Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Ryszarda Grzybowska
Wydawnictwo: Colibri, RTW
Lovecraft
Labyrinthe

Zbiór siedmiu opowiadań, wybranych z tomu „The Dunwich Horror and Others”, ed. by Arkham House, 1963. Spis treści: - Zew Cthulhu (The Call of Cthulhu, 1926) - Widmo nad Innsmouth (The Shadow over Innsmouth, 1931) - Kolor z przestworzy (The Colour out of Space, 1927) - Szepczący w ciemności (The Whisperer in Darkness, 1930) - Duch Ciemności (The Haunter of the Dark, 1935) - Koszmar w Dunwich...

Spis treści:
- Zew Cthulhu (The Call of Cthulhu, 1926)
- Widmo nad Innsmouth (The Shadow over Innsmouth, 1931)
- Kolor z przestworzy (The Colour out of Space, 1927)
- Szepczący w ciemności (The Whisperer in Darkness, 1930)
- Duch Ciemności (The Haunter of the Dark, 1935)
- Koszmar w Dunwich (The Dunwich Horror, 1928)
- Muzyka Ericha Zanna (The Music of Erich Zann, 1921)

Wznowienie „Zewu Cthulhu” z 1983 r. (brak tylko wstępu Marka Wydmucha).

źródło opisu: http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/ksiazki-love...(?)

źródło okładki: http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/ksiazki-love...»

Świetna. Doskonale utrzymana mroczna atmosfera i dowód na to, że groza może być zbudowana nie tylko na wyskakujących zewsząd upiorach. Dosyć wymagająca ze względu na przewagę opisów nad dialogami. Niemniej wszystkie opowiadania wręcz domagają się filmowych ekranizacji z prawdziwego zdarzenia.
1) Zew Cthulhu - świetne wprowadzenie to dalszych opowiadań, mroczna, ciężka atmosfera.
2)Widmo nad Innsmouth - osobiste śledztwo w sprawie tajemniczego kultu. Chyba najlepsze z całego zbioru, z najbardziej wartką akcją i genialnym zakończeniem.
3)Kolor z przestworzy - efekty ataku kosmitów lub upadku meteorytu - to już praktycznie sci-fi, ciekawe z dynamiczną końcówką
4)Szepczący w ciemności - zbyt rozwleczone, niemniej znów końcówka na dobrym poziomie; temat podróży międzygalaktycznych na początku XX wieku - imponujące
5)Duch ciemności - dosyć krótka historia badania mrocznego kościoła i związanego z nim tajemniczego kultu; scenografia ekranizacji powyższego musiałaby być...

Weronika | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Wracać grubo po północy do domu wśród tygodnia jest zupełnie innym doświadczeniem, niż w weekend. Przeciwieństwie do dni wolnych, gdy ulicami gnają samochody wypełnione osobami udającymi się na różnego rodzaju zabawy, to w dni pracy można odnieść wrażenie, że kroczy się przez miejsca dawno wyludnione i opustoszałe. Zapomniane przez świat. Miałam co prawda do pokonania krótki odcinek drogi, ale wszechogarniająca cisza zakłócana jedynie stukotem moich obcasów wydawała się niezwykle złowroga. A pusta przestrzeń - miejsca roztaczającej się ciemności - obok której musiałam przemknąć, by dostać się do domu przyprawiła mnie od niepamiętnych czasów o dreszcz. Aż serce nieznacznie przyśpieszyło, a ja mimowolnie obejrzałam się przez ramię pełna przeświadczenia nadchodzącej postaci. Jedyne co ujrzałam, to rzecz jasna pusty chodnik sprawiający przez to wrażenie diabolicznej ścieżki w połączeniu z rozproszonym światłem lamp ulicznych. Te małe paranoje rozbudziły we mnie opowiadania Lovecrata....

Ramzes1988 | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Kolejny tom opowiadań Lovecrafta za mną, mogę polecić z czystym sumieniem. Bardzo ciekawe, krótkie historie z okultyzmem,widmami, obcymi i legendarną księgą Necronomicon w tle. Nie ma sensu się rozwodzić nad każdym opowiadaniem po kolei, oczywiście niektóre są ciut słabsze, inne ciut lepsze, ale całość w bardzo przystępnej formie. Denerwowały mnie jedynie te nazwy i dialogi, które ciężko było przeczytać ;)
Jako, że już kilka pozycji Lovecrafta mam na swoim koncie, polecam dawkowanie sobie jego twórczości w umiarkowany sposób, czytając po kolei można się ciut znużyć :)

Verterain | 2016-03-19

(Opinia dotyczy pojedynczego opowiadania o tym tytule)
Nie do końca przekonuje mnie głupota głównego bohatera, który zamiast w porę się wycofać, wciąż prze do celu. Mimo wszystko jestem w stanie usprawiedliwić to ciekawością. Dobra, tajemnicza narracja. Trzyma w szponach napięcia od początku do końca.

szary1991 | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Mam wrażenie, że autor nadużywa słów "demoniczny", "koszmarny", "piekielny" itp. Gdyby je wszystkie z opowieści wykreślić nie wiem czy zaliczana była by do horrorów :)

chociaż nie ukrywam, ostatni wniosek/spostrzeżenie bohatera zwaliło mnie z nóg :D

Konrad | 2016-07-12

Najlepszy zbiór opowiadań jaki dane mi było mieć w ręce. Same klasyki, obowiązkowe dla fanów, zdolne przekonać do Mistrza tych, którzy nie mieli z Jego twórczością styczności. Majstersztyk klimatu i literackiego kunsztu.

Z początku na swój sposób ciekawe, niestety się niemożebnie dłużyło co z kolei nudziło, aczkolwiek końcówka...zaskakująca.

hellno | 2014-11-09

Nie lubię horrorów. Ale dla Lovecrafta robię wyjątek. Nie potrzeba wypruwania flaków, krwi i krzyku, by wzbudzić grozę i TAK trzymać w napięciu. Bałam się nawet czytać wieczorem. Pozostawał delikatny strach i niepewność. Lektura obowiązkowa!

amst | 2014-12-25

genialne

wizja lokalna | 2018-05-25
Przeczytana: 28 maja 2018

pojedyncze opowiadanie o tytule wyżej: ostatnia konkluzja bohatera bardzo niepokojąca i satysfakcjonująca