Zakazane wrota

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
7,38 (411 ocen i 50 opinii) Zobacz oceny
10
17
9
55
8
121
7
134
6
59
5
13
4
8
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377479179
liczba stron
360
słowa kluczowe
Chiny, Pekin, podróże, reportaż
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
joly_fh

Chiny - kraj pełen niespodzianek, niezbadany, tajemniczy - były pasją Terzaniego. W 1980 roku pisarz razem z rodziną zamieszkał w Pekinie. Przez ponad cztery lata próbował żyć jak przeciętny Chińczyk: stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do lokalnej szkoły, hodował świerszcze i jeździł na rowerze. Dotarł do miejsc, do których turyści nie mieli wstępu. Rozmawiał z ludźmi, z którymi jako...

Chiny - kraj pełen niespodzianek, niezbadany, tajemniczy - były pasją Terzaniego. W 1980 roku pisarz razem z rodziną zamieszkał w Pekinie. Przez ponad cztery lata próbował żyć jak przeciętny Chińczyk: stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do lokalnej szkoły, hodował świerszcze i jeździł na rowerze. Dotarł do miejsc, do których turyści nie mieli wstępu. Rozmawiał z ludźmi, z którymi jako zagraniczny dziennikarz nie powinien był rozmawiać. Zobaczył kraj zwykłych ludzi, rozdarty między bogactwem tradycji a biedą wynikającą z dyktatury, ogłuszony kakofonią propagandy, obarczony balastem maoizmu. Terzani nie unikał tematów drażliwych i trudnych, takich jak okupacja Tybetu czy kontrola urodzin. także za to został poddany reedukacji i wydalony z kraju. Zdążył jednak poznać Chiny skrzętnie ukrywane przed okiem Zachodu. Udało mu się przekroczyć zakazane wrota.

 

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: www.wab.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1378)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3331
Meowth | 2018-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Przerażająca, naprawdę przerażająca książka. Tiziano Terzani opisuje Chiny epoki Deng Xiaopinga "od wewnątrz" - jako człowiek, który mieszkał przez kilka lat w Państwie Środka, przyjął chiński styl życia i takież nazwisko, dotarł do miejsc absolutnie zakazanych dla cudzoziemców. A jakikolwiek temat porusza, budzi grozę. Z jego reportaży wyłania się obraz Chin jako narodu żyjącego w zbiorowym szaleństwie, rozchwianego i zdezorientowanego, zupełnie odciętego od swej przeszłości, dziejów i tradycji (w szkołach nawet nie naucza się historii!), powoli ale systematycznie doprowadzanego do ruiny, zarówno materialnej jak i moralnej oraz intelektualnej. I wszystko, literalnie wszystko podporządkowane jest ideologii politycznej.

Nie wiem, co i w jakim stopniu mogło się tam zmienić po odsunięciu Denga od władzy, bo jakoś trudno mi do końca wierzyć w informacje o "kontynuacji reform". Jakich? Tych, które rozpoczął Deng? Terzani bardzo jasno uświadamia, jak to w rzeczywistości wyglądało. O...

książek: 414

" Zakazane Wrota" to bardzo ważna książka. Składa się z kilku działów. każdy dział odpowiada innej dziedzinie życia.
Bardzo dobry reportaż.
Oglądałam dawno temu reportaż o dziewczynce, kilkuletniej ( już dokładnie nie pamiętam z 8 -9) lat mogła mieć. Wyjechała do miasta aby zarabiać. Jej rodzice byli bardzo biedni. Program skończył się około 2 w nocy. Pamiętam, zeszłam do mojej mamy, obudziłam ją i zaczęłam płakać. Nie tłumacząc nic a nic. Dopiero na drugi dzień zaczęłyśmy rozmawiać o naszych bardzo wielkich problemach, które nagle gdzieś znikły.
Od tego czasu starałam się zwracać uwagę na produkty Made in China. Walka z wiatrakami!!!!!!
Nie udało się. Cała Polska, Europa, świat jest Made in China.

Książka ta, choć tak bardzo niestety nie porusza tego problemu i tak dotknęła mnie dogłębnie.
Rządy, kłamstwa, obietnice niespełnione, obyczaje, mordowanie, znęcanie się nad zwierzętami....i tysiące innych rzeczy prosi o pomstę.!!!

Ciężka książka. Jednak jak bardzo ważna....

książek: 580
Joanna Bożek | 2011-06-21
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Chiny – co sprawiło, że rok temu ten kraj zwrócił na siebie całą moją uwagę?
Przez stulecia był to kraj samowystarczalny, odcięty od reszty świata. Chińczycy uważali wręcz, że nie ma im równych. Wybudowali największy na świecie mur który przez wiele lat powstrzymywał „Zamorskich Diabłów” przed najazdami na Chiny.

Co więc wydarzyło się, że Chińczycy sami postanowili ten mur zniszczyć?
Co w 1989 roku doprowadziło Chińskich studentów do desperackiego strajku, który zakończył się dla nich tak tragicznie?

Zadając sobie te i inne pytania sięgnęłam po najnowszą książkę Tiziano Terzani „Zakazane wrota”.
Pozwólcie, że je przed wami uchylę.

Tiziano przez wiele lat fascynował się Chinami przybył do nich na początku lat 80-tych XX wieku i spędził tam 4 lata.
Dotarł do miejsc w które innym się nie udało i porozmawiał z tymi z którymi porozmawiać nie było mu wolno. Niestety nie chodził on ścieżkami przeznaczonymi dla cudzoziemców , zadawał wiele trudnych i nie wygodnych pytań więc w...

książek: 474
Papusza | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

„Zakazane wrota” to fascynująca książka dla osób interesujących się historią Chin. Tiziano Terzani. Co prawda, książka nie opisuje dzisiejszych Chin ale te sprzed 30 lat, to jednak pokazuje nam jak zmieniał się ten kraj po „rewolucji kulturalnej”. Tiziano Terzani będąc cudzoziemcem chciał przeniknąć do rdzennych mieszkańców aby poznać prawdziwe nastroje i realne życie społeczeństwa. Wiedział, że snając język łatwiej mu będzie dogadać się z mieszkańcami. Pierwsze wrażenie dla autora było okropne. Właściwie „tamte” Chiny już nie istniały. Wraz z wprowadzeniem systemu kapitalistyczno-socjalistycznego i po zmianach jakie pociągnęła za sobą „rewolucja kulturalna” cała kultura, światowej sławy zabytki, świątynie i klasztory wraz z klasztorem Shaolin, znikły z powierzchni ziemi. Narodziły się nowe miasta z inną architekturą w których żyjący ludzie zbyt wiele praw i możliwości działania nie mają. Wszystko podporządkowane jest nowym władzom. Polityka prorodzinna ogranicza się do nakazu...

książek: 787
jolasia | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Po przeczytaniu tej książki w głowie pozostaje cisza. A ciszę bardzo trudno wyrazić słowami. Jedno tylko: podziwiam odwagę, upór i konsekwencję Terzaniego. Dzięki niemu mamy możliwość zajrzeć na dno piekła, jakie ludzie ludziom stworzyli. Relacja Włocha ze stanu państwa Chiny kończy się na latach 80-tych, jeszcze przed masakrą na placu Tienanmen. Szkoda wielka! Bardzo chciałabym zobaczyć jego oczami to, co się działo potem i dzieje teraz. Wielki Terzani tą książką po raz kolejny potwierdził swój warsztat, wrażliwość i zatroskanie nad losem pojedynczego człowieka. I losem całego świata.

książek: 286
Michał | 2015-10-22
Przeczytana: 21 października 2015

"Chińczycy wciąż są najlepszymi iluzjonistami. Zmieniła się tylko iluzja".
Mam spory problem z tą książką. Jest to bezdyskusyjnie nietuzinkowy reportaż, pisany z pasją przez Europejczyka, który próbował skutecznie zaaklimatyzować się w zupełnie obcym dla siebie kraju.
Chiny Terzaniego to Chiny u progu transformacji, odkrywające się nieśmiało na świat po wyniszczającym etapie rewolucji kulturalnej. Chiny, w których bieda, strach i niepewność jutra wyłaniają się z każdego zaułka.
Książka z jednej strony zachwyca i zaskakuje egzotyką, z drugiej przytłacza i przeraża okrucieństwem i jawną niesprawiedliwością, do których miejscowa ludność zwyczajnie przywykła.
Niestety zdążył się ten reportaż mocno zestarzeć i zdezaktualizować w niektórych kwestiach, zwłaszcza dotyczących stolicy. Przeszłość opisywana jest tu z perspektywy teraźniejszości, która obecnie sama stała się mglistą przeszłością. Zwłaszcza wiele przytoczonych tu danych liczbowych ma się obecnie nijak do rzeczywistości....

książek: 46
Grzegorz | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Komunizm (dla niektórych jakaś forma socjalizmu, maoizm, zapateryzm... setki odmian, nazw) wszędzie jest taki sam. Zbrodniczy i odrażający. Po tę książkę powinni przede wszystkim sięgnąć wszyscy miłośnicy najsprawiedliwszego ustroju na świecie. Nie znoszę obecnej III RP (czy raczej PRL - bis, z jej kolesiostwem, aferami, brakiem moralności), ale to jeszcze nie powód, by podzielać zdanie takich np. nałogowych komentatorów na Onecie, wpisujących, jak to dobrze było za komuny.

Autor zadał sobie trud spojrzenia na Chiny z perspektywy Chińczyka. Co niekoniecznie podobało się samym Chińczykom: "Moje przestępstwo polegało na tym, że spróbowałem być człowiekiem wśród ludzi, usiłując pozbyć się nieznośnego wrażenia, iż wśród Chińczyków jest się zawsze cudzoziemcem."

Autor omawia właściwie tylko jedną epokę - przejście od maoizmu do ery Deng Xiaopinga. Zdumiewające, jak można odejść tylko w gospodarce od chorego systemu, by w ideologii pozostać wiernym marksizmowi -...

książek: 441
Bonia | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2016

Terzani pokazuje Chiny w ciekawy sposób.Jego wiedza na temat tego fascynującego narodu jest rzetelna i wiarygodna. Autor przebywa wśród zwykłych ludzi, w różny sposób dociera do wielu miejsc poznając zwyczaje i problemy często trudne do zrozumienia przez ludzi wychowanych w kulturze zachodniej Przedstawia kraj o bogatej tradycji,opisuje procesy, które zniszczyły cywilizację chińską. Zniszczenie kraju, świątyń, pałaców, twórczości, pięknych ogrodów to straszne dzieło, którego Chińczycy dokonali własnymi rękami, bez najeźdźców z zewnątrz. Komuniści zburzyli mury Pekinu, aby wyzwolić miasto z feudalnych więzów. Jednak zbudowali mur w ludzkich umysłach- mur strachu i wzajemnych uprzedzeń. Terzani nie unika też tematów trudnych i drażliwych, jak choćby regulacja urodzin po Chińsku. Wiele złego wyrządziła temu narodowi polityka Mao. Zniszczono elity intelektualne, ducha przedsiębiorczości próbując wprowadzić egalitaryzm w rozumieniu Mao. Nowy system propaguje przedsiębiorczość jednak...

książek: 528
fiona | 2013-01-29
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Terzani w "Zakazanych wrotach" kreśli smutny obraz upadku kultury i obyczajów starych Chin...
Piękne buddyjskie posągi i świątynie zostały zburzone lub zamienione w muzea z biletami wstępu i strażnikami.Partia komunistyczna przekształciła je w swoje miejsca urzędowania, w fabryki i szkoły.
Cytaty z Konfucjusza zostały zastąpione czerwoną książeczką Mao.
Tradycyjne ołtarzyki, które każdy Chińczyk miał na środku izby aby składać na nim ofiary dla przodków i palić kadzidło, ustąpiły miejsca portretowi Mao i innych przywódców komunistycznych.
Zadaniem partii było opróżnienie ludzkich głów ze wszystkiego co dotyczyło przeszłości i wypełnienie ich nowymi wartościami.
Zakazano hodowli pięknie grających świerszczy i śpiewających ptaków,co było chińską tradycją kultywowaną od wielu stuleci.
Stopniowo upadało rzemiosło i handel, ale również tradycja religijna .
Zamknięto klasztor Shaolin a wszystkie lektury z tamtejszych zbiorów spalono.
Jeśli chodzi o czasy bardziej współczesne to...

książek: 1089
Kasia | 2019-04-16

"Ryszard Kapuściński uważał go za wielkiego reportera, którego twórczość można czytać jak poezję."

„Zakazane wrota”, to opowieść będąca odzwierciedleniem wielkiej fascynacji Tiziano Terzaniego Chinami. Pierwszy raz przekroczył granicę Chińskiej Republiki Ludowej w 1968 roku nazywając się Deng Tannuo. Zaś w 1980 roku przeniósł się wraz z rodziną do Pekinu by poznać ten kraj pełen kontrastów, osobliwej filozofii, religii i kultury. „Należał do grupy nielicznych zachodnich dziennikarzy akredytowanych za rządów Deng Xiaopinga.” Przez cztery lata żył jak prawdziwy Chińczyk, próbując wtopić się w miejscową społeczność. Hodował świerszcze, jadł i ubierał się po chińsku, a jego dzieci uczęszczały do chińskiej szkoły. Czy udało mu się przekroczyć zakazane wrota? Jaki bagaż doświadczeń zgromadził?

„Zakazane wrota”, to bardzo ciekawe spojrzenie na Państwo Środka, z wszystkimi jego wadami i przewinieniami. Autor nie daruje nikomu. Pisze o Tybecie, rujnowaniu kultury, sztuki, samego Pekinu,...

zobacz kolejne z 1368 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd