Conan i pradawni bogowie

Tłumaczenie: Tomasz Nowak
Cykl: Biblioteka dzieł ilustrowanych Roberta E. Howarda (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
The Coming of Conan the Cimmerian
Conan, barbarzyńca,
Rewolwerowiec

Nowa edycja utworów z cyklu o Conanie, obejmująca wszystkie teksty autorstwa Roberta E. Howarda w oryginalnych wersjach "Pomiędzy czasy, kiedy oceany pochłonęły Atlantydę z jej błyszczącymi miastami (...) była ongiś niewyobrażalna era. Wówczas to lśniące królestwa rozpościerały się po świecie niczym granatowa tarcza nieba pod gwiazdami. (...) Tam też dotarł Conan Cimmeryjczyk, czarnowłosy, o...

"Pomiędzy czasy, kiedy oceany pochłonęły Atlantydę z jej błyszczącymi miastami (...) była ongiś niewyobrażalna era. Wówczas to lśniące królestwa rozpościerały się po świecie niczym granatowa tarcza nieba pod gwiazdami. (...) Tam też dotarł Conan Cimmeryjczyk, czarnowłosy, o posępnym wejrzeniu, z mieczem w dłoni (...,) by swymi obutymi w sandały stopy deptać błyszczące klejnotami trony Ziemi".

Conan jest jednym z największych literackich bohaterów w historii - człowiekiem z mieczem, który sieje śmierć i zniszczenie pośród krain epoki hyboryjskiej, mierząc się z potężnymi czarnoksiężnikami, zabójczymi potworami oraz armią bezlitosnych złodziei i łajdaków.

Podczas swej błyskawicznej, choć krótkiej kariery Robert E. Howard stworzył nowy gatunek, który nazwano potem literaturą "magii i miecza". W tym bogato ilustrowanym tomie zostało zebranych trzynaście pierwszych opowiadań o Conanie w oryginalnych wersjach i ułożonych w takiej kolejności, w jakiej pisał je Howard. Oprócz klasyki mrocznej fantasy ( Wieża Słonia ) oraz tekstów wypełnionych niezwykłymi przygodami ( Królowa Czarnego Wybrzeża ) zbiór Conan i pradawni bogowie zawiera liczne nigdy niepublikowane materiały, m.in. pierwszą złożoną u wydawcy wersję debiutu Conana Feniks na mieczu, szkice do Szkarłatnej Cytadeli i Czarnego kolosa oraz mapy hyboryjskiego świata narysowane przez samego autora.

Oto pierwszy tom ponadczasowych opowieści, których bohaterem jest Conan - nieokrzesany i niebezpieczny młodzieniec, zuchwały złodziej, wymachujący mieczem pirat oraz dowódca całych armii. Oto również unikatowe wejrzenie w zamysł pisarskiego geniusza, którego brawurowy i przejrzysty styl, kopiowany przez tak wielu, okazuje się nieosiągalny dla nikogo.

Nowa edycja utworów o Conanie, obejmująca wszystkie teksty Roberta E. Howarda w oryginalnych wersjach, będzie się składać z trzech tomów:

1. Conan i pradawni bogowie

2. Conan i skrwawiona korona

3. Conan i miecz zdobywcy

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011.

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

bibliofilka | 2012-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Na Croma! To był świetny pomysł Wydawnictwa Rebis, aby wskrzesić opowiadania Howarda. Utwory wydawane były po raz pierwszy w roku 1932 w magazynie '"Weird Tales" i od razu przyniosły autorowi prestiż. A 70 lat później bohater Howarda osiągnął międzynarodową sławę. Pojawiał się wszędzie w filmach fabularnych, komiksach, animacjach, serialach, grach i na półkach z zabawkami.

Ta pozycja, to pierwsze trzynaście opowiadań o Conanie w oryginalnych wersjach i ułożonych w takiej kolejności, w jakiej pisał je Howard. Pojawia się tu wszystko to, co zrodziło się w wyobraźni Howarda, bo niestety w przetworzonym obrazie, zostały rozmyte oryginale cechy barbarzyńcy. A Conan to nie tylko góra mięśni nabitych sterydami, przywdzianych w futro superbohatera. To pewien pierwowzór. Całość wydania uzupełniają ilustracje, idealnie powiązane z treścią, wstęp ilustratora Marka Schultza oraz dłuższe wprowadzenie Patrice’a Louineta, w którym wyjaśnione są okoliczności powstawania kolejnych utworów o...

Vaherem | 2015-12-31
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Mam dziwne odczucia co do tej książki. Kiedyś pochłaniałem Conany masowo, jeden za drugim, tutaj zaś na dłużej utknąłem w połowie tomu. Może dlatego, że już dawno nie jestem gimnazjalistą i za dużo czytałem fantasy, gdzie będący górą mięśni facet w jednej łapie trzyma wielkie mieczysko, a w drugiej delikatną, piszczącą niewiastę? Być może - faktycznie najbardziej odpowiadały mi te teksty, gdzie kobiet nie było, albo było ich mało, jak "Wieża Słonia" na przykład. Im dalej, tym bardziej teksty wyglądają jak zrobione na tym samym schemacie, zmienia się tylko miejsce akcji i imię damy w opresji. W sumie z dodatków możemy wyczytać, że tak właśnie było - Howard zauważył, że teksty z kobietami lepiej się sprzedają, stąd im dalej, tym większe wrażenie powtarzalności.

Czytało się całkiem nieźle, choć miejscami styl którym zachwycają się ludzie w dodatkach jest dość topory, ba, nawet opkowy. Prawdziwym skarbem są jednak dodatki, które czytałem o wiele bardziej zainteresowany - po prostu...

Bartłomiej | 2012-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 marca 2012

Ostatnio kolega do mnie napisał na GG.
"Słuchaj, chciałem przypomnieć sobie Conana ale jak zobaczyłem , że w Polsce wydano jakieś 70 tomów to chyba sobie daruję.Chyba, że możesz mi jakiś najlepszy polecić?"

Ten tekst udowadnia tylko na jak zacny i ważny pomysł wpadło wydawnictwo Rebis:)

Wszystko w 3 tomach - nie rozrzucone po kilkunastu książkach.

Tom "Conan i pradawni bogowie" jest pierwszym z trzech skupiających wszystkie opowiadania o Conanie autorstwa Roberta E. Howarda w kompletnych i oryginalnych wersjach.
Nie będę się dużo rozpisywał - wystarczy, że zaznaczę jedno - dla wszystkich lubiących klimaty fantasy, barbarzyńców, magii i miecza - pozycja obowiązkowa! Chociaż tym osobnikom Conana pewnie przedstawiać nie trzeba:)

Osobiście spędziłem magiczne chwile przypominając sobie opowiadania którymi zaczytywałem się ok 20 lat temu:)

Marcin Knyszyński | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Na Croma!

„Conan i pradawni bogowie” to pierwszy z trzech tomów opowiadań o najpopularniejszym herosie spod znaku magii i miecza w historii. Zebrane w nim teksty ułożone zostały w takiej kolejności w jakiej pisał je Robert E.Howard, czyli całkowicie nie zgodnej z chronologią wydarzeń z życia Conana. Sam autor zresztą porównywał siebie do kronikarza, który spisuje wspomnienia starego, legendarnego wojownika, przypominającego sobie w swobodnej rozmowie co lepsze fragmenty własnego życia. I tak, pierwszym opowiadaniem o Conanie jest historia z okresu, gdy jest już królem Aquilonii, kiedy to po wielu latach awantur, grabieży, konfrontacji z największymi kanaliami i potworami Ery Hyboryjskiej, zasiadł na tronie obcego królestwa i zaprowadził nim pokój.

„Feniks na mieczu” otwierający zbiór Rebisu jest przepisanym na nowo opowiadaniem „Tym toporem władam!”, gdzie to Kull, filozofujący banita z Atlantydy był głównym bohaterem. Opowiadanie napisane w 1929 roku, nie zostało wtedy przyjęte...

szogunSW4 | 2014-03-01
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Jedna z najlepszych jakie czytałem!

Conan to po prostu żywa wartka akcja i krwawa jatka. Jeńców nie bierze. Opowiadania są krótkie, akcja maksymalnie szybka. Nie ma tu zbędnych opisów i niepotrzebnego przedłużania akcji. Mi ten styl bardzo opowiadał bo Howard potrafi we wspaniały sposób przeplatać ze sobą baśniowe piękno krain, miejsc, zjawisk i przyrody z krwawymi walkami, barbarzyńskimi postawami i całą hordą piekielnych potworów. Wszystko to nasączył momentami bardzo ciężkim klimatem grozy i strachu (i to tak autentycznie!).

Opowiadania czyta się jednym tchem. Nie ma w nich jakiejś wielkiej głębi ale pomimo tego Howardowi udało się sprytnie przemycić swoje filozofie. No i postać Conana - nie sądziłem że taki gruboskórny osiłek który na koniec zwykle sieka wszystko na plasterki, zwycięża i z uśmiechem na twarzy wyciąga skrwawiony miecz z ciała wroga... tak bardzo przypadnie mi do gustu!

Fasoletti | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 20 listopada 2014

Wznowienie opowiadań Howarda o Conanie i zebranie ich w jednym zbiorze było genialnym pomysłem. Tekstów reklamować nie trzeba, bo to klasa sama w sobie, natomiast na wielkie uznanie zasługuje wydanie. Oprócz świetnie ilustrowanych opowiadań dostaniemy pisane przez Howarda szkice, pierwowzory tekstów odrzucone przez wydawców, słowniczek ras i pojęć z uniwersum oraz historię świata przedstawionego w tekstach i mapy.
Cena jest wysoka, niemniej naprawdę warto wydać te pieniądze.

Sylwia Kluczewska | 2012-05-09
Przeczytana: 05 maja 2012

Łukasz Śmigiel | 2012-01-03

Klasyka, klasyka i jeszcze raz - lektura obowiązkowa - świetnie wydana, na nowo zebrana i uzupełniona. Czekam na drugi tom!

PanKajtek | 2016-01-16

Najlepsze opowiadania Roberta E. Howarda. Minusem jest chwilami kiepskie tłumaczenie, co już jest winą wydawnictwa.

SamNieWieszKto | 2013-08-02

Generalnie postać Conana jest moim zdaniem niedoceniana. Stanowi też dowód na to, jak bardzo filmy oraz nieudolność naśladowców są w stanie zepsuć zarówno dobrą książkę, jak i jej bohatera.

Zresztą, trochę w tym winy Howarda, bowiem jego opowiadana podzielić można na te, które napisał, bo miał pomysł i te, które napisał, bo chciał kasy, a wiedział, że Conan się sprzeda. Te drugie faktycznie są schematyczne, poznać je bardzo łatwo. W zasadzie można by im pozamieniać nazewnictwo i szczegóły opisu, a można by je pomylić ze sobą.

Co zaś się tyczy pozostałych, to są one świetne. Po pierwsze: dobrze napisane. Conan pisał w starym, nieco gawędziarskim stylu, typowym dla dawnych pisarzy westernów i powieści podróżniczych. Znaczy się: z wyczuciem rytmu, ekonomicznie wykorzystując słowa. W stylu widać znajomość (i zapożyczenia) od klasyków: homeryckie opisy, butne dialogi otwierające i mające miejsce w walce pochodzące prawdopodobnie od Shakespeara... Wszystko to nadaje siłę i potęgę...