Histeryjki, May

„Histeryjki o May” to cykl opowiadań albo jedno opowiadanie w trzech odsłonach; czytelnik może uwierzyć narratorowi, może się zgodzić z tymi, którzy mieli okazję poznać May, może też posłuchać jej samej. To opowiadania o May, która jest zbyt prawdziwa, żeby mogła być piękna. „Tego zbioru nie można nazwać po prostu powieścią ani po prostu cyklem opowiadań. Kolejne zdarzenia-przymiarki narracyjne wysnuwane są z hipotetycznych codziennych sytuacji, z typowych scenariuszy kobiecych takich jak miłość, małżeństwo, przyjaźń, choroby. Cechuje je przede wszystkim intensywne skupienie na podmiocie, które odsyła do narratorki jako osoby empatycznej do tego stopnia, że być może tożsamej z May. Empatycznej, a jednak zdystansowanej, świadomej mechanizmów opowiadania. W sprawie tożsamości czekają na nas zresztą liczne niespodzianki, charakterystyczne dla prozy Moniki Mostowik”.

Patrycja | 2016-03-16
Na półkach: 2016, Przeczytane