Biała Wilczyca

Okładka książki Biała Wilczyca
Theresa Révay Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Biała Wilczyca (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Biała Wilczyca (tom 1)
La louve blanche
Świat Książki
2010-10-15
2010-10-15
Magdalena Kamińska-Maurugeon
powieść francuska literatura francuska XXI wiek wszystkie marzenia świata

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Sama historia jest świetna, bardzo wciągająca i porywająca, ale bardzo przeszkadzały mi te przeskoki czasowe i pominięcie tym samym wielu ważnych momentów jakie przeżywali główni bohaterowie. Mam wrażenie, że autorka chciała zmieścić w swojej książce jak najwięcej wydarzeń i objąć tym samym jak najdłuższy okres czasu, ale prowadziło to do zbyt pobieżnego ich opisywania. A szkoda, bo potencjał wielki.

polecam

polecam

Rewelacyjna powieść. Nie mogłam się oderwać.

Rewelacyjna powieść. Nie mogłam się oderwać.

Rewelacyjna, interesująca. Bardzo inspirujące postaci szczególnie sinych kobiet w trudnych czasach

Świetna powieść, czyta się naprawdę z zapartym tchem.

Świetna powieść, czyta się naprawdę z zapartym tchem.

Bardzo dobrze napisana powieść. Wspaniały przekrój historii i losy bohaterów w to umiejętnie wpisane. Czyta się jednym tchem.

Rewelacyjna... Wciągająca, zaskakująca

Rewelacyjna... Wciągająca, zaskakująca

Najlepiej pisanie opinii wychodzi mi pod wpływem emocji z zewnątrz. Mnóstwo problemów, które piętrzą się w ostatnim czasie dają mi możliwość do analizowania cech bohaterów książek i dziękowania Losowi, za życie w takich czasach a nie wojennych.

Ksenia Fiodorowna już jako 15stolatka ma życie usłane pasmem bólu i cierpienia zadanego przez los. Była świadkiem rozstrzelania własnego ojca. Śmierci mamy na statku płynącym z Rosji do Europy. Została opuszczona, przez jednego dorosłego wuja. Po dotarciu do Paryża próbuje wychowywać nastoletnią, krnąbrną siostrę i małego brata. Pracuje jako szwaczka w wielkim domu domy. Na szczęcie los uśmiecha się do niej i zostaje wyłoniona przez projektanta na swoją muzę. Jako modelka odwiedza Berlin. Tam rozkwita jej miłość do fotografa Maksa von Pasou. Ich uczucie jest żarliwe i zachłanne. A jednak ich drogi się rozchodzą by po kilku latach znów się spotkać.

Wojna widziana oczami "Dobrego" Niemca ma w sobie coś z tego co działo się na ulicach Polski pod koniec października 2020 roku.

Czy pokochałam tę książkę jak "Jeźdźca miedzianego"? jak sugeruje napis na okładce. Odpowiedź brzmi nie. O ile postać Tatiany wywołuje we mnie sympatię i chęć niesienia pomocy, chociażby gestem czy słowem. To dumna i mało pokorna Ksenia, wiem, że takiej pomocy by nie przyjęła. Ona o wszystko zadba sama.
Podziwiam Theresę Revay za stworzenie tak wielu ciekawych i dogłębnie scharakteryzowanych postaci. Dla mnie ta powieść jest wybitna również ze względu na wysublimowany język. Pochłonęłam i cieszę, się na drugą część.

Tak czy inaczej gorąco polecam poznanie przed wojennego jak i w czasie wojny ukazanego Paryża i Berlina. Naprawdę Warto.

Niestety książka nie zachwyciła, chociaż sam początek historii zapowiadał się interesująco. W pewnym momencie nagromadzenie postaci i wątków spowodowało, że powieść straciła swoją wyrazistość. Czasem miało się wrażenie, że bohaterowie jedynie „prześlizgują się” pomiędzy wydarzeniami znanymi z historii powszechnej.

Piękna historia, której główna bohaterka z niezłomnym uporem walczy onie tylko o przetrwanie, ale życie w zgodzie z wpojonymi jej w dzieciństwie ideałami. Drugoplanowe postaci ukazują szerszą perspektywę niż tylko losy arystokratycznych rosyjskich emigrantów po rewolucji 1917 - są i piękne światła Paryża, jest i berlińska gorączka i wreszcie jest też zawierucha II wojny światowej. A swoista klamra kompozycyjna to wisienka na torcie, która przesadziła o tym, że sięgnę po drugą część.