Okładka książki Dom tajemnic

Bukowy Las
typ
papier
joly_fh
6.38 (78 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami skłania Amadę, młodą Amerykankę meksykańskiego pochodzenia, by na własną rękę poszukać odpowiedzi, których nie może – lub nie chce – udzielić jej nikt z najbliższych. Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się...

Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się w Meksyku lat dwudziestych i trzydziestych, przenosi do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej, by wreszcie dotrzeć do żydowskiej Warszawy otoczonej murami getta.
Dom tajemnic to opowieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych i miłosnych, stawiająca prowokacyjne pytania o winę i odpowiedzialność. Oddając głos milczącym od lat kobietom, łączy w sobie najlepsze cechy historycznej powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
allison | 2013-05-24
Przeczytana: 23 maja 2013

Ciekawie opowiedziana, nietuzinkowa historia rodzinna z tajemnicą i wielką historią w tle.

Przeczytałam tę powieść bardzo szybko, gdyż jest w niej wszytko, co lubię: wartka akcja, retrospekcje, stopniowo odsłaniane sekrety z przeszłości, które kładą się cieniem na całym życiu bohaterów; są wyraziste postacie, których losy śledzi się z zapartym tchem, gdyż ich życie naznaczone zostało wielkimi wydarzeniami minionego stulecia: wojna domową w Hiszpanii oraz drugą wojną światową.

Przyznam, że gdy zorientowałam się, iż znaczna część fabuły dotyczyć będzie tragedii Żydów polskich, powstania w getcie i jego likwidacji, miałam pewne obawy, czy autorka udźwignie temat. Okazało się jednak, że Lorena Martin wykazała się i znajomością tematu, i umiejętnością przelania jej na papier w przekonujący i interesujący sposób. O przygotowaniu pisarki świadczą realistyczne, szczegółowe opisy, zgodne z historycznymi faktami, a także bogata i pełna rzetelnych źródeł bibliografia.

"Dom tajemnic" ujmuje...

elenkaa | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Jestem pod wrażeniem tej książki. Mimo, że moim zdaniem nie zaczęła się zbyt zachęcająco (dłużąca się historia Meksyku, który jak widać, nie bardzo mnie interesuje), poprzez wojnę domową w Hiszpanii, gdzie zaczynało robić się ciekawie aż do getta w Polsce. O getcie warszawskim czytałam wiele książek, moja praca maturalna była o Holokauście, ale opis getta, która przedstawiła Lorena D. Martin bardzo mnie wzruszył. Jak widać po spisie książek, z których autorka korzystała przy pisaniu książki, można powiedzieć, że naprawdę nieźle się przygotowała. Przedstawiła kilka faktów z II wojny światowej, o których nawet nie miałam pojęcia.

Polecam tą książkę.. I czekam na następną część, bo pozostał pewien niedosyt. Ale podobno kontynuacja ma powstać, więc czekam..

Madi | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Mnie powieść ta, tak do końca nie przekonała i nie przypadła do gustu.
Tytuł intrygujący,a okładka ciekawa-wszystko to zbudziło moje zainteresowanie,ale niestety książkę czytało mi się dość ciężko i długo.
Jedno co mnie ożywiło w tej powieści i zasługuje na dodatkową gwiazdkę
to historia z getta warszawskiego,gdzie czytamy o Korczaku i Irenie Sendlerowej.
Sam pomysł i fabuła dość ciekawe,ale moim zdaniem zabrakło tępa, narastającego napięcia i emocji.

Secretelle | 2014-05-03
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Powieści z akcją osadzoną w czasach historycznych mają to do siebie, że czytelnicy z góry czegoś po nich oczekują. Przede wszystkim dokładności, czyli rzetelnego sprawdzenia wszystkich faktów i uczynienia powieściowych bohaterów uczestnikami prawdziwych wydarzeń sprzed lat we względnie realistyczny sposób. Mnie wielu autorów powieści tego typu przyzwyczaiło do tego, iż historyczne realia są właściwie gwarancją dość trudnej, emocjonalnej lektury. Dla Loreny Martin D. nie jest to takie oczywiste.

Ale nie twierdzę, że to źle. W gruncie rzeczy, jestem zaskoczona raczej pozytywnie, bo odejście od schematu, będące przejawem intencji autora, uważam zwykle za dobre posunięcie i "Dom tajemnic" nie jest w tej kwestii wyjątkiem. To powieść, w której historia nie do końca jest tłem. Powiedziałabym nawet, że momentami to ona wysuwa się na pierwszy plan, i nie tylko warunkuje klimat książki czy stworzony przez autorkę bieg wydarzeń, lecz przede wszystkim uzasadnia posunięcia bohaterów. I...

Isadora | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Rodzinne sekrety. Okryte mgłą tajemnicy historie sprzed kilkudziesięciu lat, z czasów naszych babć i dziadków, może starsze... Fakty, które wychodzą na światło dzienne po latach, przy okazji porządkowania rzeczy po zmarłej babci. Zniszczona, stara fotografia znaleziona przypadkiem w dawno nie otwieranej szufladzie. Wychwycone mimochodem słowa z szeptanej rozmowy, gwałtownie urwanej na nasz widok. Wszystko to uświadamia nam, jak w istocie niewiele wiemy o przeszłości naszej rodziny, rozbudzając potrzebę dotarcia do prawdy i poznania naszego dziedzictwa.

W podobnej sytuacji znalazła się bohaterka "Domu tajemnic" Loreny Martin, Amada. Ta młoda Amerykanka, prawnuczka meksykańskiego dyktatora Porfirio Diaza, postanawia zrekonstruować historię swojej rodziny, w której mnóstwo jest białych plam. Jej ciekawość od dzieciństwa podsyca zawartość tajemniczego, babcinego kuferka, odnalezione przypadkiem zapiski dziadka z czasów wojny domowej w Hiszpanii i fotografia pięknej, obcej kobiety, skrywaj...

książek: 1918
Aneczka | 2013-06-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Lorena Martin D. jest spokrewniona z Porfirio Diazem, dyktatorem Meksyku do 1910 roku. Napisała powieść podczas podróży do Polski związanej bezpośrednio z poszukiwaniem zaginionej gałęzi rodziny. Znalazła w naszej ojczyźnie materiał na książkę, bazując na licznych źródłach podanych w bibliografii, co świadczy o drobiazgowym poznaniu faktów historycznych i przekazaniu ich rzetelnie w powieści. "Dom tajemnic" to jej polski debiut autorski.

Główna bohaterka Amada, to młoda Amerykanka meksykańskiego pochodzenia szukająca na własną rękę odpowiedzi, które są głęboko skrywane i trzymane w najściślejszej tajemnicy. Członkowie rodziny zbywają to milczeniem jako sprawę poufną, bolesną czy wręcz wstydliwą. Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami napędza machinę ciekawości, a zarazem skłania do bezzwłocznego wszczęcia poszukiwań. Trop wiedzie do Davida Anasosy, wieloletniego pracownika jej dziadków, utrzymującego, że Carmina oraz Hilda to jedyne kobiety, które złamały mu serce. Tak się składa, że...

ROSE | 2013-07-22

Ksiazka o wielu wątkach, gdyz i wielu bohaterow tutaj wystepuje. Przepieknie ukazane rodzinne tajemnice, bohaterowie, ktorych losy splataja sie ze soba stopniowo odkrywajac rodzinna tajemnice. Bardzo ladnie ukazana wielowatkowosc tej powiesci, jak i rowniez miejsca jakze odlegle od siebie i moglo by sie wydawac wcale nie powiazane ze soba. Autorka wykazala sie swietnym zapleczem historyczny i w bardzo latwy i przystepny sposob strescila troche historii. Dla mnie oczywiscie najciekawszy Polski watek.

Monika | 2013-10-22

Początek nieco nużący - ale tak widocznie było trzeba. Potem książka nabiera tempa. Końcówka jest ostra - getto, wojna, Żydzi. Bez znieczulenia. Dużo akcji, emocji, rozważań. Duży plus to świeżość postrzegania autorki, która nie jest Polką. Bardzo dobra książka. Czekam na kolejne pozycje tej pisarki

Tirindeth | 2013-07-26

W tłumie pogrążonych w żałobie członków rodziny oraz przyjaciół stoi mała dziewczynka, która ze smutkiem żegna swoją ukochaną babcię. Po złożeniu trumny w ziemi, dziecko niepostrzeżenie ukrywa w grobie stary kuferek. To on kilka lat później stanie się powodem, dla którego Amada, Amerykanka meksykańskiego pochodzenia, będzie chciała odkryć tajemnice zmarłej babci i rozwikłać mroczną przeszłość swojej rodziny. Lecz czy ta podróż będzie bezpieczna? Jakie piętno odciśnie na młodej kobiecie?

Dom tajemnic to polski debiut literacki Loreny Martin D., choć de facto to nie pierwsze dzieło w dorobku autorki, lecz kontynuacja historycznej trylogii, którą rozpoczyna So Far From God (w Polsce wydano jak na razie tylko drugi tom tej serii, niemniej można go przeczytać jako oddzielną, zamkniętą powieść). Lorena – podobnie jak bohaterka książki – poszukiwała odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości swojej rodziny i podobno trop zaprowadził ją do Polski. To tu znalazła inspirację do napisania swoje...

joly_fh | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Historię piszą zwycięzcy – ta znana maksyma zainspirowała Lorenę Martin do napisania Domu tajemnic i do opowiedzenia w nim rzeczy – jak pisze sama autorka – nigdy nie wypowiedzianych, zamiecionych pod dywan. Te rzeczy to najczęściej losy kobiet, będących ofiarami wojen, rozpętywanych przez napędzanych adrenaliną mężczyzn. W "Domu tajemnic", jak w typowej sadze rodzinnej to właśnie kobiety grają główne role. Historia ta zaczyna się na początku XX wieku w Meksyku, by znaleźć swój finał w ogarniętej wojenną pożogą Polsce. Jej bohaterkami są Hilda i Carmina oraz mężczyźni z nimi związani: Ramiro i Dawid. Te cztery postaci los w zaskakujący sposób styka ze sobą, plącze ich drogi, komplikuje im życie. To opowieść o tym, jak zawikłane mogą być ludzkie relacje, jakimi niezbadanymi ścieżkami podążają nasze emocje i do jakich – daleko idących konsekwencji – mogą doprowadzić czyny, dyktowane przez ludzkie serca, ale także przez nasze przywary: zazdrość, chciwość, strach.

Myślę, że Lorena Martin...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto