Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu: Szlakiem Wielkiego bazaru kolejowego

Seria: Orient Express
Wydawnictwo: Czarne
Ghost Train to the Eastern Star: On the Tracks of the Great Railway Bazaar
Kinqa

Trzydzieści lat po napisaniu Wielkiego bazaru kolejowego Paul Theroux znów wyrusza pociągiem w podróż przez Bliski Wschód, Indie, Chiny, Japonię i Syberię. Trzy dekady przyniosły w tym regionie niewyobrażalne zmiany. Rozpadł się Związek Radziecki, Chiny podniosły się z kolan, Indie dogoniły w rozwoju gospodarczym światową czołówkę, w Birmie zapanowała dyktatura. Paul Theroux wprawnym okiem rejestruje efekty tych zmian i piórem doświadczonego pisarza maluje przed nami bogactwo i złożoność tego ciągle przeobrażającego się krajobrazu.
Opisuje widoki, zapachy, smaki i dźwięki i nadal jest podróżnikiem nie tylko spostrzegawczym, ale i nieustraszonym. Podróżując tak jak to robią miejscowi: dusznym pociągiem, rozklekotanym autobusem czy nielegalną taksówką, przeżywa przygody, które mogły się przytrafić tylko jemu – od literackich po całkiem przyziemne. A jego proza, niezmienne przesycona zachłanną ciekawością, nie przestaje inspirować, zadziwiać i bawić.

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Michał | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Nie jestem zwolennikiem pisania nie wiadomo jak długich esejów jako opinie, ale dla tej książki warto zrobić wyjątek. Zanim zacznę, mała przestroga – najpierw przeczytajcie „Wielki bazar kolejowy” (oczywiście uwaga dotyczy tych, którzy tego nie zrobili), ponieważ wiele rzeczy może być przez Was nie zrozumiana, czytając „Pociąg widmo…”. Jeżeli książka to dla Was nie tylko sposób spędzenia wolnego czasu, a także uczta dla duszy i umysłu, to dla waszego dobra odsyłam do wcześniejszego tytułu, nie pożałujecie.

Jest to najgrubsza pozycja, jaką przeczytałem w 2011 roku. Długo się z nią męczyłem, ponieważ początkowo mnie nie porywała, była niczym ogromna rzeka, która leniwie prowadziła swe wody ku ujściu. Jednak jak w takiej rzece jest mnóstwo wody, tak w książce Theroux ukrytych było wiele wspaniałych przemyśleń, spotkań, ludzi, miejsc i doświadczeń. Jak już ta rzeka mnie wciągnęła to w ciągu tygodnia byłem u jej ujścia.

Nie będę opisywał książki, ponieważ nie po to są te opinie. Muszę...

Krymon | 2014-08-11
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Niezwykle powierzchowna i dyletancka. Pełno w niej błędów, m.in. w rozdziale o Turcji. Trudno się jednak dziwić skoro autor zabrał się za opis i analizę niemal połowy krajów Azji i wszystko upchnął w jednej książce! Przedsięwzięcie godne całego zespołu reportażystów, historyków czy antropologów! Zdarzają się rzecz jasna syntetyczne arcydzieła, które wychodzą z pod pióra jednego autora, niemniej wówczas mamy na ogół do czynienia z przebłyskami geniuszu oraz owocami życia spędzonego na pogłębionych studiach. U Theroux tego nie znajdziemy. Autor ślizga się po temacie, choć stara się stwarzać pozory pogłębionej analizy. Mało tego, często formułuje tak kategoryczne wypowiedzi tak jakby nigdy nie odebrał elementarnej wiedzy z epistemologii. Urągają one nawet często zdrowemu rozsądkowi. Nie wymagam rzecz jasna od literatury podróżniczej wielkich i trafnych analiz, nie o to w niej przecież chodzi. Jednak osobiste impresje autora są tutaj bardzo często zwyczajnym ględzeniem laika, a od...

DawidPL | 2013-08-08

Jedna z moich ulubionych książek, jedna z moich inspiracji i jeden z czynników, który rozbudził we mnie miłość do podróżowania. Zwłaszcza takiego po lądzie, polegającego bardziej na unikaniu miejsc zaznaczonych w przewodnikach turystycznych, omijaniu lotnisk i tanich linii lotniczych szerokim łukiem.

maaa21 | 2012-12-02
Przeczytana: 29 listopada 2012

Książka niesfabularyzowana, co jest bardzo dużym plusem. Theroux po krótce opisuje sytuacje polityczne, gospodarcze i społeczne państw, w których gościł. Po przeczytaniu tej lektury, czytelnik czuje się, jakby osobiście spotkał opisanych ludzi. "Pociąg widmo" bardzo dobrze czyta się zarówno przed snem, jak i w ciągu dnia, ale najlepiej jednak w podróży.
W chwili obecnej jestem w stanie posobotnim, dlatego też opinię napisałam tak, jak napisałam.

Grzegorz Żarnowiecki | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Wspaniały angielski humor, dowód że podróże starymi pociągami choć nie zawsze wygodne bardzo kształcą. Jako miłośnik kolejnictwa pochłaniam książki tego autora czytając do 3-4 w nocy. Kupię każdy jego tytuł "w ciemno". Ogromne bogactwo wiedzy o współczesnym świecie. Polecam ciekawym życia społeczności różnych kontynentów, religii, ustrojów i zamożności.

wiedźma | 2013-06-10
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Autorzy książek podróżniczych to specyficzny typ pisarzy - zazwyczaj im większy z niego (albo niej) egoista, tym ciekawsze dzieła tworzy. Ów wniosek sam nasuwa się na myśl, kiedy po raz kolejny czytam, jak to podróż w dalekie strony staje się dla pisarza pretekstem do "podróży wgłąb siebie", do naniesienia własnych wizji świata na zastaną właśnie rzeczywistość*, kolejnych uproszczeń oraz nieporozumień kulturowych. W dużym skrócie: podróżników znacznie bardziej zdają się interesować niecodzienne dla nich zwyczaje ślubne czy pogrzebowe, niż codzienność, emocje oraz myśli osób w nich uczestniczących.

Paul Theroux okazał się egoistą wręcz monstrualnym**, dlatego też jego spostrzeżenia wydają nam się trafne, rozważania sensowne, zaś kolejne odwiedzane kraje zdają się kusić czymś niecodziennym (czy to krajobrazem, czy zwyczajami miejscowej ludności). Wszelkie zastrzeżenia co do słów Theroux, nawet jeżeli pojawiają się już w trakcie lektury, nie są w stanie zniechęcić mnie do dalszego...

Agula | 2011-06-18
Przeczytana: czerwiec 2011

Szybko się czyta, a poza tym można dowiedzieć się czegoś nowego o azjatyckich krajach, czego nie ma zwykle w przewodnikach, np. o sposobie sprawowania rządów w Turkmenistanie czy Singapurze. Brakowało mi jedynie zdjęć. Mimo to - polecam!

Krzysztof Lipka | 2015-11-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

wracam do książki bardzo chętnie
jestem pod wrażeniem ciągle umiejętności tego autora
Spokój, kwintesencja opisu mijających kadrów z podróży, wciąż urzeka...
super

Ze względu na objętość - w połowie pojawia się pokusa, żeby na trochę odpocząć od tej książki - łatwiejszy w odbiorze wydaje mi się "Wielki bazar kolejowy", poprzednik "Pociągu widma...". Być może zadziałał też mój kompletny brak zainteresowania Indiami, obszernie opisywanymi przez Theroux. Wszystko inne działa na korzyść tej "kontynuacji" - charakter samej opowieści jest bardziej pogodny, opis mijanych krajów, poprzez ich zróżnicowanie, jest barwniejszy i bardziej wciągający, a prawdziwą perełką na tle innych książek podróżniczych są opisy spotkań z "kolegami po piórze", w tym Pamukiem i Murakamim.

brasilka2 | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 02 lutego 2014

Doskonała książka podróżnicza.
Najpierw przeczytałam "Wielki bazar kolejowy", ale pomimo, że tutaj autor w znacznej części podróżuje tą samą trasą, książka nie jest nudna. Przeciwnie.

Pociąg do literatury

Ponieważ, pociąg przez dziesięciolecia (mówimy o wieku XX) był popularnym i cenionym środkiem transportu, literaci nie szczędzili kolei miejsca na kartach powieści. Ba! Poeci często opiewali ją także w strofach wierszy.

Książki gdzie indziej

Podtrzymując zdanie Theroux o tym, by czytać o czymś innym, niż się ma, rzucam propozycję jak balon napełniony helem: w czas kanikuł czytajmy literaturę podróżniczą. Bo prawdziwe wojaże zawsze są gdzie indziej.