Ewangelia według Lokiego

The Gospel of Loki
Ewa Spirydowicz
Ag2S

Nominacje: Mythopoeic (2015)

Podstępny i złośliwy Loki jest szczerze znienawidzony przez innych bogów. Postanawia doprowadzić do upadku krainy Asgard i do upokorzenia swoich prześladowców. Kierowany chęcią zemsty za prawdziwe i urojone upokorzenia, cierpliwie knuje spisek aż do czasu, kiedy okazuje się, że znacznie potężniejsi wrogowie połączyli siły, by zniszczyć nordyckich bogów. Zbliża się Ragnarok – wielka bitwa, która zdecyduje o losach świata, a nawet o jego istnieniu. Po czyjej stronie ostatecznie opowie się Loki? Kto wyjdzie zwycięsko z tytanicznych zmagań? Czy świat ocaleje, a jeżeli tak, to kto będzie sprawował nad nim władzę?

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Blue-eyedPassionate | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

A może by tak przeczytać mity nordyckie z perspektywy Lokiego?
Pozycja, która długo była na liście "Książki, które chcę przeczytać" w końcu doczekała się swojej chwili.

Niby znamy wszystkie przygody nordyckich bogów, ale jednak z perspektywy Lokiego nabierają całkowicie nowego znaczenia oraz wyrazistości. Patrzenie na perypetie Asów i Wanów, gdzie Loki gra pierwsze skrzypce sprawia, że cała ta książka nabiera sensu.
Loki - bóg oszustwa, kłamstw, intryg, podstępu i złośliwości, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie Asgardu i udowodnić swoją wartość. Pełen nieodpartego uroku i pełen wdzięku wielokrotnie zajdzie za skórę dumnym i próżnym bogom, którzy nie widzą nic prócz czubka swojego nosa.
Mówi się "historię piszą zwycięzcy", w tym przypadku pisze ją sprytny i zabawny Loki, który z pełną dozą humoru i milionem pomysłów w głowie przedstawia jego zdaniem zniekształcone fakty oraz nadchodzący nieubłaganie Ragnarök.

W zależności co oczekuje czytelnik to, to dostanie.
Mnóstwo...

Shimik | 2015-11-07

Loki postać ostatnio bardziej znana światu, a to wszystko przez popkulturę. Nie przeszkadza mi to jednak, gdyż lubię mitologię. Nordycka jakoś zawsze mnie interesowała. Dobrze, przejdźmy teraz do samej książki. Z początku jest dość toporna lecz im bardziej się w nią zagłębia tym chce się więcej. Każda nowa przygoda jaka spotyka Lokiego jest coraz bardziej fascynująca. Pełno jest humoru i rozmaitych żartów. Loki robi wszystkich w bambuko i uchodzi mu to zazwyczaj płazem. Dobrze się czytało i co najważniejsze podobało mi się!

Krzysztof | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Przyznam, że od dawna interesuję się nordycką mitologią i trochę się na niej znam, podobnie na mitologi Słowian. Okazało się, że trafienie na dobrą książkę w tych klimatach prawie graniczy z cudem. Wiele już pozycji doprowadziło mnie do irytacji i złości. Ewangelia według Lokiego jest jedną z tych książek. Po pierwsze Loki to nie ten z Marvela, ale też nie ten, który wywodził się chaosy, lecz olbrzymów lodu. Nigdy nie spotkałem się z wersją, że ma coś wspólnego z Surtrem, który jest bardzo tajemniczą postacią. To pierwszy minus. Drugi narracja, pierwszoosobowa i nijaka. Loki jest cynikiem i tyle. Żaden z niego barwny bohater. Styl autorki woła o pomstę do nieba. Fabularyzowane mity wikingów,do których dopisała bardzo współczesne dialogi, co razi sztucznością i głupotą. Nie lubię takich zagrywek. Dla znawcy mitologii nordyckiej fabuła nie będzie żadnym zaskoczeniem, bo autorka bardzo, ale to bardzo pobieżnie i skrótowo przedstawia nam kolejne sceny inspirowane Eddą i robi to...

Meowth | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Loki jaki jest, każdy widzi. Podstępny? W rzeczy samej. Złośliwy? I owszem. Po stokroć zasłużył na swoje przydomki: bóg oszustwa i Ojciec Kłamstwa.

Joanne Harris, dwa razy sięgająca wcześniej do nordyckiej mitologii w książkach o Maddy Kowalównie, tym razem zaprezentowała zbeletryzowaną ich wersję, w dodatku opowiedzianą właśnie przez Lokiego. Patrzymy zatem na Asów i Wanów jego oczami, on przedstawia nam swoją wersję rozmaitych wydarzeń, zdradza swój w nich udział, tłumaczy swoje motywy, przedstawia swoje racje.

Będę bronić tej książki przed zarzutami nowoczesnego, kolokwialnego języka, nieścisłości i skrótowości w przedstawieniu mitów. Nie jest ona opracowaniem naukowym i nie ma obowiązku przedstawiać mitów nordyckich w pełnej wersji, z dziesiątkami dopisków, objaśnień i uzupełnień. Dzięki współczesnemu językowi sylwetki bohaterów, ich działania i przesłanki stają się nam bliższe. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć asgardczyków jako postaci z krwi i kości, targane...

Zapraszam do dyskusji i wygodniejszej lektury:

Ostatnio zauważyłam, że ilekroć zabieram się za lekturę w zamyśle lekką i odprężającą, to niemal zawsze srogo się zawodzę. Jakby bardziej wyrobiony czytelnik nie miał prawa do relaksu przy książce.

źródło opisu: okładka

To...

EDIT: Uprzejmie ostrzegam, że recenzja została napisana dobre kilka lat temu, po przeczytaniu wersji angielskiej. Jako że, niestety, opinie do innych wersji językowych nie wyświetlają się przy polskich (niejako "głównych" dla lubimyczytać) wersjach, zdecydowałam się ją tutaj skopiować. Przedtem jednak parę słów o tytule - którego tłumaczenie nie jest najszczęśliwsze, bo kojarzy się wyłącznie z Pismem Świętym (co nie znaczy, że umiem wymyślić lepsze :P). Owszem "gospel" po angielsku oznacza ewangelię, ale też absolutną prawdę, co w połączeniu z Lokim jako notorycznym kłamcą i cwaniakiem, a jednocześnie mówiącym o sobie jako "Yours Truly"... Cóż, przynajmniej u mnie wywołuje uśmieszek ;)

A tutaj właściwa treść recenzji (która, notabene, jest chyba krótsza niż wstęp... no cóż, byłam wtedy w gimnazjum - ale ocenę podtrzymuję!):

Genialna! Mitologia nordycka w zupełnie nowej interpretacji, a przy tym zadziwiająco ściśle trzyma się oryginału (choć parę nieznacznych zmian się znajdzie)....

Marta W. Staniszewska | 2015-11-15
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Świetna powieść przygodowa przedstawiająca mitologię nordycką w całkiem nowym świetle. Bohaterem (choć to dość naciągane określenie) wiodącym i narratorem jest Loki opowiadający losy świata bogów Asgardu ze swojego punktu widzenia. Choć początkowo było dziwnie, nie było między nami chemii, to z czasem i rozwojem historii zatonęłam w pokręconym umyśle Lokiego. Wzbudził we mnie zaskakującą sympatię, a przecież był łotrem, draniem pierwszego sortu. Tak napisać postać może tylko prawdę dobry pisarz! Chylę czoła i podziwiam oraz polecam.

agatrzes | 2016-01-04

Mitologia nordycka to zbiór mitów oraz podań o bogach i bohaterach, funkcjonujący wśród ludów krajów skandynawskich. Oparta na wszechświecie składającym się z bogów, ludzi oraz istot podziemnych. Podejmująca zagadnienia od stworzenia świata, przez jego dzieje aż po Ragnarök (zmierzch bogów). Jej centralne postacie stanowią bogowie pochodzący z dwóch początkowo zwaśnionych rodzin Wanów i Asów, m.in.: Odyn - bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości, władzy, poezji i magii; jego żona Frigg - bogini małżeństwa, opiekunka rodziny i ogniska domowego; gwałtowny i tajemniczy Thor - bóg burzy i piorunów, bóg sił witalnych i bóg rolnictwa; ulubieniec bogów Balder - bóg pokoju, symbol dobra, piękna i mądrości; Freja – bóstwo miłości, płodności i magii oraz Loki - bóg kłamstwa i psot. Opowieści o ich losach stanowią cenne źródło wiedzy i informacji na temat wierzeń germańskich ludów i cieszą się nie tylko zainteresowaniem historyków, ale również scenarzystów filmowych i pisarzy.

Wyprawę do...

Aryadwen | 2018-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2018

To nie była moja pierwsza przygoda z mitologią nordycką, jednak mogę ją uznać za ciekawą.

Jest to świetne wybronienie niesfornego boga oszustwa. Zyskuje on sympatię czytelnika i mimo, że powieść nie stawia Lokiego w świetle błogiej niewinności, to jesteśmy w stanie zrozumieć większość jego poczynań i emocje, które nim kierowały. Przybliżone zostają nam też postacie mniej znanych bogów nordyckich oraz demonów.

Całokształt mitów zachował kształty jednak ukazane one zostały z nieco innej perspektywy. Tu muszę też przyznać, że wiele różnych źródeł inaczej przedstawia część wydarzeń, na których opiera się cała mitologia. Jednak główne motywy pozostały, a interpretacja zdarzeń pobocznych wypadła w wydaniu autorki bardzo zgrabnie.

Uważam, że jest to dobra pozycja dla ludzi zainteresowanych tematem wierzeń wikingów, mity przedstawione są w lekki i przy tym oryginalny sposób.

pannakac | 2015-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: listopad 2015

Powieść Joanne Harris napisana została w narracji pierwszoosobowej, co - moim zdaniem - jest strzałem w dziesiątkę. Ubarwiona, krasomówcza prezentacja Lokiego na swój własny temat to historia przewrotna, dowcipna i tak niesprawiedliwa, jak tylko niesprawiedliwe mogą być opowieści o bogach. Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o mitologii wikingów mogą być odrobinę zawiedzeni, bo nie o wierność ustnym przekazom chodzi, ale o fabularyzację i uwspółcześnienie mitycznego świata. Ewangelia według Lokiego to książka na wskroś rozrywkowa, porywająca i zabarwiona pokaźną porcją humoru. Chociaż ogólnie autorka jest wierna zdarzeniom przekazywanym w mitach, dialogi zostały uwspółcześnione, rozpisane językiem bardzo potocznym i zrozumiałym, bogatym w ironię i sarkazm. Jeśli fantastyka, to tylko fantastyka rozrywkowa, a jeśli mitologia - to przekaz nowy, chociaż nie tak popkulturowy jak Kłamca Ćwieka. Stoimy twardo w mitycznym czasie i miejscu, a bogowie są odpowiednio boscy i...