Cień

Andrzej Mandel Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2013-01-01
2013-01-01

Czyta się jednym tchem. Szybka akcja, zagadka, dobrze oddane realia końca lat 90. i Łodzi :) Idealny kryminał na samotny wieczór, do pociągu, na wakacje. W USA autor byłby popularny, a na podstawie tej książki nakręciliby film. Czekamy na kolejne!!! Nieco grubsze :)

Uwielbiam kryminały. To ten gatunek powieści, który w dużej mierze przyczynił się do tego, że zakochałam się w czytaniu książek. Od kilkunastu lat namiętnie czytam kryminały, które budują napięcie, których tajemnica nie pozwala odłożyć książki nawet na chwilę, których kolejne strony burzą moje podejrzenia i rozwijają kolejne tajemnice. A kiedy przeczytałam, że Cień to fascynująca powieść kryminalno-sensacyjna z pogłębionym rysem psychologicznym postaci, koniecznie musiałam po nią sięgnąć.

Akcja toczy się w Polsce końcu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Już pierwsze strony przedstawiają tytułowego bohatera powieści. Cień jest płatnym zabójcą, który działa według ściśle określonych zasad. Każde zlecenie realizuje z pełną starannością, nie pozwalając jednocześnie doprowadzić policji do poznania jego prawdziwej tożsamości. Na terenie Polski oraz innych europejskich krajów działa od lat. Poznajemy go dzięki zaangażowaniu przez autora kilku bohaterów, włączających się (bądź wtrącających się) w pościg za zabójcą. Marek – policjant, który jest członkiem tematu, a przy tym dzięki dobrym znajomościom coraz więcej wie o działalności Cienia. Kuba – były chłopak Kasi z bardzo niejasnym sposobem zarabiania na życie. Weronika – siostra Kuby, a przy tym posłanka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. I Kamila – studentka, która całkiem przypadkowo wkracza w życie Kuby, a jednocześnie – prawie wszystkich pozostałych głównych postaci. Losy bohaterów splatają się coraz bardziej. Przy tym autor zapoznaje Czytelnika z kolejnymi „poczynaniami” Cienia, który, co najbardziej fascynujące, podejmuje się zabójstwa wyłącznie takich osób, które i tak prędzej czy później trafiłyby na całkiem zasłużony pobyt w więzieniu. Każdy z bohaterów ma swój udział w sprawie. Każdy – swoje podejrzenia odnośnie tego, kim jest tajemniczy Cień.

Pełna recenzja na:

• Szukam