Chłopcy 3. Zguba

Okładka książki Chłopcy 3. Zguba Jakub Ćwiek Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Chłopcy 3. Zguba
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Chłopcy (tom 3) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Chłopcy (tom 3)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2014-11-19
2014-11-19

Coraz bardziej Zagubieni Chłopcy

Fabuła się zagęszcza, nie mogłam oderwać się od książki. Nadal jest w niej mnóstwo przemocy i wulgaryzmów, ale atmosfera jest dużo poważniejsza niż w pierwszej części. Nie mogę się doczekać dalszego ciągu.

Książka skręca w zupełnie nowym kierunku względem poprzednich dwóch tomów. Jest mroczniej i poważniej, mniej tu powodów do śmiechu, więcej dramatów, ale to dobrze. Dzięki temu seria zachowuje świeżość kontynuując tą jedyną w swoim rodzaju historię.
Teraz czas na wielki finał!

Teraz czas na wielki finał!

Dwie pierwsze części są całkiem inne , wiele w nich humoru , lekkości .W tej części zmiotło mnie z planszy …
Tu już wiele aspektów opisane jest brutalnie , tu już nie ma żartów …Był moment , że zakręciła mnie się łza …

Pamiętasz dwie pierwsze części? Ta tobą pozamiata, bo pan Jakub poszedł po bandzie. I dobrze poszedł. Jest inaczej, mrocznie, brutalnie (chciałoby się powiedzieć "męsko", ale, hej, umówmy się - pod tym względem obie płcie potrafią zrobić ostry dym) i... smutno.

Trudno powiedzieć, że to się może podobać, więc użyję wytrycha - to się czyta zakurwiście (zrozumiesz skąd taki język, gdy skończysz #3) dobrze i ciężko.

Skąd pomysł pana Jakuba na taki styl "Chłopców, odsłona trzecia"? Nie zaczynajcie czytać od końca! W końcu "posłowie" ma konkretne znaczenie i źródłosłów.

Edytuję, bom zapomniał: Jacek Rozenek zrobił genialną robotę! Kudos. KUDOS!

Dwie pierwsze cześci podobały mi się dużo bardziej. W tej cześci za dużo przemocy jak dla mnie.

Ciekawa interpretacja słynnych Zaginionych Chłopców z Piotrusia Pana. Fabuła jest prosta ale bardzo tajemnciza i wciągająca. Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Trzecia część jest zdecydowanie poważniejsza od poprzednich. Nie znaczy jednak, że jest gorsza. Możemy zapomnieć o szalonych przygodach Chłopców. Jednak nie oznacza to, że musimy pożegnać się z krwawymi bójkami. O nie! Jest ich pod dostatkiem.
Drobnym minusem jest dla mnie to, że czytanie książki szło mi bardzo opornie. Mimo, iż wydawała mi się ciekawa, zastanawiałam się już nad porzuceniem tej historii. Jak widać – jednak dobrnęłam do końca i tego nie żałuję.
Dzwoneczek spędza urlop w pięknej Barcelonie. Podczas powrotu ulega wypadkowi. Budzi się pół roku później w klinice, a jedyną osobą będącą przy niej jest Luby. Dziewczyna nie wie, gdzie podziali się jej Chłopcy, ani dlaczego wszyscy mówią do niej Matylda. Przebiegły Cień funduje jej niezłe pranie mózgu. Dzwoneczek zaczyna wierzyć w historię, jaką mężczyzna jej przedstawia i niedługo potem całkowicie traci wiarę we wróżki.
W dalszej części poznajemy wreszcie Piotrusia, który spotyka swoją nową Wendy i wraz z nią, Cieniem i kilkoma motocyklistami z Stalówką na czele świetnie się bawi mordując uczestników pewnej domówki. Sceny jak zwykle pisane bez żadnych zahamowań, co zasługuje na uznanie.
Dowiadujemy się też o losach pozostałych Chłopców, w tym mojego ulubionego - Kędziora - oraz błyskotliwego Kubusia. Witamy się ponownie z Tinką – bohaterką opowiadania z pierwszego tomu. Powracają także upiory, wychodzące z martwych ciał szczury, a także niezastąpiony Pan Proper! To właśnie jemu zawdzięczamy powrót Dzwoneczka do normalności. Od tej chwili dziewczyna zaczyna walczyć o odzyskanie swoich Chłopców.
Żal robi mi się na samą myśl o dwóch kolejnych postaciach – chodzi o Paragona i Rózię, zwaną teraz Małgorzatą.
Paragon pomaga mamie w realizacji jej planów, a przynajmniej w ich rozpoczęciu, gdyż później zostaje poczęstowany syrenimi łzami. Jak uznała Dzwoneczek – dla jego dobra. A szkoda, bo bardzo polubiłam tą postać i jego żonę.
Z decyzją autora co do drugiej postaci jest mi ciężko się pogodzić. Aby odzyskać wspomnienia Milczka, pan Ćwiek zmusza byłą wróżkę do morderstwa. Tak, zabija ona Rózię.
Twierdzę, że ta książka, jak już wspomniałam do góry, jest poważniejsza od poprzednich. Nie mogę się już doczekać, aż sięgnę po czwarty tom. Jestem ciekawa, co stanie się z pozostałymi Chłopcami i mocno trzymam kciuki za Dzwoneczka. Wyczekuję też reakcji Cienia na zaistniałą sytuację.

Okładka: 7/10
Treść: 6,75/10

Cała historia rozkręca się na dobre. Wydaje się, że Luby osiągnął swój cel – Chłopcy stracili pamięć, a osamotniona i zagubiona Dzwoneczek wypowiada zaklęcie, przywołując na ten świat swego największego wroga. To oczywiście jednak nie koniec, bo przecież wróżki nie poddają się tak łatwo, a Dzwoneczek zrobi wszystko, by odzyskać swoich Chłopców...

Choć pierwszy tom tego nie zapowiadał, to historia okazała się wciągająca i warta przeczytania.

Okładka: 7/10
Treść: 6,75/10

Na początku byłam totalnie przeciwna temu tomowi, ale gdy go skończyłam go czytać moja opinia totalnie się zmieniła. I teraz mam takie "okey, stało to co się stało, nie pochwalam tego, ale mogło być gorzej co nie, he?" I za niedługo zabieram się za 4 by zwieńczyć tą, całą szaloną przygodę :D

Na początku książki byłam trochę zawiedziona- jak to nie ma lunaparku, białego proszku i zdegenerowanych Wiecznych Chłopców.
Byłam trochę smutna, że opowieść zaczyna być "dorosła"! :o
Dzwoneczek traci pamięć? Ale jak? Dlaczego?
Autor tak poprowadził akcję, że przez chwilę naprawdę uwierzyłam, że dwa poprzednie tomy były tylko wytworem wyobraźni głównej bohaterki.
Jednak na szczęście szybko rozpracowałam Lubego i z całych sił zaciskałam kciuki za wróżkę.
Muszę się zgodzić, że chyba to faktycznie najlepsza część cyklu! Pomysł z przywróceniem Piotrusia- cudo! Dzięki temu zabiegowi książka trzyma w napięciu, kto wygra Piotruś i Cień czy Dzwoneczek?!
Oprócz lekkiej zmiany fabuły i obrotu zdarzeń o 360°, nie zabrakło grubiańskich żartów, przekleństw, przemocy i seksu czyli cała kwintesencja Chłopców i Jakuba Ćwieka.

Byłam trochę smutna, że opowieść zaczyna być "dorosła"! :o
Dzwoneczek traci pamięć? Ale jak? Dlaczego?
Jednak na...

• 2015