Książka Roku 2018

Chłopcy 2. Bangarang

Cykl: Chłopcy (tom 2) | Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Myrkul

Wrócili! Dzwoneczek i jej banda wyrośniętych, wiecznie niedojrzałych Chłopców po raz kolejny pokazują, że nie da się oddzielić dobrej zabawy od solidnych kłopotów. I nieważne, czy to klubowy Zjazd, motocyklowa wycieczka do pobliskiego miasta czy pozornie leniwe popołudnie w opuszczonym Lunaparku – każdy dzień to nowa przygoda, a na końcu czai się ta największa. I najbardziej przerażająca....

Wrócili!

Dzwoneczek i jej banda wyrośniętych, wiecznie niedojrzałych Chłopców po raz kolejny pokazują, że nie da się oddzielić dobrej zabawy od solidnych kłopotów. I nieważne, czy to klubowy Zjazd, motocyklowa wycieczka do pobliskiego miasta czy pozornie leniwe popołudnie w opuszczonym Lunaparku – każdy dzień to nowa przygoda, a na końcu czai się ta największa. I najbardziej przerażająca. Śmierć…

Droga znowu wzywa, nie ma odwrotu ani chwili na oddech. Tylko co jeśli tym razem wiedzie wprost do znienawidzonej dorosłości?

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1239

Powrót motocyklowych Chłopców

Najnowsza książka Jakuba Ćwieka to powrót Zagubionych Chłopców pod wodzą Dzwoneczka. Tyle tylko, że ci Chłopcy uciekli z Nibylandii przed nieobliczalnym Piotrusiem i, pod opieką Dzwoneczka zastępującego im mamę, dorośli w Polsce. No, dorośli to pojęcie względne. Na pewno urośli, zapuścili brody, poznali uroki seksu i mniej lub bardziej zakazanych używek, a także założyli gang motocyklowy. Jednak w głębi duszy wciąż pozostali dziećmi.

„Chłopcy 2. Bangarang”to kontynuacja wątków z pierwszego tomu. Dzwoneczek, obawiająca się, że ślady magii może wykryć Piotruś, zakazuje Chłopcom posługiwać się magią. Żeby zdobyć środki na życie, postanawiają odnowić zrujnowany lunapark, w którym mieszkają i otworzyć go dla publiczności. Oczywiście nie będzie łatwo. Przeszkadzać im w tym będą podejrzani lokalni biznesmani, konkurencyjne gangi i zdrajcy we własnych szeregach.

„Bangarang” ma podobną formę co pierwsi „Chłopcy”. To zbiór kilku dłuższych i krótszych opowiadań, z których każde ma wyraźnie niezależną fabułę i zaznaczony punkt kulminacyjny, jednak ułożone są chronologicznie i tworzą spójną całość niczym rozdziały powieści. Wyjątkiem jest historia „Koci łapki”, której głównym bohaterem jest Pan Proper, kot mieszkający razem z Chłopcami. Tak, jak w pierwszym tomie, tytułem każdej z opowieści są dziecinne powiedzenia, od „Kto się przezywa...” przez „Twój stary” po „Boidupy”.

W drugim tomie Ćwiek nieco rozbudowuje świat Chłopców, który jedynie musnęliśmy w pierwszej części. Dowiadujemy się, że gang motocyklowy „Zagubieni Chłopcy” to międzynarodowa organizacja, składająca się z oddziałów od Ukrainy po Europę Zachodnią. Poznajemy nieco więcej szczegółów związanych z ucieczką z Nibylandii. Odwiedzamy Zagubionego Chłopca, który postanowił dorosnąć i się ożenić. A także zaglądamy w przeszłość, by zobaczyć jedynego mężczyznę, do którego Chłopcy byliby skłonni powiedzieć tato. Powracają oczywiście wszyscy starzy bohaterowie, znacznie większą rolę odegra Kubuś, pojawi się też kilka nowych postaci.

Jak zwykle u Ćwieka jest momentami strasznie, momentami zabawnie, a momentami obrzydliwie. Czasami autor wywołuje u nas wszystkie te odczucia na raz. Przy czym jego styl niespecjalnie nadaje się dla ludzi wrażliwych. Pisarz ma gdzieś polityczną poprawność, a jego żarty są jak gang motocyklowy: wulgarne, głośne, bez szacunku dla kogokolwiek, ale przez to naturalne i mają w sobie pewien urok. Chłopcy uwielbiają wódę, piękne motocykle i szybkie kobiety, a Ćwiek nie tylko nie ukrywa tego przed czytelnikiem, ale jeszcze to podkreśla, choć trzeba mu przyznać, że unika nadmiernie obrazowej erotyki.

Warto też zwrócić uwagę, że mimo dziecinności i żywiołowości bohaterów oraz „nibylandiowych” inspiracji, historie często skłaniają do refleksji albo mają dość dwuznaczne zakończenie. Zresztą trudno tu mówić o pozytywnych i negatywnych bohaterach. Ja bym się bał wejść do baru, w którym siedzą Kędzior z Milczkiem.

„Chłopcy 2. Bangarang” na pewno spodoba się fanom Ćwieka, a także miłośnikom opowieści spod znaku harleyów i skórzanych kurtek z naszywkami. Omijać ją powinny osoby, którym nie w smak kapiący testosteronem i rzucający bluzgami motocykliści. Ale tacy nigdy nie trafią do Nibylandii.

Krzysztof Krzemień

szaraczek | 2015-11-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 listopada 2015

To już weszło mi w krew, że gdy tylko słyszę nazwisko Ćwiek od razu mam przed sobą wizję cudownie spędzonego czasu. Wiem, że będzie to książka pełna swoistego poczucia humoru, mnóstwo akcji, rozwalani i męskiego świata. Po prostu: BANGARANG!!!

Tym razem Chłopcy z Dzwoneczkiem będą musieli zmierzyć się nie tylko ze zdradą. Tym razem „dzieci” będą musiały się zmierzyć z problemami dorosłych, a dokładniej z topniejącymi funduszami.
Handel proszkiem może im przynieść więcej strat niż zysków. Skrót też już nie jest bezpiecznym źródłem zarobku…
Czy to oznacza, że chłopcy jednak będą musieli dorosnąć?

Druga Nibylandia to miejsce, w którym nawet zwykłe koty mają niezwykłe przygody.

Jakub Ćwiek jak zwykle podarował mi ogromną dawkę swojego specyficznego niekiedy czarnego humoru, co tak bardzo uwielbiam w jego twórczości. Nawet nie mam zamiaru kłamać czy ukrywać, że seria Chłopcy niszczy pewną część naszego dzieciństwa. No, bo kto z nas nie zna przygód chłopca, który nigdy nie chciał...

annaroza | 2017-03-12
Na półkach: PLC, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 marca 2017

Sama nie wiem, co mi się w tej książce tak podobało. Przecież nie język, jakim posługują się bohaterowie. Nie są oni też zbyt sympatyczni. W pewnym momencie stwierdziłam, że tak naprawdę lubię tylko Pana Propera. A potem przeczytałam opowiadanie "Koci łapki"... Intryga książki też nie jest szczególnie fascynująca. A od książki po prostu nie mogłam się oderwać. I jeszcze zakończenie... Dobrze, że wypożyczyłam od razu dwa tomy przygód Chłopców, bo mogłam od razu wziąć się za trzecią część.

Marzena | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Takiego rozwoju wypadków zupełnie się nie spodziewałam!
Na początku tej części było sielsko, chociaż zupełnie nie anielsko, beztrosko, ciut krwawo, brutalnie i jeszcze bardziej krwawo i brutalnie, i mimo że Dzwoneczek z Chłopcami musieli radzić sobie z kilkoma przeciwnościami, atmosfera niczym z wesołego miasteczka wciąż wisiała w powietrzu.
Natomiast zakończenie?
Zakończenie wprawia w osłupienie, i budzi niezgodę na to co się stało, a przeczytawszy posłowie wiem, że czułam dokładnie to co Autor.
Niby wiem, że trzeba było postąpić w ten sposób, jednak ciężko się z tym pogodzić...
Konieczne muszę się dowiedzieć co dalej?!? Przecież tutaj chodzi o Drugą Nibylandię, o Kędziora, o Bliźniaków, o Milczka! O Dzwoneczka i Kubusia...
Wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno - biorę się za część trzecią!

książek: 2059
jamczyk | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 04 września 2017

Dalsze losy Chłopców. Jest bardziej poważnie, dorośle, choć humor i chęć zabawy nie opuszcza głównych bohaterów. Bardzo dobra kontynuacja, z małym suspensem na koniec. Nie pozostaje nic innego, jak tylko sięgnąć po tom trzeci

Cezar Kolcz | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Przebrnąłem przez książkę i wątpię żebym coś z niej pamiętał nawet jutro. Cała fabuła opiewa wokół lunaparku i dostania kredytu. Nie było momentów żebym szczerze się śmiał. Zakończenie dosyć niespodziewane co jest plusem książki. Czy polecam? Trudno powiedzieć. Czy sięgnę po kolejny tom? Tak. Czemu? Chyba dlatego, że nie lubię niedokończonych historii.

słoneczko | 2017-04-03
Przeczytana: 30 marca 2017

Druga część podobna do pierwszej.
Chłopcy jeżdżą na wielkich motocyklach, noszą skórzane kurtki i broń, zabijają zombie i inne stwory oraz cały czas świetnie się bawią.
A ja bawiłem się dobrze razem z nimi.
Chłopcy zostawieni sami sobie klną, „kochają” dziewczyny, piją i ciągle się wygłupiają. Tylko Mama jest w stanie nad nimi zapanować.
Historie z dziwnymi przygodami Chłopców bawią i śmieszą.
Z drugiej strony opowiadania stają się trochę schematyczne.
Dobra rozrywka i relaks na wieczór.

Roland | 2015-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2015

Najnowsza odsłona ćwiekowych Chłopców zawiera pięć opowiadań zakończonych intrygującym i dość melancholijnym epilogiem. Pierwsza część wprowadziła czytelnika w świat Drugiej Nibylandii zamieszkiwanej przez umięśnionych i nie stroniących od używek tytułowych chłopców, wychowywanych przez twardą rękę Dzwoneczka. „Bangarang” zdecydowanie różni się od swojego poprzednika. Akcja spowolniła, zabrakło rubasznego humoru i charakterystycznego „pazura”, jakim odznaczali się Chłopcy, jednakże to wcale nie przeważa na niekorzyść książki, wręcz przeciwnie.

Główna fabuła skupia się na planach odbudowy i otwarcia lunaparku, w którym dotychczas Chłopcy pomieszkiwali na dziko. Zaczynając od Zjazdu, mającego zmienić wszystko, jeżeli chodzi o działalność grupy, aż po sam… dość zaskakujący i przekręcający wszystko koniec - to znowu raczej luźno powiązane ze sobą opowiadania niż pojedyncza historia.

Drugi tom jest mniej dziecinny. Motocykliści w końcu poznają smak odpowiedzialności i dorosłego...

Marta | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

BANGARANG! Chłopcy wracają! Są jeszcze bardziej hałaśliwi, niepoprawni i nieznośni! Więcej imprezują i przeklinają. Cały czas świetnie się bawią, a czytelnik razem z nimi. Kędzior, Milczek, a nawet Stalówka robią rozpierduchę, że aż miło, a w międzyczasie uczą życia małego Kubusia. W tym czasie Dzwoneczek próbuje otworzyć Lunapark z prawdziwego zdarzenia, a jak wiadomo dla seksownej wróżki nie ma rzeczy niemożliwych, nawet jeśli musi się posunąć do szantażu.
Pierwsza część „Chłopców” była wybitna (recenzja tutaj). Druga jest tylko dobra. Przyznaję, że miło spędziłam czas przy lekturze, jednak mam wrażenie, że klimat pierwszego tomu gdzieś umknął autorowi. Wcześniej zabawie i salwom śmiechu towarzyszyła nostalgia, poczucie, że w tym wszystkim chodzi jednak o coś więcej niż tylko psoty wyrośniętych dzieciaków. Tym razem niekończącej się imprezie zabrakło drugiego dna. Czyta się przyjemnie i szybko, ale bez żadnej refleksji. Za to zakończenie jest genialne!!! W takim duchu powinna...

Gabriela P | 2014-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2014

Jakuba Ćwieka poznałam za sprawą cyklu „Kłamca” i z miejsca zyskał on moje uznanie. Dlatego więc jak tylko doszły mnie słuchy o nowej serii „Chłopcy”, bez namysłu się za nią zabrałam. Dzisiaj jednak mam do zrecenzowania nie pierwszy, a drugi tom.

„Chłopcy. BANGARANG” trafili na moją półkę niedługo po swojej premierze, ale z jakiegoś powodu bardzo długo czekali aż po nich sięgnę. Premiera trzeciego tomu podziałała motywująco. Ku mojej radości, tak samo jak w przypadku pierwszej części, bawiłam się wyśmienicie.

BANGARANG wydaje mi się nawet lepszy od pierwszego tomu. Wszystko za sprawą cięższej atmosfery. Charakterystyczny dla nich humor powoli zanika, a pierwsze skrzypce zaczyna przejmować czysta groza. Po raz kolejny mamy tu do czynienia z opowiadaniami, ale jak dla mnie, są one jak najbardziej ze sobą połączone i choć zazwyczaj unikam książek pisanych w taki sposób, w przypadku Chłopców nigdy mi to nie wadziło.

Dla przypomnienia, bądź dla tych, co z serią nie są...

Agata | 2015-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 lipca 2015

Drugi tom opowiadający o przygodach Chłopców i Dzwoneczka jest bardzo dobrą książką. Co prawda jest troszkę mniej zabawna, a fabuła słabsza w porównaniu do pierwszej części, to jednak nie mogę się czepiać, bo i tak świetnie spędziłam czas z książką. Jakub Ćwiek rozpuścił mnie pierwszym tomem i teraz czekam na równie dobre i zabawne dialogi ;) Przejdźmy jednak do zakończenia, które okazało się niesamowite. Nie tego się spodziewałam i teraz z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Autor mnie naprawdę zaskoczył. Polecam!