Antologia tragedii greckiej

Seria: Złota seria
Wydawnictwo: Greg
Kamena

Świat czasów mitycznych - człowiek pozostaje zabawką w rękach greckich bogów, a przede wszystkim przeznaczenia. Dla mieszkańców Olimpu ziemianie to ciągle „ślepe, jednodniowe plemię”, którego życie to „cień cienia”. W Tebach panuje zaraza, król Edyp stara się odnaleźć sprawcę straszliwych zbrodni, ale ku jego przerażeniu okazuje się nim być on sam. Do domu po trudach wojny trojańskiej powraca Agamemnon, by tu zginąć zamordowany przez wiarołomną żonę, Klitajmestrę, i jej kochanka. Królewna Antygona bohatersko przeciwstawia się tyranowi - Kreonowi.

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/10,406_Antologia-tragedii-greckiej.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury

Grot | 2017-10-14

Z powyższego zbioru znałem wcześniej tylko „Króla Edypa” , jedną z najsłynniejszych w ogóle z greckich tragedii antycznych. Któż by nie słyszał o kompleksie Edypa? Mimo, iż to określenie na trwałe się zapisało w historii literatury i mowie potocznej to osobiście nie uważam, go za najtrafniej dobrane. Sam zwrot znaczący pociąg seksualny syna do matki z jednoczesną wrogością ku ojcu dość karkołomnie odpowiada literackiemu pierwowzorowi, gdyż u Sofoklesa nie mamy do czynienia z celowym działaniem, ale z POMYŁKĄ – Edyp jest nieświadomy zarówno co do małżeństwa z własną matką jak i tego iż osobą, którą pozbawia życia jest jego ojciec. Centralną siłą, która determinuje akcje jest przeznaczenie, przepowiednia, natomiast samo działanie, wola bohaterów ma marginalne znaczenie, gdyż tak czy inaczej musi być podporządkowane działaniu ponad naturalnej potęgi.

Zdecydowanie największe wrażenie zrobiła na mnie „Antygona” z wszystkich utworów zawartych w antologii. O ile „Królowi Edypowi”...

Sefia | 2013-01-18
Przeczytana: 2012 rok

Z "Antologii..." przeczytałam jedynie Króla Edypa, gdyż była to moja lektura. Szczerze nie była taka zła, szybko się ją czytało, bo też do długich lektur nie należy. Oczywiście łatwo dało się rozgryźć o co chodzi, nawet nie znając mitu o Labdakidach. W końcu była to tragedia grecka, a w niej wszystko jest oczywiste np. kto jest bohaterem tragicznym itd. Do rozrywki nie polecam, ale uważam, że warto poświęcić dosłownie jeden wieczór na przeczytanie i powiększenie wiedzy o tamtych czasach.