Kolaborantka

Wydawnictwo: MAK Verlag
Soldier´s wife
literatura piękna
joly_fh

Zakazana miłość. Prywatna wojna. Na niebie nagle rozsypują się ptaki; wzdrygam się, serce podchodzi mi do gardła. Na drobiazgi reaguję jak na coś brutalnego. I w tym momencie podejmuję decyzję. 1940, Guernsey. Vivienne de la Mare czeka w napięciu, aż spadną bomby. Zamiast tego następuje cicha kapitulacja i łagodna z pozoru okupacja. Nic nie jest już bezpieczne. Mąż Vivienne walczy na...

Zakazana miłość.
Prywatna wojna.

Mąż Vivienne walczy na froncie, a jej maska idealnej żony zaczyna pękać. W tym nowym życiu wróg mieszka po sąsiedzku. Drobne akty życzliwości ze strony jednego z niemieckich oficerów wydają się zdradą. Ale jak można nienawidzić wroga, jeśli znasz jego imię, jeśli sprawia on, że czujesz, że żyjesz, gdy wszystko wokół ciebie umiera?

Vivienne toczy swoją prywatną wojnę. Z jednej strony bezpieczny, sekretny, pełen miłości świat, który mogłaby zbudować ze swoim kapitanem; z drugiej cnotliwa samotność i niebezpieczeństwo. Czas, żeby Vivienne wybrała: kolaboracja albo opór…

Margaret Leroy zgłębia problem zakazanych związków w tym przerażającym czasie. W najmroczniejszych chwilach historii żaden wybór nie jest łatwy.

źródło opisu: http://www.makverlag.eu/

źródło okładki: http://www.makverlag.eu/

Merigold96 | 2019-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2019

"Kolaborantka"
"Zakazana miłość.Prywatna wojna ... ciężkie czasy ,które wymagały trudnych decyzji".
Po przeczytaniu opisu z tyłu książki i pochlebnych opinii ,o tym jak książka wpływa na czytelnika ,postanowiłam dać sie porwać autorce .
Nie można pani Leroy odmówić lekkiego pióra , pomysłu na opowieść o miłości i codzienności w czasach wojny ,którą będzie się czytało dobrze . Jednak zabrakło w tym wszystkim realizmu . Niby była wojna ,niby wyspa była pod okupacją , a tak naprawdę w życiu mieszkańców wiele się nie zmieniło . Przez większość czasu nie wyczuwało się napięcia jakie panowało między ludźmi mieszkającymi na wyspie a najeźdźcami . Wyjątkowo delikatny obraz wojny. Jak juz był potencjał w danym wątku ,to nie zostawał on wykorzystany do końca . Ledwo niebezpieczeństwo kładło się cieniem na bohaterach , za chwile już nie było po nim śladu .
Zakończenie mimo wszystko uważam za happy end . Spodziewałam się czegoś znacznie bardziej emocjonującego . A tymczasem autorka temat...

cutiexminou | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem fanką romansów, emocje bohaterów zawsze wydają mi się zbyt odległe, a ich losy zbyt oczywiste. W przypadku ,,Kolaborantki" było inaczej, jednak wciąż zbyt baśniowo. Z jednej strony czułam dreszczyk emocji, ich płomienne uczucia, z drugiej wszystko działo się tak szybko. Nie mogłam do końca pogodzić się z tym, jak szybko główna bohaterka przeszła od odmowy przyjęcia czegokolwiek od Niemca do romansu z nim. Można jednak przymknąć na to oko, podobnie jak na fakt z jaką łatwością udaje się Vivienne ukryć prawie codzienne wizyty niemieckiego oficera w swoim domu. Rozumiem, że przychodził już po godzinie policyjnej, ale wychodził o świcie, aż dziw, że nikt go wtedy nie widział. Bardzo zastanawiająca jest też dla mnie sprawa z anonimowym listem, już na początku okupacji Vivienne została wciągnięta w krąg podejrzanych o romans kobiet, dostaje anonim i... no właśnie tu sprawa się kończy. Mam wrażenie, że ten wątek piętnowania jej przez społeczeństwo, zostaje kompletnie...

Martens | 2019-02-21
Przeczytana: 06 lutego 2019

Sposób w jaki autorka przedstawiła historię Vivienne de la Mare przemówił do mnie jako czytelnika. Opis niektórych wydarzeń bardzo sugestywnie oddziaływał na moją wyobraźnię, przez co od razu przed oczami pojawiała mi się wybrana scena. Trudna tematyka, trochę psychologiczno-socjologiczna interpretacja decyzji i wyborów głównej bohaterki. Pozycja warta przeczytania.

Sage | 2019-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 lutego 2019

Pamiętam, że kiedy chodziłam do gimnazjum czytaliśmy fragment o Żydowskim chłopcu, który postanowił udawać syna państwa, którzy go ukrywali i tak uniknął aresztowania i pewnie tragicznego losu.
Zapamiętałam wtedy słowa pani, że Polak nigdy by nie napisał takiej książki. U nas wojna przebiegała inaczej, było ciężej.

Choć te słowa utkwiły mi w pamięci, to dopiero teraz widzę wyraźnie różnicę między tą książką a innymi, które czytałam o tamtych czasach.
Czasami książkę czytało się ze zdziwieniem: jak? przecież to były groźniejsze czasy, jak można zwracać uwagę na ogród, kwiaty, ubrania itd.

Mimo to książka nie pomija ważnych tematów. Warto ją przeczytać by zobaczyć jak wojna wyglądała w innych miejscach, na wyspie, którą niektórzy ( tak jak ja) mogą kojarzyć za "Stowarzyszenia miłośników literatury..". Ta książka uzupełnia trochę obraz jaki można zobaczyć w stowarzyszeniu.

Ta książka może być też dobrym startem w zainteresowaniu literaturą czasów drugiej wojny światowej. Być może...

Wiola | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Sięgnęłam po tę książkę ponieważ lubię tego typu tematykę w powieściach. Okrutne czasy wojny, w tle miłość, która nie ma szans się nigdy udać.
Zaczynałam czytać książkę z wielką nadzieją, że będzie to lektura od której nie będę potrafiła się oderwać. Niestety tak się nie stało...
Powieść została napisana bardzo prosto-czasami aż za bardzo, co u mnie powodowało uczucie zlekceważenia poważnego tematu. Cała fabuła jest napisana jak krótkie historie, wydarzenia z życia głównej bohaterki. Szybko urywane, pozostawiane bez wyjaśnień i w kolejnym rozdziale zaczynające kolejne wydarzenie. Mi osobiście nie pozwalało się to wczuć w cały klimat powieści.
Sama historia powieści bardzo ciekawa ale zlekceważona przez pisarkę. Miłość w czasach wojny i to na dodatek do niemieckiego oficera a tym samym ukrywanie zbiegłego więźnia z obozu to świetne podwaliny na wstrząsającą, chwytającą za serce powieść. Niestety w tej powieści mi tego zabrakło. Momentami czułam wściekłość, że nie ma całej spójności...

Gosia | 2019-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Miłość i wojna - ta mieszanka sprawdziła się już wielokrotnie.
W tej opowieści jest to akurat zakazana miłość Angielki i hitlerowca.
Tytuł nieco przesadzony i na wyrost, bo niezupełnie odzwierciedla treść.
Powieść Margaret Leroy jest dobra, ale nie zachwycająca.O wiele bardziej podobała mi się np. "Wojenna narzeczona" Alyson Richman.
Tutaj czegoś mi zabrakło - może głębszego rysu psychologicznego postaci.
Szczególnie początek powieści jest nieco niemrawy. Potem akcja jakoś zaskakuje, a zakończenie nawet wzruszające.
Ciekawie przedstawiony temat okupacji jednej z wysp normandzkich - Guernsey.
Autorka kreśli historyczne tło i pokazuje, jak toczyło się życie: walkę z głodem i innymi niedostatkami, trudne wybory, wychowanie dzieci, świadomość istnienia obozów pracy i niedoli jeńców, obecność Niemców, którzy czasem też okazywali się tylko ludźmi, którzy nie zgadzali się do końca z polityką swego kraju, gdzie zostawili bliskich.
Rodzące się w tej atmosferze uczucie do wroga nie może nie...

Grażyna Zurek | 2018-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Mnie ta książka bardzo się podobała, choć przypomina mi troszkę "Słowika" Kristin Hannah. Tak mi się jakoś skojarzyło, może dlatego, że niedawno czytałam, ale...Jednak napisana jak dobrze i czyta się z zainteresowaniem.

Anna | 2018-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

To piękna, wzruszająca książka. O miłości - oczywiście. Tej skrywanej, grzesznej i potępianej... I wojennych trudach, rozterkach i tajemnicach. I w końcu o dojrzewaniu do kolaboracji i pomaganiu ludziom gnębionym przez nazistów.
Ten temat pojawiał się w kilku książkach, ale takie historie można czytać bez końca i za każdym razem wzruszać się niemal do łez.

nicavera | 2018-07-14
Przeczytana: lipiec 2018

Poruszyła mnie ta książka, poruszyła mnie do głębi. Trudna historia opowiedziana z mnóstwem delikatności i spokoju - tak bardzo okiem kobiety, tak bardzo jej słowami i wrażliwością... dzień po dniu, godzina po godzinie, w czasie wojny i mając pod opieką dzieci. Bez rozdrabniania się, bez użalania nad sobą. Dzieci i codzienne trudne wybory. Od dawna nie miałam takiej ochoty by zapłakać.

magdalena | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Wojenny romans, wyjątkowo banalny temat, bardzo oklepany, i w zasadzie nic nowego w tym temacie nie można już wymyślić. A jednak. Kolaborantka jest bardzo subtelną pozycją, pięknie opisuje zakazaną miłość między Okupantem a Okupowaną. Vivienne toczy z sobą wojnę, Gunther, sprawił, że na nowo uwierzyła w miłość i odkryła swoją kobiecość, a z drugiej to jego naród sprawił,że żyje pod okupacją, że boi się każdego kroku, że jej dzieci cierpią głód, a mąż musiał ruszyć na wojnę.
Piękna książka, którą błyskawicznie się czyta.