Zimowa opowieść

Tłumaczenie: Włodzimierz Lewik
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Winter's Tale
Ewelina

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Marzena | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Moje drugie dorosłe spotkanie z Szekspirem odbyło się na kartach opowieści, która zawładnęła mną całkowicie! Mam ciary na myśl co będzie się ze mną działo podczas kolejnych lektur...
Od początku towarzyszy czytelnikowi cudowne uczucie ponadczasowości dzieła.
Podejmowane przez autora problemy są ciągle aktualne: władza i jej wpływ na ludzi, uczucie nieomylności i nieśmiertelności ogarniające tych, którzy ją dzierżą. Dramaty, będące konsekwencjami pochopnie podejmowanych decyzji, wydawanych rozkazów. Poza królem Leontesem i jego wybrykami, uwagę przykuwają fantastyczne kobiece postaci na czele z Pauliną, która jako jedyna ze wszystkich wielmożów, sług i doradców króla ma odwagę stawić czoła jego tyranii. Dumna, mądra, szlachetna, uszczypliwa i podstępna - wspaniała kobieta. Królowa Hermiona z Perditą również zasługują na wspomnienie.
Geniusz Szekspira przenosi nas z dramatu w sielankowy krajobraz czeskich pól i lasów z nutą rubasznego humoru i wątkiem łotrzykowskim.
Rewelacja.

Kokos | 2016-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2016

Jak to u Szekspira - trochę szaleństwa, wiele miłości, zamieszanie z tożsamością i przebierankami, że nie wiadomo, kto jest kim (tzn. czytelnik wie, ale bohaterowie nie). W tym wypadku żywioł tragiczny ściera się z komicznym i wiele tu tak naprawdę niepokoju. A kiedy myślimy sobie, że wszystko już jasne i że od początku wiedzieliśmy, na zakończenie - niespodzianka.

Cathy | 2017-06-17
Przeczytana: wrzesień 2016

Przed zazdrosnym nic się nie ukryje...

Sycylia. Do króla Leontesa przybywa jego przyjaciel, król Czech - Poliksenes.
Gość zdaje się być w dobrej komitywie z żoną gospodarza, Hermioną. Leontes powinien się cieszyć, ale tak nie jest, gdyż podejrzewa żonę o romans ze swoim przyjacielem. Gdy Hermiona rodzi córkę, Leontes jest wściekły i postanawia pozbyć się dziecka...

Tematyka zazdrości była i jest popularna w literaturze i różnych dziedzinach sztuki. Wystarczy podać przykład "Pajaców" Ruggiera Leoncavallo. Czy finał sztuki Szekspira będzie równie tragiczny co ten w operze? Odsyłam do lektury.

Utwór "Zimowa opowieść" nie traktuje tylko o zazdrości. Ważnym wątkiem jest miłość Perdity i Florizela. Zgrabnie wplecione elementy romansu pasterskiego niewątpliwie uatrakcyjniają dramat. Godna uwagi jest również ciekawie zarysowana postać Autolikusa, rzezimieszka. Mężczyzna jest sprytny i inteligentny, a jego życiowa filozofia wzbudza zainteresowanie. Dobrym posunięciem Szekspira było...

Gra_ce | 2013-01-04

O szalonych uczuciach - smutnych, jak to na zimową opowieść przystało i -jak to u Szekspira - równoważących je, odzyskujących, naprawczych działaniach ludzi i losu. Piękne postaci kobiece i dużo enigmatycznych zestawień "figuralnych". Przez to opowieść idealna do kontemplacji, bo jest w niej dużo miejsca na czytelnika/widza. I jeszcze jedno - ważnym miejscem akcji jest wybrzeże morksie Czech/Bochemii, co otwiera jeszcze szerzej wyobraźnię na to co niemożliwe, nieistniejące...?

CzarneEspresso | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2016

Znajdujemy się na Sycylii, gdzie król Leontes podejmuje swojego przyjaciela - króla Czech Polixenesa. Nie wiadomo z jakiej przyczyny Leontes zaczyna podejrzewać, że Polixenesa i jego żonę Hermionę łączy romans. Opętany zazdrością chce podstępnie zgładzić przyjaciela, wtrąca do więzienia królową, a gdy ta rodzi dziecko (bo w owym czasie była brzemienna), twierdzi, że to bękart i każe się dziecka pozbyć. te wydarzenia staną się początkiem tragedii, która spada na jego rodzinę. Czy jednak istnieje szansa, że król odzyska, przynajmniej w części to co stracił? Czy przejrzy na oczy i uwierzy w niewinność Hermiony?

Shakespear oparł swoją sztukę na utworze Roberta Green'a. Czytając o niej dowiedziałam się, że należy do tzw. sztuk problemowych, czyli takich, których nie można jednoznacznie przypisać do jednego gatunku. Mamy tutaj elementy tragedii i romansu a całość utrzymana jest w baśniowym charakterze. To sprawia, że nawet nie do końca prawdopodobne sytuacje jesteśmy w stanie przyjąć...

fata | 2010-02-03
Przeczytana: 25 marca 2010

Król tyran, zdrada, śmierć, cierpienie, później jak to w tragikomedii-zupełny zwrot akcji. Jest to jedyny tak bogaty w kwestie śpiewane dramat Shakespearea. Czytałam dwoma tchami ;)tzn. jednym w pierwszej mrocznej części dramatu, drugim po przerwie szesnastu lat, w który to okres wprowadza Nas "Czas."Chciałabym napisać więcej ale nie będę psuć zabawy tym, którzy mają ochotę na przeczytanie "Zimowej Opowieści". Szczerze polecam.

Olacudak | 2018-02-18
Przeczytana: listopad 2016

Moja ulubiona sztuka Szekspira, magiczna, poruszająca historia o zazdrości, gniewie i przebaczeniu.
To jedna z tych sztuk Szekspira, które są mieszaninami gatunków - tutaj tragedii i romansu. Jest przeróbką utworu innego elżbietańskiego dramaturga - Roberta Greene'a (polecam wydanie, które ukazało się kilka lat temu nakładem W.A.B., ma bardzo dobre opracowanie), który być może wzorował się na wydarzeniach z historii Polski;).

Monika | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

RECENZJA WSPÓLNA Z KSIĄŻKĄ PRZEPAŚĆ CZASU
Rok 2016 zapisał się w historii jako tzw. rok szekspirowski. Z tej okazji kilku wybranych autorów opowiedziało na nowo wybrane dramaty Szekspira. Pewnie wstyd przyznać, ale nigdy nie przeczytałam wszystkich dzieł tego wieszcza, poprzestając na tych najbardziej znanych. Akcja uwspółcześnienia historii Szekspira wydała mi się niezwykle ciekawa i natchnęła mnie do zapoznania się i odświeżenia oryginału, a także odwzorowania. Na pierwszy rzut poszła Zimowa opowieść, dramat mi dotąd nieznany. A w zasadzie jako pierwszą przeczytałam Przepaść czasu, tak na wszelki wypadek, aby nie czynić negatywnych porównań, na korzyść mistrza oczywiście;)
W mojej ocenie Winterson stanęła na wysokości zadania. Bardzo dobrze przełożyła historię zazdrości i miłości, choć mogłaby oszczędzić czytelnikowi nieco przekleństw i wulgaryzmów. Zimowa opowieść oczywiście ich nie zawiera, a mimo to oczywiste jest kiedy bohater jest niezadowolony i zły. Szekspir pokazał, że...

Karolina | 2015-12-30
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Twórczość Shakespeare'a interesowała mnie od zawsze, ale do tej pory znałam tylko jego najgłośniejsze utwory takie jak..."Romeo i Julia", "Makbet", "Hamlet" czy "Sen nocy letniej". Dopiero gdy usłyszałam o "PROJEKCIE SHAKESPEARE" postanowiłam zapoznać się z tytułami, które umieszczono w tym projekcie. Na pierwszy ognień poszła "Opowieść zimowa". Temat jakże znany i jakże współczesny...przyjaźń, miłość, zdrada, nieszczęście, śmierć, cuda i tak dalej i tak dalej, ale w wykonaniu Shakerpeare'a jest to majstersztyk, perełka, dzieło doskonałe.

Abee | 2018-12-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Powieść przyswojona w postaci audio - słuchowiska Polskiego Radia. To nie jest łatwy w odbiorze tekst w XXI wieku. Urojenia króla są absurdalne, niemowlak trafia przez przypadek w ręce przypadkowych ludzi i do końca nie wiadomo, czemu. Akcja rwie się i przeskakuje. Koniec z nagła atakuje prostotą (żeby nie napisać prostactwem). Taki oto jest mój wielce subiektywny odbiór.