Wszystkie marzenia świata

Okładka książki Wszystkie marzenia świata
Theresa Révay Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Biała Wilczyca (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Biała Wilczyca (tom 2)
Tous les rêves du monde
Świat Książki
2010-11-16
2010-11-16
Magdalena Kamińska-Maurugeon
biała wilczyca powieść francuska literatura francuska XXI wiek

Powieść dobrze się czyta, akcja osadzona w trudnej historii XX wieku, mamy rewolucję w Rosji i II wojnę światową i kobietę, która jest tak, jak Scarlett O'Hara, piękna i twarda.

Jest to druga część "Białej wilczycy". Śledzimy losy bohaterów, którzy starzeją się z kolejnymi rozdziałami. Każdy z nich naznaczony brutalną II wojną światową.
Żydowskie dzieci Lili i Felix przeżyli dzięki pomocy Kseni. Dostali drugą tożsamość. Chłopak pragnie spełnić swoje marzenie jakim jest odbudowanie domu modowego ich matki Sary Linder. Dzięki ciężkiej pracy, wysokim ambicją podejmuje trudną sądową walkę o berlińskie szczęście. Jego siostra - mocno złożona osobowość na skutek traumy z dzieciństwa również spełnia swoje marzenie, ale tu już nie zdradzę jakie.

Natasza córka Kseni i Maksa wyrosła na piękną kobietę. Ona musi zmierzyć się z prawdą jaką zasypuje ją jej matka. Targają nią sprzeczności. Interesuje się Rosją pragnie wyjechać do Leningradu. Jednak autorka ma dla niej inne plany podróżnicze, miłosne ale przede wszystkim pełne przyjaźni.

Ksenia i Maks są więźniami. Każde z nich w innym kraju. Gdy Paryż zostaje przejęty przez Sowietów Centessa Ossollina decyduje się na wyjazd do Berlina i odszukanie ukochanego. Siła, determinacja, ambicje oraz stanowczość powodują, że dwójka głównych bohaterów jest ze sobą przez jakiś czas. Jednak Maks, który przeżył obozy patrzy inaczej na życie niż jego kobieta. Jak potoczą się losy tej dwójki, czy będą umieli być razem szczęśliwi?

Na tle historii toczą się losy ludzi, którzy marzą o lepszym świecie, dla siebie i swoich bliskich. Książkę polecam wszystkim.

Jeszcze lepsza od pierwszego tomu ("Białej wilczycy"), co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Tym razem akcja koncentruje się na powojennym Berlinie, ale znów autorka pozwala nam spojrzeć szeroko na powojenną zawieruchę z perspektywy różnych bohaterów. Nawet nie wiedziałam kiedy dałam się wciągnąć w ten świat. Polecam!

Warto!

Warto!

Druga część niezwykłej sagi , która zaczyna się w carskiej Rosji. Czas II wojny światowej jest dla Kseni Fiodorownej ciężkim doświadczeniem. Życie u boku niekochanego męża, który kolaboruje z Niemcami i ciągła tęsknota za Maxem von Passau niszczy ją psychicznie. Do tego nastoletnie problemy z wychowaniem córki i druga ciąża tworzą jej w jej życiu wiele zawirowań...

Dobre czytadło, może minimalnie niższy poziom niż pierwsza część, ale nadal czytało się szybko i przyjemnie, mimo tragicznych czasem wydarzeń. Troszkę mamy tu nowych postaci i kolejne pokolenie wychodzi na pierwszy plan, więc może przez to niektórzy odbierają ciężej tą część.

2094

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ spodobała mi się pierwsza część, czyli „Biała Wilczyca”. Początkowo wydawała mi się równie interesująca. Jednak w miarę czytania coraz bardziej mnie rozczarowywała. Mniej więcej w połowie powieści odniosłam wrażenie, że jest napisana "pod publiczkę" i sama autorka straciła do niej serce. Im dalej, tym było gorzej - naiwnie, płytko, nieprzekonująco ... Z trudem dobrnęłam do końca.

Warto przeczytać, szybko się czyta, polecam

Warto przeczytać, szybko się czyta, polecam

Druga część "Białej Wilczycy" równie wciągająca. Obraz Berlina po wojnie , życie a zwłaszcza los kobiet przygnębiający momentami. Odbudowywanie życia po wojnie , piętno wojny oraz piętno wyborów rodziców uwikłanych w mechanizm hitlerowskiej zagłady wciągające. Z jednej strony nadzieja na lepsze jutro z drugiej balast przeszłości. Bohaterowie wyraziści , tło historycznie dobrze naszkicowane. Lektura na poziomie.

Młodość, miłość, wojna. Będę wracać.

Młodość, miłość, wojna. Będę wracać.