Opowiadania szkolne

Okładka książki Opowiadania letnie, a nawet gorące Grażyna Bąkiewicz, Małgorzata Domagalik, Marek Harny, Manula Kalicka, Jarosław Klejnocki, Magdalena Kordel, Bartosz Łapiński, Katarzyna Leżeńska, Irena Matuszkiewicz, Iwona Menzel, Zofia Mossakowska, Monika Mostowik, Filip Onichimowski, Ewa Maria Ostrowska, Maciej Przepiera, Dominika Stec, Bartłomiej Świderski, Monika Szwaja, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski
Opowiadania le... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Z całego serca Katarzyna Leżeńska, Ewa Millies-Lacroix
Z całego serca Katarzyna Leżeńska,...
Okładka książki 9 Wigilii Stefan Chwin, Łukasz Dębski, Natasza Goerke, Paweł Huelle, Agnieszka Kołakowska, Wojciech Kuczok, Antoni Libera, Jerzy Pilch, Joanna Szczepkowska
9 Wigilii Stefan Chwin, Łukas...

Ciekawy zbiór opowiadań. Jak w każdym zbiorze są opowieści lepsze i gorsze. Do lepszych zaliczam te, które traktują o szkole, głównie średniej (są też wariacje okołoszkolne, ale te są słabe) - "Dzień jak co dzień" (oceniam na 7),"Trauma" (świetne - 8),"Powrót taty" (8),"Honor Jolki Wenus" (7,5),"Ostatni walc" (7),"Złamane serce" (7),"Bal przebierańców" (7),"Salon literacki profesora Chruścika" (8),"Rybaki" (6.5),"Bardzo długa lekcja" (9),"Wiadukt" (8),"Plan awaryjny" (7),"Po dzwonku" (6,5). Reszta w okolicach 4-5. Dla tych wyżej wymienionych warto przeczytać, resztę śmiało odpuścić.

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Nie każdy i nie zawsze oczekuje od literatury wzniosłości. To przykład literatury rozrywkowej, niezobowiązującej. Szkoda, że opowiadania są bardzo nierówne, tj. trafiają się naprawdę ciekawe i dowcipne, a obok są słabe i nieudane. Książka na wakacje lub kilka wieczorów, nie zmuszająca do myślenia.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Jak to zwykle bywa ze zbiorami: opowiadanie opowiadaniu się nie równa. W całości jednak tworzą całkiem zgrabną kompozycję. Nie wszystkie też traktują problematykę szkolną dosłownie; niekiedy temat przewodni został potraktowany pretekstowo, jako rama kompozycyjna lub pole do snucia rozważań czy dygresji.
Można tu znaleźć opisy różnorodnych uczuć nauczycieli (heh, wszak nie tylko uczniowie mają dość szkoły),odwołania do historii (szczególnie lata powojenne i atmosfera lat 80.),historię na motywach mitologicznych, opis przepaści dzielącej pokolenia... W pamięć zapadło mi szczególnie opowiadanie o krzywdzie, którą wyrządza się niechcący, bezmyślnie, jakby mimochodem..., a która pali wstydem i nie daje się zapomnieć.

Można tu znaleźć opisy różnorodnych uczuć nauczycieli (heh, wszak nie...

Średnio. Niektóre opowiadania naprawdę bardzo dobre, napisane w lekki i interesujący sposób. Inne z kolei przeraźliwie nudne. Co więcej, nie wszyscy autorzy zrozumieli ideę pisania nt. szkoły, bo taki, zdaje się, miał być temat wszystkich tekstów.

Wynudziłam się czytając tę książkę.

Wynudziłam się czytając tę książkę.

Jak to bywa przy tego typu publikacjach- szalenie nierówno,jedne opowiadania wspaniałe,inne gorsze

• ➤ Gat.: Zbiór opowiadań
  • Stos 03/2013 marcowy
  • Świat, Polska, z mapą w tle
  • Motyw ojca/matki/ rodzicielstwa

Dodaj cytat z książki Opowiadania szkolne