Oresteja (Agamemnon, Ofiarnice, Eumenidy)

Tłumaczenie: Jan Kasprowicz
Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
Ὀρέστεια
Collony

Antyczna tragedia Ajschylosa, jednego z trzech wielkich tragików, wykorzystuje słynny motyw zabójstwa króla Agamemnona przez własną żonę, zemsty ich syna i jej konsekwencji.

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/8,342_Oresteja-Agamemno...»

Paweł | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 26 listopada 2014

Mimo, że utwór był pisany do innego społeczeństwa, które żyło w innych realiach rozumienia, filozofowania i życia to dzieło to jest warte uwagi. Warte dlatego, że ma wiele pewnych cech, które charakteryzują je jako tragedię. Tragedię bardzo, bardzo, ale to bardzo dawną. Myślę, że warto sięgnąć po ten utwór nawet w celach poznawczych, a nawet antropologicznych.

tvinge | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, Teatr
Przeczytana: 2012 rok

Trylogia przeczytana zupełnie przypadkiem. Mam w domu "Antologię tragedii greckiej" i gdy przeczytałam "Antygonę" z rozpędu zabrałam się również za "Oresteję".

Byłam miło zaskoczona gdy czytając jedną z pieśni chóru w "Ofiarnicach" natrafiłam na fragment, który J.K. Rowling wybrała jako motto do ostatniej części Harry'ego Pottera...

Dziedziczny grzechu nasz!
Klątwa to twoja straż.
O ty, najkrwawsza z ran!
Komu wytchnienie dasz?
Któż twego bólu pan?

Tylko Atrydów płód
Rozetnie dawny wrzód.
Dziedzicu, dom swój lecz!
Bogów tu wzywam wprzód,
By twój nie chybił miecz.

O mieszkańcy podziemnych stref!
Jeśli dotarł do was przysiąg zew,
Dajcie dzieciom pomścić ojca krew.

No cóż. Chyba nie ma innego cytatu, który byłby tak trafny w perspektywie wydarzeń z ostatniej części HP.

Zgadzam się z tym, że Orestei nie powinno się oceniać. Kim jestem by oceniać arcydzieło?

wicher_Lab | 2016-04-02

Bije racjonalnego Eurypidesa na głowę. Włos się jeży słuchając chóru Erynii, a same historie aż kipią od jakiegoś między słowami przeczuwanego napięcia, motoru tragedii. Wulkan słownej mocy.
(Nie znam autora przekładu, bardzo stary egzemplarz książki)

Nietzsche pisał:
[Eurypides] w każdym rysie i w każdej linii [tragedii ajschylosowych] dostrzegał jakąś niewspółmierność, jakąś łudzącą określoność, a zarazem zagadkową głębię, a nawet nieskończoność tła. Najjaśniejsza postać zawsze ciągnęła za sobą ogon komety...

Flack | 2012-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Kolejne dzieło, którego nie sposób oceniać, dlatego proszę nie patrzeć na oceny - to trzeba przeczytać, chociażby raz w życiu.

Zwłaszcza, że to jedyna antyczna trylogia teatralna, która przetrwała do naszych czasów.

michall_1985 | 2015-11-08
Na półkach: Dramat, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2009

Klasyk nad klasykami.

Najbardziej znany mit o miłości,zemście i śmierci.

Kamil06 | 2011-07-15
Przeczytana: 08 lipca 2011

Zdecydowanie najlepszą częścią tej trylogii są Eumenidy. Pozostałe dwie troszkę przynudzają.

Heremit | 2015-09-18
Przeczytana: 20 września 2015