Cathy 
Cześć!
kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 57 książek i 250 cytatów, ostatnio widziana 4 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-12 15:13:07
Wypowiedziała się w dyskusji: Recenzenci poszukiwani!

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jeszcze to przemyślę, ale wydaje mi się, że z klasyką faktycznie może być problem.

więcej...
 
2018-08-12 14:21:51
Wypowiedziała się w dyskusji: Czego aktualnie słuchasz?

Wojciech Kilar - My Life Before Me

https://www.youtube.com/watch?v=EnVLUWfpXEE

więcej...
 
2018-08-12 14:19:28
Autor:

"Należy się nam cały rozdział, a nie tylko wzmianka w nawiasie"

Isabel Archer za sprawą swej ciotki wyrusza z Ameryki do Europy. Wierzy, że ten nowy rozdział pozwoli jej na poszerzenie horyzontów, dostarczy intelektualnych podniet i okazji do dalszego samorozwoju. Czy jej plany się ziszczą?

James!!! Dlaczego mi to zrobiłeś? Tak, właśnie mnie - gdy tylko poznałam na kartach książki Isabel,...
"Należy się nam cały rozdział, a nie tylko wzmianka w nawiasie"

Isabel Archer za sprawą swej ciotki wyrusza z Ameryki do Europy. Wierzy, że ten nowy rozdział pozwoli jej na poszerzenie horyzontów, dostarczy intelektualnych podniet i okazji do dalszego samorozwoju. Czy jej plany się ziszczą?

James!!! Dlaczego mi to zrobiłeś? Tak, właśnie mnie - gdy tylko poznałam na kartach książki Isabel, zaczęłam jej kibicować. Mało tego - to bohaterka, z którą chyba najbardziej się utożsamiłam, a książek przeczytałam już niemało. Być może nieco z pobudek osobistych chciałam, by była zawsze wolna, niezależna i mogła spełniać marzenia. Czy naprawdę chciałam tak wiele???

Dobra, dosyć narzekania, przejdźmy do sedna. Nasza dama myślała, że zna ludzi, bo studiowanie ludzkiej natury zawsze było jej pasją. Ale się pomyliła - okazało się, że o innych wie bardzo mało. I paradoksalnie - chcąc zawsze działać rozsądnie i z jak najlepszych pobudek - wdepnęła w prawdziwe... (cenzura - dopowiedzcie sobie). Można powiedzieć, że była głupia, naiwna itd. Można powiedzieć, że sama sobie była winna. Ale to nieprawda. Źle oceniła sytuację, w której się znalazła, ale osoby z jej otoczenia bardzo jej w tym pomogły. Nic więcej nie zdradzę, żeby uniknąć spoilerów ;)

Akcja nie mknie z prędkością światła, ale nie o to tu chodzi. Ważne jest to, co siedzi w głowach bohaterów. Lubicie psychologizm? To super! Myślę, że się nie zawiedziecie. To, o czym pisze James, jest naprawdę interesujące. I wstrząsające. I klimatyczne. Cenię też autora za jego obiektywizm - James jest twórcą techniki punktów widzenia (być może już to wiecie, więc podaruję sobie wnikanie w temat).

Nie będę rozpisywać się na temat innych bohaterów, co nie oznacza, że nie warto tego robić. Wręcz przeciwnie - z reguły są również skomplikowani i niejednoznaczni, przeżywający swoje własne rozterki. Ja bardzo polubiłam Henriettę Stackpole, przyjaciółkę Isabel.

Co mogę jeszcze napisać? Może coś mocnego - pytania! Chcecie być świadkami utraty złudzeń? Chcecie zobaczyć, jak tragiczne jest zamknięcie bohaterki w klatce? Przekonać się, że dar-błogosławieństwo może być w istocie przekleństwem? Nie pozostaje Wam nic innego, jak sięgnięcie po te książkę. Polecam!

PS Co do ekranizacji - zrezygnowałam po ok. czterdziestu minutach. To nic osobistego - po prostu wolałam obraz, który powstał w mojej głowie pod wpływem lektury. Ale na jedno muszę zwrócić uwagę - MUZYKA! KILAR! CUDO! Gdy słucham "My Life Before Me", mam ciarki. Chyba zaraz sobie posłucham.

pokaż więcej

 
2018-08-12 13:54:47
Wypowiedziała się w dyskusji: Recenzenci poszukiwani!

Czy wznowienia klasycznych pozycji wchodzą w grę? Zauważyłam, że część wydawnictw dużo uwagi poświęca nowym wydaniom dzieł np. Balzaka, Jamesa, Dickensa... Mam na myśli te utwory, które już wcześniej pojawiły się w Polsce, a nie pierwsze polskie tłumaczenia, bo te - o ile dobrze rozumuję - wpisują się w wymóg "nowych pozycji". A może się mylę?

więcej...
 
2018-08-12 13:38:35

Z mojej ukochanej księgarni! :)

Dom duchów Dom duchów

Europejczycy Europejczycy

Bouvard i Pécuchet Bouvard i Pécuchet

Obfite piersi, pełne biodra ...
Z mojej ukochanej księgarni! :)

Dom duchów Dom duchów

Europejczycy Europejczycy

Bouvard i Pécuchet Bouvard i Pécuchet

Obfite piersi, pełne biodra Obfite piersi, pełne biodra

pokaż więcej

więcej...
 
2018-08-12 13:35:19
Autor:

"Jestem sobą samym
Mógłbyś to również powiedzieć o sobie?"

Tytułowy bohater to - ku utrapieniu matki, Aasy - młodzieniec bardzo niefrasobliwy, skłonny do kłamstw i fantazjowania. Trudna sytuacja materialna nie powoduje, że stara się zapewnić sobie i matce lepszy byt. Wręcz przeciwnie - Peer woli przeżywać szalone przygody i wędrować, wędrować! Skacze na koźle w przepaść, porywa Ingrydę,...
"Jestem sobą samym
Mógłbyś to również powiedzieć o sobie?"

Tytułowy bohater to - ku utrapieniu matki, Aasy - młodzieniec bardzo niefrasobliwy, skłonny do kłamstw i fantazjowania. Trudna sytuacja materialna nie powoduje, że stara się zapewnić sobie i matce lepszy byt. Wręcz przeciwnie - Peer woli przeżywać szalone przygody i wędrować, wędrować! Skacze na koźle w przepaść, porywa Ingrydę, świeżo poślubioną innemu mężczyźnie, by potem ją porzucić. Wdaje się w znajomość z trollami, odrzuca czystą miłość Solwejgi, zostaje bogaczem, a nawet cesarzem. Dużo? To i tak nie jest wszystko...

Ibsen w swym utworze odwołuje się dużo do Biblii (jego bohater ma tendencję do naginania treści biblijnych maksym do własnych potrzeb) oraz do filozofii (np. do Hegla). Peer stara się w życiu kierować jasno określonymi zasadami - być zawsze sobą i omijać przeszkody. Ale czy to mu się uda? Czy naprawdę jest "sobą"? Czy tam i z powrotem to jednakowa droga? Czy uda mu się uniknąć zgubnych konsekwencji własnego postępowania?

Dramat Ibsena daje do myślenia. To przykład utworu, w którym bohater dojrzewa, a pomaga mu w tym odbywana podróż. Jeśli lubicie taki motyw, to myślę, że "Peer Gynt" może Was zainteresować. Bohaterów mamy wielu, wiele się też dzieje, nie zabraknie okazji do refleksji i podchwycenia formułowanych przez autora nauk. Do tego odrobina fantazji, baśniowości, grozy oraz pierwiastek orientalny jako swego rodzaju przeciwwaga dla fascynującego skądinąd surowego skandynawskiego klimatu.

Niezwykle interesujące i na pewno godne uwagi. Warto!

pokaż więcej

 
2018-08-12 13:01:14

"Świat srogi, świat przewrotny,
Wszystko na opak idzie..."

Napotykająca na poważną przeszkodę miłość Basi i Stacha, występne uczucie Doroty (żony młynarza Bartłomieja i macochy Basi), dzieje ubogiego studenta Bardosa, konflikt Krakowiaków i górali, potyczki i intrygi - wszystko ot znajdziecie tutaj!

Jest interesująco i zabawnie, do tego prawdopodobnie - bohaterami kierują odwieczne ludzkie...
"Świat srogi, świat przewrotny,
Wszystko na opak idzie..."

Napotykająca na poważną przeszkodę miłość Basi i Stacha, występne uczucie Doroty (żony młynarza Bartłomieja i macochy Basi), dzieje ubogiego studenta Bardosa, konflikt Krakowiaków i górali, potyczki i intrygi - wszystko ot znajdziecie tutaj!

Jest interesująco i zabawnie, do tego prawdopodobnie - bohaterami kierują odwieczne ludzkie słabostki: urażona duma, zazdrość, miłość. A język wcale nie razi, tylko wzmaga prawdopodobieństwo. Ot, taka odrobina folkloru :)

Jeszcze jedno - gdyby nie wstęp (do którego lektury również zachęcam), nie odgadłabym, że Bogusławskiemu w istocie chodziło o pobudkę do zorganizowania powstania. Tak więc uczucie Stacha i Basi i wszystkie wynikające z niego perypetie to tylko przykrywka do wielkiej polityki.

Całkiem przyjemna lektura. Polecam!

pokaż więcej

 
2018-08-12 12:47:37

W zbiorze znalazły się sielanki, wiersze o tematyce politycznej, patriotycznej i religijnej ("Pieśni nabożne"). Utwory przyjemne w lekturze, poruszające, przepełnione emocjami (szczególnie "Powrót z Warszawy na wieś"). Widać tu zaangażowanie w wyrażanie uczuć; w przeciwieństwie do "suchej" poezji (np. Szarzyńskiego czy Jana Andrzeja Morsztyna, brr), ta może zachwycić. Mnie bardzo urzekły... W zbiorze znalazły się sielanki, wiersze o tematyce politycznej, patriotycznej i religijnej ("Pieśni nabożne"). Utwory przyjemne w lekturze, poruszające, przepełnione emocjami (szczególnie "Powrót z Warszawy na wieś"). Widać tu zaangażowanie w wyrażanie uczuć; w przeciwieństwie do "suchej" poezji (np. Szarzyńskiego czy Jana Andrzeja Morsztyna, brr), ta może zachwycić. Mnie bardzo urzekły "Pieśni nabożne" (szczególnie "Pieśń o Narodzeniu Pańskim" - "Bóg się rodzi" to moja ulubiona kolęda). Także sielanki nie są wolne od refleksji i melancholii. Myślę, że warto.

pokaż więcej

 
2018-08-12 12:36:21

Hm... Nie będę owijać w bawełnę - nie zachwyciła mnie ta pozycja. Być może dlatego, że nie przepadam za literaturą staropolską. W każdym razie - znajdziecie tutaj wiersze o różnej tematyce - miłosnej, religijnej, dworskiej. Dominują erotyki. W tomiku zebrano utwory z "Lutni", "Kanikuły", wiersze rozproszone, fragmenty tłumaczeń-parafraz ("Cyd", "Amintas", "Psyche") oraz kilka... Hm... Nie będę owijać w bawełnę - nie zachwyciła mnie ta pozycja. Być może dlatego, że nie przepadam za literaturą staropolską. W każdym razie - znajdziecie tutaj wiersze o różnej tematyce - miłosnej, religijnej, dworskiej. Dominują erotyki. W tomiku zebrano utwory z "Lutni", "Kanikuły", wiersze rozproszone, fragmenty tłumaczeń-parafraz ("Cyd", "Amintas", "Psyche") oraz kilka "gadek" (zagadek - warto zwrócić na nie uwagę). Utwory lepsze i gorsze. No i barok... Jeśli ktoś za tym nie przepada (jak ja), to musi się mentalnie przygotować. Konceptyzm jakoś mnie nie powalił. Tyle. Można, ale nie trzeba.
Staram się nie być stronnicza, więc sami zdecydujcie, czy warto :)

pokaż więcej

 
2018-08-10 15:33:19
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-10 15:32:54
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-07-28 21:32:25
Wypowiedziała się w dyskusji: Ludzka natura - wygraj książkę "Macbeth".

Pięknie dziękuję i gratuluję pozostałym laureatom :)

więcej...
 
2018-07-28 21:30:57

Kolejne nabytki - z Biedronki i Intermarché ;)

Ojciec chrzestny Ojciec chrzestny

Rodzina Borgiów Rodzina Borgiów

Polki na tronach Europy Polki na tronach Europy

...
Kolejne nabytki - z Biedronki i Intermarché ;)

Ojciec chrzestny Ojciec chrzestny

Rodzina Borgiów Rodzina Borgiów

Polki na tronach Europy Polki na tronach Europy

Coś się chyba uparłam na te markety ;) W każdym razie - dużo nie wydałam! :)

pokaż więcej

więcej...
 
2018-07-18 12:05:21
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-07-17 13:58:52

Opinia dotyczy opowiadań "SOBIE I PAŃSTWU" oraz "JAK BYĆ KOCHANĄ". Każde z nich to przykład monologu wypowiedzianego, zapoczątkowanego przez Camusa w "Upadku".


Narrator w "Sobie i Państwu" wygłasza przemówienie z okazji jubileuszu. Wspomina w nim swoje życie, od czasu do czasu nawiązując interakcję ze słuchaczami.

Z kolei bohaterkę-narratorkę "Jak być kochaną" poznajemy podczas jej podróży...
Opinia dotyczy opowiadań "SOBIE I PAŃSTWU" oraz "JAK BYĆ KOCHANĄ". Każde z nich to przykład monologu wypowiedzianego, zapoczątkowanego przez Camusa w "Upadku".


Narrator w "Sobie i Państwu" wygłasza przemówienie z okazji jubileuszu. Wspomina w nim swoje życie, od czasu do czasu nawiązując interakcję ze słuchaczami.

Z kolei bohaterkę-narratorkę "Jak być kochaną" poznajemy podczas jej podróży samolotem do Paryża. Kobieta wspomina wojnę, pracę w radiu (występuje w słuchowisku jako pani Felicja). Tytuł opowiadania jest przewrotny - bohaterka może i jest kochana, ale przez słuchaczy radia, którzy siłą rzeczy kochają odgrywaną przez nią postać. Jeśli chodzi o relacje z mężczyznami, to nie można mówić, by były udane. Dawne wydarzenia odcisnęły się piętnem na teraźniejszości.

Wykorzystanie monologu wypowiedzianego wpływa na narrację w utworach. W obu przypadkach jest ona nieco chaotyczna (choć nie tak, jak w strumieniu świadomości), ale jednocześnie zintelektualizowana. Bohaterowie "przeskakują" od jednej myśli od drugiej. Śledzenie tego jest bardzo interesujące, bo w pewnym stopniu odsłania ich psychikę. Wydarzenia rozgrywają się w umyśle bohaterów, przywoływane wspomnieniami. Bodźce ze świata zewnętrznego często wpływają na kierunek rozważań postaci.

Przychodzi czas, gdy trzeba zmierzyć się z przeszłością. Bądźmy przy bohaterach, którzy dokonują rozrachunku ze sobą, światem i własną historią.
Polecam!

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
519 132 2730
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (26)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubieni tłumacze (1)
Lista ulubionych tłumaczy
Ulubione cytaty (135)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd