Okładka książki Miłość

powieść
typ
papier
Kamulka84
5,94 (96 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Billa Coseya, nieżyjącego właściciela luksusowego hotelu, kochało wiele kobiet. Dla każdej z nich był kimś innym: kochankiem, opiekunem, mężem, ojcem, dziadkiem, pracodawcą... Gdy wiele lat temu Heed została jego drugą żoną, wnuczka Christine musiała opuścić dom. Obie, stare i nienawidzące się, mieszkają teraz razem i walczą o majątek. Ale "historia o tym, jak bezwstydne kobiety potrafią doprowadzić do upadku dobrego mężczyznę", niepostrzeżenie zmienia sens, bo Bill nigdy nie był tym, za kogo go uważały... Wybitna psychologiczno-obyczajowa powieść, w której jest tyle prawd, ile bohaterek.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
oliwa | 2015-01-20

„Miłość” jest jak splątany supeł. Nie od razu rozumiemy, kto tu jest kim i jaką rolę odgrywa, pierwszoplanową czy marginalną. Akcja toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w drugiej połowie XX wieku, w środowisku czarnych Amerykanów. Bohaterkami są, jak to zwykle u Morrison, kobiety, ale spiritus movens ich świata jest mężczyzna. Narratorki powoli odsłaniają wspólną przeszłość i przyczynę wzajemnej nienawiści. Na początku mamy więc tajemnicę, która tkwi w przeszłości i groźbę, która wisi nad przyszłością. Ta strzelba jednak nie wypala. Po części dzieje się tak za sprawą aury nierealności, w którą spowita jest ta historia – to też charakterystyczne dla Morrison, ale tu odbiera jej siłę. Trzeba też pamiętać, że Morrison jest pisarką polityczną, że daje głos tym, którzy tego głosu nie mają. Przejawia się to również w sposobie, w jaki rozwiązuje konflikty – więcej nie napiszę, żeby nie spoilerować, ale jak dla mnie jest to bardzo letnie katharsis.
Reasumując – delikatne...

kajsa | 2011-07-29

Wstrząsająca i jednocześnie piękna

Gulka | 2014-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2014

To moje pierwsze zetknięcie z Toni Morrison. Już informacja o tym, że pisarka otrzymała literacką Nagrodę Nobla spowodowała, że do lektury podeszłam z podziwem, szacunkiem, ale i czujnie.
Książka jest świetna. Wiele monologów wewnętrznych, które w dużej mierze tworzą fabułę. O przeszłości i o tym "o co tu kaman" dowiadujemy się właśnie w tych wynurzeń wielu bohaterów. A przecież każdy przedstawia swoją perspektywę.
Cosey, właściciel hotelu, w wieku ponad pięćdziesięciu lat żeni się z 11-letnią dziewczynką, w dodatku przyjaciółką swojej wnuczki. Po pięciu latach małżeństwa "staruszek" umiera i rozpoczyna się walka o spadek. Dziewczyny od lat nie są już przyjaciółkami, stały się wrogami.
Przedstawiono opinię nie tylko żony staruszka, ale i jego wnuczki, pośrednio synowej i sąsiadów. Swoje 5 minut ma także dziewczyna z problemami, która zaczyna pracę dla wdowy - tu wątek szczeniackiej miłości, opartej na wyuzdanym seksie, który nie ma nic wspólnego z uczuciami.
Nie bez znaczenia...

Agnieszka_Pe | 2014-04-22

Nie od dziś wiadomo, że od przyjaźni aż po grób bardzo blisko do nienawiści do końca świata i o jeden dzień dłużej. Zwłaszcza jeśli między przyjaciółki wkroczy osobnik płci męskiej, i są one w wieku, w którym wszystkie emocje przeżywa się tak intensywnie, że intensywniej już się chyba nie da.

Nic nie boli bardziej niż zdrada tej, którą uważało się za najbliższą osobę na świecie i taką zdradę najtrudniej wybaczyć (o ile to w ogóle możliwe). Heed i Christine miały po dwanaście lat i były najlepszymi przyjaciółkami. Dopóki dziadek tej drugiej nie postanowił poślubić tej pierwszej. Wtedy wszystko się zmieniło.

"Miłość" nie jest lekturą lekką, łatwą i niewymagającą. Nie można jej przeczytać w ciągu jednego wieczoru. Niemniej, okaże się warta każdej chwili spędzonej z nią. Toni Morrison - laureatka literackiej Nagrody Nobla udowadnia, że otrzymała to prestiżowe wyróżnienie całkiem zasadnie.

Muszę przyznać, że dotąd nie czytałam żadnej jej książki. "Miłość" była moim...

Selket | 2010-11-23
Przeczytana: 10 września 2010

Bardzo dobra proza pełna poezji, liryzmu, oddechu minionych lat. Czyta się świetnie, chłonąc każde słowo.

książek: 1902
Małgosia | 2013-08-22

Zastanawiam się co takiego zrobiła autorka, że otrzymała nagrodę Nobla, bo przecież nie mogła jej dostać za swój marginalny kunszt pisarski, prawda ?

marukja | 2013-01-02

Pełna niedomówień,
wolna jak przestrzeń interpretacji, którą otwiera,
prawdziwa jak przyjaźn zawarta w dzieciństwie.
Słychać tu szum morskich fal, a w powietrzu czuć zapach łez.

Love - Hate - Love

Majka | 2011-11-02
Przeczytana: październik 2011

Niby dobrze się czytało ale nie zamieszkałam wśród bohaterów. Po prostu doczytałam do końca.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 10 marca 2010

Triceratops | 2010-10-21

Piękna książka o spokojnej fabule. Porusza trudne tematy.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku