Opowiadania znanych współczesnych polskich pisarzy m.in. Jerzego Pilcha, Pawła Huelle, Wojciecha Kuczoka, Joanny Szczepkowskiej różne w formie, treści i tonacji spojrzenia na święta Bożego Narodzenia Dziewięć opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest Wigilia i czas Bożego Narodzenia. Święta są tu tematem żartobliwej anegdoty i prowokują do medytacji, stanowią pretekst do opowieści rodzinnych i wejrzenia w siebie. Wybitni, znani i lubiani autorzy gwarantują wysoką literacką jakość. Wśród nich m.in.: Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Wojciech Kuczok, Antoni Libera, Natasza Goerke, Joanna Szczepkowska.

allison | 2014-12-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Jak to często przy zbiorach opowiadań bywa, część utworów okazała się bardzo udana, a część mniej interesująca.
Największe wrażenie na mnie zrobiły dwie pierwsze historie, autorstwa panów Chwina i Dębskiego - oryginalne, zdumiewające, poruszające i wyobraźnię, i serce czytelnika.
Pilch i Huelle też nie zawiedli!
Wielka szkoda, że pozostałe opowiadania im nie dorównują.

Pozytywnie zaskoczyła mnie Joanna Szczepkowska - dotychczas znałam ją jedynie jako dobrą aktorkę i przeciętną felietonistkę o niezbyt błyskotliwym piórze.

Polecam cały zbiór, ale proszę nie nastawiać się odprężającą lekturę, gdyż święta ukazane przez większość autorów nie są ciepłe, rodzinne i relaksujące. Na pewno jednak ich literacki wizerunek daje wiele do myślenia na temat międzyludzkich relacji, samotności i marzeń.

Renax | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Bardzo dobrą notę w moich oczach zbiorek zawdzięcza opowiadaniom: Stefana Chwina, Wojciecha Kuczoka, Antoniego Libery i Joanny Szczepkowskiej. Pozostałe - były dla mnie nie do przeczytania. Ominęłam je. Ale te, które przeczytałam były warte uwagi: o samotności, o sztuczności pozorów, o głodzie bliskości rodzinnej i braku wspomnień z domu rodzinnego, o traumach gułagów, o samotności starca i porzuconego człowieka. Powtórzyłam 'o samotności', ale już tak zostawię w recenzji, gdyż samotność opisana w tych opowiadankach jest dojmująca i wielopostaciowa, a jednak zawsze taka sama.

książek: 2036
Księgozbiór_Kasiny | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

"9 wigilii" to zbiór 9 opowiadań napisanych przez 9 różnych autorów. Tematyka jak sam tytuł wskazuje dotyczy tego jednego magicznego wieczoru w roku. Przedstawione mamy tutaj różnego rodzaju wigilie, tych co lubią święta i czekają na nie przez cały rok, ale także tych co ich nie lubią lub wręcz nienawidzą.

Przy tego typu pracy zbiorowej oczywiście jedne opowiadania bardziej przypadną nam do gustu, a inne mniej, jeszcze inne w ogóle. To króciutka książka, którą bardzo szybko się czyta. U mnie idealnie sprawdziła się podczas czekania w kolejce w urzędzie komunikacji, bo numerek miałam dopiero 60! Jednak przyznam się szczerze, że opowiadania mają to do siebie, że w moim przypadku raczej się nie sprawdzają i właściwie szybko później o nich zapominam... Nie jest to oczywiście wina złego pisarstwa Autorów. To raczej moje nastawienie, nie za bardzo lubię tak krótkie formy, bo jak tylko uda mi się już "wejść" w dany świat i poznać/polubić bohaterów, opowiadanie się kończy, a u mnie...

Agnieszka | 2014-01-03
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Tematem przewodnim książki są, oczywiście, święta Bożego Narodzenia. Podczas czytania łatwo zauważyć pewien mianownik, który łączy niemal wszystkie teksty. Większość opowieści mówi o ludziach spędzających wigilię samotnie lub przynajmniej czujących się samotnymi, nawet pośród bliskich. Najdziwniejsze jest to, że taki typ bohatera w opowiadaniu świątecznym wydaje się zupełnie naturalny. Wpasowuje się idealnie w obraz naszego współczesnego życia. To niepokojąca myśl i warto może poświęcić jej nieco więcej czasu, nie tylko podczas lektury „9 Wigilii”. Nie oznacza to, że teksty są smutne. Drugim najczęściej przewijającym się przez opowiadania wątkiem jest wigilijny cud. Przybiera rozmaite postaci, od rzeczy całkiem zwyczajnych, jak przypadkowy telefon, aż do zdarzeń nadprzyrodzonych. Czytając „9 Wigilii” nie sposób narzekać na monotonię. Każde z opowiadań jest inne i wydaje mi się, że większość czytelników znajdzie przynajmniej jedno, które przypadnie im do gustu.

Po "9 Wigilii"...

szpilka | 2016-08-14

Lubię kiczowatą magię świąt, bo nagle jeden wieczór może być czymś ważnym. Choć data jest bardzo umowna to setki podań, mitów i legend sprawiły, że szukamy czegoś tajemniczego i niezwykłego w tym dniu.

Ola | 2014-01-03
Przeczytana: grudzień 2013

Grudzień to wyjątkowy czas.
Dla wielu to okres biegania po sklepach i gorączkowych przygotowań do Świąt.
Dla mnie czas wtedy zwalnia. Szczególnie przyglądam się moim relacjom i uczuciom. Chcę spędzać czas z Przyjaciółmi i Rodziną. Godzinami siedzę w kuchni i przygotowuję jadalne prezenty.
Ten czas w roku to mój czas.
Książka "9 Wigilii" w kilku opowiadaniach porusza temat tego co ważne jest w Świętach i jak różnie mogą być one spędzane. Skłania do refleksji i daje chwilę wytchnienia od codzienności, wprowadzając atmosferę Bożego Narodzenia już na początku grudnia.
Polecam, ale szczególnie przed Świętami.
Do tej książki po prostu potrzebna jest magia Bożego Narodzenia.

Missy | 2015-02-25
Przeczytana: 28 grudnia 2014

9"Wigilli" to misterniernie nakreślony obraz przez polskich pisarzy o najważniejszych świętach w roku.My,jako czytelnicy możemy w tym obrazie przejżeć się sami,po to tylko,by odpowiedzieć sobie na pytanie.Jak bliski jestem dzis tradycji,jak wiele znaczy dla mnie rodzina i czy tak naprawdę dobrze znam osobę z którą dziele się dziś opłatkiem?Czy ona zna mnie także?Czy pod płaszczem skarg,pretensji i skrywanych żalów od lat moje serce potrafi wybaczyć i kochać,by nieś radość z narodzin małego Jezusa i dzielić się z nią bliskimi? Podczas tej lektury każdy z bohaterów,jak i sam czytelnik zadają sobie pytanie: Jak daleko jestem w stanie otworzyć własne serce dla bliskich i nowo narodzonego dzieciątka?

To co łączy opowiadania w piękną całość, oplatając się na duszy bohaterów,jak łańcuch na choince to dojmujące uczucie pustki i samotności,która zaciska się w ich wnętrzu tworząc gulę w gardle i piekące łzy pod powiekami.Wszysy tego dnia w przeróżny sposób usiłują radzić sobie z tym...

kusia137 | 2018-12-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Mimo Wigilii w tytule, nie wszystkie opowiadania mają świąteczny klimat, a niektóre są tak daleko związane ze świętami, że aż ciężko ten związek wyłapać. Zbiór opowiadań może być dobrym pretekstem do zapoznania się z twórczością nowych autorów i rozpoczęcia poszukiwań ich innych dzieł. Niestety, mnie z dziewięciu Wigilii przypadły mi do gustu tylko cztery. Przy opowiadaniach różnych autorów, o zupełnie innym klimacie to pewnie normalne. Polecam "Okno dla anioła", "Opowieść wigilijną", "Franz Carl Weber" i "Puste krzesło przy wigilijnym stole".

Loncia | 2011-12-16
Przeczytana: grudzień 2011

Wiem jedno - kocham Kuczoka! I sprawdziło mi się, że choćby pisał o niczym, a napisał, ja z największą przyjemnością to przeczytam. Bo on pisze tak pozornie bez składu i ładu, bez zasad poprawnej polszczyzny, tylko tak jak ludzie mówią. Tzn. prosto, nie kończąc zdań i wtrącając to, co im się nagle przypomni i co im ślina na język przyniesie.
Za to, że jest wielkim wyjątkiem w literaturze, za to, ze robi bałagan w moim uporządkowanym życiu - uwielbiam!

A co do opowiadań, zdecydowana większość była nudna, a ich puenta (jeśli była) do mnie nie dotarła...

Dorcia | 2010-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2010

Inne spojrzenie na obchodzenie świąt, a raczej na niechęć do nich i jakąś sztuczność, która powstaje bo tak było, bo to tradycja a nie coś pięknego i szczególnego. Opowiadania poruszające, każące się zastanowić nad naszym zachowaniem i traktowaniem otoczenia w te wyjątkowe dni.