Opowiadania, szkolne

Osiemnaście opowiadań, w których popularni polscy autorzy wspominają szkołę albo na jej temat fantazjują (niektórzy raczej na pewno). To nie tylko świetna literatura, ale i znakomity stymulator pamięci. Naprawdę, nie trzeba czekać na dziesiątą, piętnastą, dwudziestą - hmm... trzydziestą?! - rocznicę matury, na kolejny zjazd naszej klasy. Wystarczy otworzyć tę książkę, by obudzić wspomnienia i jeszcze raz powrócić do szkolnych lat... Opowiadania zamieszczone w zbiorze napisali: Grażyna Bąkiewicz, Zbigniew Górniak, Katarzyna Grochola, Marek Harny, Manula Kalicka, Jarosław Klejnocki, Janusz Majewski, Irena Matuszkiewicz, Iwona Menzel, Zofia Mossakowska, Monika Mostowik, Daniel Odija, Ewa Ostrowska, Maciej Przepiera, Michał Rusinek, Izabela Sowa, Bartek Świderski, Antonina Turnau i Małgorzata Warda.

Woody | 2018-01-18
Przeczytana: 21 września 2010

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Nie każdy i nie zawsze oczekuje od literatury wzniosłości. To przykład literatury rozrywkowej, niezobowiązującej. Szkoda, że opowiadania są bardzo nierówne, tj. trafiają się naprawdę ciekawe i dowcipne, a obok są słabe i nieudane. Książka na wakacje lub kilka wieczorów, nie zmuszająca do myślenia.

Cuddless | 2010-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Średnio. Niektóre opowiadania naprawdę bardzo dobre, napisane w lekki i interesujący sposób. Inne z kolei przeraźliwie nudne. Co więcej, nie wszyscy autorzy zrozumieli ideę pisania nt. szkoły, bo taki, zdaje się, miał być temat wszystkich tekstów.

Jak to zwykle bywa ze zbiorami: opowiadanie opowiadaniu się nie równa. W całości jednak tworzą całkiem zgrabną kompozycję. Nie wszystkie też traktują problematykę szkolną dosłownie; niekiedy temat przewodni został potraktowany pretekstowo, jako rama kompozycyjna lub pole do snucia rozważań czy dygresji.
Można tu znaleźć opisy różnorodnych uczuć nauczycieli (heh, wszak nie tylko uczniowie mają dość szkoły), odwołania do historii (szczególnie lata powojenne i atmosfera lat 80.), historię na motywach mitologicznych, opis przepaści dzielącej pokolenia... W pamięć zapadło mi szczególnie opowiadanie o krzywdzie, którą wyrządza się niechcący, bezmyślnie, jakby mimochodem..., a która pali wstydem i nie daje się zapomnieć.

LifeOnMars | 2011-02-08
Przeczytana: styczeń 2009

Wynudziłam się czytając tę książkę.

Magdalena | 2011-11-12
Przeczytana: 2007 rok

Jak to bywa przy tego typu publikacjach- szalenie nierówno,jedne opowiadania wspaniałe,inne gorsze

Lila | 2017-10-14
Przeczytana: kwiecień 2017