Chłopcy 3. Zguba

Cykl: Chłopcy (tom 3) | Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
aspolski

"Gdzie są moi Chłopcy?!” Krótkie wakacje Dzwoneczka nieomal kończą się tragedią. Gdy wróżka budzi się po wielomiesięcznej śpiączce, odkrywa, że całe życie, jakie znała, to tylko twór podświadomości, a prawda jest… zupełnie inna. Jaką rolę w intrydze odgrywa Cień i sam Piotruś Pan? I gdzie podziali się Chłopcy? Za odpowiedzi na te pytania Dzwoneczek będzie musiała zapłacić wysoką cenę. O ile w...

"Gdzie są moi Chłopcy?!”

Krótkie wakacje Dzwoneczka nieomal kończą się tragedią. Gdy wróżka budzi się po wielomiesięcznej śpiączce, odkrywa, że całe życie, jakie znała, to tylko twór podświadomości, a prawda jest… zupełnie inna. Jaką rolę w intrydze odgrywa Cień i sam Piotruś Pan? I gdzie podziali się Chłopcy? Za odpowiedzi na te pytania Dzwoneczek będzie musiała zapłacić wysoką cenę. O ile w ogóle zdąży je poznać…

"Zguba" to książka, przy której Czytelnik będzie miał poczucie, że opuścił stary, poczciwy lunapark i właśnie pędzi Skrótem na złamanie karku. Świat "Chłopców 3" jest bezwzględny i brudny (tak jak bezwzględna i brudna bywa dorosłość), a jednocześnie niebywale pociągający. Najlepsza część bestsellerowego cyklu!

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1103

Coraz bardziej Zagubieni Chłopcy

„Chłopcy 3: Zguba” to już trzecie spotkanie z Zagubionymi Chłopcami i Dzwoneczkiem w interpretacji Jakuba Ćwieka. Chłopcy zdążyli się dorobić w Polsce sporej rzeszy fanów, głównie w związku z oryginalnością tej wersji klasycznej historii J.M. Barriego.

Wiktoriański pisarz zapewne miałby trudności z rozpoznaniem własnego pomysłu. Oto Dzwoneczek zabrała z Nibylandii Zagubionych Chłopców i uciekła przed Piotrusiem Panem do naszego świata, a konkretnie do Polski. Tu Zagubieni Chłopcy dorośli, przynajmniej ciałem. Następnie uformowali gang motocyklowy na czele z Dzwoneczkiem, która z wróżki przeistoczyła się w bardzo atrakcyjną kobietę.

Trzecia część zaczyna się od wypadku. Dzwoneczek odpoczywa w Barcelonie. Tam podczas jazdy na motocyklu zderza się z samochodem i zapada w półroczną śpiączkę. Budzi się w polskim szpitalu. Okazuje się, że życie które znała, było kłamstwem. Najwyraźniej jest Brytyjką, objętą programem obrony świadków po tym, jak zeznawała przeciwko gangowi motocyklowemu. Nikt z jej dawnych znajomych jej nie pamięta, a większość Chłopców zniknęła. Jest przy niej tylko Grzegorz Luby, podobno partner w interesach, którego ona pamięta jako zaciekłego wroga. Ale kim jest naprawdę? I czy to ona zwariowała, czy może jednak cały świat?

Trzecia cześć cyklu jest wyraźnie odmienna od dwóch pierwszych. Tym razem nie mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań, a pełnowymiarową powieścią. Ćwiek zgrabnie splata nici wątków, które utkał w dwóch pierwszych częściach. Nawet jeśli początkowo któreś opowiadanie wydawało się przypadkowe i niepasujące do reszty, teraz wraca i okazuje się cennym szczegółem budującym intrygę. Swoje pięć minut ma m.in. nauczycielka Rózia, kochanka Milczka, a także kot Pan Proper.

Fani serii doczekają się wreszcie pojawienia Piotrusia Pana w pełnej krasie, który nieco się zmienił, odkąd Dzwoneczek odeszła z Nibylandii. Dowiadujemy się również, co porabia jego Cień oraz dlaczego właściwie uciekinierzy zdecydowali się Nibylandię opuścić.

Może trochę szkoda, że autor nie zdecydował się nieco podroczyć z czytelnikiem, bo na początku można naprawdę zwątpić, czy pierwsze dwa tomy nie były jakąś halucynacją Dzwoneczka. Jednak Ćwiek szybko pokazuje czytelnikowi sceny, które rozwiewają wszelkie wątpliwości. Może za szybko, ale dzięki temu wielowątkowa akcja rusza z kopyta.

W „Zgubie” panuje zupełnie inny klimat. Pierwsze dwie części skrzyły się od humoru. Wulgarnego, niewyszukanego, takiego prawdziwie motocyklowego, woniejącego smarem, spoconymi facetami w skórach i półnagimi dziuniami. Teraz tego humoru nie ma. Nie znaczy to oczywiście, że Ćwiek nagle się ugrzecznił, co to, to nie. Nagości i przemocy, także seksualnej, jest tu jeszcze więcej niż w poprzednich tomach, więc odradzam lekturę osobom zbyt na to wrażliwym.

Wracając do nastroju, całość staje się bardzo ponura. Z bohaterów wychodzą najgorsze instynkty, a Ćwiekowska interpretacja Piotrusia Pana jest zarazem bardzo przewrotna i bardzo ponura. Autor daje bohaterom naprawdę mocno w kość i każe się zastanowić nad naturą dorosłości i moralności. Momentami bliżej mu do „Władcy Much” niż do dziecięcej historii Barriego. Ale czy po lekturze tej książki będę patrzył na „Piotrusia Pana” bez pewnej rezerwy i melancholii? Wątpliwe.

Krzysztof Krzemień

wiejskifilozof | 2016-04-22

Zguba to już trzecia cześć przygód Dzwoneczka i jej drużyny,czyli Piotruś Pan.Dla dużych czytelników,książka według mnie,cóż nie równa.
Z jednej strony,na początku.Jakoś nie umiałem się odnaleźć,czegoś mi brakowało.
Tej magii,tego napięcia tych emocji.
Gdzie to się podziało,potem dostałem seksualne orgię,które może jakoś ubogaciły tę książkę.
Podobnie jak walki z potworami,czy sprawa uwięzienia Dzwoneczka.
Ale,jakoś to nie było to czego chciałem,ocena tylko dobra.

annaroza | 2017-03-12
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2017

Przeczytałam błyskawicznie i chcę więcej. Podobała mi się bardziej niż poprzednia część. Choć chyba jest najbardziej ponura z książek o Chłopcach i miejscami wręcz obrzydliwa. A jednak najbardziej lubię Pana Propera.

Roland | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Kolejne przygody Zagubionych Chłopców oraz Dzwoneczka wyraźnie odznaczają się większą dorosłością. W porównaniu do poprzednich tomów historia zawarta w trzeciej części jest bardziej pesymistyczna, mniej w niej niewybrednych żartów oraz wyraźniejsza jest powaga. Chociaż autor nie utracił zupełnie związków z poprzednimi częściami. Nadal język, którymi posługują się bohaterowie jest pełen brutalności, niektóre sceny odważne, a tęsknota za tym co było dawniej bardzo widoczna. Cykl „Chłopców” określany jest jako zbiór opowiadań, lecz wraz z kolejnym tomem opowiadania te coraz bardziej uzależniają się od siebie by w trzecim tomie stworzyć normalną powieść.

Krótkie wakacje Dzwoneczka nieomal kończą się tragedią. Gdy wróżka budzi się po wielomiesięcznej śpiączce, odkrywa, że całe życie, jakie znała, to tylko twór podświadomości, a prawda jest zupełnie inna. Jaką rolę w intrydze odgrywa Cień i sam Piotruś Pan? I gdzie podziali się Chłopcy? Za odpowiedzi na te pytania Dzwoneczek będzie...

BagatElka | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

Dobrze było ale niespodziewanie się skończyło.
Nie będę czekać na kolejny tom bo w tym autor mnie skutecznie zniechęcił do poznawania dalszych losów zwariowanej bandy.
Bluzgi,krwawe ochłapy i inne takie nie robią na mnie wrażenia.
Nie wiem dobrze to czy źle ale nie zamykam oczu podczas scen mordu.
Niestety bywają takie zdarzenia,których zdzierżyć nie mogę i akurat w tym tomie miały miejsce.
Z tego powodu panu Ćwiekowi podziękuję i poszukam innych książek a przynajmniej książek bez ozdobników jakie zaserwował w tomie "Zguba".
Szkoda...

Monika KanapaLiteracka | 2014-11-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 listopada 2014

Najlepsza czy nienajlepsza część cyklu, trzeba przyznać, że kto liczy na wesołą rozpierduchę z części poprzednich dostanie obuchem w głowę.
Chłopcy mierzą się z nowym wyzwaniem, jakim jest dorosłość i jakkolwiek im to wychodzi jest klimat. Oczywiście jest Kędzior (mój faworyt), więc mimo wszystko pojawia się nawalanka i bluzgi, po których nawet największy wrażliwiec musi wyć ze śmiechu, ale wskakuje nam też pewna powaga, która może oznaczać już tylko jedno.
Nadejście największej z przygód...

Dzwoneczek wysłana na wspaniałe wakacje, na krótki odpoczynek od matkowania bandzie Zagubionych Chłopców, budzi się w szpitalu po półrocznej śpiączce. Nie jest tajemnicą i spoilerem, jeśli powiem, że za całą sprawą stoi nasz odwieczny szargacz nerwów: Luby. Wkurzał mnie koleś i wkurza nadal. Robi pranie mózgu Dzwoneczek, co okazuje się opłakane w skutkach. Mama musi się zebrać w garść, a pomoc przychodzi z najbardziej nieprzewidywalnej i...

Agata | 2015-11-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2015

Uwielbiam serię Chłopcy za humor (zwłaszcza Kędziora). Jednak w tomie trzecim nie ma go za wiele. Nie skłamię jeśli powiem, że praktycznie go nie ma. Mimo wszystko kolejna książka Jakuba Ćwieka mnie wciągnęła. Nie przeszkadzała mi brutalna, szara rzeczywistość ukazana w powieści. Wręcz przeciwnie. Autor niesamowicie skonstruował świat, który w połączeniu z oryginalną fabułą gwarantuje, że czytelnik nie będzie się nudził. Polecam całą serię!

McRap1972 | 2015-02-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lutego 2015

Książka dobra a momentami nawet bardzo dobra. Na pewno o wiele lepsza od tomu 2. Troszkę obawiałem się powrotu do świata Dzwoneczka i Chłopców po zakończeniu poprzedniej części, ale Ćwiek dał radę.

Tym razem mamy tu już pełnoprawną powieść a nie zbiór opowiadań. Fabuła wciąga od początku i książkę czyta się bardzo szybko. Owszem są słabsze fragmenty. Pojawienie się Piotrusia ... hm... na początku nawet mi się podobało, ale już po chwili zrobiło się dziwnie i momentami bardzo niesmacznie.

Mam tylko jedną prośbę do Pana Jakuba ... niech Pan w następnej części zakończy już ten cykl. Czyta się to oczywiście dobrze, ale jednak co za dużo to nie zdrowo. Szkoda by było, żeby naprawdę fajny pomysł, rozmył się w wielości tomów. A tymczasem trzymam kciuki za Dzwoneczka i oczywiście polecam :)

Marta | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

W całej powieści najbardziej doceniam pomysłowość autora. Ćwiek faktycznie się stara i potrafi stworzyć zupełnie inny klimat, choć to przecież ciąg dalszy tej samej opowieści. Pisarz nie spoczął na laurach i nie odcina kuponów od dotychczasowych sukcesów, a mógłby. Świadczy to nie tylko o jego nieograniczonej wyobraźni, ale przede wszystkim o szacunku do czytelników, których Ćwiek nie przestaje zaskakiwać. Trzeci tom „Chłopców” kończy się w kulminacyjnym momencie, gdy emocje sięgają zenitu. Tak się nie robi! Może czytelnicze nerwy są w strzępach i chyba nie doczekam się czwartej części

Więcej na:

Kamil | 2014-11-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 02 listopada 2014

Nie jest łatwo pisać o kontynuacjach. Zawsze porównuje się je do poprzednich części, czy tego się chce czy nie. Zawsze trzeba trzymać język za zębami, by nie zdradzić fabuły z poprzednich książek. Zawsze trzeba być niezwykle obiektywnym, by ocenić tę konkretną książkę, a nie całą serię. Jakub Ćwiek po raz drugi wrócił do swoich Chłopców i od samego początku wyczuwamy napięcie, które wciąga. Każdy kto czytał Chłopców 2 wie, jak skończyły się przygody Wiecznych Chłopców i przed jakimi niebezpieczeństwami musieli stanąć. Do tej pory Ćwiek raczył nasz prostackim i wulgarnym humorem, który każdy zaczynał lubić prędzej czy później. Do tej pory przygody Chłopców były beztroskie, bez konsekwencji, a mama zawsze czuwała nad ich bezpieczeństwem, bez względu na to co robili. Jak jest tym razem? Przedstawiam Państwu kompletnie inną książkę o Chłopcach czyli Chłopcy 3. Zguba!

Wakacje Dzwoneczka omal nie skończyły się wielką tragedią. Przypadkowy ciąg...

eR_ | 2015-11-16
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2015

Dzwoneczek, budzi się po wielomiesięcznej śpiączce.
Dowiaduje się, że cały świat który znała i kochała, czyli Nibylandia, Chłopcy, to wytwór jej podświadomości.
Być może w intrygę zamieszany jest sam Piotruś Pan, oraz Cień.
I na tym mógłbym zakończyć moją recenzję.
Książka, która w 5 zdaniach jest opisana w szczegółach, to rzadko się zdarza.
Najlepszy tom przygód Chłopców, według słów na okładce, ale ja się nie zgadzam.
2, pierwsze tomy, zaczynające moją przygodę, w tym zabawnym świecie były o wiele lepsze.
I humor, akcja, bohaterzy, pełni jakiegoś wewnętrznego uroku, obracałem kolejne strony z uśmiechem na twarzy.

Tutaj nic nie ma z tych rzeczy, które, tak mi się podobały w tym cyklu.
Autor chyba się zmęczył własnym pomysłem, ale uraczył czytelników zlepkiem zdań, które nazwano szumnie najlepszą częścią, chyba tylko po to, żeby nabrać czytaczy.
Fajna awanturnicza książka zamieniła się w krwawy horror, w którym brutalność i litry krwi przysłaniają w ogóle sens całej serii.
Wielka...

Nominacje do Nagrody Zajdla za rok 2014

Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy tegorocznych nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Laureaci zostaną wyłonieni podczas jubileuszowego XXX Polconu, który w tym roku odbędzie się w sierpniu w Poznaniu.

Zgłoś ulubioną książkę do Zajdla!

Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii (powieść/opowiadanie), wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy XXX POLCON-u, który odbędzie się w dniach 20 – 23 sierpnia 2015 r. w Poznaniu, dokonają wyboru Laureatów.