Altana

Świat Książki
2012-03-17
2012-03-17
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
miłość wojna losy tajemnica arystokracja posiadlosc

W cieniu ogrodowej altany

"Altana" Mary Nichols to książka obyczajowa i romans z historią w tle.
Helen, moda, piękna arystokratka, której mąż walczy na froncie 1 wojny światowej, niespodziewanie zakochuje się w kanadyjskim żołnierzu bywającym w ich angielskiej posiadłości. Owocem ich krótkiego acz płomiennego związku jest dziecko. Chcąc ukryć wstyd i hańbę swojej córki, rodzice Helen zmuszają ją do oddania małej Oliwii.
Losy Helen i jej nieślubnego dziecka ponownie splatają się podczas kolejnej wojny światowej a na światło dzienne wychodzą skrywane od lat tajemnice i niedopowiedzenia.
Niezwykle ciekawa, wciągająca fabuła, interesujące postaci, barwnie i wiarygodnie przedstawieni mieszkańcy Beckbridge, małej wioski pod Londynem, gdzie toczy się akcja powieści. I obie wojny światowe, które są niby tłem ale w sposób znaczący wpływają na losy bohaterów książki.
Bardzo polecam ❤️

"Altana" Mary Nichols to książka obyczajowa i romans z historią w tle.

Świetna historia i bardzo dobrze napisana książka.

Świetna historia i bardzo dobrze napisana książka.

Z czystym sumieniem oceniam książkę na 7/10.Książka na pierwszy rzut oka może wydawać się naiwna i w pewnych momentach nawet taka jest, ale jeśli dostrzeże się pozostałe jej zalety to ta drobna niedogodność przestaje przeszkadzać. Najciekawszym motywem niewątpliwie jest wątek łączącej się historii Helen i Laury. Myślę, że nad nim autorka skupiła się najbardziej i najdokładniej go dopracowała. Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Lubię książki, podczas czytania których pojawia się moment zaintrygowania i można śmiało powiedzieć sobie w duchu "Wow, to teraz się dopiero zacznie". Nie zabrakło tego i tutaj. Choć można powiedzieć, że książka ma wiele z mody na sukces, to jednak narracja i fabuła jest skonstruowana na tyle dobrze, że nie przeszkadza to w odbiorze. "Altana" prezentuje łagodniejsze strony wojny, jednak nadal porusza kwestie istotne dla tamtych wydarzeń. Osoby, które lubią historie osadzone w czasach wojny, ale nie szukają w nich dramatycznych i krwawych doświadczeń bohaterów z całą pewnością powinny sięgnąć po "Altanę".

Książka jest ok. Trochę naiwna i rozwlekła ale jak ktoś lubi historie wojenne to może się podobać.

Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Opis zaintrygował mnie, więc długo nie zastanawiałam się i zabrałam ją ze sobą do domu.
O czym jest powieść? Jest to opowieść o miłości, śmierci i dziwnych zrządzeniach losu rozgrywająca się podczas dwóch wojen światowych. Lady Helen, młoda angielska arystokratka, tuż po ślubie traci męża, który idzie na front I wojny.
Z romansu z młodym oficerem, kwaterującym w jej domu, rodzi się dziewczynka, oddana po kryjomu rodzinie zastępczej. Mijają lata. Wybucha II wojna. Młoda pielęgniarka Laura Drummond staje się wdową przed ślubem: jej ukochany ginie
w Bitwie o Anglię. Laura jest w ciąży, o czym nie wie nawet jej matka, skrywająca rodzinną tajemnicę.
Książka wciągnęła mnie doszczętnie. Nie przepadam za ckliwymi historiami ale ta mnie poruszyła. Helen i Anna – dwie kobiety z różnych światów, które połączyła wspólna tajemnica. I Laura – dziewczyna, którą jedna urodziła a druga wychowała. A wszystko to na tle II wojny światowej. Helen poznajemy w sytuacji nie do pozazdroszczenia. W czasach gdy obowiązywały surowe konwenanse, dziewczyna z dobrego domu wdaje się w romans, którego skutkiem jest nieślubne dziecko. A ona nie ma prawa decydowania o jego losie. Całe szczęście, że dziewczyna trafia do dobrych ludzi. Ponownie widzimy ją jako dorosłą kobietę szykującą się do najważniejszego dnia w życiu każdej kobiety – swego ślubu. Jednak złośliwy los sprawia, że Bob, jej narzeczony, który jest lotnikiem, ginie w noc poprzedzającą ślub. Wcześniej pełen złych przeczuć prosi swego najlepszego przyjaciela o opiekę nad Laurą. Bo dziewczyna skrywa sekret – jest w ciąży.
W tamtym okresie niezamężna kobieta z dzieckiem była jak trędowata. Jednak jakby było mało w krótkim czasie okazuje się, że kolejna bliska jej osoba jest bardzo ciężko chora. Anna – kobieta, którą Laura uważa za swoją matkę dobrze zna całą prawdę. I decyduje się sprawić, by dziewczyna poznała prawdę. W ten sposób Laura trafia do Beckbridge. I tu dziewczyna poznaje smak prawdziwej miłości i dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu. Ale rozgrywa się tu też niejeden dramat.
Nie da się nie lubić głównych bohaterów. Do samego końca kibicowałam każdemu z nich, by jego czy jej historia zakończyła się happy endem. Czekałam
z napięciem na moment kiedy cała tajemnica rozwiąże się. I rzeczywiście nastąpiło wielkie BUM ale więcej nie zdradzę. Powieść porusza wiele trudnych tematów. Do II wojny światowej kobieta nie miała zbyt wiele do powiedzenia. Zmieniło się to, gdy wojna pochłaniała coraz więcej mężczyzn a kobiety zaczęły zastępować ich
w fabrykach i nie tylko. Jednak pewne konwenanse nadal obowiązywały. Nieślubne dziecko to była niemal tragedia dla całej rodziny. Druga sprawa to ukazanie ile kosztowała wojna. Młodzi chłopcy, przed którymi było jeszcze całe życie stawali się kalekami zarówno w sensie fizyczny jak i psychicznym.
Książkę polecam wszystkim. Jest to powieść obyczajowa ale wciąga lepiej niż niejeden kryminał. I daje sporo do myślenia.

Z...

Rewelacyjna książka, wciąga od pierwszych stron! Jest tam wszystko co uwielbiam: miłość, wojna i tajemnice z przeszłości. Polecam gorąco!

Odważna, poważna, zyciowa, wzruszająca, smutna a zarazem piękna taka jest ta powieść. Dwie kobiety ale tysiąc wydarzeń. Z pozoru obce sobie ale jednak pozory mylą. Polecam każdemu.

"Altana" to przepiękna powieść o miłości, rozstaniu i trudnych decyzjach, a wszystko barwnie odmalowane w klimatach wojennej zawieruchy. Świetnie splecione ze sobą losy dwóch kobiet, którym los nie szczędził trosk i dramatów, ludzkie życie pełne jest niespodzianek, dziwnych i zawiłych ścieżek, krętych dróg jak i ślepych uliczek

"Altana" to powieść obyczajowa osadzona w ciekawych, tragicznych realiach wojny, skonstruowana z dbałością o szczegóły i tło historyczne. Niestety, zabrakło w niej duszy.
Dialogi brzmią jak teksty wygłaszane na scenie, postacie są powierzchowne, podobne do siebie i pozbawione ikry, akcja się dłuży, nie ma elementów zaskoczenia. W skrócie - pomysł ciekawy, wykonanie beznamiętne.
Żałuję, ale nie byłam w stanie wczuć się w tę książkę.

Jak dla mnie czytadło z wątkiem historycznym w tle. Miłość, zdrada, tragedia rodzinna. To chyba na tyle.

• II wojna światowa
  • Z wojną w tle