Dom tajemnic

Bukowy Las
typ
papier
joly_fh
6,33 (115 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami skłania Amadę, młodą Amerykankę meksykańskiego pochodzenia, by na własną rękę poszukać odpowiedzi, których nie może – lub nie chce – udzielić jej nikt z najbliższych. Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna...

Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się w Meksyku lat dwudziestych i trzydziestych, przenosi do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej, by wreszcie dotrzeć do żydowskiej Warszawy otoczonej murami getta.
Dom tajemnic to opowieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych i miłosnych, stawiająca prowokacyjne pytania o winę i odpowiedzialność. Oddając głos milczącym od lat kobietom, łączy w sobie najlepsze cechy historycznej powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/ksiazki/dom-tajemnic

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
allison | 2013-05-24
Przeczytana: 23 maja 2013

Ciekawie opowiedziana, nietuzinkowa historia rodzinna z tajemnicą i wielką historią w tle.

Przeczytałam tę powieść bardzo szybko, gdyż jest w niej wszytko, co lubię: wartka akcja, retrospekcje, stopniowo odsłaniane sekrety z przeszłości, które kładą się cieniem na całym życiu bohaterów; są wyraziste postacie, których losy śledzi się z zapartym tchem, gdyż ich życie naznaczone zostało wielkimi wydarzeniami minionego stulecia: wojna domową w Hiszpanii oraz drugą wojną światową.

Przyznam, że gdy zorientowałam się, iż znaczna część fabuły dotyczyć będzie tragedii Żydów polskich, powstania w getcie i jego likwidacji, miałam pewne obawy, czy autorka udźwignie temat. Okazało się jednak, że Lorena Martin wykazała się i znajomością tematu, i umiejętnością przelania jej na papier w przekonujący i interesujący sposób. O przygotowaniu pisarki świadczą realistyczne, szczegółowe opisy, zgodne z historycznymi faktami, a także bogata i pełna rzetelnych źródeł bibliografia.

"Dom tajemnic"...

elenkaa | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Jestem pod wrażeniem tej książki. Mimo, że moim zdaniem nie zaczęła się zbyt zachęcająco (dłużąca się historia Meksyku, który jak widać, nie bardzo mnie interesuje), poprzez wojnę domową w Hiszpanii, gdzie zaczynało robić się ciekawie aż do getta w Polsce. O getcie warszawskim czytałam wiele książek, moja praca maturalna była o Holokauście, ale opis getta, która przedstawiła Lorena D. Martin bardzo mnie wzruszył. Jak widać po spisie książek, z których autorka korzystała przy pisaniu książki, można powiedzieć, że naprawdę nieźle się przygotowała. Przedstawiła kilka faktów z II wojny światowej, o których nawet nie miałam pojęcia.

Polecam tą książkę.. I czekam na następną część, bo pozostał pewien niedosyt. Ale podobno kontynuacja ma powstać, więc czekam..

Madi | 2014-04-02
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Mnie powieść ta, tak do końca nie przekonała i nie przypadła do gustu.
Tytuł intrygujący,a okładka ciekawa-wszystko to zbudziło moje zainteresowanie,ale niestety książkę czytało mi się dość ciężko i długo.
Jedno co mnie ożywiło w tej powieści i zasługuje na dodatkową gwiazdkę
to historia z getta warszawskiego,gdzie czytamy o Korczaku i Irenie Sendlerowej.
Sam pomysł i fabuła dość ciekawe,ale moim zdaniem zabrakło tępa, narastającego napięcia i emocji.

Secretelle | 2014-05-03
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Powieści z akcją osadzoną w czasach historycznych mają to do siebie, że czytelnicy z góry czegoś po nich oczekują. Przede wszystkim dokładności, czyli rzetelnego sprawdzenia wszystkich faktów i uczynienia powieściowych bohaterów uczestnikami prawdziwych wydarzeń sprzed lat we względnie realistyczny sposób. Mnie wielu autorów powieści tego typu przyzwyczaiło do tego, iż historyczne realia są właściwie gwarancją dość trudnej, emocjonalnej lektury. Dla Loreny Martin D. nie jest to takie oczywiste.

Ale nie twierdzę, że to źle. W gruncie rzeczy, jestem zaskoczona raczej pozytywnie, bo odejście od schematu, będące przejawem intencji autora, uważam zwykle za dobre posunięcie i "Dom tajemnic" nie jest w tej kwestii wyjątkiem. To powieść, w której historia nie do końca jest tłem. Powiedziałabym nawet, że momentami to ona wysuwa się na pierwszy plan, i nie tylko warunkuje klimat książki czy stworzony przez autorkę bieg wydarzeń, lecz przede wszystkim uzasadnia posunięcia bohaterów. I to...

książek: 1971
Aneczka | 2013-06-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Lorena Martin D. jest spokrewniona z Porfirio Diazem, dyktatorem Meksyku do 1910 roku. Napisała powieść podczas podróży do Polski związanej bezpośrednio z poszukiwaniem zaginionej gałęzi rodziny. Znalazła w naszej ojczyźnie materiał na książkę, bazując na licznych źródłach podanych w bibliografii, co świadczy o drobiazgowym poznaniu faktów historycznych i przekazaniu ich rzetelnie w powieści. "Dom tajemnic" to jej polski debiut autorski.

Główna bohaterka Amada, to młoda Amerykanka meksykańskiego pochodzenia szukająca na własną rękę odpowiedzi, które są głęboko skrywane i trzymane w najściślejszej tajemnicy. Członkowie rodziny zbywają to milczeniem jako sprawę poufną, bolesną czy wręcz wstydliwą. Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami napędza machinę ciekawości, a zarazem skłania do bezzwłocznego wszczęcia poszukiwań. Trop wiedzie do Davida Anasosy, wieloletniego pracownika jej dziadków, utrzymującego, że Carmina oraz Hilda to jedyne kobiety, które złamały mu serce. Tak się...

Isadora | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Rodzinne sekrety. Okryte mgłą tajemnicy historie sprzed kilkudziesięciu lat, z czasów naszych babć i dziadków, może starsze... Fakty, które wychodzą na światło dzienne po latach, przy okazji porządkowania rzeczy po zmarłej babci. Zniszczona, stara fotografia znaleziona przypadkiem w dawno nie otwieranej szufladzie. Wychwycone mimochodem słowa z szeptanej rozmowy, gwałtownie urwanej na nasz widok. Wszystko to uświadamia nam, jak w istocie niewiele wiemy o przeszłości naszej rodziny, rozbudzając potrzebę dotarcia do prawdy i poznania naszego dziedzictwa.

W podobnej sytuacji znalazła się bohaterka "Domu tajemnic" Loreny Martin, Amada. Ta młoda Amerykanka, prawnuczka meksykańskiego dyktatora Porfirio Diaza, postanawia zrekonstruować historię swojej rodziny, w której mnóstwo jest białych plam. Jej ciekawość od dzieciństwa podsyca zawartość tajemniczego, babcinego kuferka, odnalezione przypadkiem zapiski dziadka z czasów wojny domowej w Hiszpanii i fotografia pięknej, obcej kobiety,...

ROSE | 2013-07-22

Ksiazka o wielu wątkach, gdyz i wielu bohaterow tutaj wystepuje. Przepieknie ukazane rodzinne tajemnice, bohaterowie, ktorych losy splataja sie ze soba stopniowo odkrywajac rodzinna tajemnice. Bardzo ladnie ukazana wielowatkowosc tej powiesci, jak i rowniez miejsca jakze odlegle od siebie i moglo by sie wydawac wcale nie powiazane ze soba. Autorka wykazala sie swietnym zapleczem historyczny i w bardzo latwy i przystepny sposob strescila troche historii. Dla mnie oczywiscie najciekawszy Polski watek.

Monika | 2013-10-22

Początek nieco nużący - ale tak widocznie było trzeba. Potem książka nabiera tempa. Końcówka jest ostra - getto, wojna, Żydzi. Bez znieczulenia. Dużo akcji, emocji, rozważań. Duży plus to świeżość postrzegania autorki, która nie jest Polką. Bardzo dobra książka. Czekam na kolejne pozycje tej pisarki

Anna | 2015-01-08
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Lektura ciekawa, rzetelnie napisana, nasycona tajemnicami i emocjami. Poznajemy w niej kobiety silne, mądre i kochające całym sercem. To one wiodą tu prym, a z nich wszystkich na prowadzenie wysuwa się wspomniana przeze mnie wcześniej Lea, która wydaje mi się najsympatyczniejszą postacią tej historii. Nie mogę jednak zapomnieć o Amadzie, bo to za jej sprawą wszystko się zaczyna. To ona poszukuje kuferka babci tuż po jej śmierci. Czuje, że dzięki niemu uda jej się poznać rodzinne sekrety, których nie chcą jej zdradzić najbliżsi. Czy tak faktycznie będzie?
Całość recenzji: http://asymaka.blogspot.com/2015/01/dom-tajemnic-lorena-martin-d.html

książek: 2036
joly_fh | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Historię piszą zwycięzcy – ta znana maksyma zainspirowała Lorenę Martin do napisania Domu tajemnic i do opowiedzenia w nim rzeczy – jak pisze sama autorka – nigdy nie wypowiedzianych, zamiecionych pod dywan. Te rzeczy to najczęściej losy kobiet, będących ofiarami wojen, rozpętywanych przez napędzanych adrenaliną mężczyzn. W "Domu tajemnic", jak w typowej sadze rodzinnej to właśnie kobiety grają główne role. Historia ta zaczyna się na początku XX wieku w Meksyku, by znaleźć swój finał w ogarniętej wojenną pożogą Polsce. Jej bohaterkami są Hilda i Carmina oraz mężczyźni z nimi związani: Ramiro i Dawid. Te cztery postaci los w zaskakujący sposób styka ze sobą, plącze ich drogi, komplikuje im życie. To opowieść o tym, jak zawikłane mogą być ludzkie relacje, jakimi niezbadanymi ścieżkami podążają nasze emocje i do jakich – daleko idących konsekwencji – mogą doprowadzić czyny, dyktowane przez ludzkie serca, ale także przez nasze przywary: zazdrość, chciwość, strach.

Myślę, że Lorena...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica