Książka Roku 2018

Obietnica Łucji

Wydawnictwo: Między Słowami
7 (583 ocen i 242 opinie) Zobacz oceny
Ag2S

Kiedy Łucja pierwszy raz zobaczyła pałac rodziny Kreiwetsów, od razu poczuła, że w starych komnatach zdarzyło się coś wyjątkowego. Małe miasteczko, urokliwy Różany Gaj, nad którym górowały malownicze ruiny, także skrywało niejeden sekret. Tajemnice aż prosiły się o odkrycie. Łucja uciekła od zgiełku wielkiego miasta, od bolesnych wspomnień, by ukojenie odnaleźć właśnie tam. Przeprowadzka...

Łucja uciekła od zgiełku wielkiego miasta, od bolesnych wspomnień, by ukojenie odnaleźć właśnie tam. Przeprowadzka miała być próbą odzyskania siebie. Nie mogła wiedzieć, że w czarującym zaciszu na prowincji będzie musiała zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Kiedy umierająca przyjaciółka prosi ją, aby odnalazła ojca jej małej córeczki, Łucja nie podejrzewa, że zadanie to zaprowadzi ją w nieoczekiwanym kierunku.

Okazuje się, że miłość czeka na nas tam, gdzie nigdy byśmy się jej nie spodziewali.

Poruszająca powieść Doroty Gąsiorowskiej to przesycona emocjami, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, magiczna historia, od której nie można się oderwać.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Perzka | 2015-04-01
Przeczytana: 25 marca 2015

Zmiana wizerunku, torba podróżna, peron... „Dlaczego dobrze sytuowana kobieta porzuca wygodne życie w wielkim mieście ?”
Łucja Wróblewska bo o niej tu mowa jest z wykształcenia historykiem, z zamiłowania pasjonatką zabytków, a z zawodu bizneswoman, czyli właścicielką biura podróży znajdującego się we Wrocławiu. Bogata, piękna, ale niestety nieszczęśliwa. Z wielkim bagażem przeżyć z okresu dziecięcego, młodzieńczego i tego obecnego dorosłego postanawia uciec do małej podkarpackiej miejscowości Różanego Gaju, gdzie ma zgodnie z wykształceniem uczyć w szkole podstawowej historii.

„Obietnica Łucji” to dobra powieść, jednak niczym mnie nie zaskoczyła, nie zachwyciła, dlatego taka ocena z mojej strony a nie inna. Polubiłam główną bohaterkę, jak i Anię jej podopieczną, małą mądrą dziewczynkę zmagającą się z chorobą mamy. Choć czasami miałam wrażenie, że aż nazbyt mądrą, ale może autorka chciała w ten sposób pokazać czytelnikom, że dziecko w obliczu przeciwności życiowych szybciej...

Kasiek | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

Książka interesująca, mimo, iż należy do tych, w których od początku wiadomo jakiego spodziewać się zakończenia. Liczne zbiegi okoliczności i sielankowe rozwiązania wszystkich problemów wydają się w rzeczywistości niewiarygodne, jednak nie wpływają negatywnie na odbiór tej historii. Losy Łucji i jej przyjaciół są zawiłe i owiane tajemnicą. Czasami wzruszają, a czasami bawią. Autorka używa bogatego języka i subtelnie wyraża myśli, dzięki czemu jest to ciepła lektura i przyjemnie się ją czyta.

onika | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, Czytadła
Przeczytana: czerwiec 2017

Ostatnio miałam szczęście do tak zwanej literatury kobiecej i trafiałam na książki, które były doskonałymi czasoumilaczami, a sprawy trudne autorki opisywały bez zbędnego sentymentalizmu i bez popadania w banał. „Obietnica Łucji” przerwała moją szczęśliwą serię, ale myślę, że to dobrze, bo zasadniczo poprzez kontrast jeszcze bardziej mogę docenić to, co mi się podoba.

Powieść Doroty Gąsiorowskiej doskonale wpisuje się w schemat „kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością” (lub odwrotnie). Bohaterka porzuca życie w wielkim mieście i przenosi się do uroczego miasteczka/wioski Różany Gaj, w którym obejmuje posadę nauczycielki historii w szkole podstawowej. Wszystkim pisarskim muzom niech będą dzięki, że Łucja nie chce otwierać pensjonatu/restauracji i nie planuje popełnić powieści. Kobieta i bez tego wplącze się w dramatyczną historię, a jej smutne dzieciństwo sprawi, że pięknie pokomplikuje sobie życie.

Pomysł na fabułę tej opowieści zasadniczo jest dobry, jak każdy inny. Ale...

Ela | 2015-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 marca 2015

Napisana poprawnie, ale sztuczna jak kwiaty na jej okładce i słodka jak scukrzony miód. Klasyczny wyciskacz łez, który – w moim przypadku – jakoś się nie sprawdził.

Cóż tu mamy? Kobietę, która z niejasnych pobudek rozwodzi się z mężem i porzuca życie w luksusie, by w małej wiosce gdzieś na końcu świata zostać nauczycielką historii. Nie pracowała w zawodzie kilkanaście lat, ale oczywiście zaczyna lekcje „od jutra” - bez znajomości programu, podręczników (które przez ten czas zmieniły się diametralnie), ba – bez uprawnień do nauczania, (bo jakoś nikt nie pomyślał, że po takiej przerwie wspomniane uprawnienia wygasły). Łucja zamieszkuje na wsi, gdzie wszystko robi się samo – jakieś dobre duszki palą w piecach, przygotowują posiłki, odgarniają śnieg – żyć, nie umierać. Oczywiście natychmiast po jej przyjeździe zwraca uwagę na osamotnioną dziewczynkę a chwilę później zostaje jej opiekunką. Dziecko interesuje się muzyką a po kilku tygodniach nauki gry na pianinie osiąga poziom niemalże...

andzia12 | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Bradzo dobra książka kolejnej debiutującej polskiej pisarki!
Historia Łucji, która składa tutułową obietnicę jest niesamowicie wciągająca. To opowieść o tym, jaką siłę ma miłość oraz jak inne dzieci w tym i dziecko potrafi uszczęśliwić jedną osobe- Łucję :)
Noie jest to kolejna zwykła obyczajowa powieść, ale ma to "coś" co przyciąga czytelnika. I nie sposób oderwać się od niej:)
Polecam!

basik | 2016-08-13

"Obietnica Łucji" niestety nie spełniła moich oczekiwań. Po opisie oczekiwałam czegoś więcej, bardziej wciągającej lektury.
Książka nie jest zła, nawet ciekawa ale taka bardzo sztuczna. Jakby pisała ją młoda dziewczyna , która nie potrafi w sposób wciągający opowiedzieć całkiem ciekawej historii.
Czułam się, jakbym czytała powieść dla pensjonarek.
Tu wszystko jest takie z góry przewidywalne. Książka opowiada smutną historię, ale mnie ona jakość niezbyt wzruszyła.
Bohaterka , kobieta prawie 40-letnia nagle nie potrafi sobie poradzić ze swoją przeszłością, że nie była kochana przez matkę.Mając tyle lat i rozwód w stosunku do mężczyzn jest nieśmiała, spuszcza skromnie oczy, rumieni się i zachowuje jak młoda dziewczyna.To mnie strasznie denerwowało.
Styl pisania też pozostawia dużo do życzenia.Autorka raz nazywa bohaterkę po imieniu, za chwilę jest to opiekunka potem znowu nauczycielka.
No i z góry uprzedza czytelnika, kto jest dobrym bohaterem a kto złym.A sam romans....zastanawiam...

Madi | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Jedna z tych lekkich ,ciepłych i przyjemnych.
Choć fabuła tej powieści niczym nowym mnie nie zaskoczyła(ucieczka przed problemami na wieś,pałacyk,ciepła gospodyni,miłość ) ,to mimo wszystko czytało mi się dobrze i z zaciekawieniem.
Tak w skrócie- dobra lektura na gorące,leniwe dni.

Biblioteczka Rudej | 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Uwielbiam książki, które wywołują emocje,a nie kończą się na bezmyślnym przewracaniu kartki po kartce.Obietnica łucji pozwala nam i śmiać się i płakać. Jest jednym słowem rewelacyjna. Polecam gorąco!!

Poznajemy główną bohaterkę czterdziestoletnią Łucję, która po raz pierwszy zobaczyła pałac rodziny Kreiwetsów, od razu poczuła, że w starych komnatach zdarzyło się coś wyjątkowego. W tym małym miasteczku, gdzie jest urokliwy Różany Gaj, nad którym bardzo to górowały malownicze, piękne ruiny, tam skrywało niejeden sekret.
Tajemnice się prosiły by je odkryć,dlatego Łucja uciekła od całego tego zgiełku wielkiego miasta, od tych bolesnych wspomnień.
Żeby ukojenie, spokój odnaleźć w tym miejscu.
Przeprowadza się tam by odzyskać siebie.
Na łożu śmierci przyjaciółka Łucji prosi ją, żeby ona odnalazła ojca jej małej córeczki.
Łucja to nie podejrzewa, że to zaprowadzi ją w nieoczekiwanym kierunku.
Okładka piękna, magiczna po prostu czarująca, zachwyciła mnie ta książka, oczarowała.
Ślicznym stylem napisana powieść,przyjemnie, lekko się czyta, a fabuła dobra, zaskakująca akcja, trzyma w dobrym napięciu.
Polubiłam tą Łucję jest miłą,dobroduszną, serdeczną, ciepłą osobą, zaś Różany Gaj jest...

grażyna | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2015 rok

Łucja po rozwodzie postanawia zmienić swoje życie i z właścicielki biura podróży w wielkim mieście wyjeżdża na głuchą prowincję i obejmuje posadę wiejskiej nauczycielki historii w Różanym Gaju. Dzieciństwo Łucji było bardzo trudne i kiedy poznaje małomówną cichutką Anię widzi w dziewczynce samą siebie z tych dawnych lat. Zaprzyjaźnia się z dziewczynką i poznaje jej chorą na raka matkę. Ewa przed śmiercią ma prośbę do Łucji by ta znalazła ojca Ani, a kiedy Ewa umiera Łucja zajmuje się małą Anią i coraz bardziej przywiązuje się do dziewczynki i kiedy poznaje jej ojca nie wie jak ma mu powiedzieć, że Ania jest jego córką.
Polecam, moim skromnym zdaniem świetna książka.