Altana

Wydawnictwo: Świat Książki
The summer house

Mistrzowsko splecione ze sobą losy dwóch kobiet, którym los nie szczędził trosk i dramatów. Przez wojenną zawieruchę rozdzielone ze swymi ukochanymi musiały odważnie stawić czoła rzeczywistości. Lady Helen Barstairs zgodnie z wolą rodziców poślubia przyjaciela swojego brata. Gdy małżonek wyrusza na front, ona przeżywa krótki, ale namiętny romans, którego owocem jest córka. Laura Drummond pochodzi z prostej robotniczej rodziny. Poznajemy ją w przeddzień jej ślubu z młodym arystokratą, pilotem myśliwców RAF-u, Robertem Rawtonem. Niestety, Bob ginie, a ona zostaje sama z ich wspólną, wielką tajemnicą. Bombardowany Londyn, angielskie wyższe sfery i mimo wszystko szczęśliwe zakończenie.

źródło opisu: Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/altana-mary-nichols,p10985562.html

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5546

W cieniu ogrodowej altany

Akcja powieści autorstwa Mary Nichols rozgrywa się w Europie, w pierwszej połowie XX wieku. To czasy bardzo burzliwe nie tylko dla Starego Kontynentu, ale i dla całego świata. To właśnie wtedy ludzkość dotknęły dwie wojny o zasięgu światowym. Wywołane przez jednostki działania zmieniły losy milionów ludzi. Wielu straciło najbliższe osoby, musiało pogodzić się ze stratą majątków, domów, wyemigrować, rodziny zostały ze sobą brutalnie rozłączone. Cierpieniu i bólowi nie było końca. Jednak ludzie musieli żyć dalej mimo faktu, że ich marzenia o szczęściu brutalnie się rozprysnęły. Szczególnie ciężko miały kobiety, którym wojna zabrała ukochanych mężczyzn. Doświadczyły tego dwie główne bohaterki powieści „Altana”.

Helen i Laura musiały pogodzić się z rozstaniem i ułożyć sobie życie od nowa. Obie panie łączyło, jak i różniło bardzo wiele. Wychowały się w dwóch różnych światach – na odmiennych końcach społecznej drabiny. Dzieliło je jedno pokolenie wiekowe, ale łączyły trudne i bolesne doświadczenia.

Helen jest z pochodzenia arystokratką. Wywodzi się z szanowanej i majętnej, angielskiej rodziny. Właściwie jej życie było zaplanowane od kołyski. Miała otrzymać staranne i odpowiednie dla pochodzenia wykształcenie, za zgodą rodziców poślubić kandydata ze swej sfery i żyć podobnie jak jej matka. Posłuszna córka wychodzi za mąż za wybranego przez rodziców mężczyznę, ale niedługo po ślubie musi on jako żołnierz udać się do Francji i walczyć w I wojnie światowej. Miedzy małżonkami nie było gwałtownej miłości i gorącego uczucia. Osamotniona Helen, w kilka miesięcy po ślubie poznaje goszczącego w jej domu przystojnego, kanadyjskiego oficera. Oboje od pierwszego wejrzenia zakochali się w sobie bez pamięci. Była to zarazem miłość zakazana i płodna. Po odjeździe Oliviera, Helen okazuje się brzemienna. Jej rodzice są wściekli do granic możliwości i ukrywają córkę u rodziny do czasu porodu. Dzięki dyskretnej klinice położniczej dziecko zostaje oddane do adopcji, a kontakty Helen i jej wybranka zerwane. Zrozpaczona matka nie może pogodzić się z utratą mężczyzny i ich wspólnej córki.

Laura po wybuchu II wojny światowej ma nieco ponad dwadzieścia lat. Pracuje jako pielęgniarka w jednym z londyńskich szpitali. Mimo koszmaru wojny, nalotów i bombardowań jest szczęśliwa i zakochana w pilocie RAF- u. Bob pochodzi z bogatszej rodziny i pragnie poślubić ukochaną mimo sprzeciwu matki. Wszystko jest już ustalone. Parę od ślubu dzielą godziny. Bob ginie w trakcie ostatniej służby przed złożeniem przysięgi małżeńskiej. Zrozpaczona Laura nie może się pogodzić ze stratą narzeczonego. Oparcie znajduje w matce i Stevenie – najbliższym przyjacielu niedoszłego męża. Jedyną pociechą okazuje się jej ciąża, która jednak dla otoczenia jest powodem do wstydu i zgorszenia. Czy uda jej się powrócić do równowagi i być szczęśliwą ?

Losy tych dwóch kobiet splotą się ze sobą ...

„Altana” to z rozmachem i po mistrzowsku napisana powieść historyczno-obyczajowa, z wątkiem miłosnym. Od początku czytania tej książki, miałam wrażenie, jakby opisane zdarzenia miały miejsce naprawdę i nie były literacką fikcją. Bardzo ciekawie skomponowana fabuła, wielowątkowość, dynamiczna akcja pełna niespodzianek i wielu zwrotów to największe moim zdaniem atuty tej książki. Autorka bardzo realnie nakreśliła tło powieści. Obrazy z wojennej Anglii są bardzo plastyczne i dokładnie oddają rzeczywistość, z jaką przyszło się zmagać Helen i Laurze. Niekończące się naloty, pożary, olbrzymie rzesze rannych i niepewność jutra były czymś normalnym. Mimo bolesnych przeżyć, zarówno osobistych jak i wojennych, obie kobiety są niezwykle dzielne i zdeterminowane. Chcą przetrwać piekło wojny i żyć, realizując wyznaczone cele. Nie jest im łatwo. Codziennie spotyka ich wiele niespodzianek. Czasy są brutalne i pełne niepewności. Mimo cierpienia, mimo smutnych przeżyć Laura i Helen starają się ułożyć sobie życie od nowa. Przeszłość kładzie się często cieniem na ich przyszłości, a mimo to obie trwają. Autorce udało się wykreować dwie bardzo piękne postacie. Wrażliwie i zdeterminowane, czułe i odważne. Takie, które na długo po przeczytaniu książki potrafią zapaść w czytelniczą pamięć.

Powieść czytałam z największą przyjemnością. Staranny styl, doskonałe opisy, dbałość o wszelkie szczegóły sprawiły, że lektura poruszyła mnie do głębi. Dostarczyła wzruszeń i emocji. Bardzo współczułam Laurze utraty niedoszłego męża, podziwiałam ją za to, że była w stanie pozbierać się po tak potwornym ciosie.

Zakończenie książki jest może nieco przewidywalne, ale czy inne pasowałoby do fabuły? „Altana” to powieść dla nawet najbardziej wymagających czytelniczek, pełna uroku i dramatyzmu. Książka naprawdę warta polecenia i rekomendacji. Nie pozwólcie, by ominęła Was jej lektura.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Gosia | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 października 2014

Mary Nichols stworzyła barwną opowieść osadzoną w klimatach wojennych. Splotła w niej losy dwóch zupełnie odmiennych kobiet pochodzących z różnych warstw społecznych. Historia zaczyna się podczas I wojny światowej, a główna akcja i finał przypada na lata II wojny. Ciekawa i wzruszająca powieść o miłości, konwenansach, pełna tajemnic i sekretów, pogmatwanych losów czasów wojennych, trudnych wyborach i ich konsekwencjach.
Bardzo lekko napisana lektura wciąga od pierwszych stron.
Autorka splotła wątki i stworzyła świetną całość, w której dwie kobiety i dwie historie los nierozerwalnie ze sobą połączył. Historia zatacza krąg i ukrywane tajemnice zaczynają wychodzić na wierzch. Opowieść jest bardzo realistyczna, sprawia wrażenie, że naprawdę mogła się wydarzyć. Dobrze odmalowane tło historyczne oraz barwnie i ciekawie wykreowane postacie to dalsze zalety powieści.
To piękna i poruszająca historia o miłości i wojnie z nutką tajemnicy.

edit3008 | 2013-02-25
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 25 lutego 2013

Bardzo dobra powieść o miłości z tłem historycznym. Wciągająca już od pierwszych stron. Można polecić książkę, tym którzy chcą poczytać o miłości pięknej ale trudnej. Miłości dwojga ludzi i miłości matki do dziecka. Może i jest przewidywalna, ale i tak potrafi zainteresować czytelnika. Polecam !

talia44 | 2013-10-31
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 31 października 2013

Akcja powieści Mary Nichols rozgrywa się w Europie w pierwszej połowie XX wieku.Jest to powieść z wojną w tle,a właściwie to z dwiema wojnami.Bohaterkami są dwie kobiety i ich historie,które los łączy ze sobą.
Zapowiadało się nawet ciekawie ale wyszedł z tego nudny i bardzo przewidywalny romans.W książce nie ma napięcia,odpowiedniego klimatu i jest zbyt wiele zbiegów okoliczności.Jednym słowem ten romans mnie znudził.
Nie polecam,szkoda czasu na czytanie tej książki.

Paula | 2013-02-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 lutego 2013

Rewelacyjna! Czytając ją zatracałam się w niej, przeżywałam razem z bohaterami ich radości, smutki i życiowe tragedie. Wzruszałam się niejednokrotnie. Po tej lekturze same nasuwają się refleksje, że życie potrafi płatać figle i to niekoniecznie takie pozytywne a ludzkie wścibstwo i panujące wokół konwenanse niejednej osobie złamały życie i unieszczęśliwiły na długie lata. Nie warto więc tak zawsze sztywno trzymać się zasad i opinii sąsiadów, szczęście nasze a przede wszystkim naszych dzieci jest najważniejsze.

Kiwi_Agnik | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Barwnie opisana powieść o miłości, o rozstaniach i powrotach, sekretach i ich konsekwencjach.
Historia ukazuje trudną i długą drogę do szczęścia, ale całość jest bardzo przewidywalna.

Jedna z bardzo niewielu książek o wojnie, która nie za specjalnie przypadła mi do gustu.
Mimo wszystko czas poświęcony tej pozycji, nie był czasem straconym.

Gabriela P | 2015-05-19
Przeczytana: 10 maja 2015

Powiedzcie mi, że książka jest o wojnie i jest w niej romans, a możecie być pewni, że będę przynajmniej zaintrygowana. Jeśli wspomnicie dodatkowo o jakiejś promocji, cóż… To jedno z połączeń idealnych, które są zdolne mnie przekonać bym zabrała jakiś tytuł do domu. I tak właśnie było z „Altaną” Mary Nichols.

Helen Barstairs to brytyjska arystokratka, która w obliczu wojny odnajduje miłość, a przynajmniej tak jej się wydaje. Mimo, że jest już czyjąś żoną, a jej mąż walczy gdzieś we Francji, to uroczy Kanadyjski żołnierz zdobywa jej serce. Ich spotkania w altanie kończą się jednak tragedią. Helen jest w ciąży, jej ukochany wyjechał nie mając o tym pojęcia, a rodzice dziewczyny są zgorszeni zachowaniem swojej córki. Wyjście z całej sytuacji jest tylko jedno i łączy się niestety z oddaniem dziecka do adopcji. Mimo, że Helen tego nie chce, jest za słaba, by sprzeciwiać się ojcu. Jej życie zmienia się całkowicie w dniu, kiedy drobne ciałko jej córeczki zostaje wydarte z jej rąk. Nic...

Anita | 2012-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: listopad 2012

Niezwykle lekko ale i z rozmachem opisane dzieje dwóch kobiet,których losy splatają dwie wojny światowe.Historia,która wzrusza i nie daje o sobie zapomnieć.Mnie ogromnie zauroczyła,przeczytałam ją w ciągu jednego dnia,co bardzo rzadko mi się zdarza.
Polecam:)

Ania K | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Wspaniała ,wzruszająca książka pełna tajemnic,zawiłych losów .Lektura wciąga od pierwszych stron i nasuwa refleksje,ze dobrze,ze nie żyłam w tamtych czasach kiedy konwenanse i to co powiedzą sąsiedzi było czasami ważniejsze niż pójscie za głosem własnego serca .Polecam ksiązke .

allison | 2012-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Ciekawa, lekko opowiedziana historia miłości, straty i odzyskanego szczęścia. Akcję bardzo ubarwiają rodzinne tajemnice sprzed lat, które nieuchronnie wychodzą na jaw.
Przyznam, że część wątków przewidziałam, ale fabuła zawiera także elementy zaskakujące.

Czyta się tę powieść z zaciekawieniem, kibicując bohaterom, bo nie sposób ich nie polubić i nie wczuwać się w ich życiową sytuację.
Szybkiej lekturze sprzyja też zgrabny styl i duża ilość dialogów.

Polecam przede wszystkim miłośnikom powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, ale sądzę, że jest to książka, która przypadnie do gustu każdemu, kto lubi życiowe opowieści.
Mimo iż jest tu wiele zbiegów okoliczności, nie uważam fabuły za nieprawdopodobną - w swojej pracy wiele razy miałam okazję przekonać się, że najlepsze i najbardziej zaskakujące scenariusze pisze życie.
Sama niedawno przypadkowo spotkałam starszą panią, która ponad 60 lat temu trzymała do chrztu moją mamę - kobieta w...

Kasiek m | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Sabinka mi zaraz krzyknie „A nie mówiłam”, a ja odrzeknę, wiedziałam, że masz rację, dlatego zachorowałam na tą książkę. I przeczytałam ją Hyżo, nie bacząc na inne obowiązki i to pilne.
Właśnie zamknęłam książkę, jeszcze jestem troszkę upłakana, jeszcze wzruszona i pozytywnie zaskoczona. Zwykle gdy nastawię się, że książka jest genialna, cudowna, ach i och to w najlepszym przypadku okazuje się przeciętną. Ta książka, poprzedzona świetną recenzją, miała wysoko zawieszoną poprzeczkę, jedna na milion książka sprostałaby takim wymaganiom. Ta sprostała, jest to wyjątkowa opowieść. Zbieram myśli, aby skleicić coś sensownego, ale brakuje mi słów, a wierzcie mi że dla Katarzyny Mastalerczyk taki stan jest rzadkim, praktycznie niespotykanym fenomenem. Staram się znaleźć jakieś adekwatne porównania, ale wszystko jest takie blade, puste… wybaczcie proszę me nieskładne myśli, biedne zdania, bo chyba słowa nie są w stanie oddać piękna tej historii.

Poczatek ta historia ma w końcówce I wojny...