Pułapka Tesli

Fabryka Słów
2019-09-13
2013-10-25
antologia opowiadania Wrocław

Dość ciekawy, ale nieco nierówny zbiór opowiadań. Pierwsze jest najkrótsze, ale mało zapamiętywalne. Drugie - ciekawe, ale dołujące i najgorsze, choć tragedii nie ma. Trzecie, tytułowe, choć ciekawe, to ciągnie się, choć nie jest najdłuższe. Czwarte skojarzyło mi się w pewien sposób z wojskową serią Marcina Ciszewskiego, pełna tajemnic, z genialnym zakończeniem. Ostatnie to niezła petarda. Choć najdłuższe, nawiązujące nieco do trzeciej minipowieści z tomu "Toy Wards" tego samego pisarza, ma szybką akcję, dającesię polubić, nietuzinkowe postaci i choć urwane, to genialne zakończenie. Ogólnie polecam, choć wrażliwym radzę omijać opowiadanie "Wypasacz".

No niestety kompletnie nie mój typ literatury :(

No niestety kompletnie nie mój typ literatury :(

Zbiór opowiadań. Są dobre, zaciekawiają, zmuszają do myślenia. W każdym z nich brakuje jednak solidnego zakończenia. To oddzielne kystorie, które sprawnie połączone mogłyby się przeplatać i tworzyć nowe wątki. Każde z nich wręcz prosi się o rozwinięcie.

Bardzo fajny zbiór opowiadań o lekkim zabarwieni sci-fi. Nie ma tu jakiejś skomplikowanej technologi, raczej zbliżona rzeczywistość do naszej z lekkim nastawieniem na przyszłość lub małe zmiany. Ciekawe problemy poruszane, trochę niedosyt bo mogłyby być z tego dobre powieści, szczegółnie z opowiadań o Walickim lub Różyckim. Tytułowe opowiadanie o Tesli ok, ale bez szału. Dwa kolejne z wymienionymi przeze mnie bohaterami znacznie lepsze w mojej ocenie

Jest to zbiór niezwiązanych ze sobą opowiadań. Każde z nich ma w sobie na prawdę świetny pomysł. Każde ma świetny początek i coś wciągającego, intrygującego. Sprawiają jednak wrażenie jakby sam autor nie do końca wiedział jak ten pomysł wykorzystać. Najgorsze jest to że opowiadania nie mają w ogóle struktury opowieści. Brakuje to narastającego napięcia i stawek, brakuje punktu kulminacyjnego. Są płaskie jak deska. Sprawiają przez to wrażenie niedorobionych, niedokończonych. Opowiadanie Pułapka Tesli i ostanie o snach były niezłe - szkoda niewykorzystanego potencjału.

Pułapka Ziemiańskiego to zbiór pięciu niepowiązanych ze sobą opowiadań. Pułapką jest nazwisko tego bardzo lubianego i cenionego pisarza. Tylko z uwagi na to nazwisko dotrwałem do końca, licząc, że chociaż jedno opowiadanie będzie tego warte.

"Wypasacz" i "Chłopaki, wszyscy idziecie do piekła" to opowiadanie słabe, a w przypadku tego pierwszego to jeszcze głupiutkie, z ewidentnymi błędami. Drugie może by miało jakiś sens, gdyby było powieścią, a tak, ani nie wciąga, ani nie ma w sobie głębi. 3*

Tytułowa "Pułapka Tesli" mogła by być szkicem większej powieści, po rozbudowaniu i zgłębieniu pewnych aspektów, zbudowaniu relacji mogło by się to udać. Jako krótkie opowiadanie niestety się nie broni. 4*

"Polski dom" jest najkrótszą historią, kojarzy się z popularnymi w latach 90tych historiami o duchach, ma w sobie trochę uroku, ale więcej niewykorzystanego potencjału. Szkoda, bo lubię ten klimat. 6*

"A jeśli to ja jestem Bogiem? " ostatnie i zdecydowanie najlepsze opowiadanie, intrygująca i wciągająca podróż z pogranicza jawy i snu z odrobiną grozy. 7*

W porównaniu do „Zapachu szkła” bardzo słaby zbiór.

W porównaniu do „Zapachu szkła” bardzo słaby zbiór.

Hmm... Powiem tak, z każdym opowiadaniem jest coraz lepiej. Ostatnie jak dla mnie rewelacja ale i tak uważam że zbiór opowiadań "Zapach szkła" zrobił na mnie lepsze wrażenie jako całość.

Przyjemne, parę fajnych pomysłów, czyta się fajnie. Niestety to tylko tyle...
Spodziewałem się więcej,może nie dużo więcej, ale jednak. Niemniej jesli ktoś trafi w promocji 10zl tak jak ja i ma luźne popołudnie to śmiało. To jak taki film co się idzie do kina biorąc mega popcorn i cole. Fabuła jest,coś się tam dzieje,jest ok chrup chrup pić pić i zapomnisz, że to oglądałeś do tygodnia czasu.

Przyjemne, parę fajnych pomysłów, czyta się fajnie. Niestety to tylko tyle...

Ciekawe pomysły jednak opowiada prowadzą do nikąd, kończą się w połowie, bez wyjaśnienia etc

Andrzej Ziemiański Pułapka Tesli Zobacz więcej
Andrzej Ziemiański Pułapka Tesli Zobacz więcej