Pan Mercedes

Tłumaczenie: Danuta Górska
Cykl: Bill Hodges (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
1 200
1 443
Mr. Mercedes
pykman

Brady Hartsfield poczuł się wspaniale, kiedy pod kołami prowadzonego przez niego mercedesa ginęli ludzie. Teraz chce przeżyć coś podobnego, tyle że jeszcze bardziej spektakularnego. Jeśli jego plan się powiedzie, zginą setki, a może nawet tysiące ludzi. Tylko emerytowany policjant Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może powstrzymać szalonego, ale piekielnie inteligentnego zabójcę....

Tylko emerytowany policjant Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może powstrzymać szalonego, ale piekielnie inteligentnego zabójcę. Najpierw jednak musi odkryć, kim jest Pan Mercedes, i go odnaleźć.

źródło opisu: Albatros, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Paco | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, King
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Wyrzucę telewizor.
Po co mi telewizor, skoro są takie książki :)
I tak w zasadzie stoi zakurzony...
Czyżbym stawał się kingowskim neofitą ? Na to wygląda.
Dramaturgia. Najprawdziwsza z prawdziwych. Najrealniejsza z realnych.
Postacie. Naturalne. autentyczne, z krwi i kości. W dodatku do bólu szczere.
Nie bez kozery stwierdzam – to do mnie trafia.
Korzyści z przeczytania takiej książki nie są jedynie efemeryczne.
Są, moim zdaniem, preludium do zajrzenia w głąb siebie.

Autor, chyba nawet tego chce.
Jest niezastąpionym inwigilatorem ludzkiej behawioralności.
Wnikliwym obserwatorem. Dogłębnym analitykiem. Prostolinijnym w odbiorze.
W zależności od potrzeb potrafi być krytykiem, showmanem bądź lirykiem.
Pisze otwarcie o ludzkiej obłudzie ale też o pięknie naszych serc.
Potrafi to przeciwstawić a następnie wyważyć. I podać dalej. Wyważone.
King jak wino, czym starszy.... :)

Ps. Nie straszy . Starszy :)

Modliszeg | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 23 lutego 2015

"(...)płacz jest dobry. (...)łzy obmywają emocje."

Bardzo dobra książka. Stephen King perfekcyjnie odnalazł się w kryminale. Powieść jest przemyślana, szczegółowa, dobrze rozplanowana i w każdym zdaniu bardzo ciekawa. Wydarzenia zaskakują, nie są przewidywalne. Po zakończeniu nie trudno uronić łzę. Podziwiam autora. Zaangażowanie w książkę można zauważyć przy każdym słowie. Bohaterów obdarzyłam szczerą sympatią, rozmyślałam nad rozwiązaniem sprawy z podobnym zaangażowaniem co oni. Szczerze jestem zadowolona, ogromnie polecam!

Warto sięgnąć po książkę "Pan Mercedes"- dla niezapomnianych wrażeń i trzymających w napięciu momentów.

Rewelacyjna! Nawet przez chwilę nie przypuszczałam, że 'Pan Mercedes' aż tak mnie oczaruje. Kupiłam tę książkę rok temu pod wpływem chwili i jakoś długo nie mogłam jej zacząć, ponieważ kryminały nigdy nie należały do mojego ulubionego gatunku.

Stephen King jest znany głównie z horrorów więc to całkowita nowość w jego wydaniu. Muszę przyznać, że spisał się świetnie. Było tajemnice, elementy zaskoczenia i nieoczekiwane zwroty akcji. To właśnie one sprawiały, że oczy wychodziły mi na wierzch. Miało być coś a wyszło coś całkiem odwrotnego :)
Zabójca z Mercedesa jest bardzo sprytny i inteligentny. Planuje każdy najmniejszy szczegół przez co bardzo trudno go wytropić. Emerytowany detektyw Hodges, który na własną rękę zajmuje się jego sprawą to postać specyficzna i niełatwa. Wydana w takim typowo Kingowym stylu:)

Książkę czytało mi się w trybie ekspresowym, doszło nawet do tego, że siedziałam z nią po nocach, mimo że ogromne zmęczenie dawało się we znaki. Historia Pana Mercedesa była...

Anika | 2015-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2015

To jest King, jakiego uwielbiam. Swietnie opowiedziana historia bez duchów, kościotrupów i innych straszydeł. Pomimo, że fabuła zbytnio nie zaskakuje i łatwo przewidzieć rozwój akcji, to od książki nie mogłam się oderwać. W dużej mierze za sprawą całej plejady przesympatycznych postaci: Billa Hodgesa, Janey, Jerome'a, Holly - można ich jeść łyżkami. Polecam.

Stebbins | 2014-06-09

Stephen King nie ma fanów, Stephen King ma wyznawców.

Ja jestem jednym z nich, co jednak nie zmieniło faktu że lekko pesymistycznie podchodziłem do najnowszego dzieła Króla.
Dlaczego?
Dlatego że na okładce zostało napisane "Debiut Stephena Kinga w gatunku powieści detektywistyczej". Fakt jest jednak taki że Stephen już wcześniej próbował się z tym gatunkiem mierzyć, dawno temu w "Colorado Kid" i całkiem niedawno można było elementy tego gatunku przeczytać w "Joyland".
Nie były to udane ksiązki, stąd też obawy przed przeczytaniem "Pana Mercedesa".
Czy słuszne?
Na szczęście NIE!

Czytelnicy uwielbiający powieści detektywistyczne/kryminalne, gdzie na co drugiej stronie znajdą jakąś poszlakę a dopiero na samym końcu dowiadują się kto jest mordercą pewnie zachwyceni nie będą; w "Panu Mercedesie" już po kilku stronach wiemy kto jest tym złym, cała zabawa polega - jak to zresztą często u Kinga - na obserwowaniu co kieruję "Tym złym" a co "Tym Dobrym" i jak to sie wszystko...

"Pan Mercedes" jest powieścią momentami przyzwoitą, rzekłbym dobrą, jednak pomiędzy tymi momentami nudną.
Tempo akcji z początkowej prędkości ciągnika, który próbuje wjechać na górę. Zwalnia z kolejnymi stronami, na tempo staruszka próbującego pokonać tę stromiznę na rowerze Wigry 3.

Bill Hodges to emerytowany policjant, który stracił chęć życia, to osoba nie potrafiąca cieszyć się resztą wolnego czasu. Dzień spędza przed telewizorem, w swoim Lay-Z boyu, z myślami samobójczymi i pistoletem w ręce.
Tak jest do czasu gdy otrzymuje list od zwyrodnialca który mercedesem, z premedytacją i zimną krwią, wjeżdża w tłum bezrobotnych, czekających na targi pracy.
Bezrobotni są w tak wielkim szoku, że nie potrafią jakkolwiek zareagować, gdyby ktoś wskoczył na maskę i rozbił nogą szybę szarego samochodu, mógłby zatrzymać potwora w masce klauna. Zginęło by mniej osób.
Tak więc po przeczytaniu listu Hodges odzyskuje siły witalne i próbuje powstrzymać szaleńca przed kolejnym aktem zbrodni.

King...

allison | 2015-06-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 czerwca 2015

King gości w moim domu od wielu lat, gdyż starszy syn jest jego wiernym fanem. Ja wybieram książki mistrza grozy sporadycznie, ale muszę przyznać, że te, które przeczytałam zrobiły na mnie duże (a przynajmniej pozytywne) wrażenie.

Wciąż będąc pod wrażeniem "Dallas '63", sięgnęłam po "Pana Mercedesa". To zupełnie inny rodzaj powieści, jednak niezmiennie King jawi się tu jako znawca ludzkich dusz i klimatu amerykańskich miasteczek.

"Pan Mercedes" to przede wszystkim trzymająca w napięciu powieść kryminalna, nieco nietypowa, gdyż od początku wiemy, kim jest sprawca. Śledzimy jednak z zapartym tchem i jego kolejne poczynania, i grę, jaką prowadzi z emerytowanym detektywem, i sposób, w jaki ów detektyw rozwiązuje zagadkę.

Interesujące są tu również wątki obyczajowe. Polubiłam postać głównego bohatera, Billa Hodgesa, który ma kłopoty nie tylko ze swoją nadwagą. Dręczą go o wiele poważniejsze problemy, które mają wpływ na sposób prowadzenia prywatnego śledztwa. Prywatnego, gdyż Bill...

ChicaDeAyer | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Lekko się obawiałam - bo niejeden dobrze opowiadający pisarz połamał sobie nogi na tym gatunku. Przykładu nie trzeba daleko szukać - J.K. Rowling chociażby. Dlatego przez moment zadrżałam o Mistrza w nowej roli - jak się okazało, niepotrzebnie.

Niektórzy kręcą nosem - bo brak im tego, do czego przyzwyczaili inni pisarze. Pasjonujących intryg, nagłych zwrotów akcji, pogoni za sprawcą wraz z ekipą śledczą. A tu niespodzianka - King zerwał ze schematem, pozbawiając czytelnika tego suspensu! Ale właśnie dzięki temu w moich oczach książka zyskała na wartości - pisarz nie obrał drogi na skróty. Ileż razy czytałam powieść, gdzie postać sprawcy okazałą się dla mnie zupełnie anonimowa? Gdzie została spłycona do tego stopnia, że po zakończeniu lektury nie byłam w stanie niczego konstruktywnego o nim powiedzieć, a kilka miesięcy później motywy jego postępowania były niczym odległe echo? No właśnie - King sprawił, że nie ten scenariusz się w owym przypadku nie powtórzy. Jestem mu wdzięczna,...

veinylover | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Książkę oceniam bardzo wysoko. Nie dałem 10 gwiazdek tylko dlatego, że pewne sytuacje są nierealne - niemożliwe.
Niemniej książka zawiera wszystko, co najlepsze:
1. Bardzo interesującą fabułę kryminalną
2. Genialne wręcz obserwacje życia społecznego ze złośliwym komentarzem
3. Wysokie, zgryźliwe, ironiczne, wnikliwe poczucie humoru, co nie tylko książkę ubarwia, ale stanowi manifest pisarza wobec zastanej rzeczywistości, która pisarza jak widać szczerze wkurza
4. Interesujące i jaskrawo zarysowane postaci.

Pisarz King, wbrew swemu królewskiemu nazwisku, nie powinien wypowiadać ani jednego słowa na temat czegoś, co nazywa „Europą Wschodnią”, a co w rzeczywistości jest Europą Środkową, co wie każdy mieszkaniec geograficznego środka naszego kontynentu w Polsce.
Dla tego autora działa tutaj nadal milicja, a białe niedźwiedzie biegają swobodnie po miastach i zapewne przemoc oraz zabobony mroczne szaleją...
Oj ty amerykańska neomarksistowska „elito intelektualna”...

teri | 2014-12-07
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Jak dla mnie,King moze pisac rowniez kryminaly.Niewazne co pisze,wazne ze pisza i w dodatku tak dobrze.Emerytowany policjant Bill i jego przyjaciele Jerome i Holly,przypadli mi gustu.Ta historia o szalencu naprawde trzyma w napieciu do samego konca.Nie jest przegadana.Przeczytalam dotychczas ponad 50 ksiazek tego autora,jest jednym z mojch ulubionych pisarzy i mam tylko nadzieje,ze jeszcze sporo napisze.Polecam!!!Il primo giallo di King.......