Z widokiem na Castello

Cykl: W poszukiwaniu zapachu snów (tom 3) | Seria: Seria Owocowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
widok, Castello

W zawieszonej wysoko nad urwiskiem willi, z której okien rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Capri i wyrastający nieoczekiwanie pośrodku morza Castello Aragonese, co roku spotyka się gromadka stałych gości. Entuzjastyczni wielbiciele Ischii i niespiesznego rytmu życia jej mieszkańców sami mają jednak niejedno do ukrycia. Na przykład pani Cornelia, Wdowa po Wielkim Artyście, jako jedyna wie, jaką rolę odegrały ostrygi w chwili śmierci jej sławnego męża. Sympatyczny obieżyświat, operator Jochen, z kolei nie może zapomnieć, że swoje szczęście zbudował na tragedii przyjaciela, a skromna urzędniczka, Ingeborga Kneipp, wolałaby nie myśleć o pewnych operacjach finansowych.
Przybycie pięknej Marusi i jej eskorty z dalekiego Dagestanu burzy panującą w willi harmonię. Co dzieje się dalej, opowiada jeden z gości willi, znana czytelnikom powieści „W poszukiwaniu zapachu snów” i „Zatańczyć czeczotkę” narratorka - Polka z pochodzenia, Niemka z konieczności; Włoszka z wyboru.

mojewloskieimpresje | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Jako niepoprawna italofilka na regałach z książkami szukam zawsze tytułów sugerujących tematykę włoską. I chociaż miękka, jednobarwna i uboga graficznie okładka nie zachęcała, to nie wahałam się i zdjęłam ochoczo z półki „Z widokiem na Castello” Iwony Menzel sądząc, że oto za chwilę zanurzę się w ulubionych, włoskich klimatach, dodatkowo utwierdzona w tym przekonaniu informacją wydawcy zawartą w opisie książki.
Zapaliłam się do lektury i pochłonęłam łapczywie początek książki, rozmarzyłam przy opisach wschodów i zachodów słońca nad Zatoką Neapolitańską, zaciekawiłam historycznymi wzmianki o Castello Aragonese i kobietach renesansu –Dianie di Cardona, Constanzy d’Avalos, Vittorii Colonnie, przeniosłam wyobraźnią na czarowną wyspę Ischia i do ukrytej wśród figowych i cytrynowych gajów Villi, a moją sympatię zyskali wypoczywający tam goście, gdy oto nagle zostaję wyrwana z niezwykłej scenerii Wybrzeża Amalfitańskiego i przeniesiona na Dwór Borysławice i do...

kajetanina | 2010-10-26
Przeczytana: październik 2010

Czy to magia Castello przyciąga do willi na zboczu skały tak wiele ciekawych, czasem zaskakujących osobowości, mających tyle do opowiedzenia/ukrycia? Czy może autorka przedstawiła tak swoich bohaterów tak barwnie i ciekawie ich opisując. Czytając, czułam zapach potraw z kuchni Agnesiny, topiłam się w upale, wracałam do Łosinka, wyjeżdżałam na Syberię... a nade wszystko przeżywałam niezwykłe dzieje gości don Battisty. Książkę można traktować jako kontynuację „W poszukiwaniu zapachu snów” i „Zatańczyć czeczotkę” (zdecydowanie polecam), lub przeczytać ją solo.
Dla mnie - rewelacja.

To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. W zasadzie nie była to porywająca lektura, a zdecydowałam się na nią dlatego, iż powieść nawiązuje, a nawet jest kontynuacją wcześniej przeczytanych: "W poszukiwaniu zapachu snów" oraz "Zatańczyć czeczotkę". Bohaterką powieści jest Polka - kobieta, która w młodości wyemigrowała do Niemiec, gdzie mieszka, pracuje i samotnie wychowuje dorastającego syna Jana. Po tym jak poróżniła się z siostrą i pozostałą rodziną w Polsce nie chce wracać do rodzinnego Łosinka, który do tej pory był jej enklawą, domem rodzinnym, za którym tęskniła. Poszukuje więc swojego nowego miejsca na ziemi, gdzie mogłaby zawsze wracać, a w przyszłości także zamieszkać. Tym razem bohaterka przenosi nas do Włoch w egzotyczne miejsce w okolicach Neapolu, do zawieszonej wysoko nad urwiskiem willi, z której okien rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Capri i wyrastający nieoczekiwanie pośrodku morza Castello Aragonese. Opowiada nam historie gości -...

Kaja89 | 2014-09-28

Jest to moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Iwony Menzel. To co mogę powiedzieć o tej książce to to, że autorka w sposób skuteczny przenosi czytelnika na włoską wyspę. I na tym autorka mogłaby poprzestać. Wplatanie wątków rodzinnych, opisywanie bardzo szczegółowe życia i problemów poszczególnych bohaterów wprowadza chaos. Pomimo tego książka nie należy do najgorszych

Monika | 2011-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2011

Bardzo miło napisana książka. Plotkarska- takiego słowa mam ochotę użyć w odniesieniu do niej, bo duża część to plotki i opowieści snute przez gości hoteliku. Gości zaprzyjaźnionych i spotykających się często pod ulubionym wakacyjnym adresem. Kilka ciekawych i ciepłych historii z życia bardzo różnych osób.

Kachusek | 2014-07-28

Coś nie przypadła mi do gustu ta książka.. wprawdzie bardzo ciekawią mnie włoskie klimaty, ale przy tych akurat się wynudziłam. Kiedyś spełnię swoje marzenie i zobaczę Włochy na własne oczy :)

Dorota | 2015-04-27
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Tandetna okładka nie zachęca do otwarcia książki, jednak warto to zrobić. Dobrze napisana opowieść z ciekawymi postaciami. Miłe zaskoczenie.

sonia | 2011-03-12
Przeczytana: 26 lutego 2011

Książka mnie urzekła mnogością historii ludzi, których spotyka główna bohaterka. Wyczerpujące opisy Włoskich klimatów Castello Aragonese zachęcają do odwiedzenia tych miejsc. Poza tym momentami niezwykle zabawne sytuacje i historyczne informacje.

Jagoda30 | 2012-10-18

Jeżeli ktoś lubi kiedy w ksiażce jest miliom postaci, dwa miliony opisów, a ksiażka w sumie nie opowiada o niczym, to jest książka dla niego. Ja wynudziłam się jak mops

olga_sz | 2013-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

przeczytane z rozpedu, bo kolezanka pozyczyla mi trzy ksiazki tej autorki. w zasadzie opinia jak i o poprzednich ksiazkach - nie porywa, mowiac najdelikatniej.
a juz opis mowiacy o dagestanczykach???? chyba wydawca nie przeczytal tej ksiazki. co specjalnie nie dziwi...