się...

Meszuge | 2014-02-05
Przeczytana: 03 maja 2008

Mniej więcej koniec XX wieku. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Chicago. Czemu akurat Chicago? Pewnie dlatego, że „c” to ulubiona litera autorki. Wprawdzie w związku z jej preferencjami Calvin mylił mi się z Cassem, ten z kolei z Cas, Collen plątała mi się z Chelsea, a ta z kolei z Charade, ale kto by się takimi głupstwami przejmował?

W Chicago ktoś przejmuje stare, od lat nieczynne, wielkie kino „Palace” i przerabia na klub fanów stylu gotyckiego o wdzięcznej nazwie „Gothique”.
Może warto tu dodać, że subkultura gotycka (angielscy socjologowie powiedzieliby pewnie, że to jedno z plemion ulicznych) narodziła się około 30 lat temu jako przekształcenie ruchu post-punk. Goci noszą czarne ciuchy czasem stylizowane na stroje arystokracji z XIX wieku, lub po prostu długie czarne płaszcze i ciemne okulary. Cechuje ich namiętne, lecz zwykle jedynie werbalne zainteresowanie, może nawet fascynacja, śmiercią, specyficzna muzyka.

W książce fanami stylu gotyckiego stają się prawie...

cykuta | 2010-10-30
Przeczytana: 21 sierpnia 2007

Budzą się wraz z nastaniem mroku. Gdy krwistoczerwone słońce dogorywa za fortecami ze szkła i stali pokazują światu inne oblicze. Przywdziewają zwiewne koronki, śliskie jedwabie, skórzane spodnie i kamizelki; postrzępione spódnice wtórują podartym pończochom, które to z kolei świetnie [w ich oczach] komponują się z masywnymi martensami. Oblekają się czernią; przy akompaniamencie dołującej muzyki wykonują obowiązkowy, kontrastowy makijaż, co odważniejsi przyklejają sobie nawet sztuczne kły, by po mozolnych przygotowaniach wyjść na ulicę w poszukiwaniu podobnych sobie… czyli takich, których łączy jedno pragnienie; by tej nocy wszystko stało się prawdziwe.

Uważaj, czego sobie życzysz, bo możesz to dostać – mogę chyba orzec, iż tak brzmi motto powieści Kyle Marffin „Gothique”, choć początkowo nic na to nie wskazuje. Akcja, która następuje po jakże nastrojowym wstępie sprawia wrażenie żywcem wyjętej z jednej z przygód agenta 007. Tajemnicze dokumenty, informacje tak istotne, że umiera...

Lisbeth | 2013-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Vampiryzm
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Książka wciągająca,autorka w barwny sposób opisuje całą historie...Faktem jest że może zirytować "zatwardziałych" fanów gotyku mniej jednak uważam iż trzeba podejść do książki z przymrużeniem oka ;)
a jeśli ktoś poczuje się urażony radzę poćwiczyć umiejętności zdystansowania się do siebie oraz reszty świata włączając w to powieści fikcyjne takie jak Gothique :) Moim zdaniem powieść barwna ciekawa i szalenie wciągająca polecam! :)

Izzy | 2013-07-07
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, Wampiry
Przeczytana: 2011 rok

Nie dość że długa to jeszcze nudna.
Fabuła ciągnie się jak flaki z olejem jakieś ciekawsze fragmenty pojawiają się między jednym a drugim bezsensownym dialogiem
Ilość bohaterów zbliżona do książki telefonicznej chaotycznie napisana łatwo się pogubić bo autorka "przeskakuje" z jednego wątku do drugiego zupełnie bez sensu.

ukyo | 2010-09-27
Przeczytana: wrzesień 2008

Bardzo łatwo popełnić nudną, tandetną i przesadzoną opowiastkę o "kłach". W tym przypadku znakomicie się to udało. Ponad 400 stron potrafi wyssać życie, wampir jest zbędny. Z racji charakteru można polecić tylko ortodoksyjnym fanom gatunku i gotom.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

„Gothique” Kyle Marffin to po prostu dobre czytadło, nic więcej- no chyba, że weźmiemy pod uwagę ciętą złośliwość, z jaką autorka między wierszami podsumowuje subkulturę wszystkich gotów, fanów wampirów i innych mrocznych dzieciaków.

embambino | 2011-11-08
Przeczytana: lipiec 2011
Kot_Kreskowy | 2011-09-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Po przeczytaniu "Zmierzchu" miałam dość duży problem z wyszukaniem książki o wampirach. Przyznam szczerze, bałam się, że natrafię na kolejną książkę tego typu. Unikałam grzebania na półkach na których poustawiana była literatura o wampirach. Gothique poleciła mi koleżanka mówiąc "że odzyskam wiarę w te prawdziwe wampiry". Czyż nie brzmi to przekonująco? Jednak miałam mały problem ze zdobyciem owej książki, tak więc zapomniałam o niej. Przypomniałam sobie, na początku tych wakacji, kiedy w pewnej księgarni można było ją kupić za śmiesznie niską cenę. Więc wzięłam, mimo, że okładka jakoś mnie nie przyciągała (ale w końcu nie ocenia się książki po okładce).

Za panowała moda na gotycki strój, gotycką muzykę i ogólnie na wszystko co z gotykiem ma cokolwiek wspólnego. Tak więc cała młodzież gdy nastanie mrok, zdejmuje z siebie zwykłe ubrania i staje się zupełnie kimś innym. Skóra, jedwabie, koronki wszystko w obowiązkowej czerni, mocny makijaż, zarówno u chłopców jak i dziewcząt i można...

borowapokoju | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Niby zapowiadało się fajnie i ciekawie, ale tylko zapowiadało. Jak ktoś już napisał, ilość bohaterów przypomina spis w książce telefonicznej, można się pogubić kto jest kim. Książka niepotrzebnie wulgarna i pełna obrzydliwych scen. Poza tym objętość i styl pisania świetnie pokazują grafomańskie zapędy autorki.