Primabalerina

2016-02-17
2016-02-17
literatura polska

Naiwna.

Takich zbiegów okoliczności w prawdziwym życiu, książkach, filmach i w innym wymyślonych fikcjach po prostu nie ma. Kompletnie nierealistyczne, co zaburza odbiór całej powieści.

Główna bohaterka jest mimozą, która jest prowadzona jak nie przez niesamowite zbiegi okoliczności, to przez swoich przyjaciół. Sama nie potrafi podjąć jakiejkolwiek decyzji. Jeśli główna postać jest taka, to jak można jej "kibicować" i ją polubić.

Mimo że akcja powieści dzieje się we Lwowie to nie ma praktycznie żadnego opisu tego wspaniałego miasta. Tak samo jak i Krakowa.

Fabuła to jeden wielki zbieg okoliczności. Świat wyidealizowany. Jak to możliwe, że wszyscy ukraińscy bohaterowie tej książki mówią po polsku? Oczywiście płynnie.

Straszny zawód. Jak książki Gąsiorowskiej traktowałam jak przyjemne, trochę naiwne, ale jednak sympatyczne historię, to "Primabalerina" jest dla mnie szokiem. Momentami nie wiedziałam czy mam się śmiać, czy walić głową w ścianę przez absurdy zawarte w książce. Dramat...

Plus, że dość szybko się czyta i przynajmniej jakiś ogólny pomysł na fabułę. Choć oczywiście katastrofalnie zrealizowany.

Naiwna.

Piękna opowieść o Ninie, wychowana w sierocińcu nie zna swoich rodziców. Niespodziewany spadek od starszej przyjaciółki zmienia życie bohaterki. Nina znajdzie w pięknym Lwowie.....

Piękna historia, która na długo pozostanie w mej pamięci.

Piękna historia, która na długo pozostanie w mej pamięci.

Książka gdzie zbiegi okoliczności są tak nieprawdopodobne, ze aż odechciewa się czytać.
Pomysł na książkę dobry, ale za dużo w niej tajemnic, które wyjaśniają się jedna po drugiej i gdzie wszystko jest och i ach. Przekombinowana historia.

Właśnie od tej książki zaczęła się moja przygoda z D.Gąsiarowską.
Przyjemność czytania, piękne opisy miejsca w którym rozgrywa się opowieść.Aż ma się ochotę wsiąść do pociągu i ruszyć zwiadzać wszystkie zakątki opisane w książce.
Polecam tą, jak i inne książki autorki.

Właśnie od tej książki zaczęła się moja przygoda z D.Gąsiarowską.
Polecam tą, jak i inne książki autorki.

Do sięgnięcia po tę pozycję niewątpliwie zachęciła mnie okładka oraz chęć poznania bliżej twórczości polskich autorów.

,,Primabalerina'' to powieść obyczajowa polskiej autorki Doroty Gąsiorowskiej. Opowiada ona o Ninie, której życie podsunęło prezent – lwowską kamienicę z pewną tajemnicą w środku. Oprócz rodzinnych sekretów i odkrywania na nowo swojej przeszłości, dziewczyna przeżywa także chwile szczęścia z przypadkowo spotkanym Michaiłem. Nina stara się walczyć o uczucie, jednak te prawdziwe bardzo często są kruche niczym porcelanowa figurka baletnicy.

Pomysł na historię bardzo mi się spodobał. Jest ona bardzo oryginalna, ale miejscami zbiegów okoliczności, które się powoli łączą, było tak wiele, że powieść stawała się nierealna, ale przy tym nieco zaskakująca. Tak naprawdę nie dało się nic przewidzieć, fabuła toczyła się skręcając co jakiś czas w niespodziewane zaułki. I to uważam za ogromny plus tej pozycji.

Mam wrażenie, że autorka podczas trwania powieści całkowicie zmieniła koncepcję dotyczącą charakteru głównej bohaterki. Oczywiście, bohaterowie powinni ewoluować wraz z biegiem fabuły, jednak w tym przypadku myślę, że było to sztuczne i mocno naciągane.

Rozległe, barwne opisy Lwowa pojawiają się bardzo często, ponieważ lwia część akcji toczy się właśnie w tym mieście. Zdecydowanie zachęcają one czytelnika do zwiedzenia tego miasta. Styl autorki cechuje się właśnie długimi charakterystykami, co niestety, ale tylko w niektórych aspektach wychodzi na dobre. Niektóre z nich pochłaniają bez reszty, tworząc w naszym umyśle piękne krajobrazy, a inne przynudzają. I właśnie te drugie sprawiały, że akcja miejscami wlokła się niemiłosiernie.

Nie jest to żadna powieść akcji, ale ciepła i barwna historia o kruchości ludzkiego szczęścia. Nie jest to wielce wymagająca lektura, ale wystarcza, by się zrelaksować. I dzięki temu właśnie zdecydowałam się bliżej poznać twórczość pani Doroty, sięgając po jej następną powieść. Więc myślę, że niebawem pojawi się recenzja. Tymczasem sięgajcie po tę powieść i łapcie ostatnie promyki słońca!

Nie jest to film akcji, ale stylowy ciepły świat, tworzony przez Panią Dorotkę. Jest intryga, rozwiązująca się stopniowo. Są miłe wycieczki po Lwowie, a nawet po krymskiej plaży. Jest gorąca miłość i jeszcze gorętsza zawiść. Ciepło jednak to znak firmowy Pani Dorotki i niech tak zostanie. Bardzo mi to pasuje.

Bardzo ciągnęła się ta książka a bohaterka bardzo mnie denerwowała (co chwila foch albo wydarcie się na kogoś). Bardzo nie polecam.

tragedia, nudna, mdła, banalna, na wskroś przewidywalna

tragedia, nudna, mdła, banalna, na wskroś przewidywalna

Ciepła atmosfera, pełna wzruszeń...
Książka, którą czytałam z przyjemnością lecz również
z niedowierzaniem, że tyle w niej zbiegów okoliczności, które w normalnym życiu zdarzają się niezmiernie rzadko.
No cóż, ale chyba właśnie te zbiegi czynią z książki tak przyjemną w czytaniu lekturę.

Ciepła atmosfera, pełna wzruszeń...
Książka, którą czytałam z przyjemnością lecz również

• Dorota Gąsiorowska