Pani Ferrinu

Okładka książki Pani Ferrinu Katarzyna Michalak
Okładka książki Pani Ferrinu
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Kroniki Ferrinu (tom 5) fantasy, science fiction
Kroniki Ferrinu (tom 5)
Wydawnictwo Literackie
2015-02-12
2015-02-12

Ostatni tom! W końcu! Myślałam, że już się tego nie doczekam. Naprawdę sądziłam, że uporam się z nią w dwa tygodnie, bo styl autorki nie jest trudny. Niestety męczyłam się z tą serią cały miesiąc. A ostatni tom jest równie fatalny jak poprzednie.
Jeśli mam być szczera to nawet nie wiem, o czym był ten ostatni tom. Wiem, że coś było o Lanorach, o innych bogach niż Ci z Ferrinu. Było też coś o życiu w dwóch światach przez Anaelę i Sellinarisa. Była też jakaś wojna. To wszystko prowadzone w sposób chaotyczny i kompletnie bez ładu i składu.
Anaela w tej serii była jeszcze gorsza. Straszna. Ciągle groziła i wiedziała wszystko najlepiej.
Czuję ogromny niedosyt, ponieważ oczekiwałam dłuższego wyjaśnienia historii życia Anaeli, kiedy była nastolatką oraz jej siostry bliźniaczki. Te kilka stron było napisane w bardzo okrojony sposób jakby autorka to wymyśliła, bo pasowało jej do fabuły i tyle. Jakby nie miało to większego znaczenia dla książki.
Ogólnie uważam, że cała seria jest bardzo niezrozumiała. Autorka, co chwila zabijała Anaelę i ją wskrzeszała. Nie wiem ile razy ona zmartwychwstała, ale to było już strasznie nudne i powtarzalne. Na dodatek wprowadzenie Gabrieli tylko na jeden tom. Po co? A no po to, aby pokazać czytelnikowi, że to Anaela jest najlepsza i nikt jej nie dorówna. Bardzo nie lubię takich bohaterek, które są zawsze naj i wszystko wiedzą najlepiej. Nawet w tematach, których wcześniej nie miały zielonego pojęcia.
Kwestia, która najbardziej mnie bulwersowała to traktowanie kobiet. Nie wiem, czemu przedstawiono je, jako obiekt przemocy seksualnej. Z jednej strony Ferrin pokazany jest jako miejsce chlebem i miodem płynące, gdzie kobiety są szanowane, ale sama Anaela, co chwila może paść ofiarą gwałtu. To było straszne. Nie wiem, czemu tak to autorka przedstawiła, ale uważam to za złe. Na dodatek sceny seksu były opisane w sposób okropny i prymitywny.
Nie polecam. Jestem bardzo mocno rozczarowana, bo spodziewałam się, że będzie lepiej.

Dzięki bogu że to już koniec serii, ponieważ jak z opisu zapowiadała się dobrze tak realizacja tragiczna. Głowna bohaterka irytowała mnie swoim brakiem pokory jeszcze bardziej niż dotąd. Niektóre wątki mam wrażenie ciągnięte już lekko na siłę. Miałam wrażenie że cała ta książka powstała bo musiała, a nie dlatego że autorka miała na nią pomysł. Zakończenie moim zdaniem nie zakańcza wielu wątków i należałoby je napisać od nowa. Nie polecam bo książka jak i cała seria mocno mnie rozczarowały.

Brak zakończenia dla większości kluczowych wątków. Jestem rozczarowana.

Brak zakończenia dla większości kluczowych wątków. Jestem rozczarowana.

Przeciętna. Tak jak i w poprzedniej części dużo scen powielanych z poprzednich tomów.
Spoiler niżej...>> Już nie pamiętam czy to w tej części czy poprzedniej (chyba poprzedniej),ale nie rozumiem jednego... prawie całą książkę Ferrin przygotowywał się do wojny z Lanorami. Anaela przechodzi przez most (pomijając fakt, że sama jest za słaba i zawdzięcza to jednorożcowi) i wojna zwyciężona. Super! :|

Ferrin Liczy się tylko Ferrin.
A Ferrin to Miłość.

Anaela wraca i żegna się z Ferrinem , a zostaje Boginią .

Zwroty akcji są zaskakujące , fantazja , magia i namiętność .

Ferrin Liczy się tylko Ferrin.
A Ferrin to Miłość.

Anaela wraca i żegna się z Ferrinem , a zostaje Boginią .

Zwroty akcji są zaskakujące , fantazja , magia i namiętność .

Po przeczytaniu "Pani Ferrinu" pomyślałam sobie: "No wreszcie!". Nigdy nie byłam aż tak uradowana faktem, że skończyłam czytać książkę. Powiem więcej, z utęsknieniem odliczałam strony do końca tej historii. Niestety ostatnia część najbardziej ze wszystkich przypomina chaotyczne myśli osoby "oderwanej od rzeczywistości". Zamiast rozpisywać się o tej książce, po prostu zmilczę, bo wiem że moja wypowiedź nie obyłaby się bez słów powszechnie uznawanych za niecenzuralne i obraźliwe. Powiem tylko, że cieszę się, że w końcu zakończyłam "przygodę" z "Kronikami Ferrinu".

Ta seria to jeden wielk niewypał... wątki, które wydają mi sę czasem niespójne i często je gubię, fantasy ale na siłe, główna bohaterka .. dumna.. zero pokory nie lubię jej. Przeczytałam pierwszą część tej serii i ostatnią i wiem, że na pewno nie powrócę ..

Przebrnęłam przez wszystkie tomy. Z każdym kolejnym było coraz ciężej. Pani Michalak powinna zakończyć pisanie tej serii na pierwszym tomie.
Moje największe rozczarowanie w 2016 ;)

Moje największe rozczarowanie w 2016 ;)

Polecam, książka bardzo mi się podobała, wciąga i trzyma w napięciu.

Polecam, książka bardzo mi się podobała, wciąga i trzyma w napięciu.

• Katarzyna Michalak

Katarzyna Michalak Pani Ferrinu Zobacz więcej