Pan Mercedes

Okładka książki Pan Mercedes Stephen King
Okładka książki Pan Mercedes
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Bill Hodges (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Bill Hodges (tom 1)
Mr. Mercedes
Albatros
2014-06-04
2014-06-04
Danuta Górska
amerykański kryminał detektyw kryminał literatura amerykańska obłęd powieść kryminalna Stephen King strach śledztwo zabójstwo

Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy Richard Chizmar, Stephen King
Pudełko z guzi... Richard Chizmar, St...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...

Parasole króla

Skłonności dewiacyjne. Toksyczna relacja z matką. Wyzbycie się współczucia i naturalnej skruchy. Osobowość człowieka kształtują małe decyzje. Na pozór zlepek drobnych wyborów ma decydujący wpływ na całe nasze życie. Ale co jeżeli w skutek niewłaściwych sytuacji człowiek stanie się nieuchwytnym mordercą?

Jeden wyczyn. Ośmioro zabitych. Życia cichych ofiar. Jaka jest cena za zboczenia jednego przestępcy?

Pan mercedes to książka o śledztwie emerytowanego policjanta, który podjął się nierozwiązanej sprawy kładącej cień na spokojne miasteczko. Mężczyzna po otrzymaniu anonimowej wiadomości postanawia na własna rękę prowadzić dochodzenie. W tym celu jeszcze raz analizuje najdrobniejsze szczegóły, dochodzi do nowych świadków, przełamuje uprzedzenia i przyznaje się do popełnionych błędów. Kontaktując się z nieuchwytnym przestępca nabiera przekonania o widmie popełnienia przez niego kolejnego skoku. Stawka w tym morderczym wyścigu jest wysoka - życie wielu niewinnych istnień czy triumf nietypowego zespołu nad panem mercedesem.

Książka opisuje walkę ze stygmatyzacją osób chorych psychicznie, gdzie uprzedzenia ‚zdrowych’ biorą górę nad chęcią poznania prawdy. Doprowadza to do manipulacji dowodami, co w ostateczności skutkuje niepotrzebnymi zgonami. Autor oddaje głos osobom niedocenionym, otwiera oczy na niesprawiedliwość i przywraca nadzieje w dobre intencje niektórych ludzi.

Jeden wyczyn. Ośmioro zabitych. Życia cichych ofiar. Jaka jest cena za...

Uraczyła mnie „prawdziwość” treści, która uważam że wynika z braku rozmyślań typu „co na to czytelnicy/czy wypada tak napisać”. Bardzo łatwo było uosobić się z zachowaniami postaci. Mimo sporej dawki fikcji lektura naprawdę dobra. Plus trochę sentymentu bo znam od dawna.

Znakomity kryminał. Napięcie trzyma od pierwszej do ostatniej strony. Czyta się niezwykle dobrze. To moje drugie spotkanie z tą książką i tak samo dobre, jak za pierwszym razem. Polecam.

Czytając ją miałam wrażenie jakbym oglądała film. Zdecydowanie nadaje się na ekranizację. Wiele wątków i wartka akcja sprawiają,ze szybko się czyta pomimo tego,ze jest dosyć obszerna.

67,9/100%

67,9/100%

Na półkach: , , , , , ,

Zimna, mglista noc a przed halą gdzie są gwarantowane miejsca pracy powoli ustawia się kolejka ludzi. Przemarznięci, zdesperowani, mający na utrzymaniu rodziny, wierzą, że w końcu los się do nich uśmiechnie. Taka jest młoda kobieta Janice Cray, która przyszła tu wraz ze swoją małą córką. Wszystko się zmienia gdy z mgły wyłaniają się świata mercedesa, który z potężną siłą wjeżdża w bezbronnych bezrobotnych. Osiem osób zabitych, wielu rannych a morderca pozostaje bezkarny. Pan Mercedes, bo sam tak się nazywa, pisze list do emerytowanego detektywa Billa Hodgesa starając się popchnąć go do samobójstwa o którym ten tak często myśli. Paradoksalnie doje mu on cel i chęci do życia. Rozpoczyna się pomiędzy nimi gra której stawką ma być życie tysięcy osób, bowiem Pan Mercedes chce zostać zapamiętanym przez świat i odejść z wielkim hukiem.
Książka to zwykły kryminał, bez żadnych wątków fantastycznych. Mamy psychopatę, śledztwo i próbującego go złapać byłego już stróża prawa. Niby proste ale wciągające gdzie wszystkie wątki są zamknięte w logiczną całość. Pomimo, że Pana Mercedesa poznajemy dość szybko, tak odkrywanie jego motywów i wgłębianie się w jego psychikę i życie daje mnóstwo satysfakcji. Na uwagę zasługuje postać detektywa oraz innych bohaterów które, jak to u autora bywa, zostały przedstawione bardzo dokładnie. Dziwnie czytało się Kinga wiedząc, że nie przyleci UFO i kogoś nie porwie albo z za rogu nie wyskoczy morderczy demon/duch/klaun a jednak była to całkiem niezła historia.
"Ale nienormalny człowiek nie chce, żeby inni wiedzieli, że jest nienormalny".

Mistrz horroru tym razem w kryminalnej odsłonie bez najmniejszych wątków nadprzyrodzonych.
To jeden z tych kryminałów,gdzie sprawcę znamy od początku,a mimo tego książkę pochłaniamy z zainteresowaniem.
Wprawdzie specjaliści od powieści detektywistycznych jak Coben czy Nesbo potrafią jeszcze bardziej zagęścić intrygę i dopieścić szczegóły,ale i tak szacunek dla Kinga za tę nietypową dla siebie książkę.

Książka wielowątkowa. Idealna na ekranizacje. Barwna, a przy tym logiczna w całości. Wiele postaci. Jakbym ogladal film - pierwsze spotkanie z Kingiem i już wiem czemu jest tak popularny. Bardzo dobrze się go czyta. Bardzo szybko. Ma bardzo dużo plusów. Minusem jednak jest to, że to książka na jeden raz- ot takie "czytadlo" do przeczytania i puszczenia dalej w obieg. Nie mniej jednak polecam.

Jak to u Kinga...tym razem opcja bardziej detektywistyczna niż klasyczny horror, ale i tak mocno wciągająca od pierwszej do ostatniej strony, chociaż przyznaję, że miejscami faktycznie nieco przewidywalna. Natomiast "Sprafca" i jego psychika zostanie w pamięci na długo, tymczasem już szukam pozostałych 2 części tej trylogii.

Pierwsza książka Kinga po którą sięgnęłam i mimo iż byłam bardzo sceptycznie nastawiona do Mistrza Horroru, przekonałam się do niego.
Książka detektywistyczna, z ciekawym i nie tak oczywistym zakończeniem. Taka zabawa w kotka i myszkę jest tutaj opisana.
Od pewnego momentu spodziewałam się rozwiązania, ale jest to na tyle dobrze napisane, że zachęciło mnie do innych jego książek.

• Stephen King
  • King